egoe-plus
Automobily

Senát řeší zákon, který zpřísní stáčení tachometrů. Má z něj být přestupek

Tachometr společně s odometrem v osobním voze. Foto: Pixabaycom/eak_kkk
Tachometr společně s odometrem v osobním voze. Foto: Pixabaycom/eak_kkk

Senátory čeká zítra schvalování zákona, který by měl alespoň částečně omezit takzvané stáčení tachometrů. Úprava počtu najetých kilometrů (odborně správně odometrů) je dlouhodobým nešvarem českého trhu s ojetými auty.

Novelu zákona o provozu vozidel na pozemních komunikacích už schválili na konci června poslanci, pokud projde Senátem, bude chybět už jen podpis prezidenta. Stáčení bude podle novely nově přestupkem a bude za něj hrozit pokuta až 500 tisíc korun.

Problém upravených počítačů vzdálenosti ukazují policejní kontroly i například statistiky společnosti Cebia, která prověřuje historii vozidel. Každý třetí automobil má u nás nějak upravený počet najetých kilometrů.
Jde přitom o celoevropský problém, Evropský parlament například v materiálu odhadl škody ze stáčení na 9,6 miliardy euro. Státy s ním bojují ale různě.

V Česku řada odborníků vidí jako ideální belgický model takzvaného Car Passu, do kterého se zapisují údaje o počtu najetých kilometrů nejen jednou za dva či čtyři roky při technické kontrole, ale například i při návštěvě servisu či policejní kontrole. Stejný model nedávno zavedlo Slovensko.
Česko jde zatím jinou cestou, bude trestat manipulaci s palubním počítačem. Odhaleni toho, kdo s ním manipuloval, ale nebude tak jednoduché. I přesto je zákon průlomový: dosud nebylo stáčení zákonem zakázané.

„Je to dobrá zpráva pro celý tuzemský trh ojetých vozů, pro spotřebitele a poctivé obchodníky. Zákaz manipulace s tachometry dále posílí pozici policie i dalších kontrolních orgánů v boji proti stáčení ojetin,“ řekla Karolína Topolová, generální ředitelka AURES Holdings, provozovatele sítě AAA AUTO. „Věřím, že bude mít i zásadní preventivní dopad, protože podvodníci už nebudou moci tvrdit, že stav tachometru je možno libovolně měnit,“ dodala Topolová.

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dušan Bereš

Palec hore za to,že se o to Áčka zajímají. Je jedině dobře, že se zákon dotkne nepoctivých prodejců. Každopádně já budu pořád nakupovat u AAA, tam si člověk koupí pěkný kousek s plnou servisní historií, tak proč to měnit, že?

Lukaščuk

už nebudu muset mít strach kupovat auta, který budou mít o polovinu říznutý tachometr a trošku mě překvapuje, že áčka proti tomu bojují, to jsem nevěděl

Matouš

Stočenky jsou velký nešvár dnešní doby a je dobře, že se stím bude něco dělat! Dneska se nevyplatí kupovat auto jinde, než z ověřených velkých autobazarů. Sám mám ix30 z Áček a vše sedělo i podle autorizáku!

Robert Babilon

A já jsem si doposud myslel, že stáčení tachometru je podvod, což je trestný čin.

Petr.R

a proč by byl, je lepší stočit tachec, než přepisovat nějaký lejstra.

železničář v důchodu

Co že mi to jen připomíná? Aha, už vím: problematiku výkupu kovových „odpadových“ předmětů – tu přece zákonodárci také „řešili“ asi 20 roků …