Dopravci Železnice

Poláci zatkli bývalé manažery PKP Cargo za nákup českého AWT od Bakaly

Nákladní vlak společnosti AWT s návěsy LKW Walter mezi terminály Herne a Paskov u Hladkých Životic. Foto: Tomáš Kuchta.
Nákladní vlak společnosti AWT s návěsy LKW Walter mezi terminály Herne a Paskov u Hladkých Životic. Foto: Tomáš Kuchta.

Prodej druhého největšího nákladního železničního dopravce v Česku do rukou polské státní společnosti PKP Cargo bude mít možná dohru u polských soudů.

Na žádost státního zastupitelství v Lublinu bylo dnes zadrženo několik bývalých členů PKP Cargo, kteří rozhodovali v roce 2014 o nákupu české společnosti Advanced World Transport (AWT). Zadržení manažeři obvinění odmítají a vidí v zatčení politickou hru.

PKP Cargo koupilo AWT za 446 milionů zlotých v roce 2014 od firmy českého miliardáře Zdeňka Bakaly. Podle mluvčího státního zastupitelství Petera Marka vznikla PKP Cargo škoda zhruba 250 milionů zlotých (1,5 miliardy korun), protože kupní cena byla výrazně předražená o více než polovinu.

Bývalý prezident celé skupiny PKP Jakub Karnowski zadržení kritizoval: podle něj i současný premiér Mateusz Morawiecki nákup v minulosti pochválil a pro polského státního dopravce šlo o výhodnou transakci.

AWT je objemem dopravy druhým největším železničním nákladním dopravcem na české železnici. Podle posledních dostupných výsledků za rok 2017 firma prodělala 52 milionů korun.

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Carlos

měli sebrat i Bakalu 🙂

Aslanex

Že to někoho překvapuje, že je státní dopravce zkorumpovaný… Takové transakce by vůbec neměly být z principu povoleny.

Michal

Jaké transakce? Nákup jiných firem?

T.H.

Purwin je jen další v řadě „byłych prezesów“ (polo)státních firem z před-PiSovského období, pro kterého si poslala prokuratura (nejlépe za spektakulárního zatýkání v šest ráno, aby to už v sedm mohlo být ve zprávách na „Jedynce“, i když o nic nejde – pokračovat v tom nemůžou a zmizet sotva). Krawiec z Orlenu minulý týden – nehospodárnost, Olechnowicz z Lotosu na konci ledna – absurdní obvinění ze škody za 250 tisíc zlotych (což byl jeho párměsíční plat, to by museli zavřít půl Polska)… lze uzavírat sázky, pro koho si přijdou příští týden? LOT? ENEA, Poczta Polska, PGNiG nebo PGE? Hm, blbé… Číst vice »

Milan

U nás máme také mstivého staříka – na hradě.

Dalibor

naštěstí ten náš mstivý stařík nemá v moci úplně moc výkonou. To Kačyňski bohužel má…

Roman Svačina

No Poláci se s tím neparají. Za podobné transakce nejen v dopravě by u nás museli postavit novou věznici.