Dopravci Železnice

Provoz na české železnici omezí stávka německých železničářů

Siemens Vectron v barvách Českých drah poprvé v Berlíně. Foto: Ondřej Zaoral
Siemens Vectron v barvách Českých drah poprvé v Berlíně. Foto: Ondřej Zaoral

Železničáři v Německu budou v pondělí od 5 do 9 hodin ráno stávkovat a jejich protest pocítí i tisíce cestujících v Česku. České dráhy varují před zpožděním především na obou ramenech dálkových vlaků do Německa, tedy u Západních expresů do Mnichova a expresů Berliner do Drážďan a dále.

Přerušení provozu bude mít dalekosáhlý vliv na mezistátní spoje do Německa a zpět prakticky po celý den,“ potvrdil mluvčí Českých drah Radek Joklík.Podle něj pojedou ve směru Praha – Berlín bez většího omezení vlaky jen v úseku Praha – Děčín v dopoledních hodinách.

V opačném směru už ne, protože vlaky přijedou se zpožděním kvůli stávce. „Prakticky celý den se dají na této lince očekávat velká zpoždění, případně budou některé spoje i odřeknuty,“ řekl Joklík. Podobné omezení čeká i cestující na Západních expresech na českém úseku z Prahy do Domažlic.„Dálkové spoje na Mnichov bychom pak měli na českém území mezi Prahou a Domažlicemi a zpět udržet se zhruba třicetiminutovým zpožděním,“ řekl Joklík. České dráhy doporučují cestujícím sledovat jejich stránky o mimořádnostech pro informace o zpoždění.

Rychleji by se měl stabilizovat provoz po konci stávky u mezistátních regionálních vlaků, dotkne se i spojů Trilex mezi Rybništěm a Libercem.

Německé železniční odbory EVG oznámily vstup do stávky dnes poté, co se nespokojily s další nabídkou Deutsche Bahn na navýšení mezd o 5,1 %.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

To už ČD jsou opravdu v takovém srabu, že nedokáží nahradit aspoň ty první stávkou postižené mezistátní vlaky z ciziny na českém vnitrostátním úseku tak, aby na něm odvezly české vnitrostátní cestující včas?

Dáda
Host
Dáda

České dráhy naprosto běžně a téměř vždy (je li to možné) zavádí náhradní soupravy. Například včera 9.12. EC 179, Děčín – Praha. Což se o tom cestujícím jiných dopravců DB, RJ, LE, může jen zdát.

zaosai
Host
zaosai

Jako bývalý nádražák by jste měl vědět co to jsou oběhy lok a pokud stojí min.čtyři soupravy s lokomotivama celou noc v Německu(linda směr Dresden a dál),tak není v silách žádného dopravce je nahradit.Měl by jste být rád,že to jezdí aspoň na vnitrozemských úsecích.Mě to dnes taky postihne a blbě nekritizuji.Jen se potvrzuji,že nejvíc pindají bývalí nádražní důchodci.

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Právě proto, že to vím, a že si také ještě vzpomínám, že to ještě ani není tak dlouho, kdy ČD alespoň nějaké náhradní náležitosti postavit dokázaly, tak jsem napsal to, co jsem napsal: jde sice v případě kompletní náhrady o čtyři liché vlaky (EC 259 a EC 171 z Děčína do Prahy a Ex 351 a Ex 353 z Domažlic do Prahy), ale v nouzi by asi stačilo nahradit na každém z ramen vždy aspoň ten první z obou vlaků (třeba i proto, aby se v pondělí ráno lidé dostali „normálně“ do zaměstnání a studující do škol). A jen pro… Číst vice »

Dodo
Host
Dodo

A návrh ČD? Krásných a kulatých 0% do základu. Ovšem pochybuju, že zde nějaká stávka bude.

Pavel
Host
Pavel

Kulový.
Jedná se o 4% + úprava benefitů , tři už jsou jisté

Dodo
Host
Dodo

Můžu se zeptat na zdroj? Veřejná informace z posledního kolektivního vyjednávání je, že zaměstnavatel (ČD) trvá stále na nule.

zaosai
Host
zaosai

Nebude žádná stávka,pochlebující OSŽ je nepřipojí.

UBolt958
Host
UBolt958

Tak ono je jasné, kdo za koho kope, už jenom z informací na webu.

OSŽ: „PKS ČD, a. s., na rok 2019: 90% shoda odborových centrál! “

FS: „Obě tyto schůzky byly plné rozporů a po úterním jednání na půdě generálního ředitelství nedošlo k žádnému významnějšímu posunu v základních bodech současného návrhu zaměstnavatele. …… Mnoho otazníků, zatím žádná odpověď. Návrh zaměstnavatele pro nás v tuto chvíli nepřijatelný.“

PartneřiCSCARGO