Doprava ve městě Infrastruktura Silnice

Přemostění Svitavy a železničního koridoru v Blansku postaví Metrostav DIZ

Čekající auta na přejezdu v Blansku. Foto: Městský úřad v Blansku
Čekající auta na přejezdu v Blansku. Foto: Městský úřad v Blansku
Díky mostu skončí dlouhé čekání na přejezdu.

Společnost Metrostav DIZ začne v srpnu se stavbou nového mostu v Blansku. Překlene řeku Svitavu a železniční koridor do Starého Blanska. Po jeho dokončení odpadne řidičům dlouhé čekání na železničním přejezdu.

Vítězství Metrostavu DIZ oznámil Jihomoravský kraj v tiskové zprávě. Hodnota zakázky je 264 milionů korun, většinu nákladů má zaplatit stát. Stavba začne v srpnu novostavbou okružní křižovatky na ulici Svitavská.

„Pro město Blansko je toto zásadní téma. Kdo zná situaci na přejezdu na Staré Blansko, ví, jaké kolony se zde tvoří a jak problematický je tento přejezd zejména pro složky Integrovaného záchranného systému JMK. Teď pevně věřím, že zhotovitel dodrží termín dokončení stavby. My se ze strany města budeme snažit o eliminaci vzniklých omezení s touto stavbou,“ řekl radní Jihomoravského kraje pro oblast dopravy a starosta Blanska Jiří Crha.

Most jako nová dominanta města

Stavba začíná na Svitavské ulici na levém břehu řeky Svitavy a přemosťuje koryto řeky, železniční koridor a končí v průmyslové zóně na Starém Blansku. Se stavbou souvisí nutné úpravy parkovacích ploch, chodníků, místních komunikací a  sjezdů. Přibude oplocení, dojde k úpravě zatrubnění potoka na Starém Blansku a vybudování opěrných zídek. Most má být i dominantou města, je navržen v podobě ocelového oblouku se síťovými závěsy.

„S ohledem na to, že smontovaný mostní oblouk s vybetonovanou deskou bude umístěn na mostní pilíře výsuvem, bude celá realizace zajímavá i z technického pohledu,“ dodal ředitel Správy a údržby silnic JMK Zdeněk Komůrka. Akce bude koordinována s výlukou železničního provozu přes koridor.

Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel

Nevíte, jestli se v rámci výluky na této trati do Č.Třebové budou rušit i nějaké další přejezdy? Pár kandidátů s křížkama u šraněk by tam bylo.

Oskarák

Teď určitě ne. Možná jednou za pár let, až se budou dělat úpravy v rámci zavádění dálkového řízení dopravy. Každopádně bude doprava mezi Brnem a Českou Třebovou v příštím roce hodně zajímavá.

Pavel Skládaný

To jsou téměř všechno chodci, pasažéři aut nikoli. Ti tam budou lézt, i když bude přejezd zrušen a situace se spíše zhorší.

David

Neměla by mít dominanta města alespoň nějakou architektonickou hodnotu? Něco za co by se architekt nemusel ve svém portfoliu stydět? Ústí nad Labem takový most má, Praha jich má nespočet, ale tento v Blansku zcela jistě zapadne ve všednosti.

Toncek

Myslím si, že i taková všední stavba je pro Blansko nadprůměr

jura

Tak at si Blansko za architekta priplati. Nikdo v tom mestu urcite nebrani.