umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Dopravci Železnice

Konec oranžových lokomotiv. Poláci přejmenují AWT na PKP Cargo

Lokomotiva 753, nákladní vlak s auty, foto: AWT/PKP Cargo
Lokomotiva 753, nákladní vlak s auty, foto: AWT/PKP Cargo

Z českých kolejích postupně zmizí značka dlouho druhého největšího nákladního železničního dopravce v zemi. Polská společnost PKP Cargo se chystá k přejmenování společnosti Advanced World Transport (AWT) na PKP Cargo International.

Mluvčí AWT Lukáš Kresač nechtěl plány na přejmenování komentovat, v Polsku chystanou změnu názvu  a kompletní rebranding potvrdil šéf PKP Czesław Warsewicz. V tiskové zprávě o jeho účasti na konferenci v Krynici uvedl, že dojde od začátku roku k přejmenování firmy na PKP Cargo International. Přejmenování označil za příklad spolupráce v rámci celé skupiny PKP Cargo.

Firemní barvy PKP Cargo. Foto: PKP Cargo
Firemní barvy PKP Cargo. Foto: PKP Cargo

Rebranding by měl znamenat i konec korporátních barev AWT, tedy oranžové a černé. PKP Cargo má jako svoji základní barvu modrou. AWT už v poslední době od oranžové barvy na hnacích vozidlech ustupovalo, některé lokomotivy jsou například bílé či šedé.

PKP Cargo se netají velkými plány stát se lídrem na trhu takzvaného Trojmoří, tedy v regionu mezi Baltským, Jaderským a Černým mořem. Firma se chce navíc kvůli poklesu přepravy některých komodit zaměřit více na intermodálnípřepravu.

Předseda představenstva společnosti AWT Maciej Walczyk uvedl,  že skupina PKP CARGO získává své vedoucí postavení v regionu Trojmoří právě díky činnosti společnosti AWT. Společnost AWT je také vlastníkem slovinského dopravce Primol-Rail, což ji otevřelo možnosti pro expanzi v jižní Evropě. „Intermodální doprava tvoří již více než 30 % naší činnosti. Z vlečkového dopravce se tak stáváme dopravcem zaměřeným na přepravu na dlouhé vzdálenosti a intermodální přepravy. Tuto strategii chceme rozvíjet, vidíme její potenciál,“ řekl  Walczyk. „Jsme schopni propojit dopravu z přístavů u Baltského moře s Jadranem. Tyto přepravy v současnosti efektivně realizuje společnost Primol-Rail, provozujeme také Terminál Paskov, který je spojen s přístavy v Koperu a Terstu,“ uvedl Maciej Walczyk.

Značka AWT vznikla v roce 2010 přejmenováním společnosti  OKD, Doprava.

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ic540

No. Pěkně.
Nic proti PKP cargo.

Ale co kdysi u nás fungovalo pod názvy OKD doprava či OKR správa sídlišť( to je tady cítit nejvíc co by změna)…
Všechno mohlo být jinak.
Sobotkovi sláva. Hlavně za ty byty………….

Sorry, ale nedalo mi to s těmi byty nevzpomenout. Je mi na blití z toho člověka………….

Caligula

Tak přeci jenom, mluvilo se o tom už delší dobu. Divím se že až teď.

Panelák

Doteď z něj akorát vysávali výkony a to jim stačilo.

Jarek

No… zároveň je pravda, že to koupili celkem draze a nic extra jim to nevyneslo… 🙂

Roman Svačina

I nějaké zatýkání bylo…

Banan151sta

Tak už od 2.10. V článku se píše od začátku roku, ale skutečnost je zveřejněna na stránkách AWT.