Infrastruktura Železnice

Nádraží zaplní další státní zaměstnanci. Volné prostory přilákaly policisty i úředníky

Železniční stanice Teplice. Foto: Jan Sůra
Železniční stanice Teplice. Foto: Jan Sůra

Správa železniční dopravní cesty se dohodla s dalšími státními úřady či městy na pronájmu části nádražních budov, které nejsou dostatečně využité. Jde o více než deset železničních stanic.

SŽDC s politikou obsazování volných prostor státními či městskými zaměstnanci začala loni, kdy se na prostějovské nádraží přestěhovala část zaměstnanců Policie ČR. Letos čeká stěhování další zaměstnance.

„Řada budov svou velikostí odpovídá potřebám železnice v době její výstavby. Dnes jsme skutečně někde jinde. V řadě stanic již nemáme provozní personál, dokonce ani technologii. Nicméně nádraží tu stojí, lidé chtějí, aby sloužilo, a my se s tím musíme popasovat. Jednou z preferovaných možností je nabízet volné prostory státním úřadům, které dnes sídlí v komerčních objektech. My nabízíme státní prostory nejen pro státní zaměstnance,“ řekl náměstek generálního ředitele SŽDC pro správu majetku Tomáš Drmola.

Pro SŽDC jde o řešení, jak zaplnit často poloprázdná nádraží a současně je oživit a přilákat tak i více lidí například do obchodů či restaurací na nádraží.

SŽDC dnes v tiskové zprávě oznámila obsazení více než deseti stanic novými nájemci z řad státní správy. Volné prostory výpravních budov v železničních stanicích Aš, Louny, Podbořany a Sokolov obsadil Fond dalšího vzdělávání. Na konci ledna otevře svou služebnu přímo v prostorách vestibulu mosteckého nádraží Městská policie Most.

Služebny městské policie budou také na nádražích v Náchodě a Teplicích v Čechách. Policie ČR pak zamíří například do Bohumína, Chocně, Žďáru nad Sázavou a Břeclavi. V Dolní Lipce a Hrádku nad Nisou bude nově úřadovat přímo na nádraží Celní správa, v Pardubicích Probační a mediační služba a v Břeclavi Česká správa sociálního zabezpečení.

Podle SŽDC mají zájem i využití prostor i města a obce. „Vzorovým příkladem pro ostatní může být Štěpánov na Olomoucku, kde v budově na nádraží sídlí místní spolky. Na děčínském hlavním nádraží pak otevřel své informační centrum Městský úřad Děčín,“ uvedla mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
František

Také chválím. Škoda, že jde ze stovek budov jen o deset a jinde se zatím dále vesele bourá.

Michal

No já mám pocit, že se naopak nic nebourá, ani ty nejstrašnější ruiny ne. Co se podle tebe kde bourá?

Martin S.

Skvělý nápad.

Jan H.

Martin S. a Romanero. Máte naprostou pravdu. Doufám, že v tom Mostě to opravdu splní. Je to tam samej cikán a bezdomovec. Chodí chrápat a dělat bordel do výškové budovy nádraží. Také tam kadí a ničí dveře. Když je vyhazujem, tak jsme čů…..i, mrd…y atd. Jenže mu nemůžete rozbít hubu, protože je schopný vás udat za ublížení na zdraví.

K.S.

Ano, to opravdu je, ČD předváděly velmi dlouho neschopnost něco vymyslet s prostory nádražních budov, vlastně jen tak vyhazovaly dost peněz oknem.

Jenom mám trochu strach z toho jestli to v Břeclavi na nádraží nezačne přitahovat existence. Budova se má navíc kompletně opravit a udělat v historizujícím slohu neo-klasicistním, jenom snad ji nebudou redukovat, jsou na ní i nějaké přístavby z 20. století a prostor pro cestující by se po jejich odstranění dost zmenšil.

Martinlt88

Jen nevím proč tolik sždc lpí na žižkovské klinice, když se všude píše jak se využijí prázdné prostory na nádražích.

Josef Kubeš

A proč ne? Nechat ji jen tak zdarma partě individuí?

Bery

Asi proto, ze to je jejich majetek a v Praze treba tolik jinych vhodnych volnych prostor nemaji…
Kazdopadne plati, ze i kdyby budovu nepotrebovali pro sebe, tak ji mohou prodat, nebo po rekonstrukci vyhodne pronajmout.
Bohuzel doplaceji na to, ze u nas zcela selhava pravo a zdravy rozum.

František

Klinika se řeší zcela obráceně, než by měla. Nejdřív se stát vůbec nestaral, podobně jako o mnoho dalších budov. Když tam vznikl „problém“ (názorové střety pacifistů s militaristy, vzato do krajnosti), zřejmě někoho napadlo tam nastěhovat SŽDC, ale ne hned. Také mi úplně nesedí urputnost dobrovolných „osadníků“, ale nevidím do toho natolik, abych se dopouštěl morálních soudů. Právně je situace jasná, nevyřčenou otázkou však zůstává, proč do budovy stát neinvestoval a výhodně ji nepronajal mnohem dříve.

Já

Hm, a co třeba Wilsoňák? To je (od pohledu) docela prázdný a nic se tam neděje. Ti, co mají jít na kliniku, tam ani nechcou. 🙂

Elb

To je hustý, jak někdo, kdo svým nickem zdraví frühera, se pozastavuje nad klinikou. 😀

Romanero

Po dlouhé řadě špatných zpráv chvályhodný čin!