LOT 3a leaderboard

Na Tchaj-wanu vykolejil v tunelu vlak, zahynulo nejméně 50 lidí

Vykolejení vlaku na Tchaj-wanu. Foto: https://twitter.com/W0lverineupdateVykolejení vlaku na Tchaj-wanu. Foto: https://twitter.com/W0lverineupdate

Souprava vykolejila poté, co narazila do nákladního auta, které na trať sklouzlo ze silnice vedoucí k nedalekému staveništi.

(aktualizováno 20:10) Nejméně 50 lidí dnes přišlo o život, když v tunelu na východě Tchaj-wanu vykolejil vlak. S odvoláním na hasiče o tom informují zahraniční tiskové agentury. Zhruba 150 lidí při nehodě utrpělo zranění. Podle místních úřadů jde o nejhorší železniční neštěstí, jaké se na tomto ostrově jižně od Číny kdy stalo.

Vlakem, který jel z Tchaj-peje do Tchaj-tungu na jihovýchodě ostrova, cestovalo skoro 500 lidí. Šlo o turisty a ty, kdo se snažili dostat domů před prodlouženým víkendem.

Souprava tvořená osmi vagony vykolejila severně od města Chua-lien, když narazila do nákladního vozidla. To se na trať těsně u ústí tunelu zřítilo ze silnice u staveniště v kopci nad kolejemi. Vozidlo zřejmě nemělo zataženou ruční brzdu, nikdo v něm nebyl.

Při nárazu se některé vagony roztrhly, jiné jsou zdeformované, což záchranářům komplikovalo vyprošťování cestujících. Podle místních médií mnoho z nich ve vlaku stálo a náraz je pak odmrštil. Mezi oběťmi neštěstí je mladý strojvedoucí, který se teprve nedávno oženil.

Část vlaku je mimo tunel. Televize vysílaly záběry záchranářů, jak vynášejí zraněné, a také záběry cestujících, kteří si v nakloněném, vykolejeném vagonu sbírají kufry a tašky, zatímco jiní po střeše vlaku vycházejí z tunelu. „Bylo to jako nečekaně prudké trhnutí. Spadla jsem na podlahu,“ cituje server BBC jednu z cestujících. „Vyrazili jsme okno, abychom mohli vyšplhat na střechu vlaku a dostat se pryč,“ dodala.

Nedaleko místa neštěstí skupina dobrovolníků z jedné buddhistické nadace postavila stan, ve kterém pomáhala lidem, jimž se podařilo dostat z vlaku vlastními silami. Ošetřovali jim drobná poranění a dali jim najíst.

Odpoledne už nebyl v troskách vlaku nikdo uvězněn, ale hasiči uvedli, že objevili části lidských těl, počet obětí by se tak mohl ještě zvýšit. Zatím se ale rozcházejí informace o počtu zraněných – zatímco agentura AP hovoří o více než stovce, agentura Reuters informuje o 146 lidech, kteří utrpěli zranění.

Úřady začaly příčiny neštěstí vyšetřovat, podle agentury AP nejsou informace o tom, že by v souvislosti s neštěstím byl někdo zadržen. Tchajwanský premiér Su Čen-čchang řekl, že správa železnic dostane za úkol okamžitě zkontrolovat okolí tratí, aby se zabránilo něčemu podobnému do budoucna.

Prezidentka Cchaj Jing-wen vyjádřila rodinám obětí soustrast. Kondolence poslala na Tchaj-wan Čína, která tento ostrovní stát považuje za svoji vzbouřenou provincii.

Agentura Reuters uvádí, že trať vedoucí z Tchaj-peje podél východního pobřeží, které mají pro jeho hornatou krajinu v oblibě turisté, je známá díky velkému množství tunelů. Trať mezi Tchaj-pejí a městem Chua-lien je v provozu od roku 1979. Expres, který na ní dnes havaroval, může jezdit rychlostí až 130 kilometrů za hodinu. Mnoho návštěvníků se na východ Tchaj-wanu raději vydává vlakem, protože se chtějí vyhnout horským silnicím.

Tchaj-wan zažil velké železniční neštěstí naposledy v roce 2018, když v zatáčce vykolejila vlaková souprava. Zemřelo tehdy nejméně 18 lidí a 175 cestujících utrpělo zranění. V roce 1948 zemřelo odhadem 64 lidí, když na severu ostrova začalo v jednom vlaku hořet, upozorňuje Reuters.

Lidé na Tchaj-wanu i v jiných asijských zemích v neděli budou slavit svátek, při kterém navštěvují hroby svých blízkých a uklízejí na hřbitovech. Také se modlí ke svým předkům a přinášejí rituální oběti, jakými jsou například tradiční pokrmy. Zapalují vonné tyčinky nebo obřadní papírky.

ČTK

Vykolejení vlaku na Tchaj-wanu. Foto: https://twitter.com/W0lverineupdateVykolejení vlaku na Tchaj-wanu. Foto: https://twitter.com/W0lverineupdateVykolejení vlaku na Tchaj-wanu. Foto: https://twitter.com/W0lverineupdateVykolejení vlaku na Tchaj-wanu. Foto: https://twitter.com/W0lverineupdateVykolejení vlaku na Tchaj-wanu. Foto: https://twitter.com/W0lverineupdateK nehodě došlo ve východní části ostrova. Foto: Google Maps
Tagy seznam Tchaj-wan vykolejení vlaku
17 komentářů