LOT 3a leaderboard

Praha postaví P+R parkoviště u metra B Nové Butovice za 293 milionů Kč

Stavba nového parkovacího domu na Černém Mostě. Foto: FB Adama ScheinherraStavba nového parkovacího domu na Černém Mostě. Foto: FB Adama Scheinherra

Praha se dlouhodobě potýká s nedostatkem míst na parkovištích P+R. Nyní jej staví na Černém Mostě či v Hostivaři.

Řidiči dojíždějící do hlavního města budou moci využít nové záchytné P+R parkoviště u stanice metra B Nové Butovice. Pražští radní vybrali dodavatele, který dům se 400 stáními postaví. Náklady jsou asi 292,75 milionu Kč. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Praha se dlouhodobě potýká s nedostatkem míst na parkovištích P+R. Nyní jej staví na Černém Mostě či v Hostivaři. Parkoviště v Nových Butovicích postaví sdružení firem Parkovací dům Petržílkova, které tvoří Metrostav a Trigema.

„Je to nový parkovací dům o počtu asi 400 parkovacích míst. Polovina připadne rezidentům a polovina bude využita pro P+R parkování,“ řekl Scheinherr.

Parkovací dům bude stát v Petržílkově ulici a bude mít několik pater. Jeho stavba sníží množství dopravy v okolních ulicích a přispěje ke zlepšení životního prostředí, kdy se sníží množství emisí i hlučnost. Snížit se má i počet popojíždění řidičů při hledání parkovacího místa a ubude případů parkování vozidel na nevhodných místech. Hotov má být v příštím roce.

V posledních dvou letech město zprovoznilo asi 500 míst, a to např. v Jankovcově ulici v Praze 7, u Nádraží Braník či na Opatově. „Loni jsme zahájili trend výstavby parkovacích domů, kdy se finalizuje stavba parkovacího domu Černý Most III a rozjede se výstavba v Nových Butovicích,“ řekl Scheinherr. Kromě toho Technická správa komunikací (TSK) buduje nové P+R se 78 místy u železniční zastávky Hostivař. Hotovo bude do konce letošního roku.

V minulosti pražský magistrát zamýšlel spolupráci se Středočeským krajem, kdy by vznikaly za podpory metropole P+R u vlakových zastávek a stanic. Podle Scheinherra se však Středočeskému kraji nepodařilo vyčerpat peníze, které metropole do projektu zamýšlela vložit, nevznikly totiž konkrétní projekty. „Je to mimo naši působnost. Snažili jsme se tomu alespoň takhle pomoci, ale záleží to těch jednotlivých obcích,“ dodal.

Na území Prahy je asi dvacítka záchytných parkovišť. Vedení města od srpna zvedlo cenu stání na většině záchytných parkovišť, kterých provozuje dvacítku. Na čtyřech budou lidé za denní stání platit 100 korun a na devíti 50 korun. Zbylých sedm, která nejsou hlídaná, budou nově na 12 hodin zdarma. Dosud řidiči na všech parkovištích kromě jednoho za den zaplatili 20 korun.

Tagy P+R Nové Butovice seznam
152 komentářů