Doprava ve městě Metro

Nové eskalátory v metru jezdily jen tři týdny. Rozjet se mají zítra

Porouchané eskalátory ve stanici metra Anděl. Foto: Jan Sůra
Porouchané eskalátory ve stanici metra Anděl. Foto: Jan Sůra

Jen tři týdny vydržely bez poruchy jezdit eskalátory ve stanici metra Anděl na výstupu k nákupnímu centru Nový Smíchov. Včera dokonce musela Dopravní podnik hlavního města Praha (DPP) krátkodobě výstup uzavřít: ze tří jezdil pouze jeden.

Jde přitom o eskalátory, které prošly kompletní výměnou a začaly sloužit veřejnosti 11. června po devíti měsících opravy a výměny.

K potížím došlo už minulý týden: 5. července došlo k zastavení jednoho ze tří eskalátorů. „Byla zjištěna zjištěna vada řetězu pohonu madla a zvýšené opotřebení ozubení řetězek. Jelikož  se jednalo o závadu u nového systému netypickou, byl eskalátor vypnut a závada byla podrobena analýze, aby bylo možno vyloučit výrobní vadu,“ řekl mluvčí AŽD Praha Jiří Dlabaja. Ta se společností Brema opravu 285 milionů korun zajišťovala

Další dva eskalátory zůstaly v provozu do pondělního podvečera, kdy došlo opět k vyřazení z provozu druhého ze tří eskalátorů. DPP kvůli tomu musel uzavřít výstup, naštěstí jen krátkodobě. „Na tomto zařízení proběhla důkladná kontrola celého zařízení, která zjistila závadu tlumičů řetězu, eskalátor byl po opravě opět spuštěn. Omezené pohodlí cestujících, k němuž došlo, nás mrzí a pracujeme na tom, aby se podobná situace neopakovala,“ řekla mluvčí DPP Aneta Řehková.

Podle mluvčí DPP Anety Řehkové má dojít k opravě v noci z úterý na středu. „Vadné díly jsou již i vyrobené a jsou na cestě na místo instalace. Jedná se o provozní opotřebení, které bylo způsobeno nesouosou montáží dvou řetězek,“ řekla Řehková.

Podle ní by měly eskalátory již ve středu jezdit. AŽD Praha čeká za závadu penále. „V dodavatelské smlouvě jsou uvedeny sankce za pozdní dojezd na místo závady, dojezd je stanoven na 30 minut, a za pozdní opravu, ta je stanovena do 2 hodin od dostavení se na místo závady. Sankce budou uplatněny,“ řekla Řehková. Podle smlouvy v registru smluv nepůjde o zásadní částky: deset tisíc korun.

K problémů došlo v červnu i u jiného typu eskalátorů ve stanici Nádraží Veleslavín, kde došlo k zastavení dva měsíce po spuštění provozu. Důvodem bylo zatopení přívalovým deštěm, které vedlo k poruše bezpečnostního relé.

Eskalátory ve stanicích metra prochází postupně velkou výměnou, aktuálně probíhá velká rekonstrukce ve stanici Náměstí Republiky ve směru k Palladiu. Výměna trvá přes půl roku, podle DPP je termín způsoben tím, že se musí schody vyrobit teprve poté, co jsou vymontovány. Velká výměna se chystá například také na Karlově náměstí.

 

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Chachar Budvar

Zdalipak vydrží stejně jako ty původní, Sovětské? Raději si ani neodpovídám:)

Jiri Tyr

Neni náhodou taky sovetska releovka rychlejsi nez ESA od AZD Praha?

0xDEADBEEF

Tak hlavně ty sovětské byly udělané pořádně, tak jak to má být. Ty nové jsou určitě naopak udělané tak, aby byly co nejlevnější, takže se tam šetří úplně na všem.

To

ale dělaly je 9 měsíců…

DRABADURA

Přesně tak, ty původní Sovětské byly totiž protiatomové – takže fungovali i po A. výbuchu – byl to kus poctivé rudé oceli.
Né teď vážně – byly těžké, masivní a proto dost žrali, ale asi i bytelné a odolné.