Přehledně: Stát za návrat Čechů zaplatil už přes 50 milionů, další lety chystá
Dreamliner společnosti Bamboo Airways v Praze. Pramen: Letiště Praha
Ministerstvo zahraničích věcí zatím za návrat českých občanů z některých zemí zaplatilo 51,2 milionu korun. Vyplývá to z dat v
Lidé platí 60% daně, což bude u vyšší střední a vyšší třídy, která navštěvuje tyto destinace, dost peněz. Že je stát doveze domů je to nejmenší, jak se jim za to může odvděčit.
Měli by si to platit sami. Jejich riziko cestování. Nebo je snad někdo do toho nutil? V celé společnosti neustále schází zodpovědnost za své konání a za rizika z toho plynoucí!
Naprosto nechápu, proč jim to platí stát. Navíc ti lidé ještě často dostanou refundaci letenky za zrušený zpáteční let.
Doufám, že jim to stát ještě zpětně naúčtuje, klidně i jen část skutečné ceny.
Za zrušený let zpět se obvykle žádné peníze nedávají. Dokonce pokud člověk nenastoupí let zpět, aerolinka po něm někdy chce i peníze, naposledy to podle mě zkoušela po někom Lufthansa.
dovolím si tvrdit, že jste mimo. Pokud neznáte postup tak bych tady netvrdil, že nedostanete náhradu či něco jiného. Záleži na okolnostech zrušení letu. Pokud sám od sebe let nenastoupíte a letadlo přesto letí, je to Váš boj a opravdu nic nedostanete. Proč taky?
Pokud airlines zruší let z nějakého důvodu, nabídne řešení v podobě přeložení na jiný let, vyplacení hodnoty letenky či převedení částky na voucher.
Když si proklikáte jednotlivé diskuze či články, velmi jasně a zřetelně to je vysvětlováno v jiných článcích,. Vřele doporučuji…
Taky je otázka, jak je to se zde často probiranym vracenim penez za letenky. Většina lidi létá s nejlevnější letenkou a ta je nevratná. Nelze často ani za poplatek změnit nebo je tsk vysoký, ze se spis vyplatí koupit letenka nová. To, ze nyní nabízejí letecké společnosti změny letu zdarma i u těchto tarifu, to je jen diky jejich benevolenci/solidarnosti, jakkoliv to nazveme. A ze by se hrnuly automaticky do vracení penez za neproletene části letu, to se mi vážně moc nezda. Ovšem pro zdejší zavistivce to porad představuje lákavou možnost, jak přijít k penězům, proletět se na ucet státu… Číst vice »
Možná už to tady bylo, ale proč nemohla letěl A330 od ČSA?
Někdo tady psal, že prý má problémy s motorem
Jo, bylo to tady alespoň desetkrát.
Ani ČSA nejsou dobročinný spolek a nelétají zadarmo.
hledejte v hostorii článků, tak svou odpověď dostanete 😉
U nás repatriačné lety zatiaľ organizovala spoločnosť Charteradvisory. Cena letu STN-BTS 330€/os a IAD-BTS 1100€/os. Prvý bezplatný let sa chystá až túto nedeľu zo Stockholmu.
To je daň stavu slovenského letectví, kde kromě společností, které se zaměřují na ACMI není žádná normální, a to ani charterová společnost….
Tak prave lety zo STN aj cargo z Ciny zabezpecovala GO2SKY a Air Explore ma tiez celu svoju letku na BTS.
Takže hlavně že jsme z daní zaplatili návrat ožralému bezdomovci Švandovi z Hurghady, i přesto, že ho z letů Smartwings na 2 roky vyloučili!
Tak hlavně že to dělníci fachající v montovnách za hubičku platí na daních všem spoluobčanům na „cestovatelských misích“
Ti lidé, pro které stát poslal letadlo, daně neplatí?
Dosti často ne v ČR.
Vy máte data o tom, jak platí cestující z repatriačních letů daně? Nebo jde o vaše pocity?
a kde tedy? 😀 povíte nám to?
Díky
Zhruba od zacatku brezna ministerstvo zahranici doporucuje zvazit cesty do zahranici. Ti co presto odjedou po tomto varovani do zahranici by si repatriacni meli platit sami, ci si ji nechat proplatit zamestnavatelem (zmestnavatelum to klidne i naridit, za sve zamestnance jsou zodpovedni a kdyz maji obchodni partnery v zahranici, tak i moc dobre vi co se deje)
a ti, co odjeli dříve?
U tech to castecne chapu, jsou to vetsinou dlouhodobejsi pobyty co chteli precka krizi tam. Treba staze, erasmus atd. a ted jim utli tipec a hybaj z hotelu.
A co ti co požádali z Egypta, jestli by letadlo nemohlo letět později o pár dní. Že je tam pěkné počasí…….
A zajímá mě, proč se vrací do země, která podle vás nezvládá současnou pandemii. Kdyby tomu tak bylo, tak bych se nevracel. Nemám nic proti těm, co tam byli pracovně dlouhodobě. Naopak je mi jich líto. Ale ty co tam vycestovali i přes upozornění, nechat uhradit plnou palbu.
Opět: vytahujete pár extrémů.
Zaprvé to je jen nepotvrzená historka, i když takoví lidé jistě existují. Samozřejmě se nejlépe ujala. Za druhé ty výdaje jsou v podstatě směšné v tom co nás tahle pandemie stojí a ještě stát bude. Pětikoruna na osobu jsou drobné. Ostatní výdale budou nebo už jsou miliardy. O 40 litrů stát zpět dopravené na danich oškube za pár měsíců (na dané padne zhruba polovina příjmů).
Asi se to platí z peněz, které EU poslanci schválili na pomoc v boji proti koronaviru. Jsou to peníze, které by ČR jinak dostala v rámci jiných kapitol, třeba na dálnice, pomoc zemědělcům, pomoc v nezaměstnanosti, apod… Nyní se peníze přerozdělí na koronavirus.
to platí jen pro část těchto peněz z EU
Je to průšvih a prakticky i návod, aby výletníci sami nic nepodnikali a počkali, až jim stát zajistí dopravu zdarma. Nicméně jsou to i tak zanedbatelné náklady, proti plánovaným stamiliardám státního rozpočtu na dotace soukromých firem a živnostníků.
Závist je hrozná věc, že jo? Až opravdu někomu jen na základě jednoduché, formální žádosti, bez další stovky podmínek a dvou stovek potvrzení, zaplatí prvních 15.000Kč, tak jim poprvé zatleskám za bezchybné provedení. Do té doby to je jen PR.
A co teprve závist když jde o režijky nebo slevy, co?
Poláci účtují těmto cestujícím za evropský let 400-800 zl, za dálkový let tuším 1500-2500 zl. Až zbytek doplácí LOTu stát.
Ano, a to je právě hyenismus, protože „chytrá“ polská vláda nejdříve zakázala 15.3. v 0:00hod přistání všech letadel, vyjma charterových. takže ti kteří měli koupené zpáteční letenky (asi všichni) měli smůlu a propadly jim, a teď si musí platit další let!
Komu to všichni pořád závídíte?
To v tomto případě propadne úplně bez náhrady, bez možnosti vrácení platby za letenku jako kdyby se let odletěl? To snad ne. A solidárně by mohli takto poškození při přihlášení se na repatriační let alespoň tuhle pohledávku předat státu jako příspěvek na jejich cestu zpět domů.
Chuťovka je to pro Čechy kteří odlétali koncem února z Katovic a také tam parkovali s autem. Zpátky je nepustili tak letěli přímo do ČR. A jejich auta tam teď v Katovicích hnijou bez možnosti dostat je zpět.
Cestovní pojištění lze jednoduše sjednat. Např. VZP nabízí: Za 158 korun budete mít pojištěnou zdravotní péči včetně repatriace, a to až do výše 3 000 000 korun
A co třeba pravdivě říct, že na tyto případy se to nevztahuje? Válka, epidemie, nepokoje….
Nemyslí se tím pojišťováckým termínem „repatriace“ spíše repatriace ostatků?
Přesně tak…
Je to repatriace po pojistné události, tj. nemoc či úraz, tedy včetně repatriace ostatků pokud v důsledku pojistné události zemřete. To že se nemůžete dostat domů vážně není problém pojišťovny.
Cestovní pojištění nelze sjednat (třeba prodloužit) během cesty. Takže ti kteří se někde zasekli, protože už není se možné dopravit komerčními linkami jsou mimo sjednnaý mimo termín a mít pojištění propadlé. Repatriace je v rakvi pokud zemřete v cizině.
No to není nutně pravda, pojišťovny k tomu přistupují individuálně a v současné situaci většinou lidem, kteří uvázli v zahraničí umožňují si sjednat nové CP i že zahraničí, byť je to v rozporu s VPP, stačí se jen domluvit. Repatriace rozhodně není jen v rakvi, drtivá většina repatriací jsou lidé co se zranili či onemocněli v zahraničí, byli léčení a po stabilizaci jejich stavu je pojišťovny odvezou domů. Musíte si uvědomit, že CP kryje pouze nutnou a neodkladnou péči.
Tak samozřejmě to beru jako obecnou věc. Pokud pojišťovna přistoupí na změnu, může být ze solidárních důvodů, ale nevím jestli to bude v reálu nějaká dělat, protože jde do jistoty plnění a to žádná pojišťovna nechce.
S tím zraněním a repatriací budete mít pravdu, chtěl jsem jen tvrdě naznačit, že to neznamená, že vás na pojistku dovezou domů kvůli „zaseknutí“.
Ad 1) většina pojišťoven to tak dělá
Ad 2) ano, to, že někomu zrušili let vá není problém pojišťovny
To není pravda. Pojistky prodloužit během cesty lze a je možné je i distančně uzavřít již ze zahraničí, ale případné pojistné plnění má potom určitá omezení ! Navíc některé pojišťovny to uvízlým i oficiálné nabízely.
…repatriace ostatků… 😏
Přijde mi to hlavně nespravedlivé vůči těm, co si byli nuceni koupit za velice nekřesťanské penize lety zpět sami. 🛫 no a samozřejmě nechápu, proč bych měl já platit letenky někomu z Karibiku. 🏖 Nechť stát účtuje nějaké rozumné ceny, jenom za rozpočítání nákladů…
Asi tak. Rozumný lidé se vrátili zavčasu před karanténou. Ignoranti si pak museli koupit drahé lety před týdnem. A hlupáci, co v zahraničí zůstali doteď to budou mít grátis za naše.
Nechápu furt ten argument, že někdo bude mít za “naše” peníze zadarmo. Nic není zadarmo, ti lidi co někde uvízli taky určitě platí daně, a příjde mi normální, že v bezprecedentní situaci jako je teď, se o ně stát postará.
To se vratte na novinky, tam je takovych chytraku spousta. Ta situace se menila z hodiny na hodinu, jestlize nekdo odjel pred delsi dobou, tak nemohl tusit ze se nebude mit jak dostat zpatky. A ty naklady na tyhle lety holt prezijeme, stejne tak jako prezivame to, ze se rozdavaji darecky z rozpoctu volicum. Chapu ze Pepikovi, co se za zivot podival jednou do krajskyho mesta, jinak si dava tech svych deset kousku denne v mistni hospode a nikde nebyl to prijde jako ze to jsou zbohatlici co si jezdi na dovolenou, ale ono dost lidi jezdi do zahranici i… Číst vice »
Možná jsem pepík, co si dá pivko, ale když jsem cestoval do Asie vlastní po vlastní ose, tak jsem pravidelně četl zprávy a napadlo by mě se vrátit. Holt by mě to stálo pár tisíc. Ale někdo je prostě ignorant. Jinak je pravda, že je to kapka v moři.
A mimoto známý měl zaplacenou lyžovačku a mohl ještě odjet. Jen se to nedoporučovalo na přelomu března. Neudělal to a propadly mu desetitisíce za celou rodinu. Jiný známý se ještě pomalu vytahují, že když stát zavelí, tak prostě letí vládou objednaným letadlem. Tak je to docela rozdíl v přístupu ne?
Ne kazdy nutne sleduje denne zpravy kdyz je na dovolene, at uz chtene, nebo nechtene. Ja taky kdyz jsem pryc, tak si zpravy moc nectu, vetsinou na to neni jaksi cas a chut. Predpokladat, ze kazdy kdo je ted nekde mimo sleduje online idnesu, kde se ceka kazdou minutu na prvniho mrtvyho, se uplne neda. A shanet nekde v tramtarii letenky, kdyz se situace meni z minuty na minutu taky nebude uplne legrace, ja treba firemni letenku resil dve hodiny a to jsem mel zrusenej let jenom z duvodu stavky LH, vsechno ostatni letalo. Dokonce vetsina aerolinek hlasila, ze nevolejte,… Číst vice »
Rozpočítáním nákladů nevzniknou rozumné ceny… Punta Cana za 7,23 milionu, to je přes 40 tisíc za cestujícího.
No a? Za svá rozhodnutí by měl každý nést odpovědnost.
To vyprávějte v nemocnici až vám bude lékař vyčítat životosprávu.
Tj jedna cesta 20 tisíc. To už mi mimo nepřijde.
No, vem si že v tom máš prázdný přelet, posádku tam a do PRG, poplatky za přelety nad daným územím, dotankováni, letištní poplatky a kam nelítá normálně SW, tak nemá dojednané výhodné ceny, takže se naučtuje za plnou…
Tento stát a zdejší zdr. pojišťovny pracují nehospodárně a neefektivně už desítky let, nyní mají nemocnice málo peněz od poj. a vy tady řešíte fakt drobné.
Není třeba těm lidem závidět, Karibik snad kromě Varadera na Kubě už není co býval. 🙂
Boze…
Nějaký „uznávací“ poplatek v řádu malých jednotek tisíců Kč by se asi (třeba i zpětně) vybírat měl – je to minimálně záležitost určité solidarity mezi lidmi.
Kdo má na dovolenou v Karibiku, určitě má i 10 tis kdyby si měl připlatit na let.