egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

Qatar Airways jdou proti proudu. Po škrtech přidává lety

Boeing 787 Dreamliner společnosti Qatar Airways v Praze. Foto: Michael Holeček
Boeing 787 Dreamliner společnosti Qatar Airways v Praze. Foto: Michael Holeček

Letecká společnost Qatar Airways se v době, kdy jedna letecká společnost za druhou buď kompletně nebo téměř zastavuje provoz, rozhodla k nečekanému kroku. Na další dny navyšuje kapacitu na vybraných spojení a přidává nové lety. Důvodem je podle dopravce poptávka po letech, zejména pro návraty do své vlasti.

Dnes dopravce oznámil, že od neděle například navýší kapacitu u letů z Kataru do Austrálie o 48 tisíc míst. V praxi to bude znamenat, že na některé lety nasadí opět airbusy A380, které původně plánoval dočasně omezit. Mezi Dauhá a Sydney bude létat třikrát denně, do Melbourne a Perthu dvakrát denně, do Brisbane jednou denně. Právě cesty z Austrálie do Asie a Evropy čeká v příštích dnech velké omezení: od 1. dubna zastavuje mezinárodní lety Qantas, uzavřený je Singapur, který je důležitým místem pro přestup na lety mezi Evropou a Austrálií.

„Je nám jasné, že je stále hodně lidí, kteří se chtějí vrátit domů a nemají jak. Proto jsme se rozhodli náš provoz posílit,“ řekl šéf Qatar Airways Akbar Al Baker. Firma v posledních dnech omezila výrazně provoz.

Už včera firma oznámila navýšení počtu letů a kapacity na linkách do Paříže, Frankfurtu nebo Dublinu.

Qatar Airways ke kroku přistoupily den poté, co zcela ukončily provoz všechny letecké společnosti ze Spojených arabských emirátů včetně Emirates. Letiště v Perském zálivu jsou poslední roky klíčovým dopravním uzlem pro celosvětovou dopravu a výpadek těchto dopravců je citelně znát. Katar zatím pouze zakázal pobyty v zemi cizincům, přestup na letišti v Dauhá nikoliv.

Změny jsou patrné i v letovém řádu Qatar Airways v Praze. Dopravce nejprve na konci minulého týdne vymazal všechny lety na další týdny, pak nasadil tři týdně. Nově už jsou ale v prodeji lety na čtyři lety týdně do Dauhá: v úterý, čtvrtek, pátek a sobotu. Místo širokotrupých letadel dopravce nasazuje menší Airbusy A320.

Podle ředitelky prodeje letenek Student Agency Věry Janičinové je situace u dopravců aktuálně značně nepřehledná, podmínky se mění každý den. „Aktuálně jsou v zahraničí stále tisíce Čechů, kteří se snaží dostat zpět do ČR. Do jisté míry situaci komplikuje také to, že jednotlivé státy postupně zavírají svá letiště a ta slouží pouze k návratu jejich vlastních občanů, ale také to, že někteří lidé s návratem do vlasti otáleli, případně vycestovali v posledních hodinách před vyhlášením nouzového stavu, a teď hledají cestu zpět. Nicméně i v těch letech, které míří do Evropy, zůstává již jen velice málo míst a už teď víme, že nebudeme moci na cestě zpět pomoci všem,“ podotkla Janičinová.

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ota

Přiznám se, že je moc nemusím, ale v současné situaci dobrý krok. Mraky lidí v Austrálii se nemají po všech restrikcích a zákazech jak vrátit domů. Tohle šanci zvyšuje. Snad i cenově to bude pro lidi, co jsou v AUS na studiích, zajímavé. Posledně ještě před zákazem si za letenku účtovali 11 tis AUD (pouze J class, Y bylo full). Což se ale dalo pochopit, protože všechny lety v Y class byly beznadějně vykoupené.

GPGP

Určitě Kataru moc fandím, je tam sice absolutní monarchie, ale jejich relax room na letišti jsem jinde neviděl.
K občanům EU se tam chovají taky moc pěkně a jejich apka Careem je daleko lepší než Uber….
Zaslouženě jsou na 1. místě v HDP na obyvatele na světě 🙂

Josef Trögl

A taky ve spotřebě ropy…
S Quatar Airways jsem letěl a zatím jednoznačně nejlepší – letadlo i služby.

Gajda

Ne všichni jen omezují, třeba SkyUp se stal v Praze „největším dopravcem“ s více jak 50% letů

milanek

Skyup zavírá dneska.

Tobi96

Skyup má ještě lety na zítra a pozítří /ale vyprodané/ pak pauza – prozatím – do 26.4 dle jejich stránek …

milanek

ok díky za upřesnění

Tobi96

doplňuji – Wizz Air dnes zrušil/prodloužil zrušení z Prahy prozatím do 1.5 ,, btw to stejné před pár dny již udělal Ryanair. PS – kdyby někdo věděl, kde se tyto informace průběžně aktualizují budu rád za odkaz

Gajda

O’Leary v rozhovorech říkal, že s dubnem a květnem nepočítá, ale že teď nejde počítat vůbec s ničím. A že až se zase začne lítat, bude to postupný, ne hned do plnýho provozu, podle poptávky a že i po tomdle všem budou dál letenky za 10€, ovšem ty taky nebudou hned, ale až někdy, až se vše vrátí do starých kolejí a plného provozu.

Bob

Koukám, že na sobotu SkyUp plánuje z Prahy 5 letů do Kyjeva a 2 do Lvova. Takovou frekvenci už snad nemá ani silniční spojení do Brna 🙂