Letectví

Němci vyšetřují poslední dálkový let Air Berlin. Kvůli nečekané rozlučce pilota

Airbus A330 Air Berlin na letišti v Düsseldorfu. Foto: Air Berlin
Airbus A330 Air Berlin na letišti v Düsseldorfu. Foto: Air Berlin

Německý úřad civilního letectví (LBA) začal vyšetřovat pondělní let společnosti Air Berlin z Miami do Düssledorfu s Airbusem A330. Pilot s dvěma stovkami cestujících poprvé provedl pouze takzvaný průlet 30 metrů nad zemí,  navíc ne v ose dráhy, ale mířil k blízkosti řídící věže a přeletěl přes budovy terminálu. Teprve poté po novém přiblížení bezpečně přistál.

Svérázná rozlučka s dálkovými lety zkrachovalého dopravce se  konala se souhlasem řídících provoz na letišti v Düsseldorfu.

Aerolinka, která za několik dní zcela ukončí provoz, pilota už suspendovala. „Přistupujeme k této události velmi vážně,“ uvedla firma v prohlášení.  Samotná akce nyní rozděluje širokou veřejnost.

Za pilota se postavilo například německé sdružení pilotů. Podle jeho mluvčího Markuse Wahla byl průlet naprosto bezpečný a legální. Podle něj pilot informoval cestující o manévru deset minut před přistáním a koordinoval ho s řídícími letového provozu. Tomu nasvědčují i některé výroky na videu z řídící věže, kde komentují průlet diváci slovy „příliš vysoko“.

Německá média ale citují i některé cestující, kteří byli takovým postupem vystrašeni.

Německá televize ZDF citovala vyjádření pilotů, kteří průlet považují za důstojné a emotivní rozloučení.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Nekdo
Host
Nekdo

Pral bych si byt v tom letadle! Byla to paradni rozlucka. Kdyz ma nekdo pocit, ze muze umrit, tak ano, muze, treba z bacilu, nebo ho zajede tramvaj…

PAN
Host
PAN

Křišťálová lupa

Zdopravy křišťálová lupa

PartneřiCSCARGO
RSD
czechtoll