Železnice Zprávy

Policie rozjela velkou akci na železnici. Kontroluje strojvedoucí i přecházení kolejí

Lokomotivy Českých drah na pražském hlavním nádraží. Foto: Jan Sůra
Lokomotivy Českých drah na pražském hlavním nádraží. Foto: Jan Sůra

Policie České republiky se v září zaměřuje více na dodržování zákonů zaměstnanci na železnici i samotnými cestujícími. Strojvedoucí po celé zemi tak zažívají namátkové kontroly, zda nepožili před jízdou alkohol či omamné látky, pokuty mohou čekat na lidi, kteří přechází trať tam, kde nemají.

„V průběhu tohoto měsíce probíhá celorepubliková akce Policie České republiky zaměřená na kontrolu na železnici,“ potvrdila mluvčí Policejního prezidia Eva Kropáčová.

Podle ní jde konkrétně například o  kontrola chodců na železnici,osob přecházejících koleje v místě, kde je to zakázáno, zjišťování poškození obecně prospěšných zařízení na  železnici nebo kontrola strojvedoucích. „Výsledky těchto kontrol zveřejníme po zakončení celé akce,“ dodala.

Ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář podobné akce vítá. „Nestává se příliš často, že by strojvedoucí řídili vlak pod vlivem alkoholu. Je ale dobré čas od času zkontrolovat, zda někdo bezpečnost cestujících neohrožuje,“ míní Kolář.

Podle generálního inspektora Drážní inspekce Jana Kučery nemohou inspektoři už od novely zákona provádět žádné kontroly, jak samotné techniky, tak zaměstnanců. „Může je provádět Policie České republiky nebo zaměstnavatel,“ dodal.

Zatím poslední nehodou, kde u strojvedoucího naměřili alkohol v krvi, byla srážka vlaku s autem na přejezdu v Golčově Jeníkově v březnu 2016. Minulý týden ho soud potrestal pětiletým vězením.

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel

Honzo, s vama je nekdy docela legrace. Ve vete „Minulý týden soud potrestal pětiletým vězením“ vam neco chybi. Bud tam chybi koho ten soud minuly teden potrestal nebo tam naopak chybi to, proc byl soud minulym tydnem potrestan petiletym vezenim. Jeste je ve hre varianta, ze minuly tyden byl potrestan soudem, ale tam nesedi slovosled:-)

já

Díky za zprávu, hlavák se teda musí obejít přes park, když se zrovna bengové rozhodli vybírat mýto

Josef

Zrovna tam kontrolují docela pravidelně