Dopravci Železnice

Provoz na české železnici omezí stávka německých železničářů

Siemens Vectron v barvách Českých drah poprvé v Berlíně. Foto: Ondřej Zaoral
Siemens Vectron v barvách Českých drah poprvé v Berlíně. Foto: Ondřej Zaoral

Železničáři v Německu budou v pondělí od 5 do 9 hodin ráno stávkovat a jejich protest pocítí i tisíce cestujících v Česku. České dráhy varují před zpožděním především na obou ramenech dálkových vlaků do Německa, tedy u Západních expresů do Mnichova a expresů Berliner do Drážďan a dále.

Přerušení provozu bude mít dalekosáhlý vliv na mezistátní spoje do Německa a zpět prakticky po celý den,“ potvrdil mluvčí Českých drah Radek Joklík.Podle něj pojedou ve směru Praha – Berlín bez většího omezení vlaky jen v úseku Praha – Děčín v dopoledních hodinách.

V opačném směru už ne, protože vlaky přijedou se zpožděním kvůli stávce. „Prakticky celý den se dají na této lince očekávat velká zpoždění, případně budou některé spoje i odřeknuty,“ řekl Joklík. Podobné omezení čeká i cestující na Západních expresech na českém úseku z Prahy do Domažlic.„Dálkové spoje na Mnichov bychom pak měli na českém území mezi Prahou a Domažlicemi a zpět udržet se zhruba třicetiminutovým zpožděním,“ řekl Joklík. České dráhy doporučují cestujícím sledovat jejich stránky o mimořádnostech pro informace o zpoždění.

Rychleji by se měl stabilizovat provoz po konci stávky u mezistátních regionálních vlaků, dotkne se i spojů Trilex mezi Rybništěm a Libercem.

Německé železniční odbory EVG oznámily vstup do stávky dnes poté, co se nespokojily s další nabídkou Deutsche Bahn na navýšení mezd o 5,1 %.

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
železničář v důchodu

To už ČD jsou opravdu v takovém srabu, že nedokáží nahradit aspoň ty první stávkou postižené mezistátní vlaky z ciziny na českém vnitrostátním úseku tak, aby na něm odvezly české vnitrostátní cestující včas?

Dáda

České dráhy naprosto běžně a téměř vždy (je li to možné) zavádí náhradní soupravy. Například včera 9.12. EC 179, Děčín – Praha. Což se o tom cestujícím jiných dopravců DB, RJ, LE, může jen zdát.

zaosai

Jako bývalý nádražák by jste měl vědět co to jsou oběhy lok a pokud stojí min.čtyři soupravy s lokomotivama celou noc v Německu(linda směr Dresden a dál),tak není v silách žádného dopravce je nahradit.Měl by jste být rád,že to jezdí aspoň na vnitrozemských úsecích.Mě to dnes taky postihne a blbě nekritizuji.Jen se potvrzuji,že nejvíc pindají bývalí nádražní důchodci.

železničář v důchodu

Právě proto, že to vím, a že si také ještě vzpomínám, že to ještě ani není tak dlouho, kdy ČD alespoň nějaké náhradní náležitosti postavit dokázaly, tak jsem napsal to, co jsem napsal: jde sice v případě kompletní náhrady o čtyři liché vlaky (EC 259 a EC 171 z Děčína do Prahy a Ex 351 a Ex 353 z Domažlic do Prahy), ale v nouzi by asi stačilo nahradit na každém z ramen vždy aspoň ten první z obou vlaků (třeba i proto, aby se v pondělí ráno lidé dostali „normálně“ do zaměstnání a studující do škol). A jen pro… Číst vice »

železničář v důchodu

To, že ČD někde „vozí důchodce a studenty se slevou na jiných trasách“ (a navíc RELATIVNĚ přijatelně), přece vůbec neznamená, že by jinde měly nechat stejnou frekvenci „na holičkách“: nebylo by lepší raději odvézt všechny i za cenu menšího pohodlí všech?

Dodo

A návrh ČD? Krásných a kulatých 0% do základu. Ovšem pochybuju, že zde nějaká stávka bude.

Pavel

Kulový.
Jedná se o 4% + úprava benefitů , tři už jsou jisté

Dodo

Můžu se zeptat na zdroj? Veřejná informace z posledního kolektivního vyjednávání je, že zaměstnavatel (ČD) trvá stále na nule.

zaosai

Nebude žádná stávka,pochlebující OSŽ je nepřipojí.

UBolt958

Tak ono je jasné, kdo za koho kope, už jenom z informací na webu.

OSŽ: „PKS ČD, a. s., na rok 2019: 90% shoda odborových centrál! “

FS: „Obě tyto schůzky byly plné rozporů a po úterním jednání na půdě generálního ředitelství nedošlo k žádnému významnějšímu posunu v základních bodech současného návrhu zaměstnavatele. …… Mnoho otazníků, zatím žádná odpověď. Návrh zaměstnavatele pro nás v tuto chvíli nepřijatelný.“