Pardubický kraj po 11 letech staví novou silnici. Obchvat Kojic zrychlí cestu do Kolína

Silnice II/322 v Kojicích. Foto: Pardubický krajSilnice II/322 v Kojicích. Foto: Pardubický kraj

Stavbu zaplatí z většiny evropská dotace. O nové komunikaci se mluvilo dvacet let.

Další obec v Česku se příští rok dočká odklonění tranzitní dopravy. Společnosti Chládek a Tintěra Pardubice a Metrostav Infrastructure včera slavnostně zahájily práce na obchvatu silnice II/322 kolem obce Kojice na hranici Pardubického a Středočeského kraje. Hotovo má být do konce září příštího roku.

„Po vybudování obchvatu Chvaletic se jedná o druhou stavbu silnice II. třídy v našem kraji ve zcela nové trase,“ řekl hejtman Martin Netolický. Kraj stavba vyjde nakonec výrazně levněji, než byla odhadovaná cena podle projektu. Namísto 315 milionů Kč bez DPH nabídlo vítězné sdružení 231 milionů korun bez DPH. Hotovo má být za 371 dní. „Snažíme se, aby se silniční stavby pokud možno neprodlužovaly, jelikož to má vliv jak na osobní dopravu, tak na objízdné trasy naší autobusové dopravy,“ dodal Netolický. Z 85 % stavbu zaplatí Integrovaný regionální operační program.

Stavba je tvořena třemi etapami. První etapu tvoří úsek silnice Chvaletice – Kojice, druhou etapou je samotný obchvat Kojic a třetí etapu tvoří úsek silnice II/322 od křižovatky s III/3224 po nový obchvat Kojic. Stavba má velký dopravní význam v přímém dopravním spojení na ose Pardubice – Kolín s napojením na dálnici D11.

Trasa přes mokřady

„Obchvat obce Kojice vyloučí osobní, ale i nákladní kamionovou dopravu na průtahu obcí, což samozřejmě bude znamenat výrazné uklidnění dopravy pro obyvatele obce. Zároveň je stavba důležitá pro připravovanou investici Středočeského kraje, kterou je propojeni obcí Vinařice a Bernardov,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Michal Kortyš. Trasa povede přes rybníky a mokřady, silnice tak povede po náspu. Vozovka bude široká 9,5 metru. Obchvat bude na obou koncích napojen na stávající průtah obcí kruhovými objezdy.

V rámci přípravy stavby byl v území proveden archeologický průzkum. „Při archeologickém průzkumu se podařilo objevit torzo osady z přelomu 12. a 13. století. Byla nalezena i grafitová keramika, která časově odpovídá první písemné zmínce o obci. Lokalitou probíhala erozní rýha, na jejímž dně se podařilo objevit torzo pozdně laténského hrnce,“ dodal náměstek hejtmana pro oblast investic a kultury Roman Línek.

Zakázka je zajímavá i z pohledu byznysu. Jde o jeden z prvních velkých kontraktů, který získala společnost Metrostav Infrastructure. Její vítězství v soutěžích, respektive spory o kvalifikaci, aktuálně blokují stavby za miliardy korun.

Tagy Chládek a Tintěra Pardubice II/322 Kojice Metrostav Infrastructure obchvat obchvat Kojice Pardubický kraj
19 komentářů