Letectví Letiště

Říjen 2020. Berlínské letiště začalo plánovat místa pro aerolinky, termín prý stihne

Letiště Berlin Brandenburg International. Foto: www.airport-berlin.de
Letiště Berlin Brandenburg International. Foto: www.airport-berlin.de

Sedm let po prvním datu pro plánované otevření oznámilo vedení berlínských letišť Flughafen Berlin Branderburg (FBB), že již začalo s přidělováním prostor pro jednotlivé aerolinky na novém letišti Berlin Brandenburg International Airport. Podle vedení letiště platí termín otevření 2020, v německých médiích se ale spekuluje, že ani tento termín není jistý.

Vedení letiště oznámilo v tiskové zprávě , že hlavní dopravci v Berlíně už vědí, na kterých terminálech budou působit. Lufthansa a easyJet budou v Terminálu 1, Eurowings v Terminálu 2. Ryanair zůstane na stávajícím terminálu letiště Schönefeld, který bude označen jako Terminál 5. Další aerolinky se svá místa dozví postupně v příštích týdnech.

„Příprava na provoz letiště vstoupila do nové fáze. Začínáme s dopravci připravovat start letiště,“ uvedl šéf letiště Engelbert Lutke Daldrup.

Nové letiště se stalo postupně jednou z německých ostud. Původně mělo být otevřeno v květnu 2012. Důvodem marného uplynutí tohoto i dalších stanovených termínů byly různé závady, především problémy s požární ochranou, což stálo už miliardy eur navíc.

V německých médiích se ale stále spekuluje o tom, že ani termín 2020 nemusí být konečný. Der Spiegel upozornil, že současný šéf naopak zástupcům berlínské a braniborské vlády sdělil, že termín říjen 2020 není jistý. Letiště ale trvá na tom, že termín jistý je. V seznamu závad bylo ještě v březnu přes 11 tisíc položek, podle Daldrupa je ale stihnou technici odstranit.

Náklady na nové letiště stouply už na 180 miliard korun, měsíční udržovací provoz stojí zhruba čtvrt miliardy korun. Letiště zatím využívá jen jeden z parkovacích terminálů, kde mohou zaparkovat cestující mířící do areálu letiště Schönefeld, kam je vozí autobus.

14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
DPDP

To snad nééé , tady se jen jeden příspěvek týká tématu letiště, ostatní je nedůležité a zbytečné, kdyby jste raději přestali hanit práci redakce a vytvářeli hodnotné komentáře 😉

ČD4ever

Sorry jako! Styl i gramatika v některých zdejších článcích jsou často nesprávné. Stavba vět, slovosled, časová souslednost při popisu dějů minulých nebo budoucích, … Někdy je to až do očí bijící. Teď jde o konstruktivní kritiku, kterou snad autoři snesou. Technickým vyjádřením téměř není co vytknout. Děkuji autorům za zajímavé články, které rád čtu!

Petr766

Tak oni budou mít aspoň letiště se zpožděním. Nám trvá x let více postavit koleje na Ruzyn

Michal

Přátelé, mám Váš server moc rád, ale co kdyby jste si po sobě ty články začali číst. Nebo najměte korektorku. To se fakt nedá!

Kajman

Kdybych chtěl být škodolibý, tak bych vám doporučil totéž 🙂

Michal

Rád se nechám poučit. Prosím.. ale k věci.. já se neživím psaním a provozováním informačního serveru. Pokud někde například chybí čárky – nereším, ale chybějící nebo nesmyslné věty a zbytky přepisovaného článku na konci… to je to co mě přijde za hranou 🙂

Martin V.

Plně s Vámi souhlasím. Aktuálnost a četnost zpráv na tomto serveru je bohužel vykoupena spoustou překlepů a editačních reziduí (či jak to slušně nazvat). Bohužel souhlasím i s Kajmanem, KDYBYSTE se neurazil. 🙂

Michal

Rozhodne se neurazim… 🙂

Kajman

No tak konkrétně máte chybu ve spojení „kdyby jste“ – správně je to „kdybyste“. Jistěže se neživíte psaním a normálně bych to ignoroval, ale když máte hrubou chybu v komentáři, kterým upozorňujete na přítomnost chyb, tak mi to prostě nedalo… 🙂

Jen

Velké V ve slově „váš“ se píše jen pokud vykáte osobě, které tak vyjadřujete zvláštní úctu, „kdyby jste“ je nespisovné, správně je jedině „kdybyste“.

Michal

Tady se objajím 🙂 pan Sura je majitel serveru a ja adresoval primo jeho 🙂

Michal

Obhajim… autokorekce 🙂

Georg

pouceni: udelal jste hrubku v „kdyby jste“, sloveso „cist“ jste asi zbytecne pouzil v reflexivni podobe (to asi je chyba jen stylisticka). v druhem prispevku carka pred co a pouziti „me“ v dativu. 🙂

cast tech zdejsich chyb je dana nekomfortnosti wordpressu (ok, neni to profesionalni nastroj), se kterym bojuju i na vlastnim projektu: ma to jen nahled jedne stanky, nejde udelat „podoba webu s pridanym clankem, ktery uvidim jen ja“. tim by se spousta veci odladila…