Cestovní ruch Letecké společnosti Letectví

Přehledně: Stát za návrat Čechů zaplatil už přes 50 milionů, další lety chystá

Dreamliner společnosti Bamboo Airways v Praze. Pramen: Letiště Praha
Dreamliner společnosti Bamboo Airways v Praze. Pramen: Letiště Praha

Ministerstvo zahraničích věcí zatím za návrat českých občanů z některých zemí zaplatilo 51,2 milionu korun. Vyplývá to z dat v registru mluv. Vláda tento týden schválila přesun 111 milionů korun z rozpočtové rezervy na tyto lety.

Podle vlády dosud ministerstvo pomohlo k návratu zhruba 3 500 tisícům lidí. V předkládací zprávě k uvolnění peněz ministerstvo upozornilo, že před schválením nouzového stavu bylo v zahraničí zhruba 200 tisíc českých občanů. Z řady míst na světě se podle ministerstva už není možné jak dostat, proto zahájilo repatriační programy.

Pro Čechy do zahraničí létají hlavně letouny společnosti Smartwings. Ta v několika případech nemusela letět do některých destinací ani tak daleko, jak se může zdát: do Karibiku přelétla letadla tohoto dopravce z Kanady, kde končil jejich pronájem i s posádkami pro tamější společnost Sunwing.

Ministerstvo uzavřelo se Smartwings rámcovou smlouvu, v rámci které proběhly objednávky na celkem deset letů. Nejdelší byla evakuace Čechů z Filipín, která vyšla na osm milionů korun. Ceny, které se za let platí, nevybočují nijak z běžné úrovně za náklady na komerční lety. Nevýhodou Smartwings je, že nemá k dispozici nyní dálkové letadlo, musí proto ze vzdálenějších destinací létat s mezipřistáními.

Největším transportem byl přílet letadla Boeing 787-9 Dreamliner vietnamské společnosti Bamboo Airways. Za přepravu téměř tří stovek cestujících si dopravce naúčtoval 6,8 milionů korun. Stát platí pochopitelně u Bamboo Airways i Smartwings prázdné přelety.

Ministerstvo za lety od cestujících nic nechce. Řada turistů si zajistila lety sama za poměrně vysokou cenu nebo v případě pravidelných linek zaplatili za změnu termínu. Proč stát od cestujících z repatriačních letů nevybírá vůbec žádný poplatek, ministerstvo na dotaz Zdopravy.cz od úterý neodpovědělo.

„Už můžeme plánovat i vzdálenější destinace, kde situace není tak kritická a kde dnes máme stovky Čechů,“ vysvětlil ve čtvrtek další postup ministr zahraniční Tomáš Petříček (ČSSD). V neděli se vrací například turisté z Thajska na palubě Air Asia, ve stejný den by měli přilétnout i další pasažéři z Kanady se Smartwings. Stát rovněž využívá spolupráce s jinými zeměmi a koordinuje návrat na palubách jiných strojů, takto například včera přiletěli cestující z Izraele do Budapešti. Na palubě byli cestující ze zemí bývalého Rakouska-Uherska.

Kolik stojí repatriační lety

Bamboo Airways
Hanoj – Praha 6,8 milionu Kč
Smartwings
Tenerife – Praha 1,45 milionu Kč
Las Palmas – Praha 1,45 milionu Kč
Manila, Cebu – Praha 8,2 milionu Kč
Hurghada – Praha – 2,05 milionu Kč
Punta Cana – Praha 7,23 milionu Kč
Roatan – Cancún – Praha 6,69 milionu Kč
Panama – Havana – Praha 7,64 milionu Kč
Bogota – San Jose – Praha 8,05 milionu Kč
Puerto Plata – Montreal – Praha 4,7 milionu Kč

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Člověk
Host
Člověk

Lidé platí 60% daně, což bude u vyšší střední a vyšší třídy, která navštěvuje tyto destinace, dost peněz. Že je stát doveze domů je to nejmenší, jak se jim za to může odvděčit.

ušatá
Host
ušatá

Měli by si to platit sami. Jejich riziko cestování. Nebo je snad někdo do toho nutil? V celé společnosti neustále schází zodpovědnost za své konání a za rizika z toho plynoucí!

Bob
Host
Bob

Naprosto nechápu, proč jim to platí stát. Navíc ti lidé ještě často dostanou refundaci letenky za zrušený zpáteční let.
Doufám, že jim to stát ještě zpětně naúčtuje, klidně i jen část skutečné ceny.

Aleš
Host
Aleš

Za zrušený let zpět se obvykle žádné peníze nedávají. Dokonce pokud člověk nenastoupí let zpět, aerolinka po něm někdy chce i peníze, naposledy to podle mě zkoušela po někom Lufthansa.

Ota Z.
Host
Ota Z.

dovolím si tvrdit, že jste mimo. Pokud neznáte postup tak bych tady netvrdil, že nedostanete náhradu či něco jiného. Záleži na okolnostech zrušení letu. Pokud sám od sebe let nenastoupíte a letadlo přesto letí, je to Váš boj a opravdu nic nedostanete. Proč taky?
Pokud airlines zruší let z nějakého důvodu, nabídne řešení v podobě přeložení na jiný let, vyplacení hodnoty letenky či převedení částky na voucher.
Když si proklikáte jednotlivé diskuze či články, velmi jasně a zřetelně to je vysvětlováno v jiných článcích,. Vřele doporučuji…

Butrusik
Host
Butrusik

Taky je otázka, jak je to se zde často probiranym vracenim penez za letenky. Většina lidi létá s nejlevnější letenkou a ta je nevratná. Nelze často ani za poplatek změnit nebo je tsk vysoký, ze se spis vyplatí koupit letenka nová. To, ze nyní nabízejí letecké společnosti změny letu zdarma i u těchto tarifu, to je jen diky jejich benevolenci/solidarnosti, jakkoliv to nazveme. A ze by se hrnuly automaticky do vracení penez za neproletene části letu, to se mi vážně moc nezda. Ovšem pro zdejší zavistivce to porad představuje lákavou možnost, jak přijít k penězům, proletět se na ucet státu… Číst vice »

Tony
Host
Tony

Možná už to tady bylo, ale proč nemohla letěl A330 od ČSA?

lupenyk
Host
lupenyk

Někdo tady psal, že prý má problémy s motorem

Milan
Host
Milan

Jo, bylo to tady alespoň desetkrát.

Zdeněk
Host
Zdeněk

Ani ČSA nejsou dobročinný spolek a nelétají zadarmo.

Ota Z.
Host
Ota Z.

hledejte v hostorii článků, tak svou odpověď dostanete 😉

dvojiteF
Host
dvojiteF

U nás repatriačné lety zatiaľ organizovala spoločnosť Charteradvisory. Cena letu STN-BTS 330€/os a IAD-BTS 1100€/os. Prvý bezplatný let sa chystá až túto nedeľu zo Stockholmu.

Apex
Host
Apex

To je daň stavu slovenského letectví, kde kromě společností, které se zaměřují na ACMI není žádná normální, a to ani charterová společnost….

dvojiteF
Host
dvojiteF

Tak prave lety zo STN aj cargo z Ciny zabezpecovala GO2SKY a Air Explore ma tiez celu svoju letku na BTS.

Liboros
Host
Liboros

Takže hlavně že jsme z daní zaplatili návrat ožralému bezdomovci Švandovi z Hurghady, i přesto, že ho z letů Smartwings na 2 roky vyloučili!

René Bovák
Host
René Bovák

Tak hlavně že to dělníci fachající v montovnách za hubičku platí na daních všem spoluobčanům na „cestovatelských misích“

PetrPetr
Host
PetrPetr

Asi se to platí z peněz, které EU poslanci schválili na pomoc v boji proti koronaviru. Jsou to peníze, které by ČR jinak dostala v rámci jiných kapitol, třeba na dálnice, pomoc zemědělcům, pomoc v nezaměstnanosti, apod… Nyní se peníze přerozdělí na koronavirus.

Bob
Host
Bob

to platí jen pro část těchto peněz z EU

PatriK
Host
PatriK

Je to průšvih a prakticky i návod, aby výletníci sami nic nepodnikali a počkali, až jim stát zajistí dopravu zdarma. Nicméně jsou to i tak zanedbatelné náklady, proti plánovaným stamiliardám státního rozpočtu na dotace soukromých firem a živnostníků.

Peet
Host
Peet

Závist je hrozná věc, že jo? Až opravdu někomu jen na základě jednoduché, formální žádosti, bez další stovky podmínek a dvou stovek potvrzení, zaplatí prvních 15.000Kč, tak jim poprvé zatleskám za bezchybné provedení. Do té doby to je jen PR.

ušatá
Host
ušatá

A co teprve závist když jde o režijky nebo slevy, co?

Dog
Host
Dog

Poláci účtují těmto cestujícím za evropský let 400-800 zl, za dálkový let tuším 1500-2500 zl. Až zbytek doplácí LOTu stát.

Peet
Host
Peet

Ano, a to je právě hyenismus, protože „chytrá“ polská vláda nejdříve zakázala 15.3. v 0:00hod přistání všech letadel, vyjma charterových. takže ti kteří měli koupené zpáteční letenky (asi všichni) měli smůlu a propadly jim, a teď si musí platit další let!
Komu to všichni pořád závídíte?

Jirka
Host
Jirka

To v tomto případě propadne úplně bez náhrady, bez možnosti vrácení platby za letenku jako kdyby se let odletěl? To snad ne. A solidárně by mohli takto poškození při přihlášení se na repatriační let alespoň tuhle pohledávku předat státu jako příspěvek na jejich cestu zpět domů.

Michal
Host
Michal

Chuťovka je to pro Čechy kteří odlétali koncem února z Katovic a také tam parkovali s autem. Zpátky je nepustili tak letěli přímo do ČR. A jejich auta tam teď v Katovicích hnijou bez možnosti dostat je zpět.

BEL
Host
BEL

Cestovní pojištění lze jednoduše sjednat. Např. VZP nabízí: Za 158 korun budete mít pojištěnou zdravotní péči včetně repatriace, a to až do výše 3 000 000 korun

Peet
Host
Peet

A co třeba pravdivě říct, že na tyto případy se to nevztahuje? Válka, epidemie, nepokoje….

libcha
Host
libcha

Nemyslí se tím pojišťováckým termínem „repatriace“ spíše repatriace ostatků?

Peet
Host
Peet

Přesně tak…

Pražák
Host
Pražák

Je to repatriace po pojistné události, tj. nemoc či úraz, tedy včetně repatriace ostatků pokud v důsledku pojistné události zemřete. To že se nemůžete dostat domů vážně není problém pojišťovny.

Y.K.
Host
Y.K.

Cestovní pojištění nelze sjednat (třeba prodloužit) během cesty. Takže ti kteří se někde zasekli, protože už není se možné dopravit komerčními linkami jsou mimo sjednnaý mimo termín a mít pojištění propadlé. Repatriace je v rakvi pokud zemřete v cizině.

Pražák
Host
Pražák

No to není nutně pravda, pojišťovny k tomu přistupují individuálně a v současné situaci většinou lidem, kteří uvázli v zahraničí umožňují si sjednat nové CP i že zahraničí, byť je to v rozporu s VPP, stačí se jen domluvit. Repatriace rozhodně není jen v rakvi, drtivá většina repatriací jsou lidé co se zranili či onemocněli v zahraničí, byli léčení a po stabilizaci jejich stavu je pojišťovny odvezou domů. Musíte si uvědomit, že CP kryje pouze nutnou a neodkladnou péči.

Y.K.
Host
Y.K.

Tak samozřejmě to beru jako obecnou věc. Pokud pojišťovna přistoupí na změnu, může být ze solidárních důvodů, ale nevím jestli to bude v reálu nějaká dělat, protože jde do jistoty plnění a to žádná pojišťovna nechce.

S tím zraněním a repatriací budete mít pravdu, chtěl jsem jen tvrdě naznačit, že to neznamená, že vás na pojistku dovezou domů kvůli „zaseknutí“.

Pražák
Host
Pražák

Ad 1) většina pojišťoven to tak dělá
Ad 2) ano, to, že někomu zrušili let vá není problém pojišťovny

Ota
Host
Ota

To není pravda. Pojistky prodloužit během cesty lze a je možné je i distančně uzavřít již ze zahraničí, ale případné pojistné plnění má potom určitá omezení ! Navíc některé pojišťovny to uvízlým i oficiálné nabízely.

Tomáš
Host
Tomáš

…repatriace ostatků… 😏

Marek
Host
Marek

Přijde mi to hlavně nespravedlivé vůči těm, co si byli nuceni koupit za velice nekřesťanské penize lety zpět sami. 🛫 no a samozřejmě nechápu, proč bych měl já platit letenky někomu z Karibiku. 🏖 Nechť stát účtuje nějaké rozumné ceny, jenom za rozpočítání nákladů…

thegrid
Host
thegrid

Asi tak. Rozumný lidé se vrátili zavčasu před karanténou. Ignoranti si pak museli koupit drahé lety před týdnem. A hlupáci, co v zahraničí zůstali doteď to budou mít grátis za naše.

lupenyk
Host
lupenyk

Nechápu furt ten argument, že někdo bude mít za “naše” peníze zadarmo. Nic není zadarmo, ti lidi co někde uvízli taky určitě platí daně, a příjde mi normální, že v bezprecedentní situaci jako je teď, se o ně stát postará.

Josef
Host
Josef

To se vratte na novinky, tam je takovych chytraku spousta. Ta situace se menila z hodiny na hodinu, jestlize nekdo odjel pred delsi dobou, tak nemohl tusit ze se nebude mit jak dostat zpatky. A ty naklady na tyhle lety holt prezijeme, stejne tak jako prezivame to, ze se rozdavaji darecky z rozpoctu volicum. Chapu ze Pepikovi, co se za zivot podival jednou do krajskyho mesta, jinak si dava tech svych deset kousku denne v mistni hospode a nikde nebyl to prijde jako ze to jsou zbohatlici co si jezdi na dovolenou, ale ono dost lidi jezdi do zahranici i… Číst vice »

thegrid
Host
thegrid

Možná jsem pepík, co si dá pivko, ale když jsem cestoval do Asie vlastní po vlastní ose, tak jsem pravidelně četl zprávy a napadlo by mě se vrátit. Holt by mě to stálo pár tisíc. Ale někdo je prostě ignorant. Jinak je pravda, že je to kapka v moři.

thegrid
Host
thegrid

A mimoto známý měl zaplacenou lyžovačku a mohl ještě odjet. Jen se to nedoporučovalo na přelomu března. Neudělal to a propadly mu desetitisíce za celou rodinu. Jiný známý se ještě pomalu vytahují, že když stát zavelí, tak prostě letí vládou objednaným letadlem. Tak je to docela rozdíl v přístupu ne?

Josef
Host
Josef

Ne kazdy nutne sleduje denne zpravy kdyz je na dovolene, at uz chtene, nebo nechtene. Ja taky kdyz jsem pryc, tak si zpravy moc nectu, vetsinou na to neni jaksi cas a chut. Predpokladat, ze kazdy kdo je ted nekde mimo sleduje online idnesu, kde se ceka kazdou minutu na prvniho mrtvyho, se uplne neda. A shanet nekde v tramtarii letenky, kdyz se situace meni z minuty na minutu taky nebude uplne legrace, ja treba firemni letenku resil dve hodiny a to jsem mel zrusenej let jenom z duvodu stavky LH, vsechno ostatni letalo. Dokonce vetsina aerolinek hlasila, ze nevolejte,… Číst vice »

FlyingJ
Host
FlyingJ

Rozpočítáním nákladů nevzniknou rozumné ceny… Punta Cana za 7,23 milionu, to je přes 40 tisíc za cestujícího.

Jackub
Host
Jackub

No a? Za svá rozhodnutí by měl každý nést odpovědnost.

Y.K.
Host
Y.K.

To vyprávějte v nemocnici až vám bude lékař vyčítat životosprávu.

PetrPetr
Host
PetrPetr

Tj jedna cesta 20 tisíc. To už mi mimo nepřijde.

Roiman4
Host
Roiman4

No, vem si že v tom máš prázdný přelet, posádku tam a do PRG, poplatky za přelety nad daným územím, dotankováni, letištní poplatky a kam nelítá normálně SW, tak nemá dojednané výhodné ceny, takže se naučtuje za plnou…

GPGP
Host
GPGP

Tento stát a zdejší zdr. pojišťovny pracují nehospodárně a neefektivně už desítky let, nyní mají nemocnice málo peněz od poj. a vy tady řešíte fakt drobné.
Není třeba těm lidem závidět, Karibik snad kromě Varadera na Kubě už není co býval. 🙂

Koro
Host
Koro

Boze…

realista
Host
realista

Nějaký „uznávací“ poplatek v řádu malých jednotek tisíců Kč by se asi (třeba i zpětně) vybírat měl – je to minimálně záležitost určité solidarity mezi lidmi.

Jirka
Host
Jirka

Kdo má na dovolenou v Karibiku, určitě má i 10 tis kdyby si měl připlatit na let.