Paříž investuje čtvrt miliardy eur do podpory jízdy na kolech. Do cyklostezek, stojanů i osvěty

Ulice Paříže. Foto: Paris.frUlice Paříže. Foto: Paris.fr

Součástí plánu je i zavedení výuky jízdy na kole na základních školách.

Vedení Paříže pokračuje ve velké proměně dopravy ve francouzském hlavním městě. Oznámilo novou verzi svého plánu na podporu jízdy na kole. Oproti letos končící první etapě, na kterou šlo 150 milionů eur,  dojde k navýšení rozpočtu na 250 milionů eur. Radnice plánuje proměnu Paříže na „cyklistické město“.

Čtyřletý plán detailněji popsaný na stránkách města počítá s další výstavbou cyklostezek a vyhrazených pruhů, stejně tak s tisícovkami míst pro odložení kola. Současně se zhruba 52 kilometrů ulic, ze kterých se během pandemie dočasně staly cyklostezky, dočká trvalého omezení dopravy. Nově má vzniknout dalších 130 kilometrů stezek. Cílem je vytvořit takové podmínky pro město, aby se lidé na kole cítili bezpečně a dali mu přednost před jízdou autem.

„Každý projekt rozvoje cyklistiky je předmětem debat mezi radnicí, organizátory dopravy, sdružením cyklistů i sdružením obchodníků,“ uvedla radnice v materiálu představujícím rozsáhlé změny. Součástí úprav je i zavedení preferencí pro veřejnou dopravu a pěší a jízdní kola na semaforech.

Instalace nových stání má umožnit lidem překonat strach z odcizení kola díky možnosti připevnění ke stojanu. Vzniknou nové veloboxy a také parkoviště pro kola na nádražích, plán počítá i s 1 675 místy pro dobíjení elektrokol. K rozšíření má dojít také u systému sdílených kol Vélib, který má aktuálně 360 tisíc předplatitelů. Do osnov  základních škol se nově dostane i výuka jízdy na kole.

Tagy cyklistická infrastruktura cyklostezky Paříž
7 komentářů