Obrazem: Škoda ukázala novou tramvaj pro Ostravu, čekají ji zkušební jízdy

Tramvaj Škoda 39T For City Smart pro Ostravu. Foto: Jan Meichsner / Zdopravy.czTramvaj Škoda 39T For City Smart pro Ostravu. Foto: Jan Meichsner / Zdopravy.cz

Lidé zatím tramvají jezdit nemohou, začnou zkušební jízdy.

Po včerejší noční show a slavnostním představení dnes Škodovka ukázala novou ostravskou tramvaj i v denním světle. Tramvaj Škoda 39T For City Smart před jedenáctou zamířila na první krátkou fotojízdu.

Vůz nesoucí číslo 1751 se dnes ráno představil na krátké fotoprezentaci v areálu martinovských dílen DPO. Téměř 36tunová souprava je prvním vyrobeným kusem pro ostravský dopravní podnik. Další vozidla se budou v následujících měsících kompletovat přímo v Ostravě.

Na zkušebních jízdách se tramvaj představí v dalších týdnech a měsících. Oficiální datum zatím výrobce nesdělil. Do provozu s cestujícími pak zamíří po odjetí všech potřebných testovacích kilometrů.

Dvoučlánkové tramvaje s kapacitou 200 cestujících budou moci jezdit rychlostí až 80 kilometrů za hodinu. DPO je příští rok nasadí na klíčové páteřní linky, kde je potřeba vyšší kapacita vozů. Dopravní podnik se při podpisu smluv na dodání nových tramvají dostal pod palbu kritiku za jejich kapacitu a cenu. Kritici upozorňovali na podobnost s dříve zakoupenými Stadlery. Škodovácka tramvaj ale vychází zhruba o 800 milionů dráž, míst má ale více jen o 12, k sezení dokonce o jedno méně. Plzeňský výrobce zůstal v soutěži jako jediný z původních čtyř zájemců. Ostatní byli vyloučení pro nedostatky nebo nesplnění podmínek soutěže.

Zakázka také nabrala dvakrát zpoždění kvůli epidemii Covidu-19. První tramvaje se v Ostravě měla objevit už loni v září, pandemie však její dodání následně odsunula na letošní červen. Ani tento termín se ale nepodařilo dodržet a první kus z dodávky téměř čtyř desítek souprav byl zkompletován až teď. Celkem DPO koupí 35 tramvají.

Tramvaj Škoda 39T For City Smart pro Ostravu. Foto: Jan Meichsner / Zdopravy.czTramvaj Škoda 39T For City Smart pro Ostravu. Foto: Jan Meichsner / Zdopravy.czTramvaj Škoda 39T For City Smart pro Ostravu. Foto: Jan Meichsner / Zdopravy.czTramvaj Škoda 39T For City Smart pro Ostravu. Foto: Jan Meichsner / Zdopravy.czTramvaj Škoda 39T For City Smart pro Ostravu. Foto: Jan Meichsner / Zdopravy.czTramvaj Škoda 39T For City Smart pro Ostravu. Foto: Jan Meichsner / Zdopravy.czTramvaj Škoda 39T For City Smart pro Ostravu. Foto: Jan Meichsner / Zdopravy.czTramvaj Škoda 39T For City Smart pro Ostravu. Foto: Jan Meichsner / Zdopravy.czTramvaj Škoda 39T For City Smart pro Ostravu. Foto: Jan Meichsner / Zdopravy.czTramvaj Škoda 39T For City Smart pro Ostravu. Foto: Jan Meichsner / Zdopravy.czTramvaj Škoda 39T For City Smart pro Ostravu. Foto: Jan Meichsner / Zdopravy.czTramvaj Škoda 39T For City Smart pro Ostravu. Foto: Jan Meichsner / Zdopravy.czTramvaj Škoda 39T For City Smart pro Ostravu. Foto: Jan Meichsner / Zdopravy.czTramvaj Škoda 39T For City Smart pro Ostravu. Foto: Jan Meichsner / Zdopravy.czNová tramvaj 39T For City Smart pro Ostravu. Foto:  Jan Meichsner / Zdopravy.czNová tramvaj 39T For City Smart pro Ostravu. Foto:  Jan Meichsner / Zdopravy.czNová tramvaj 39T For City Smart pro Ostravu. Foto:  Jan Meichsner / Zdopravy.czNová tramvaj 39T For City Smart pro Ostravu. Foto:  Jan Meichsner / Zdopravy.czNové tramvaje 39T pro Ostravu. Foto: Twitter Tomáše MacuryNová tramvaj 39T pro Ostravu. Foto: Škoda Transportation
Tagy 39T dopravní podnik ostrava DPO Škoda 39T For City Smart Škoda Transportation
59 komentářů