Letectví

„Poptávka je obrovská“. Rekreační piloti rozlétali zásobovací síť pro zdravotníky

Vykládání Cessny na budějovickém letišti. Pramen: Letiště České Budějovice
Vykládání Cessny na budějovickém letišti. Pramen: Letiště České Budějovice

Dobrovolníci v kabinách malých letadel začali s rozvozem zdravotnického materiálu na potřebná místa po celé republice. Aktuálně už mají za sebou první desítku letů a další rychle přibývají. Do projektu Piloti lidem už se přihlásilo přes 300 letců, pro které bylo dosud létání především koníčkem.

„Rozjelo se to úplně neuvěřitelně, evidujeme obrovské množství poptávek,“ řekl Ondřej Daňa, který projekt zastupuje. Letadla směřují z Prahy do regionů, včera a dnes obsloužila například Olomouc, Jeseník, Most či České Budějovice. Piloti létají zdarma, veškeré náklady si sami hradí.

Například malé letadlo Cessna 150 pilotované Martinem Cápem přistálo včera po poledni na Letišti České Budějovice. Přivezlo zásilku takzvaných Covid masek pro jednotku intenzivní péče českokrumlovské interny. Zdravotníci si masky objednali ten den dopoledne. Masky vyvinuli vědci a studenti ČVUT.

„Letecká distribuce byla zajištěna v rámci skvělého projektu českých pilotů na rychlý rozvoz zdravotnického materiálu vzdušnou cestou. Předpokládáme, že letecký most pomoci bude pokračovat, Letiště České Budějovice je připraveno letecké kurýry odbavit bez nároků na poplatky,“ uvedla mluvčí Jihočeského kraje Hana Brožková.

Do projektu jsou zapojeni piloti a členové aeroklubů z celé republiky.

Cessna 150 jako zásobovací letadlo. Pramen: Letiště České Budějovice
Cessna 150 jako zásobovací letadlo. Pramen: Letiště České Budějovice
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Adam
Host
Adam

A pak, že to v Budějovicích nepofrčí 🙂 🙂 🙂

Vlastimil Kocurek
Host
Vlastimil Kocurek

Právě jsem koukal na videa s Ruslanem, a teď koukám na tu Cessnu 150 a nějak mi to neleze do hlavy, vždyť do té Cessny se nevejde ani pilot ????

Vlastimil Kocurek
Host
Vlastimil Kocurek

Ale velký dík takovým lidem, to výše jsem nenapsal ve zlém, jen v šoku. Díky za pomoc.

Eduard
Host
Eduard

Velký respekt a poděkování jak letcům, tak hlavně zdravotníkům a vůbec všem co nám pomáhají zvládat tuto těžkou situaci.

Peet
Host
Peet

Na obrázku vidím na vestě Airport České Budějovice! To bylo asi první letadlo co tam přistálo, ne? Mělo vodní slavobránu?

Vlastimil Kocurek
Host
Vlastimil Kocurek

Ne, již tam přistál státní speciál, když jsme byli v předsednictví EU, no a ročně tam přistávají jen malá letadla to je pravda, spíše dávám palec nahoru, letiště je prozatím úplně k ničemu. Ale krajští radní si prostě chtěli letiště postavit, tak si ho postavili. Možná, že kvůli toho “ vyletí“ :):):)

Par
Host
Par

Kolik stojí 100km nebo hodina letu takové Cesny? Na nic nenarážím. Jen mě to zajímá jak to dobrovolníky zatíží… Díky

GPGP
Host
GPGP

Okolo 3.000 Kč s DPH.
Když ti piloti tu Cesnu vlastní tak jen za cenu paliva.
Většina pilotů létá i na komerčních letech s B 737 nebo větších u TVS, LOT, Emirates apod.
Když se létá, tak se jejich platy pohybují min. od 100.000 kč výše 🙂

Tomas
Host
Tomas

„Když ti piloti tu Cessnu vlastní, tak jen za cenu paliva… “

Ve vší úctě, to je asi největší nesmysl, který jsem v posledních týdnech slyšel. Vzhledem k tomu, kolik stojí pojistka, cena letadla se musí taky po dobu jeho vlastnictví někde projevit, kolik stojí náklady na údržbu …. ne, vskutku to není jen cena paliva. Ta je sice tou výraznější částí ceny, ale ani zdaleka jedinou – a to i v případě vlastnictví.

Xaver
Host
Xaver

Tak pojistka by se musela platit i kdyby to letadlo celou dobu stálo v hangáru, ne?

Tomas
Host
Tomas

To je samozřejmě pravda, ale prostě tam ten náklad je. I když je „fixní“.

Vlastimil Kocurek
Host
Vlastimil Kocurek

……však si to všechno vygooglujte a udělejte si pečlivou ekonomickou analýzu, všechno tam zahrněte, možná že pilot měl zrovna rýmu, když letěl, kapky do nosu stojí okolo 70 -100 Kč.

Vlastimil Kocurek
Host
Vlastimil Kocurek

Vy uvažujete jako kalkulačka, ale to jsou lidé, kteří vůbec nemusí uvažovat o takových věcech, ale život není o kalkulačce.

ABC
Host
ABC

Za cenu paliva no to je asi podobé jako nám šotouši vypočítávají co vše si prý musíme napočítat do ceny kilometru jízdy auta takže prý stojí minimálně 10 Kč / km. Tady je to ale bez diskuzí protože intervaly povinných prohlídek a generálky motoru jsou pevně dané na počet hodin.

Vlastimil Kocurek
Host
Vlastimil Kocurek

Tyto lidi, co mají Cessnu to nijak nezatíží.

Jaaa
Host
Jaaa

Autore, „region“ není synonymum pro „vidlákov“. Praha je taky region. Zkuste na to prosím příště myslet…

Jaaa
Host
Jaaa

Díky za opravu.

Ondřej
Host
Ondřej

Co jste tím chtěl říci? Že měl autor napsat „letadlo z Prahy do Vidlákova“?

náhodný kolemjdoucí
Host
náhodný kolemjdoucí

Spokojenost na všech stranách, tak to má být. To, že k akci pravděpodobně vedl zákaz (nebo jen nedoporučení, už si nepamatuju přesně) rekreačního létání nikterak nesnižuje její záslužnost.
Nezbývá, než pilotům popřát pěkné počasí.

On.
Host
On.

Určitě chválihodné, zejména když náklady berou na sebe. Jen by spíš zajímala reálná časová úspora. Naložit ve skladu dovést na letiště přeložit pár krabic a to samé na konci přepravy jen opačně. Pomoc určitě super ale jejím hlavním efektem je že piloti mají důvod létat a nesedět doma.

PatriK
Host
PatriK

Je jasné, že jde hlavně o pocit „být aspoň nějak užitečný“, nežli o reálnou časovou úsporu. Jen škoda, že létají zrovna místa, která jsou relativně snadno a rychle dostupná i auto dodávkou až na místo určení.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Reálná časová úspora je v tom, že se sám domluvíte co, odkud a kam a jste na místě převzetí zboží. Tím se ušetří nejvíc času.

Než se zbrchá (už se zbrchal) krizový štáb Armády ČR, že by měl vyslat jedno armádní vozidlo. Než vojákům někdo řekne, kde ho přistavit mají. Než si ho vyzvednou. A v případě že vyjede Praga V3S …

Laik
Host
Laik

No, třeba zmiňovaný Jeseník…

Lemmy
Host
Lemmy

…s letištěm v Mikulovicích… 🙂

M.D.
Host
M.D.

Hrůza, celých 15 minut cesty autem do Jeseníku

Eduard
Host
Eduard

No spíš 20. To kdyby někde měřili 😉

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Gentlemani, smekám!

RHood
Host
RHood

Skvěla myšlenka a spojení toho, co milují a toho, co je teď velice potřebné pro záchranu jak lidí pracujících v zdravotnictví a soc. péči, tak lidí postižených tím „umělým“ svinstvem. Palec nahoru a úcta.

Nekdo
Host
Nekdo

mohl byste, prosím, vysvětlit „umělým“ ?

Marek Turnovec
Host
Marek Turnovec

Ále, asi taky viděl dvě videa s jednou paní doktorkou, která posledních nevím kolik let vyšetřuje psy a kočky a tvrdí, že ten virus „nemohl vzniknout v přírodě“…

Místo aby dal na trochu serióznější zdroje, třeba: https://www.nature.com/articles/s41591-020-0820-9

RHood
Host
RHood

Já si mohu myslet, co chci, doufám, že jsem stále občanem svobodného státu a mám právo si vybrat odborný názor, ke kterému se přikloním. A prosím Vás, když se vyjadřujete k nějaké osobě, ve Vašem případě paní doktorky, tak se nejdříve podívejte, co má za sebou, co dělala, kde přednášela a s kým aktuálně spolupracuje. Rovněž se můžete podívat na bacround jejího manžela.

O.K.
Host
O.K.

No, kdyz se na to podivate opravdu a ne jen tak, abyste videl to, co chcete, tak pri vsi ucte k pani doktorce, je to pri nejlepsi vuli prumerny vedec. Tim nijak nezpochybnuji ale jeji prakticke zkusenosti. Ty jsou ovsim pri zhodnocovani puvodu viru uplne k nicemu. Pokud neumite anglicky, prectete si alespon zpravu, kterou vydaly ustavy AV CR: https://www.ivb.cz/aktuality/vedci-zjistili-ze-novy-koronavirus-sars-cov-2-zpusobujici-onemocneni-covid-19-ma-prirozeny-puvod/

Olda
Host
Olda

No, možná ve všem tom humbuku, pozérství, snah o napravení opomenutí a velkých gest, by se mohlo začít vyzdvižením malých hrdinství, „neviditelné“ práce a drobnostmi. Třeba zde, že se jim alespoň dá grátis palivo.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Alespoň jim vrátit spotřební daň vč. DPH. To je zcela v pravomoci státu. Otázkou je, zda se bude Straně s.r.o. chtít. 🙁

RHood
Host
RHood

Nebude, to bohužel nenapadlo nikoho z těch „polobohů“ nebo kámošů oligarchů/miliardářů (včetně těch působících v airline industry), který budou první stát v řadě s nataženou rukou pro finanční intervence (a někdy bezdůvodně).

kulhán
Host
kulhán

Skoro všechny tyhle prskolety jsou zapsané pro nějakou pilotní školu a daň z benzínu neplatí. Lítají na olovnatý AVGAS.
Dále to odletí třeba v rámci výcviku, takže než letět někam a zpátky tak proč ne takhle. Akorát do Cessny 150 nebo 152 se vejde prd.
A nebo potřebuje pilot nálet hodin na CPL a stejně by musel někde lítat.
Takhle nevypadnou z praxe a budou se udržovat a krásně obešli nesmyslný zákaz. :))