ŘSD vypsalo tendr na D55 mezi Moravským Pískem a Bzencem, stavět chce od jara

Práce na D55 mezi Starým Městem a Bzencem. Foto: SkanskaPráce na D55 mezi Starým Městem a Bzencem. Foto: Skanska

Státu hrozí, že dálnice D55 skončí na mnoho let v Bzenci namísto plánovaného napojení na D2 u Břeclavi.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vypsalo tendr na stavbu čtyřkilometrového úseku dálnice D55 mezi Moravským Pískem a Bzencem. Předpokládaná hodnota bez DPH přesahuje 900 milionů korun. Podle šéfa ŘSD Radka Mátla by se mělo začít stavět ve 2. čtvrtletí příštího roku. Hotovo má být o tři roky později.

Silničáři mají ovšem potíž se stavebním povolením. Ministerstvo dopravy je vydalo letos v červenci, kvůli rozkladu jednoho z pozemkových vlastníků ale dosud nenabylo právní moci. ŘSD navíc už předtím vlastními chybami zapříčinilo, že se stavební řízení o řadu měsíců protáhlo.

Úsek D55 kolem Moravského Písku má již od roku 2006 kladné stanovisko k vlivu na životní prostředí (EIA) a od roku 2014 územní rozhodnutí. Aktuálně má ŘSD vykoupeno 85 procent potřebných pozemků, u zbylých 15 procent běží vyvlastňovací řízení. Na trase bude v lesní lokalitě Hrubý Háj i jeden ekodukt. Úsek navazuje na část dálnice ze Starého Města do Moravského Písku, který začala společnost Skanska stavět letos v srpnu.

Státu přitom hrozí, že dálnice D55 skončí na mnoho let v Bzenci namísto plánovaného napojení na D2 u Břeclavi. ŘSD nedávno stáhlo žádost o územní rozhodnutí pro úsek Bzenec Bzenec Přívoz, podanou v roce 2008. Důvodem jsou spory o trasování dálnice takzvanou ptačí oblastí. Na navazující úsek k Rohatci územní řízení ještě ani nezačalo.

Celá D55 od Olomouce přes Přerov a Otrokovice k Břeclavi má měřit 101 kilometrů, hotovo je nyní 18 kilometrů. Vedle části ze Starého Města do Moravského Písku se od roku 2018 staví tři kilometry jihovýchodního obchvatu Otrokovic (koncem června otevřen v polovičním profilu) a loni v září začala i stavba devíti kilometrů v úseku Babice – Staré Město. Úsek Přerov – Hulín bude mít D55 společný s dálnicí D1.

D55 má být nejkratším spojením Ostravy a Olomouce s Břeclaví a Bratislavou. Dálnice po dokončení odvede dopravu z center 18 měst a obcí.

Tagy D55 D55 Moravský Písek - Bzenec ŘSD seznam
52 komentářů