Dopravci Železnice

Stát mění dozorčí radu Českých drah, skončí akademici. Dopravce ušetří 90 tisíc měsíčně

Pendolina v pražském depu. Foto: České dráhy
Pendolina v pražském depu. Foto: České dráhy
Ministerstvo vysvětluje změny vyšší operativností a úsporou nákladů.

Ministerstvo dopravy začalo s rekonstrukcí dozorčí rady Českých drah, na jejímž konci mohou být i změny v nejvyšším vedení státního dopravce.

Řídicí výbor včera schválil změnu stanov dopravce, podle které bude nově mít šest namísto původních devíti členů. Stát to vysvětluje i úsporou nákladů. V praxi dopravce s ročními tržbami přes 20 miliard korun ušetří 90 tisíc korun měsíčně.

Ve firmě skončí tři členové dozorčí rady, kteří byli zvoleni ještě v době ministra dopravy Dana Ťoka. Všichni tři jsou zástupci akademické sféry: Tatiana Molková a Libor Švadlenka z pardubické univerzity a Josef Kolář z ČVUT. V květnu skončí také někdejší šéf Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša. Toho k rezignaci vyzývali jeho odborářští kolegové. Pejšovi uplyne mandát. Odborářům zůstanou v dozorčí radě dvě místa.

„Tímto rozhodnutím sledujeme především vyšší operativnost, efektivitu a úsporu nákladů. Naše rozhodnutí souvisí také s tím, že 5. května končí mandát jednomu ze současných tří zástupců zaměstnanců,“ vysvětlil důvody předseda řídicího výboru a náměstek ministra dopravy Jakub Kopřiva. Řídicí výbor do dozorčí rady zvolil také náměstkyni ministra dopravy Lenku Hlubučkovou. V dozorčí radě zůstávají Pavel Kysilka, Jan Vrátník a Vojtěch Kocourek, stejně tak zástupci zaměstnanců Vladislav Vokoun a Antonín Leitgeb.

Dozorčí rada má ve svých pravomocech i odvolání členů představenstva. Již delší dobu se mluví o tom, že by mělo dojít i k zeštíhlení představenstva z pěti na tři členy, zejména pak odchodu Václava Nebeského a Petra Pavelce. Reálně ale o této změně bude rozhodovat dozorčí rada nejdříve v květnu.

Odebírat
Upozornit na
guest
86 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin1

Vsichni si moc dobre pamatujeme, jak zvoili do cela jednoho „z nejschopnejsich manazeru“ drah Nebeskeho. Na tlacenku mikromanazera Babise. Jestli hlasovali i akademici si nepamatuji, ale pokud jo, tak tam byli nekteri jen do poctu. O poslusnych namestcich typu Hlubuckova, ktera o zeleznici nikdy nic nevedela, se nema ani cenu zminovat.

Gwann

argumentace úsporami boží…
takže je jasno…odmítli se podepsat pod něco, co je politické zadání…a jiná možnost jak se jich zbavit nebyla.

jakkoliv ty tri rusene neznám, tak mi tu něco hodně páchne.

Pajos

Určitě je to pravda, to se z článku hned pozná. Být váma radši bych hned podal nějaké trestní oznámení … 🙄

Gwann

a proč bych podával t.o.?

jste asi mimoň, to si už nemůžu ani myslet, že daní členové někomu zavazí, když se MD zmohlo akorát na úsporu 90tis Kč/měsíc u organizace s obratem desítky miliard?

vy jste asi ještě nikdy neviděl, jak se s někým vydrbe…protože zavazí, že?

Joseph

Spíš by bylo dobré si proklepnout flexibilitu „vedoucích“ zaměstnanců. Stačí jen MS Office, technika administrativy, komunikační schopnosti držet team. A sloučit sobě podobné obory v odborech. A úspora by byla na světě.

Jaaa

Jasně, 90 000 měsíčně firmu s obratem velikosti ČD fakt vytrhne.

Kdepak, za tím bude něco jiného. Že by absolutní kontrola politiků nad firmou? A že by jim nikdo nezávislý neviděl pod pokličku?

Falťas a jeho komplicové se zřejmě chystají před volbami vyklízet pozice, tak si musí ještě nakrást a pak to smluvně a právně zabetonovat. A spálit citlivé kauzy.

Zápisy z dozorčích rad tak už taky neuvidíme, tak jako v případě SŽ.

Zatím jsem o žádný takový zápis nežádal, ale opravdu neexistuje soudní způsob, jak z nich ty zápisy vytřískat? Zneužití pravomoci úřední osoby?

Jimbo Jones

Molková tam byla jen jako krytí pro šmelinu. Jsem rád i za ni, že už nebude.

Daniel Drnec

Jsou zde narážky na to, k čemu je dobrý v dozorčí radě akademik, který nic neřídil. Ve skutečnosti jsou i na vysokých školách manažerské pozice, které akadmici zastávají – od vedení projektů přes vedení ústavů až po rektorát. Mnoho akademiků navíc má zkušenosti i z komerční sféry a technické VŠ s komerční sférou běžně spolupracují. Dále nevidím nic špatného na tom, mít v dozorčí radě železničního dopravce např. odborníka na kolejová vozidla, naopak – kolejová vozidla jsou komplexní stroje, kde se vyskytuje řada různých technických řešení a která musí splňovat řadu technických parametrů. Jejich pořizovací náklady jsou vysoké, životnost dlouhá… Číst vice »

Označník

A teď hezky pěkně na začátek – řeč je o dozorčí radě, ta technické parametry fakt řešit nebude 😉

Jaaa

To teda bude. Jak má dozorčí rada hodnotit práci managementu, když nerozumí tomu, proč management rozhoduje jak rozhoduje, co myslíte?

Dozorčí rada musí samozřejmě být odborně naprosto na úrovni. Právník ani ekonom podstatě činnosti té firmy fakt nerozumí, byť se obvykle tváří jako ten nejchytřejší.

Označník

Dozorčí rada v normální firmě kontroluje představenstvo pomocí plnění klíčových ukazatelů. Dozorčí rada v nenormální firmě kontroluje představenstvo podle toho, co řekne Efko. Nebo si snad myslíte, že někoho z nich dojímá, jestli Vašků umí najít motor v té druhé mašince na konci Railjetu?

Gwann

tak měl by tam být jak nadrazak/technik, ale právník či ekonom taky, jinak by to mohlo dopadnout všelijak…oni technicti odborníci mají občas tendenci ignorovat zase právní a ekonomické otázky, že…

Jan Sova

Což teprv 3 odboráři, že. Stačil by jeden, aby houkl dolů, kdyby se něco zásadního chystalo.

Bmo

Možná by stačilo, kdyby ty České dráhy místo dozorčí rady řídil nějaký výkonný počítač nebo robot. Vyšlo by to mnohem levněji.

Kubrt

Dozorčí rada firmu neřídí..

Robert

Spíš si do toho politický šíbři nechtějí nechat od nikoho mluvit a timto získají nad ČD úplnou moc a odboráři a akademici jim v tomto byli nechtenou brzdou.

V.N.

A kdo ty akademiky do těch funkcí instaloval ? Nebyli to také ti političtí šíbři ? Zkrátka je třeba si uvědomit , že ČD je státní firma. A tudíž tu firmu budou vždy řídit politici buď přímo anebo prostřednictvím dosazených kumpánů. Takhle to vždy bylo je a bude. Jedinou cestou jak z toho ven je tuto firmu privatizovat.

švestka

Jenže pak by ČD nemohli posílat stamiliony na inzerci do plátků mafry a kupovat skoro celý náklad mladé fronty. To by totiž nikdo při smyslech nedělal.

Hynek

Nebyl jste to vy, kdo se před časem posmíval ČD, že přestaly v první třídě a v Pendolinu rozdávat noviny a RJ to stále dělá? Lépe byste udělal, kdybyste raději mlčel a šoupal nohami.

Jaaa

Ale houby. Privatizace vám úroveň veřejných služeb nezlepší. Spíš naopak – úroveň zůstane stejná a pouze se zhorší pracovní podmínky, aby měl pan majitel dostatečnej vejvar. Takže kvalita spíš klesne. Nebo smlouvy na ZDO taky bude vypisovat nepodplatitelný soukromník? Jedinou cestou jak z toho ven je osobní, neutuchající a systematický zájem občanů tohoto státu o to, co se v podnicích řízených jejich vlastním státem děje, jak hospodaří a kdo a jak v nich rozhoduje. Ostatně přesně to je vyjádřeno v termínu „veřejná kontrola“. Ale to je s většinovou mentalitou místních obyvatel utopie. Takže si to všechno radši nechají rozkrást, dobrovolně… Číst vice »

Gwann

do kamene test! hlavně to o hloupé ideologii komunismu naopak

V.N.

Já jsem nepsal nic o tom, zda by se s privatizací něco zlepšilo či zhoršilo. Já jsem psal o tom , že s privatizací by došlo k situaci, že by nikdo z politiků nemohl obsazovat místa v představenstvu ani v dozorčí radě. Toť vše. Jinak myslíte, že se někdo z lidí bude zajímat o dění ve státních firmách ? 90% lidí tomu nerozumí a tomu zbytku je to jedno. Já funguji mimo jiné jako předseda výboru SVJ a když se nám na shromáždění sejde více než 50% lze to považovat za úspěch. A o zájmu pracovat ve výboru SVJ ani… Číst vice »

jura

CD je a.s. Neni jediny duvod, aby ji ridili akademici ci odborari. Akciova spolecnost z principu je rizena manazery najatymi majitely.

Kubrt

Dozorčí rada ČD neřídí..

conductor

Díky za to, že Molková jde pryč, ale Švadlenky je škoda.

provokatér

Copak – vyhodila vás od zkoušky?

V.N.

Na Molkovou mám vzpomínku jako na slovenskou pipku, která sice nic moc neuměla, ale byla ohromně ambiciozní. Svými dotazy jsem ji kolikrát přiváděl k breku.

Bjorn

Na třech akademicích ušetří 90 tisíc měsíčně – náklady na plat (superhrubá mzda) jsou tedy 30k na jednoho člena, což je tedy méně, než 19.000 netto. Vysoce kvalifikovaný odborník z akademické půdy tedy tuhle funkci pro peníze asi nedělá, na to odkázaný určitě není (i když tohle není práce na plný úvazek). V radě zůstanou odboráři a politici, o důvodech této „rekonstrukci“ dozorčí rad to vypovídá vše. Hezký odkaz pro všechny odborníky, kteří dělají práci z přesvědčení.

Big Fat Fabulous Woman

Máte pravdu bohužel, v postmoderní době kdy velká část populace věří, že v očkování proti COVIDU-19 dostane jako bonus sledovací čip, nikoho expertní akademické vědění nezajímá. Bojím se, kam až tohle uvažování lidí s VSŽ a „selským rozumem“ společnost zavede.

Jaaa

Do totality, kam jinam. Oblbne ji každej mluvka.

Gwann

a ano, všeobecné volební právo se ukazuje jako ne zcela úspěšný koncept…

Gwann

nachází se tu provokativní otázka, zda zrovna ti s obavami z čipu nenechat promořit. snížil by se jejich počet…

to je ale samozřejmě hodně cynicky koncept…který nevím zda je vhodné sledovat…

Iveta

Ale jo ,na co platit 9 darmožroutů když mohu jen 6.Ale nechápu proč akademiky ,pardubické university a ČVUT co asi nějaký přehled mají.Jinak si tam nechám odboráře,ano jsou potřební ,ale také tu firmu táhnou dolů.Dám příklad jedno DSVČ se drželo 3 roky jen proto aby se předseda odborů ukázal a ČD platila SŽDC za vydávání POPpek protože je vydávali výpravčí a pokladna byla zrušená.Tím stále říkám ,že pitomec co nemůže být v provoze dostane funkci ,nebo založí odbory.Jinak ušetření 90000kč měsíčně je jako když mercedes zlevní o 5000kč.

V.N.

I ve velkých zcela soukromých firmách jsou v dozorčí radě odboráři..

Pavel Q

zijistěte si, k čemu je dozoričí rada.

Jenda-71

Doufám, že jim to budete nějak nahrazovat trafikou na nějakém vhodném odboru, třeba O 131 ČD 😀

Milan

Tomu kroku tleskám a rovnou bych zbytku dal odměny. Alespoň 120 tisíc.

medical_examiner

Plusu nebo mínusu?

Martin z topírny

=> vyšší procento propasírovaného z politických lobby a tlačenic názorů z domu U Straky to ta demokracie zase dostává na zadek…

Řešení přitom mohlo být tak jednoduché – počet členů zachovat a snížit příspěvky 🙂

glosátor

To mě okamžitě napadlo také (když tedy ten akt má být zdůvodněn tou směšnou úsporou).
Ti akademici se tam rozhodně nepotřebují účastnit pro peníze.

V.N.

Tak nějak jsem nepochopil zapojení akademiků do dozorčí rady ČD. Proč měla dozorčí rada 9 členů ?? Aha, já zapomněl. Státní firma.

švestka

Anno, jsou to trafiky a hlavně tam nekecají, makají.

medical_examiner

Jo jo, oni tam všichni tak poctivě a tvrdě makají, že to ani nestíháme sledovat 🙂

Ludva

Konečně jsem to pochopil, tu tvoji až chorobnou nenávist ke všemu co má modrou barvu. Na tebe žádná trafika nezbyla a nemůžeš taky nekecat a makat. Tak proto.

švestka

Smazáno pro opakované urážky

Ludva

Asi nečteš moje příspěvky. Jinak by jsi určitě pochopil můj výtah k současné vládě i panu premiérovi 🙂 .

Ludva

A jen pro zajímavost, u pana Jančury ti “ koblihářství “ nevadí ?

Týna

Věříte, že už mě též napadlo něco podobného? Ta neustále prezentovaná nenávist je opravdu až chorobná.

Kubrt

Nehodnotím konkrétní možný přínos těchto tří akademiků (toto slovo nemám rád), nikoho z nich neznám, ale obecně – přítomnost „vhodně zvoleného akdemika“ (třeba 1 z 5, 3/9 je fakt divný poměr) může do dozorčí rady vnést zase jiný úhel pohledu, než mají ekonomové a právníci.

V.N.

Jeden akademik s praxí i mimo akademickou sféru ? Proč ne ? Ale třeba taková Molková nikdy v životě (pokud nebudu počítat drážní provozní profese při studiu) mimo akademickou sféru nepracovala… Co ta může vnést do řízení velké firmy ? Vždyť mimo univerzitu je nepoužitelná…

Facepalm

To, že „vyházeli“ zrovna akademiky je náhoda, nebo se – jako i leckde jinde – vyhazují erudovaní lidé, aby to tam mohla řídit „jako firmu“ nějaká nemehla od Bureše?

jadris

Pokud Českými Drahami neprojde personální „bouře“, tak to tak opravdu bude. Sosat z prsu státního rozpočtu není řešením..

Willy

Prostě se ukázalo, že nejsou pro ČD přínosem a tudíž není třeba je dále živit. Berte to jako fakt. Personální a nákladová optimalizace je potřeba jako sůl.

Frantisek

„Prostě to zařídíme.“ Ať je to dobré nebo ne. „Berte to jako fakt“ není odpověď na otázku, nýbrž pokynem ve smyslu „na nic se neptejte“.

Facepalm

Tak né že by mne to u tohohle myslitele, ve světle toho, co tu obvykle plácá, překvapovalo. Erudice nula, ať už je řeč o čemkoli, a dikce okresního bolševika. kterej by všem zavíral hubu a svý tvrzení nepotřebuje dokládat naprosto ničím.

Facepalm

Kde se to ukázalo? A kde se ukázalo, že zbytek osazenstva d.r. přínosný je? Existují nějaké materiály, které to nějak vyčíslují? (Předpokládám, že pokud by to bylo tak, jak říkáte, musela by proběhnout nějaká „lustrace prospěšnosti“ jednotlivých členů.)

Jinak už to, že se tu v tomto případě oháníte optimalizací nákladů, ukazuje jen a pouze na to, že vůbec netušíte, která bije, a na nos vám asi kdokoli pověsí, co libo. A v logice toho, co povídáte, by byla asi nejlepší d. r. jednočlenná, nebo vůbec neobsazená, že?

Jaaa

To není žádnej „fakt“ to je rozhodnutí mafiánů z MD a je to špinavá levota, kterou vám teda rozhodně „neberu“.

Označník

Už se těším na komentář nejmenovaného erudovaného bankéře, jehož hodnocení schopností VN sesazené do časové osy tomu zcela jistě dodá další rozměr 🥳

Frantisek

Že by státu najednou záleželo na drážní dopravě? Spíše to tipuji na nechtěný přínos.

Facepalm

Jsou tři, to na zvolení nestačilo, takže to by jich muselo být odvoláno poněkud víc, pokud je měřítkem erudice zrovna tohle. Aby bylo jasno, já je apriori nebráním, jen dumám, proč že „šli“ jen a zrovna akademici…

V.N.

Přesně 🙂

Gwann

musíte mít PhD pokud chcete přednášet na VS. nic víc za tím nehledejte, už jsem pár dokrorandu po padesátce viděl, všichni skončili v soukromém sektoru, na mazerskych pozicích, a šli učit, doktorát k tomu potrebovali. člověk muže že svých zkušeností něco předat dál, coz může být dokonce prospěšné i pro společnost.

V.N.

On je nesmysl , že pro přednášení na VŠ je třeba PhD. Zvláště, když řada škol působí v ryze praktických disciplínách . Kdy lze říci, že jenom inženýr s bohatou praxí má často mnohem větší znalosti než docent či profesor , který nikdy mimo akademickou sféru nepracoval…

Gwann

je to nesmysl, ale bohužel i fakt. způsob jak si ti teoretici zajišťují doživotní krmnítko. vč. systému akreditací

F. K.

On je docela problém třeba i v tom, že akademici většinou o řízení velkých firem mnoho nevědí (do té doby je živila věda v českém podání dvou dopravních fakult).

Facepalm

A co takhle o řízení velkých firem vědí třeba odboráři? Mě by prostě zajímal opravdovej důvod, proč šli zrovna tihle. Což je myslím v sobě, kdy personální politika státu představvuje mix pomsty všem nepohodlným a instalování lidí z holdingu, kam jen to jde, vcelku relevantní otázka, nemyslíte?

V.N.

Budete se možná divit , ale i ve velkých soukromých firmách bývají v dozorčích radách odboráři. Ty firmy si totiž uvědomují , že pro to, aby mohly fungovat potřebují kvalitní a dobře motivované zaměstnance. A jednou z cest spokojenosti zaměstnanců je to, že mají svého zástupce v centru dění. Ono obvykle ten odborář tam je pouze jeden. Takže sám od sebe si nic neodhlasuje. Ale když tam páni manažeři, totálně vzdálení od provozu budou vymýšlet hovadiny , může je trochu usměrnit. Za mne je to v pořádku.

Gwann

ze zákona tam tuším musí být zástupci zaměstnanců. sice to nějakou dobu tuším neplatilo, ale je to opět zpět

pohledem realisty

A vy si snad myslíte, že je členství v nějaké dozorčí radě živí?
Ono to jejich členství může mít ještě jiný efekt, na který tady zjevně všichni zapomínají, totiž přenos informací a kontaktů z ČD do té akademické sféry, což může být docela užitečné právě pro ty vzdělávací instituce (a následně i zase zpětně do praxe prostřednictvím absolventů těch VŠ). Leckde jinde to ostatně tak funguje a nikdo se nad tím ani zbytečně nepozastavuje (a už vůbec ne v internetových diskusích).

F. K.

Neživí, přiživuje. (živí se například v kantýně na fakultě, tedy krom jiných činností).
Klidně nám ty přenosy informací z ČD do akademické sféry přibližte. Tohle totiž funguje i bez členství v dozorčí radě.

Adam H

To, že mají tržby 20 mld a tímto krokem ušetří 90 tisíc měsíčně (přes 1 mil Kč ročně) není vůbec vůči sobě relevantní.

Když jsem pracoval v nadnárodce, která měla celosvětové tržby v desítkách miliard korun, tak se řešily náklady v jednotkách eurocentů.

Když ČD udělá podobných opatření 90 (což není vůbec nereálné u tak velké firmy), tak jim to ročně ušetří na jednu DMU120. Aneb jak se říká “halíře dělají talíře”.

Luke

Nezbývá než souhlasit. Mě třeba dlouhodobě vadí, že Brno mnohdy zbytečně kupuje sloupky k dopravním značkám. Oni by tu značku mohli plesknout na lampu, ale to ne, muselo by na to být o papír navíc, tak radši zasadí novej sloupek a značku daj na něj.

Je to drobnej problém? Jo
Daj se tím ušetřit tisíce? Jo, a argumenty „aLe vŽdYť tAkOvEj mALeJ oBnOs pEnĚZ bY sTeJnĚ NiC nEzMĚniL“ neberu. Za ty prachy sice nepostavíš městskej okruh, ale daj se využít na něco lepšího

Adam H

Přesně tak. Nehledě na to, že to pak ve městech vypadá jak v bambusovém háji. Jeden sloupek vedle druhého.

Frantisek

Vzhledem k dlouhodobému dění pohybuji, že primárním cílem šetření ze strany státu i ČD (alespoň zde bych se rád mýlil) je v tomto případě zlepšování drážní dopravy. Utracení a vykázání těch peněz možná.

Facepalm

To sice máte pravdu, ale nevím nevím, jak dalece je reálné, že to, co říkáte, je důvodem toho, co se děje u ČD. Z tý firmy vždycky tekly peníze proudem na všechny strany (stačí si vzpomenout na všechny ty Růžovolící chrochtíky, že…) a pochybuju, že zrovna za současné vlády je tomu nějak jinak. A jakkoli máte jistě pravdu i v tom, že u ČD by se věcí, na kterých by se daly snížit náklady, dost a dost, je krajně podezřelé, že se začíná zrovna dozorčí radou…

A. Mikulka

No to by mě zajímalo, jak se Růžolící chrochtík na Dráze napakoval?

Gwann

jo, a začít inzerci v mafre a náklady na marketing celkově.

Bjorn

A co třeba zvážit přidanou hodnotu práce, kterou odvádí? Za poměrně mizerný plat máte vysoce erodované odborníky a tohle jen tak na ulici nenajdete. Proč se zbavují zrovna těchto lidí? Opravdu jsou pro Dráhy hodnotnější dva ekonomové, jedna ředitelka ministerské kanceláře, člověk s kontakty na největší stavební hráče na trhu a dva odboráři?

V.N.

Myslíte, že to nebylo zváženo ? A to, že někdo působí na nějaké univerzitě ještě moc neříká nic o špičkové odbornosti v oblasti managementu velké obchodní firmy. Já nemám nic proti tomu , pokud představenstvo zaměstná nějakého akademika jako svého poradce. Nemám nic proti tomu, pokud se ČD domluví s nějakou univerzitou na vypracování nějakého výzkumného úkolu. Ale dozorčí rada ? Orgán , který má za úkol dohlížet na představenstvo ? A zrovna tři akademici ?

realistický odhad

Tři lidé z akademické sféry z celkových devíti jsou asi skutečně trochu příliš, ale zaměstnávat poradce může ve výsledku vyjít o dost dráž než mít toho odborníka „zaháčkovaného“ jako součást organizační struktury firmy.

V.N.

Nikde není psáno , kolik musí poradce za svoji činnost vydělávat , nikde není psáno , jakou odměnu musí pobírat člen dozorčí rady. Poradce může pracovat za 0-0,5 mega měsíčně , stejně tak jako člen dozorčí rady. Rozdíl je v té funkčnosti. Jako poradce je v podstatě zaměstnanec (dost často najatý pouze na nějaký úkol) , jako člen dozorčí rady je v pozici, která je mnohem a mnohem výše …. a přijde mi komické, pokud představenstvo úkoluje, dozoruje a hodnotí akademik, který nikdy v soukromé sféře nic neřídil…

Vít Jůza

Vysoce vyhlodaní (erodovaní) odborníci mě na Vaší úvaze docela zaujali.

Bjorn

aha, to mi ujelo 🙂

F. K.

Molková je erodovaná? A kde? :-)))