Stát mění dozorčí radu Českých drah, skončí akademici. Dopravce ušetří 90 tisíc měsíčně

Pendolina v pražském depu. Foto: České dráhyPendolina v pražském depu. Foto: České dráhy

Ministerstvo vysvětluje změny vyšší operativností a úsporou nákladů.

Ministerstvo dopravy začalo s rekonstrukcí dozorčí rady Českých drah, na jejímž konci mohou být i změny v nejvyšším vedení státního dopravce.

Řídicí výbor včera schválil změnu stanov dopravce, podle které bude nově mít šest namísto původních devíti členů. Stát to vysvětluje i úsporou nákladů. V praxi dopravce s ročními tržbami přes 20 miliard korun ušetří 90 tisíc korun měsíčně.

Ve firmě skončí tři členové dozorčí rady, kteří byli zvoleni ještě v době ministra dopravy Dana Ťoka. Všichni tři jsou zástupci akademické sféry: Tatiana Molková a Libor Švadlenka z pardubické univerzity a Josef Kolář z ČVUT. V květnu skončí také někdejší šéf Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša. Toho k rezignaci vyzývali jeho odborářští kolegové. Pejšovi uplyne mandát. Odborářům zůstanou v dozorčí radě dvě místa.

„Tímto rozhodnutím sledujeme především vyšší operativnost, efektivitu a úsporu nákladů. Naše rozhodnutí souvisí také s tím, že 5. května končí mandát jednomu ze současných tří zástupců zaměstnanců,“ vysvětlil důvody předseda řídicího výboru a náměstek ministra dopravy Jakub Kopřiva. Řídicí výbor do dozorčí rady zvolil také náměstkyni ministra dopravy Lenku Hlubučkovou. V dozorčí radě zůstávají Pavel Kysilka, Jan Vrátník a Vojtěch Kocourek, stejně tak zástupci zaměstnanců Vladislav Vokoun a Antonín Leitgeb.

Dozorčí rada má ve svých pravomocech i odvolání členů představenstva. Již delší dobu se mluví o tom, že by mělo dojít i k zeštíhlení představenstva z pěti na tři členy, zejména pak odchodu Václava Nebeského a Petra Pavelce. Reálně ale o této změně bude rozhodovat dozorčí rada nejdříve v květnu.

Tagy České dráhy dozorčí rada Českých drah Ministerstvo dopravy
86 komentářů