Průvan u „hlídačů“ Českých drah. Pět z devíti lidí končí, dozorčí radu povede Moos

Vectrony ČD v depu ve Vršovicích. Autor: České dráhyVectrony ČD v depu ve Vršovicích. Autor: České dráhy

Na hospodaření Českých drah začnou mnohem více dohlížet zástupci akademické sféry. Řídící výbor firmy, složený ze zástupců několika ministerstev, dnes

Na hospodaření Českých drah začnou mnohem více dohlížet zástupci akademické sféry. Řídící výbor firmy, složený ze zástupců několika ministerstev, dnes vyměnil pět z devíti členů dozorčí rady. Jejím předsedou se má stát někdejší ministr dopravy a děkan Fakulty dopravní ČVUT Petr Moos.

Změny dnes schválil řídící výbor Českých drah, jména má oznámit na tiskové konferenci ministr dopravy Dan Ťok. Ten od dozorčí rady očekává, že vypíše výběrové řízení na představenstvo firmy. „Není to tak, že chceme odstranit současné vedení. Všichni stávající členové se budou moci zúčastnit. Chceme dostat novou kvalitu do vedení Českých drah,“ řekl Ťok. Výběrové řízení podle něj potrvá jeden až dva měsíce.

https://www.facebook.com/mdcr.cz/videos/2196449403704250/?notif_id=1531473304890866&notif_t=live_video_explicit

Řídící výbor odvolal Milana Ferance, Antonína Tesaříka, Jana Harta, Milana Kuchaříka a Tomáše Révésze. Kromě trojice odborářů, které čekají na podzim volby mezi zaměstnanci, uhájil své místo jediný člen: Vojtěch Kocourek, člen ČSSD a bývalý náměstek ministra dopravy.

Novými členy jsou tak tři zástupci ČVUT: kromě Moose Lukáš Týfa (Fakulta dopravní) a Josef Kolář (Fakulta strojní). V dozorčí radě nově zasedne i bývalý ředitel Centra dopravního výzkumu Karel Pospíšil. I když jde o částečné odpolitizování dozorčí rady, i nadále budou minimálně dva členové spojeni s politickými stranami.

Kromě Kocourka z ČSSD jde o Jana Štrofa. Někdejší sociální demokrat je nyní podle médií pravou rukou předsedy Sněmovny Radka Ondráčka, vede oblastní buňku ANO v Kroměříži, v minulosti působil například v dozorčí radě PPF Banky nebo řadě pražských městských firem.

Ťok stávající management pochválil, že se mu podařilo zvýšit počty cestujících. Nelíbí se mu ale jejich přístup k otevírání železnice konkurenci. „Říkají nám jen to, jak to nejde. České dráhy například dlouhodobě blokují dohodu o společném jízdném, musel do toho vstoupit stát,“ dodal Ťok.

Moosův příchod do čela dozorčí rady je přitom zajímavý i vzhledem k vývoji jeho vztahů s Ťokem. Ministr dopravy ho dříve jmenoval do řídícího výboru pro mýtnou soutěž, Moos ale začal kroky ministerstva kritizovat a Ťok přestal řídící výbor svolávat. Moos aktuálně působí i v Krajské nemocnici v Liberci jako náměstek pro přípravu stavby nových pavilonů. „Je to člověk, který má velké zkušenosti a celý život se zabývá dopravou. Mohl by pomoci novému vedení Českých drah, aby se připravila na nové výzvy,“ řekl Ťok. Ten odmítl i obavy zaznívající zejména ze strany odborářů, že výměna vedení může ohrozit rating Českých drah.

Ťokovy kroky vyvolaly ostrý nesouhlas u šéfa KSČM a bývalým spolupracovníkem StB Vojtěchem Filipem. Bude usilovat o to, aby Ťok skončil kvůli výměně členů dozorčí rady ve funkci.

Tagy dozorčí rada Českých drah Petr Moos řídící výbor Českých drah
64 komentářů