Ministerstvo dopravy: Tisíce spojů bude kontrolovat pár lidí, většinou externisté

Autobus ICOM, ilustrační foto. Autor: ICOM TransportAutobus ICOM, ilustrační foto. Autor: ICOM Transport

Deník Zdopravy.cz požádal ministerstvo dopravy o odpovědi na několik otázek, které se týkají zajištění kontroly správného vykazování nároků na nové

Deník Zdopravy.cz požádal ministerstvo dopravy o odpovědi na několik otázek, které se týkají zajištění kontroly správného vykazování nároků na nové vládní slevy. Odpovídá mluvčí ministerstva Lenka Rezková.

Kolik kontrolorů (externích či interních) bude kontrolovat dodržování těchto slev a jejich vykazování? Pokud půjde o externí kontrolory, kolik budou tyto služby stát?

Kontroly budou zajištěny interními a především externími kapacitami, půjde o jednotky až desítky lidí podle zvoleného rozsahu namátkových kontrol. Předpokládané výdaje se řádově pohybují okolo 100 tisíc korun. Jde o výdaje, které jsou na kontroly vyčleněny do konce letošního roku.

 Jakým způsobem MD zajistí, aby nedocházelo ke zneužívání slev formou výkazu fiktivně prodaných jízdenek (případně i reálně prodaných fiktivním cestujícím)?

Při kontrolách je zajištěn skutečný počet cestujících v daném spoji, což je možné zpětně zkontrolovat se záznamy o prodaných jízdenkách, které dopravce nahrává k vyčíslení ztráty.

Jak často bude MD proplácet kompenzace za slevy – dojde vzhledem k výraznému navýšení objemu kompenzací k častějším platbám, než dosud (jak často je to nyní)?

Vykazování poskytnutých slev se nyní provádí za skončený kalendářní měsíc, na tom se nic nemění.

Máte s ministerstvem financí předjednáno operativní posílení rozpočtu kvůli výplatě těchto kompenzací?

Prostředky na kompenzace pro letošní rok má MD vyčleněné ve svém rozpočtu. V rámci přípravy státního rozpočtu na příští rok pak nárokujeme celou potřebnou částku (5,83 mld. Kč).

Tagy kontrola Ministerstvo dopravy slevy
38 komentářů