Mimořádné události Železnice

Na Tchaj-wanu vykolejil v tunelu vlak, zahynulo nejméně 50 lidí

Vykolejení vlaku na Tchaj-wanu. Foto: https://twitter.com/W0lverineupdate
Vykolejení vlaku na Tchaj-wanu. Foto: https://twitter.com/W0lverineupdate
Souprava vykolejila poté, co narazila do nákladního auta, které na trať sklouzlo ze silnice vedoucí k nedalekému staveništi.

(aktualizováno 20:10) Nejméně 50 lidí dnes přišlo o život, když v tunelu na východě Tchaj-wanu vykolejil vlak. S odvoláním na hasiče o tom informují zahraniční tiskové agentury. Zhruba 150 lidí při nehodě utrpělo zranění. Podle místních úřadů jde o nejhorší železniční neštěstí, jaké se na tomto ostrově jižně od Číny kdy stalo.

Vlakem, který jel z Tchaj-peje do Tchaj-tungu na jihovýchodě ostrova, cestovalo skoro 500 lidí. Šlo o turisty a ty, kdo se snažili dostat domů před prodlouženým víkendem.

Souprava tvořená osmi vagony vykolejila severně od města Chua-lien, když narazila do nákladního vozidla. To se na trať těsně u ústí tunelu zřítilo ze silnice u staveniště v kopci nad kolejemi. Vozidlo zřejmě nemělo zataženou ruční brzdu, nikdo v něm nebyl.

Při nárazu se některé vagony roztrhly, jiné jsou zdeformované, což záchranářům komplikovalo vyprošťování cestujících. Podle místních médií mnoho z nich ve vlaku stálo a náraz je pak odmrštil. Mezi oběťmi neštěstí je mladý strojvedoucí, který se teprve nedávno oženil.

Část vlaku je mimo tunel. Televize vysílaly záběry záchranářů, jak vynášejí zraněné, a také záběry cestujících, kteří si v nakloněném, vykolejeném vagonu sbírají kufry a tašky, zatímco jiní po střeše vlaku vycházejí z tunelu. „Bylo to jako nečekaně prudké trhnutí. Spadla jsem na podlahu,“ cituje server BBC jednu z cestujících. „Vyrazili jsme okno, abychom mohli vyšplhat na střechu vlaku a dostat se pryč,“ dodala.

Nedaleko místa neštěstí skupina dobrovolníků z jedné buddhistické nadace postavila stan, ve kterém pomáhala lidem, jimž se podařilo dostat z vlaku vlastními silami. Ošetřovali jim drobná poranění a dali jim najíst.

Odpoledne už nebyl v troskách vlaku nikdo uvězněn, ale hasiči uvedli, že objevili části lidských těl, počet obětí by se tak mohl ještě zvýšit. Zatím se ale rozcházejí informace o počtu zraněných – zatímco agentura AP hovoří o více než stovce, agentura Reuters informuje o 146 lidech, kteří utrpěli zranění.

Úřady začaly příčiny neštěstí vyšetřovat, podle agentury AP nejsou informace o tom, že by v souvislosti s neštěstím byl někdo zadržen. Tchajwanský premiér Su Čen-čchang řekl, že správa železnic dostane za úkol okamžitě zkontrolovat okolí tratí, aby se zabránilo něčemu podobnému do budoucna.

Prezidentka Cchaj Jing-wen vyjádřila rodinám obětí soustrast. Kondolence poslala na Tchaj-wan Čína, která tento ostrovní stát považuje za svoji vzbouřenou provincii.

Agentura Reuters uvádí, že trať vedoucí z Tchaj-peje podél východního pobřeží, které mají pro jeho hornatou krajinu v oblibě turisté, je známá díky velkému množství tunelů. Trať mezi Tchaj-pejí a městem Chua-lien je v provozu od roku 1979. Expres, který na ní dnes havaroval, může jezdit rychlostí až 130 kilometrů za hodinu. Mnoho návštěvníků se na východ Tchaj-wanu raději vydává vlakem, protože se chtějí vyhnout horským silnicím.

Tchaj-wan zažil velké železniční neštěstí naposledy v roce 2018, když v zatáčce vykolejila vlaková souprava. Zemřelo tehdy nejméně 18 lidí a 175 cestujících utrpělo zranění. V roce 1948 zemřelo odhadem 64 lidí, když na severu ostrova začalo v jednom vlaku hořet, upozorňuje Reuters.

Lidé na Tchaj-wanu i v jiných asijských zemích v neděli budou slavit svátek, při kterém navštěvují hroby svých blízkých a uklízejí na hřbitovech. Také se modlí ke svým předkům a přinášejí rituální oběti, jakými jsou například tradiční pokrmy. Zapalují vonné tyčinky nebo obřadní papírky.

ČTK

Odebírat
Upozornit na
guest
17 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vin

„na tomto ostrově jižně od Číny kdy stalo.“ …. Od kdy se nachází Tchaj-wan jížně od Číny ???

Karolína hubková tramvajačka

Piča hooovno

jan

Když se člověk podívá jak jsou dělány opět jejich přejezdy. A naše… Dost dramatický rozdíl. Všude hromada kamer.. Opět signalizace směru..

Miroslav Zikmund

Vy tam snad vidíte nějaký přejezd ?

jan

To je jedno, přejezdů je na této trati hromada. Dále používají naklápěcí soupravu..

jan

Že v tomto případě sjel náklaďák sám zcela mimo je druhá věc. A ještě tak blbě před tunel.

M19

A ten článek je o přejezdech nebo o té druhé věci?

vagonář

Hrůza.

Vladki

Jen mě zaráží ta zmínka o lidech co odcházeli po střeše vagónu. Vždyť je tam trolej.

Honza

Myslím si, že musel být zcela určitě vypnutý přívod el. energie.

ABC
Řiditel

Základní pravidlo řidiče : Když zvedám zadek ze sedačky tak musím zatáhnout ruční brzdu! Kolik životů nedodržování této základní poučky to už stálo.

Jiří Kocurek

Stalo se i na železnici, že ujely vagony…

Miroslav Zikmund

Lepší foto / video je na iDnes. Lze usuzovat, že řidič nezvládl řízení a s vozidle sjel na trať – je tam vidět chybějící, patrně náletová zeleň. Vozidlo se rovněž mohlo převrátit na okraji svahu …. Nedává smysl, aby to auto stálo na úzké silnici napříč s nezajištěnou brzdou nebo zařazenou zpátečkou …. v jedné reportáži na ČT zaznělo, že se jednalo o utržený návěs …

M19

Na stavbách ledacos zdánlivě nedává smysl.

Olda

Noční můra všech záchranářských složek všude na světě. Vlak plnej lidí v tunelu…, pomoz PánBůh je zcela na místě.

Y.K.

To je ale hnusná souhra okolností. Indicie celkem naznačují, že minimálně vykolejený čelní vůz narazil čelem do levé části portálu, je tam i dost zjevný zanechaný barevný otisk motivu laku jednotky a hybnost vlaku to vtlačila do tunelu. Tak snad se jim podaří vyprostit ve vraku uvězněné dříve, než číslo obětí ještě drastičtěji naroste.