Letecké společnosti Letectví

Další krach na evropském nebi. Německá aerolinka Germania dolétala

Airbus A321 společnosti Germania přistává na letišti Berlín - Tegel. Foto: Germania
Airbus A321 společnosti Germania přistává na letišti Berlín - Tegel. Foto: Germania

Letecká společnost Germania je další evropským dopravcem, který končí. Firma, která se potýkala několik let se ztrátami a nedávno přiznala nedostatek hotovosti, oznámila ukončení provozu. Germania létala s 37 letadly.

Podle oznámení na webových stránkách aerolinky požádala o vstup do insolvence jak společnost Germania Fluggesellschaft mbH, tak sesterská společnost Germania Technik Brandenburg GmbH a Germania Flugdienste GmbH. Krach se netýká švýcarské společnosti Germania Flug AG a bulharského dopravce Bulgarian Eagle, ve kterých má Germania podíl.

Jde o jedenáctý krach evropské aerolinky za poslední rok. „Bohužel, naše pokusy vyřešit problémy s krátkodobou likviditou nedospěly k pozitivnímu závěru. Jediným řešením je vstup do insolvence,“ řekl v oznámení pro zákazníky šéf Germanie Karsten Balke, kde se cestujícím a zaměstnancům omluvil.

Firma přiznala veřejně problémy s financemi letos v lednu. „Germania aktuálně prověřuje různé možnosti financování k zajištění krátkodobé likvidity,“ uvedla tehdy firma v prohlášení. Současně aerolinka ujistila cestující, že lety nejsou ohroženy. „Zaměřujeme se na zásadní otázku, jak být efektivní na trhu, kterému dominují aerolinky začleněné do velkých skupin,“ uvedla firma ve zprávě z 9. ledna.

Pokračuje tak další konsolidace evropského leteckého trhu, kdy z provozu mizí menší a středně velké letecké společnosti a jejich byznys přebírají větší hráči. Germania měla objednáno i 25 letadel Airbus A321neo.

Germania provozovala celkem 37 letadel Boeing 737, Airbus A319 a A321. Dopravce létal do 60 destinací, zaměstnával 1150 lidí. Letecká společnost vznikla v roce 1986. Využívali ji i čeští zákazníci, létala například z Drážďan.

Krach je nepříjemný i pro společnost Czech Airlines Technics. Germania byla jedním z největších zákazníků firmy patřící nyní pod Letiště Praha.

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jirka

mají 37 letadel Boeing 737, Airbus A319 a A321 – srovnejte to našim dnešním ČSA 🙂

Tom

No sice měli 37 letadel, ale už jsou v kopru….

DPDP

Prostě by mělo platit pravidlo, dražší ropa = dražší letenky.
Nechápu jak někdo může mít radost že koupí letenku za pár stovek , nejde takto křížově dotovat ceny.
Ono se to časem samo napraví, jako se napravili ceny vlaků Praha – Ostrava 😉

Petr

Škoda, z Berlína s nimi byly bez přestupu dostupné zajímavé destinace (např. Teherán).

Jen tak

no tak holt lidi prestupi ve vidni nebo istanbulu 🙂

Petr

Však já neříkám, že neexistuje jiná možnost, jen že to bylo pohodlné a za dobrou cenu 😊

ryan

O’Leary to předpověděl 🙂

Vojta

… tak a teď jsou na řadě Norwegian

Tom

Ano, o tom O‘ Leary z Ryanairu mluvil především. Možná je to jen jeho zbožné přání, možná bude či má pravdu…..

Martin K.

No, ten chlápek zrovna nejlepší věštec není. Teď se jen trefil. Mluví rád, chce být viděn,… jednoho takového v českém rybníku soukromé dopravy také máme.

Lkprak

No, nepředpověděl. Sice to dlouhodobě očekával, ale v posledním vyjádření řekl něco v tom smyslu, že díky levné ropě budou slabé aerolinky jako Germania dál přežívat.