cargo

ÖBB stoply prodej vagónů Českým drahám, část ale pošlou do Česka na výpomoc

Interiér vozu Bmz po úpravách Českými drahami. Foto: ČDInteriér vozu Bmz po úpravách Českými drahami. Foto: ČD

Přísun rakouských vozů na českou železnici se zadrhl. Ze série 41 ojetých vozů řady Bmz z flotily rakouského státního dopravce

Přísun rakouských vozů na českou železnici se zadrhl. Ze série 41 ojetých vozů řady Bmz z flotily rakouského státního dopravce ÖBB, jejichž nákup byl předběžně schválen už na podzim, získají České dráhy zatím jen malou část. Nikoliv ale do svého vlastnictví.

Osm vagónů se už v příštích dnech objeví na Jižních expresech mezi Prahou, Českými Budějovicemi a Lincem. Na rozdíl od minulosti ale nepůjde o nákup, ale o výpomoc ze strany rakouského dopravce.

Deníku Zdopravy.cz transakci potvrdilo několik zdrojů z Českých drah, firma oficiálně obchod nevyvrátila ani nepotvrdila. „Obecně platí, že vozy pro dálkovou dopravu potřebujeme . Pokud by byly na trhu za odpovídající cenu k dispozici, budeme se o takovou nabídku zajímat,“ řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Transakce umožní Českým drahám přesunout vozy řady Bee z Jižních expresů na linku R16 z Prahy do Plzně a Klatov. Na této trase firma bojuje s nedostatkem vagonů a kvůli tomu musí nasazovat starší vozy, například „koženky“ řady B. Modernizace jiných vozů řady Bmz v dceřiné firmě DPOV totiž nabraly zpoždění.

České dráhy nebyly jedinými zájemci o použité vozy z Rakouska. Rakouské státní dráhy ale prodej všech vagónů zastavily, protože s příchodem RegioJetu na linku Praha – Vídeň zjistily, že prodejem pomohly vyrůst nové konkurenci. Flotila RegioJetu je totiž postavená právě na rakouských vozech. ÖBB na dotaz deníku Zdopravy.cz zatím nereagovaly, není tak zřejmé, zda jde o trvalé nebo jen dočasné opatření.

Tagy Bmz České dráhy ÖBB
17 komentářů