umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Doprava ve městě Infrastruktura Tramvaje

Na Hradčanské je první pražská zastávka se zelenou střechou

Zelená střecha zastávky na Hradčanské. Pramen: JCDecaux
Zelená střecha zastávky na Hradčanské. Pramen: JCDecaux

Společnost JCDecaux ve spolupráci s firmou Greenville postavila na Hradčanské první pražskou zastávku MHD, jejíž střechu kryje zelený trávník a směs rostlin. Má jít o opatření, které má zlepšit klima v okolí a ochránit cestující před přílišným letním horkem. Podobné zastávky již stojí v řadě světových metropolí, například Paříži, Singapuru, Utrechtu nebo Sheffieldu.

„V našich klimatických podmínkách se na přístřešky tohoto typu hodí například rozchodníky, suchomilné trávy a byliny, netřesky a některé skalničky. Mají velkou schopnost regenerace a jsou schopné obstát i v nepříznivých podmínkách, dlouhodobém suchu, horku nebo naopak deštivém období a mrazech,“ uvedla firma v tiskové zprávě.

Podle ní jsou zelené střechy či solární panely na zastávkách trendem dneška. Zastávky se solárními panely na střechách v Praze již stojí. Jsou jich tři stovky a vznikly na základě dohody mezi JCDecaux a městem v roce 2009.

Současná smlouva mezi Prahou a JCDecaux vyprší v létě 2021, město se rozhodlo vypsat nové koncesní řízení. „Před koncem smlouvy musí JCDecaux zastávky demontovat a místa uvést do původního stavu. Demontáže musí začít již v září příštího roku,“ uvádí JCDecaux.

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zesp

Nojo, ter´d je to velká sláva, ale až to za chvíli to bude zapomenuto a až to zase zcela uschne kvůli nezalévání, už si toho nekdo ani nevšine. Ale peníze jsou utraceny, všichni spokojeni…

showman

Sheffield je metropole jako prase.

Přemek

Problém zelených střech ze sukulentů je ten, že sukulenty mají schopnost vodu zadržovat, ale nikoli ji odpařovat, protože ji potřebují pro vlastní přeškání sucha. Praha potřebuje místo nesmyslného develepingu rozšíření zeleně v podobě stromového patra všude tam, kde jsou podmínky pro dostatečnou spodní vláhu a vrstvu zeminy s potřebnými anorganickými látkami k fotosytetické přeměně na organické živiny.

Karel

Zastřešené tam nejsou zastávky, ale jen ty pidipřístřešky, kam se vejde tak 5 lidí a je plno, a ještě na ně fouká a prší ze všech stran.

Petr

Tož to jsme dědina světová . My tam máme různé trávy i břízu . Jen sem nevěděl že je to kvůli klimatu . A co mi hlava nebere to rozebírání rozumných věcí . Ale jak říkám , jsem z dědiny .

noerf

Zvětšení zelené plochy je skvělé. Na druhou stranu by mne zajímalo, na kolik přijde údržba této zelené střechy a zda se počítá s nějakou technikou pro údržbu.

bohyn

Nešlo by tyto články označovat jako PR? Ostatní média se za to nestydí

Jaroslav

Co je na tom článku PR?

Karel

Že je to přepis tiskové zprávy komerční společnosti? A jako investigativní nezávislý zpravodajský článek to fakt nevypadá. 🙂 Ale Zdopravy v tom není samo, v tomhle stavu jsou dnes skoro všechna média.

Jan Sůra

Co chcete prosím investigovat na tématu zastávky? Máme zjišťovat, jestli u toho někoho netýrali?

Karel

Zkuste se zeptat nějakého novináře, jestli se novinařina dá dělat i nějak jinak než jen přepisováním reklam, tedy propagačních „tiskových zpráv“.