Letecké společnosti Letectví

Norwegian omezuje lety přes Atlantik s 737 MAX 8, ruší spojení ze Skotska i Belfastu

Boeing 737 MAX společnosti Norwegian. Foto: WWW.IANGEORGESONPHOTOGRAPHY.CO.UK
Boeing 737 MAX společnosti Norwegian. Foto: WWW.IANGEORGESONPHOTOGRAPHY.CO.UK

Letecká společnost Norwegian Air Shuttle ruší po roce provozu některé linky mezi Evropou a Severní Amerikou, na které nasazuje úzkotrupé Boeingy 737.

Od března příštího roku zruší všechny tři linky přes Atlantik z Edinburghu a dvě linky ze severoirského Belfastu. Na konec linek z Edinburghu upozornil Edinburgh Reporter, na odchod z Belfastu Irish Times

„Po důkladném hodnocení našich linek jsme se rozhodli pro ukončení našich linek do oblasti New Yorku a Bostonu,“ potvrdila firma v pohlášení. Končí také spojení do Barcelony a na Tenerife.

Firma tvrdí, že za koncem linek je i letecká daň, kterou musí platit za každého cestujícího. Skotská vláda loni původně slibovala, že ji sníží, nakonec se tak ale nestalo. Nejde přitom o malou sumu: u letů nad 2000 mil, tedy i u letů do USA, platí každý cestující 75 liber.

Už od 27. října skončí lety mezi Belfastem a USA. V případě těchto tras firma tvrdí, že jde o reakci na poptávku zákazníků. Důvodem může být i nízká frekvence těchto letů, většinou jen dva lety týdně.

Norwegian spustil lety s novými letadly Booeing 737 MAX 8 přes Atlantik loni v létě ze Skotska, Severního Irska a Irska, jako cíl si vybral malá regionální letiště na východním pobřeží poblíž velkých metropolí. Lákal i na ceny: v akci se dala jednosměrná letenka pořídit za 99 eur.

Norwegian neruší všechny lety, dnes se ještě pochlubil v tiskové zprávě tím, že v Dublinu po 14 měsících provozu přepravil na transatlantických letech čtvrt milionu lidí. Firma chce naopak z Dublinu přidat od příštího letního letového řádu další lety.

Úzkotrupá letadla přes Atlantik se snaží nasadit ještě Primera Air, která chce příští rok nabídnout spojení s Airbusy A321 a Boeingy 737 MAX 9 i z Německa. Průnik letadel určených hlavně na krátké a středně dlouhé trasy na transatlantické spojení umožnilo jejich vylepšení a prodloužení doletu. Větší konkurence vedla ke značnému poklesu cen i u klasických dopravců, většina z nich ale už požaduje poplatek za odbavené zavazadlo.

Přidat komentář

Klikni pro vložení komentáře

Diskuse pod články deníku Zdopravy.cz slouží pouze ke slušné výměně názorů. Prosíme diskutující, aby se vyvarovali vulgarismů a urážek jakéhokoliv druhu. Za obsah diskusí je zodpovědný vydavatel, který si proto vyhrazuje právo urážlivé, vulgární a jinak nevhodné příspěvky smazat bez dalšího upozornění. Děkujeme, že nemusíme mazat. Vaše redakce.

Newsletter

Partneři


Výběr editora