Letecké společnosti Letectví

Ryanair expanduje za hranicemi, v Drážďanech přebírá provoz po Germanii

Laudamotion a jeho A320. Foto: Laudamotion
Laudamotion a jeho A320. Foto: Laudamotion

Letecká společnost Laudamotion patřící do skupiny Ryanair navýší v létě výrazně svoji přítomnost v Drážďanech. Důvodem je nedávných krach společnosti Germania, po které se na trhu uvolnila kapacita. Jde o zprávu důležitou i pro český trh: lety z Drážďan jsou často výrazně levnější než z Česka a drážďanské letiště je pro velkou část českých klientů velmi dobře dostupné.

Ryanair dlouho saskou metropoli zcela ignoroval, letos od 13. června spustí pod značkou Laudamotion lety na Mallorku, od konce října pak do Londýna. Původně plánoval lety jen dvakrát týdně, včera oznámil každodenní spojení až do konce letní sezóny, pak dvakrát týdně přes zimu. Z Drážďan na Mallorku létají ještě Eurowings.

Šéf Laudamotion Andreas Gruber uvedl, že na trase chce letos získat nejméně 50 tisíc cestujících. Firma se současně rozhlíží i po dalších linkách z Drážďan. Podle rezervačního systému sice budou oficiálně lety provozovány rakouskými Laudamotion, ale letadly Ryanairu. Laudamotion má létat hlavně s Airbusy A320, let bude ale pod hlavičkou Ryanairu s Boeingem 737-800.

V Česku začne Ryanair létat na Mallorku jednou týdně v létě z Prahy, kde nepatrně začne konkurovat Smartwings. Přímé srovnání letů z Prahy na Mallorku s Drážďany ukazuje, jak vysoké ceny jsou do některých destinací z Prahy. Většina letů i na léto jde aktuálně z Drážďan koupit za cenu do 100 euro za zpáteční letenku, na prodloužený víkend na začátku července dokonce i za 60 euro, z Prahy se většinou nedostane na Mallorku se Smartwings nedostanete tam i zpět pod šest tisíc korun, u Rynaiaru z Prahy jsou ceny podobné.

Germania patřila na drážďanském letišti k největším dopravcům zejména do středomořských destinací. Mezeru po firmě už zaplnili částečně jiné aerolinky. Sundair začíná létat do Řecka, Correndon do Bulharska. Chybí ale lety na Korsiku nebo na Island.

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Blamáž

Už aby expandoval i do Brna a Ostravy – a to třeba i pod hlavičkou Fischer Air. A může s sebou přivést i německé a rakouské cestovky, aby zdejší cestovky konečně pocítily konkurenci a nedělali si z turistů šprťouchlata.

Eda

Jakkoliv je bez diskuse využití letiště Brno/Ostrava v současnosti tristní, můj názor je že obyvatelé Moravy jsou na tom z hlediska dostupnosti levného létání paradoxně lépe než v Praze nebo Středočeském kraji.. Množství letů z Prahy je bez diskuse široké, ale je třeba si uvědomit že s vyjímkou ryze dovolenkových destinací na letech převládají zahraniční turisté ve směru do Prahy než Češi ven což se odráží na ceně letenek (snadno porovnat na těch pár kam se z Ostravy/Brna létá/létalo – tzn. Bergamo a Londýn – v naprosté většině je Praha dražší). Cesta v rámci Prahy – pokud nebydlíte zrovna v… Číst vice »

Nicky

Letenky z Prahy jsou dražší, protože konkurence není stále nic moc a TVS drží ceny tam kde má monopol vysoko.
Kdo letí na dovolenou s CK, může si vybrat místo odletu – ze zahraniční bývají mnohdy výrazně levnější. Je to tím, že tamní cestovní kanceláře dříve nasazují LM cenu a také charter bývá levnější.
Ale je to případ od případu.

Jen tak

V praze neni konkurence? Ale no tak… kde lidi proboha na tyhle nesmysly chodite?

Eda

Není.. Na ty fakta chodím na internet kde si kupuju letenky na dovolené 🙂 Tak pro příklad, PMI – letím v červnu, jsem max flexibilní z hlediska termínů. Nejlépe vychází týden UT/UT 18-25.6, ceny RTRN zakladni:
TVS z PRG: 4038,-
RY z PRG: 2289,-
RY z DRS: 1060,- (40 EUR)

Než volat boha, lepší se nejdřív podívat. Podbných porovnání pro vás rád připravím desítky a nebo vám poradím jak na to 🙂

Jen tak

Ja nezpochybnuji ceny letenek.

Ja zpochybnuji tvrzeni, ze v praze neni konkurence 🙂

Jiří

Když už jste Václava Fischera, a jeho ,,letecké společnosti“ tak si říkám, že dlouho o něm nebylo slyšet. Situaci okolo air Fischer sleduji, ale alespoň poslední 2 měsíce žádný článek nevyšel. I kdyby Fischer začal létat, tak je nepravděpodobné, že by spolupracoval s Ryanairem.

Jen tak

On fakt nekdo air fischer nekdo resi? 🙂

Jiří

Osobně bych si přál návrat air Fischer, ale jak soudím dle webové prezentace(stále méně informací- už tam není ani termín zahájení prodeje či typ letadla) tak to vypadá, že nic v září 2019 s nápjsem air Fischer nepoletí.
Třeba někdo má lepší informace než já, ale minimálně na Zdoptavy.cz dlouho žádný článek o air Fischer nevyšel.

Ondra

Budeme létat tím za co jsme ochotni zaplatit.