Autobusy Doprava ve městě Železnice

Senát schválil snížení DPH na jízdenky, mělo by pomoci objednatelům

Autobus ICOM, ilustrační foto. Autor: ICOM Transport
Autobus ICOM, ilustrační foto. Autor: ICOM Transport

Senátoři dnes schválili snížení sazby DPH u jízdného z 15 na 10 procent. Podpořili tak názor sněmovny, v případě hladkého průchodu Hradem by novela měla platit už od ledna. Nedá se přitom čekat, že by se snižovala cena jízdenek, nižší sazba spíše uleví krajům jako objednatelům veřejné dopravy. Sazba DPH na jízdenky v tuzemsku patří k nejvyšším v Evropě.

„Vláda zavedla populistickou slevu na jízdné, která neřeší žádné problémy veřejné dopravy, ale pouze si tak kupuje některé voliče. K čemu sleva, když nebude mít kdo řídit a spoje ve špičkách budou přecpány? Problémem je nedostatek řidičů a přeplněné spoje. Naše změna je postavená jinak: pomůže ušetřit peníze, které umožní zvýšit počet spojů a růst mezd řidičů. Zároveň nehrozí žádné výdaje s tím spojené pro kraje a obce. Jsem ráda, že horní komora naší předloze vyslovila tak výraznou podporu,“ řekla autorka návrhu, poslankyně Věra Kovářová (STAN), která novelu dnes v Senátu uvedla.

Myšlenka na snížení daně přišla od Středočeského kraje a Prahy, což jsou regiony s největším objemem veřejné objednávky. Kraje si stěžovaly především na prudký růst nákladů na veřejnou dopravu, mimo jiné v souvislosti s vládním nařízením o růstu mezd řidičů. Jako druhý krok navrhují kraje memorandum mezi kraji a státem o dofinancování autobusové dopravy ze státního rozpočtu (podobné memorandum má železnice). Výpadek z příjmu DPH kvůli novele se odhaduje na 900 milionů korun.

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
PAN

Velmi trefná věta v kontextu informací. „Sazba DPH na jízdenky v tuzemsku patří k nejvyšším v Evropě“. Hloupý populismus rádoby zdejší panáků, co si u nás říkají politici :))) VARIANTA A) ti, co mají ke korýtku aktuálně daleko „….Naše změna je postavená jinak: pomůže ušetřit peníze, které umožní zvýšit počet spojů a růst mezd řidičů…..“. VARIANTA B) – ti co jsou u koryta aneb populistická sleva „Vláda zavedla populistickou slevu na jízdné, která neřeší žádné problémy veřejné dopravy, ale pouze si tak kupuje některé voliče. K čemu sleva, když nebude mít kdo řídit a spoje ve špičkách budou přecpány? Problémem… Číst vice »

petr.r

pane- tohle není večerní praha, tak trochu zamyslete se a my tady čekáme na každé zlepšení dopravy a jestli tady zůstane předražená ČD tak budeme číst články zase zdražila čd vlaky hodně často, proč ten článek není o železnici? Protože u nás je železnice jen čd. 810 jezdí skoro plná a já jsem hledal na nádraží i v depu, kde vůbec mají 010-nemají bud ji prodaly, nebo sešrotovaly a jinou soupravu tam nepošlou, ale to už víme, to psalo o žabotlamech večerní praha.

Patrik

Jinými slovi se čeká, že ČD si těch 5 % strčí do kapsy, pokud nezlevní jízdné.

Hans-Jurgen

Jen ČD nebo všichni dopravci?

Bery

Nema cenu reagovat… tam uz je to diagnoza. 😉