egoe-plus
Infrastruktura Letectví Letiště

Letiště Praha bude mít do deseti let jednu centrální kontrolu pro oba terminály

Nové kontrolní stanoviště Letiště Praha v Terminálu 2. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Nové kontrolní stanoviště Letiště Praha v Terminálu 2. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Pražské letiště Václava Havla plánuje velkou investici do jediného velkého kontrolního stanoviště, kudy by procházeli všichni cestující bez ohledu na cílovou destinaci. Centrální kontrola vznikne v prostoru mezi Terminálem 1 a Terminálem 2.

„Náš cíl je, abychom měli jednu kontrolu pro celé letiště, a to zhruba za sedm až deset let,“ řekl deníku Zdopravy.cz šéf letiště Václav Řehoř. S ministryní financí Alenou Schillerovou dnes slavnostně stříhal pásku před – už několik dní fungujícím – novým kontrolním stanovištěm v Terminálu 2. To vyšlo na zhruba 200 milionů korun; i díky automatickému vedení zavazadel obslouží ve stejném čase až o 40 procent více cestujících než dosavadní kontrola.

Nové kontrolní stanoviště Letiště Praha v Terminálu 2. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Nové kontrolní stanoviště Letiště Praha v Terminálu 2.
Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Na svém místě podle Řehoře zůstane právě sedm až deset let, než letiště zprovozní novou centrální kontrolu. „Její otevření je načasováno na dostavbu prstu E v Terminálu 2,“ zmínil Řehoř další velkou chystanou investici. Nový prst znamená rozlehlou přístavbu Terminálu 2, fakticky půjde o nový terminál. Celkový počet stojánek na letišti vzroste z dnešních padesáti na 75. V terminálu má vzniknout prostor až pro sedm odbavovacích ostrovů se 170 přepážkami.

Zhruba v roce 2026 má být zprovozněna i nová paralelní ranvej. Na konci příští desetiletky pak má zmizet i dělení terminálů na schengenský a neschengenský. Cestující budou směrováni podle dopravců a nikoliv podle cílových destinacích.

Nejbližší velkou investicí letiště je nicméně nová třídírna zavazadel za zhruba 1,2 miliardy korun.

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jen tak

Ad zruseni deleni terminalu na schengen x nonschengen…. slava, to melo byt uz davno, Doufam, ze to bude co nejdriv.

Jsem zvedavy na to, jak to bude realizovano.