egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

Převzetí ztrátových aerolinek Alitalia italskými drahami se znovu komplikuje

Boeing 777 společnosti Alitalia. Foto: Alitalia
Boeing 777 společnosti Alitalia. Foto: Alitalia

Pro převzetí ztrátové letecké společnosti Alitalia zatím nejsou podmínky, uvedly italské státní dráhy Ferrovie dello Stato (FS). Ty mají vést chystané sdružení podniků, které by Alitalii převzalo. Účast v něm dnes potvrdila americká letecká společnost Delta Air Lines, která chce za desetiprocentní podíl vložit 100 milionů eur (přes 2,5 miliardy Kč), informovala agentura ANSA.

Lufthansa peněženku naopak otevřít nechce, třebaže se minulý měsíc psalo o jejím vkladu 200 milionů eur. Z projektu přitom v úterý vycouvala italská průmyslová skupina Atlantia. Dnes o půlnoci vyprší další posunutý termín, který pro podání závazné nabídky na zadlužené aerolinky stanovila italská vláda.

Italská letecká společnost v minulosti prošla dvěma neúspěšnými záchrannými programy, a to v letech 2009 a 2014. Za 70 let své existence byl podnik v zisku jen párkrát, navzdory několika reorganizacím a finančním injekcím. Od roku 2017 je pod zvláštní správou a Řím pro firmu od té doby hledá kupce.

Letecká společnost funguje díky svým hotovostním rezervám a předpokládá se, že peníze jí dojdou na konci roku, uvedla agentura Reuters. Bez finanční injekce hrozí aerolinkám likvidace.

Italské státní dráhy ale chtějí o převzetí Alitalie dál jednat a čekají na pokyny od správců. S těmi se má dnes setkat ministr průmyslu Stefano Patuanelli. „Věřím, že s Deltou a Lufthansou máme ještě prostor dosáhnout dohody,“ řekl ve středu ministr v rozhovoru s televizí CNBC. Patuanelli nevyloučil další, již osmé, posunutí termínu.

Německá letecká společnost Lufthansa je přístupná dohodě, ale finančně do Alitalie zatím vstupovat nechce, vyplývá z jejího středečního dopisu.

ČTK

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Richard P.

Tak kdo, Ostrava nebo Brno.?..Kluci z Moravy,bezte do toho,kdo zavaha, je bez AlItalie. Kupte to,a do sveta z Moravy se bude litat cez FCO a MXP 🙂

TGm

A s kým bude létat papež na zahraniční návšťevy katolíků až na konci roku Alitalia zkrachuje?S Ryanair nebo s EasyJet?

Lubir

s ČSA nebo Student Agency

Jimbo Jones

ČSA mají do krachu možná blíž než „Airplane Landed In Toronto All Luggage In Atlanta“ 🙂

Jen tak

tak určitě 😀

Jirka B.

Ja to znam jako Always Late In Take off, Always Late In Arrival 😁

Jen tak

ona vznikne dalsi alitalia 🙂

Ivan

Posledně letěl s airbaltic

Nicky

To je ještě větší drámo než ČSA.

Ic540

Tam asi mají více Tvrdíků…😀