Místo letiště Líně má vzniknout Gigafactory. Proti zrušení vznikla petice

Letiště Líně. Foto: airport-plzen.comLetiště Líně. Foto: airport-plzen.com

Zájem o lokalitu má Volkswagen, který zde chce vyrábět baterie.

Vláda minulý týden na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu schválila vybudování nového strategického podnikatelského parku na letišti v Líních u Plzně. Revitalizace údajně jen minimálně využívaného letiště by měla nabídnout připravené pozemky pro expanzi nových investorů. O lokalitu v minulosti projevil zájem koncern Volkswagen Group. Chtěl zde vybudovat továrnu na baterie pro elektromobily do svých vozů.

Automobilový průmysl, který je pro Českou republiku klíčový, prochází transformací. Většina automobilek staví svou budoucnost na elektromobilech. A s očekávaným růstem elektromobility je spojen prudký nárůst poptávky po bateriích, pro Česko je tedy nezbytně nutné držet s tímto vývojem krok,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

V rámci přípravy plochy se však během následujících čtyř let počítá s úplnou demolicí letištní infrastruktury a objektů. Náklady na přípravu zón se dle studií odhadují na 9 miliard Kč.

Areál letiště využívá soukromá společnost PlaneStation Pilsen na základě nájemní smlouvy, kterou v roce 2000 uzavřela na 50 let s ministerstvem obrany. To ji sice v roce 2013 jednostranně zrušilo, tento krok je ovšem dodnes předmětem soudního sporu.

Plán likvidace letiště Líně však nenesou s radostí jeho zastánci i zmínění nájemníci, podle kterých by bylo jeho zrušení nesmysl. Odkazují na aktivní využívání letiště tisíci menšími letouny během roku, přítomnost základny letecké záchranky i tři roky starým strategickým označením armádou.

Proti projektu již vznikla i petice, která má momentálně přibližně 2 000 podpisů. Počet ovšem rapidně roste.

V roce 2018 se dokonce veřejně řešilo, že z letiště začnou létat charterové lety do dovolenkových destinací. Česká firma PlaneStation Pilsen, která má letiště pronajaté od Ministerstva obrany, o nich dokonce jednala s ČSA a Českým úřadem pro civilní letectví.

Provozovatel odkazoval na zpracovanou certifikaci letiště, která umožňuje vzlétat i přistávat letadlům typu ATR 72, která přepraví až 70 cestujících. Stávající 1,45 kilometru dlouhá přistávací dráha by vyhovovala. PlaneStation ji přesto chtěl rozšířit na dva kilometry a jednal o tom s městem Plzeň, jemuž patří okolní pozemky.

Podobný osud přeměny na průmyslovou zónu již potkal bývalé vojenské letiště u Žatce. Přistávací dráhu nahradila desítka továren.

Tagy Gigafactory Letiště Líně volkswagen
181 komentářů