Letecké společnosti Letectví

Největší provozovatel MAXů odstavil letadla v poušti, Smartwings má všechny v Praze

Boeing 737 MAX 8 v barvách Southwest Airlines. Foto: Southwest Airlines
Boeing 737 MAX 8 v barvách Southwest Airlines. Foto: Southwest Airlines

Letecká společnost Southwest Airlines je další leteckou společností, která naznačila nepříliš velkou důvěru v brzký návrat Boeingů 737 MAX do provozu. Během víkendu začala přesouvat všechna svá letadla na letiště Victorville.

Letiště umístěné v poušti na jihu Kalifornie je považováno za hřbitov letadel, stojí tu stovky odstavených starých strojů čekajících na šrotaci nebo možný návrat do provozu. Díky velmi suchému podnebí je oblíbené pro dlouhodobé uskladnění letadel.

To může naznačit, že Southwest s nimi příliš v blízké budoucnosti nepočítá. Nelze z toho ale usuzovat, že by je už na letiště přesunul kvůli šrotaci, hlavním důvodem jsou pravděpodobně levné parkovací poplatky. Stejně tak bude pro firmu levnější řešit případné úpravy letadel na jednom místě.

Southwest jsou největším provozovatelem MAXů na světě, aktuálně jich mají ve flotile 34. Už v týdnu naznačil druhý největší provozovatel těchto letadel Air Canada, že se stroji v příštích měsících nepočítá: vyřadil je kompletně z letového řádu.

České Smartwings, které mají ve flotile celkem 7 MAXů, už o víkendu přesunuly všechny své MAXy do Prahy, jako poslední se vrátil bez cestujících stroj z Tel Avivu.

Agentura Reuters upozornila, že včera se zástupci tří amerických aerolinek vydali do Boeingu řešit testování nového software na letadlech. Mluví se o tom, že oficiální schvalování nového software by mohlo začít už příští týden.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jan
Host
jan

Myslím, že boeing bude těžko hledat crash test dummies. Nevím jestli někdo je ochotný věřit Boeingu a americkým úřadům. Myslím, že se docela zdiskreditovali.

Norman hale
Host
Norman hale

Už jsou vyfoceny… Victorville
Kalifornie, Spojené státy americké
https://maps.app.goo.gl/QrHTd

Norman hale
Host
Norman hale

Tady Teda přesněji Umístěný špendlík
Blízko místa Victorville, Kalifornie, Spojené státy americké
https://maps.app.goo.gl/zNb35

Jano
Host
Jano

Do tohoto letadla mě už nikdo nedostanete i kdyby vyměnily software třeba 10x. A nebudu sám. Takže si myslím že tahle letadla už jsou odepsaná navždy.

Michal
Host
Michal

Smartwing to vyřeší lehce. Přemaluje Max na 800vku a koupáci zase budou řešit typický a věčný zpoždění Ts. Vyřešeno po Česku.

Michal
Host
Michal

Kdyby náhodou někoho zajímala i podstata problémů s MAXem, tady je na to hezký článek: https://bit.ly/2TTfYAN

Rail2005
Host
Rail2005

V odkazovaném článku je jedna zásadní věta, kterou si musíme uvést na pravou míru. „Procedury a přístupy se tedy mezi USA a EU výrazně liší, ale EASA přitom přejímá automaticky certifikaci FAA. Tím však přejímá i její filosofii.“ Vztahy mezi EASA a FAA se řídí tzv. Bilateral Agreement a zejména jeho přílohou Technical Implementing Procedures (aktuálně TIP 6.1). Pak existuje ještě několik dalších dokumentů a pro validace CS-25 (dopravní letadla) zejména tento: https://www.easa.europa.eu/sites/default/files/dfu/EASA%20CS-25%20GVI%20List%20rev%201%20Jan%202017.pdf Protože mezi FAR Part-25 a CS-25 certifikačními předpisy jsou určité rozdíly, tak má EASA tento list položek, kde je třeba specifické, říkejme tomu třeba opatrnosti. Validace těchto… Číst vice »

PetrD
Host
PetrD

Ta informace by měla větší hodnotu bez té irelevantní a tendenční poznámky o válkách, co USA vedou. Takhle si nejsem jistej, jak moc se vám dá věřit.

Leoš Konečný
Host
Leoš Konečný

Ty kráso, to musí být prachů v pr….

Jen tak
Host
Jen tak

Uduzovat z toho, ze je provozovatel vyradil z letaku, na to, ze s nimi na dlouho nepovita … je dost mimo.

Vratit je tam je stejne rychle, jako odstranit. Jen zasah do pocitace.

A odstranil je proste proto, ze tam neletaji, a delalo by jim to bordel pri planovani rotaci.

Ondra
Host
Ondra

Bordel při plánování rotaci dělají odstavena letadla ? To slyším prvně 🤣🤣🤣

Jen tak
Host
Jen tak

Co si to precist jeste jednou 🙂

Ondra
Host
Ondra

No fajn přečetl jsem si vás příspěvek ještě jednou a výsledek je pořad stejný

JirkaA
Host
JirkaA

To je dobrý blabol, hold maji info od Boeingu, že je to na déle tak se rozhodly odložit je na jedno místo, než aby jim zabírali misto před hangárem, ale třeba i třeba kvuli klimatickym podmínkám. Ale určitě to není kvůli plánování letu.

Ondra
Host
Ondra

Přesně, už vidím plánovace jak koukne z okna na parkoviště a plánuje lety 🤣🤣🤣🤣
Ty klimatické podmínky, levnější poplatky a vše na jednom místě pro případnou opravu od Boeingu budou ty důvody.