Letecké společnosti Letectví

Minizavazadlo, jinak plať. Wizz Air následuje Ryanair s poplatky za kufry na palubu

Palubní personál Wizz Air. Foto: Wizz Air
Palubní personál Wizz Air. Foto: Wizz Air

Wizz Air je další leteckou společností, která povolí cestujícím na palubě bez dalších poplatků jen zavazadlo spíše miniaturních rozměrů. Nová pravidla jsou téměř totožná s Ryanairem, který bezplatnou přepravu zavazadel na palubě omezí od 1. listopadu.

Zatímco Ryanair dal cestujícím na změnu téměř dva měsíce, Wizz Air oznámil  nová pravidla platná od 1. listopadu teprve včera. Nově bude možné jít na palubu airbusů Wizz Airu jen s příručním zavazadlem o rozměrech 40x30x20 cm do maximální hmotnosti 10 kg. Podmínkou je, aby se vešlo pod sedačku.

Cestující, kteří si přikoupí Wizz Priority (od 5 € na let), budou mít možnost si s sebou vzít na palubu další zavazadlo o rozměrech 55x40x23 cm.

Wizz Air okopíroval od Ryanairu i možnost odbavit si zavazadlo v kategorii do deseti kilogramů.

Nové podmínky Wizz Air pro přepravu zavazadel
Nové podmínky Wizz Air pro přepravu zavazadel

Wizz Air měl už dříve jako jediný přísnější zavazadlovou politiku a na palubu povoloval pouze menší kufry než ostatní dopravci. Loni na podzim ale pravidla uvolnil.  Nové podmínky umožňují přepravu zdarma jen menších zavazadel než dosud.

V tiskové zprávě Wizz Air změnu vysvětluje snahou o větší transparentnost a udržení co nejnižších cen pro ty, co cestují nalehko. Firma se současně odvolává i na své statistiky, podle kterých lidé cestují s čím dál menšími zavazadly, protože do cílové destinace létají na kratší dobu.

Zavazadla u nízkonákladových dopravců jsou velkým tématem. Aerolinky naučily cestující létat nalehko a neplatit si za odbavené zavazadlo, ale na palubě není tolik místa pro běžnou velikost příručního zavazadla, což často komplikuje dobu nástupu. Proto přistupují k dalšímu zpoplatnění.

https://www.youtube.com/watchv=64zSr8X3gJ4&feature=youtu.be

16 komentářů

Klikni pro vložení komentáře

Diskuse pod články deníku Zdopravy.cz slouží pouze ke slušné výměně názorů. Prosíme diskutující, aby se vyvarovali vulgarismů a urážek jakéhokoliv druhu. Za obsah diskusí je zodpovědný vydavatel, který si proto vyhrazuje právo urážlivé, vulgární a jinak nevhodné příspěvky smazat bez dalšího upozornění. Děkujeme, že nemusíme mazat. Vaše redakce.

  • pavlos26 asi necháme rozdíl mezi LOW COST a běžnými aerolinkami. Ne každý cestuje letadlem proto, aby se na palubě ožral pivem za 5,50 EUR. Někdo volí LOW COST kvůli ceně letenky. Kdo chce v ceně servis, nepoletí asi WizzAirem, ale Emirates za ceny trochu jinde…. 😀
   Bože, trochu soudnosti. Jde přeci o nabídku – poptávku. Máš zájem o levnou dopravu a seš batůžkář? Nebo seš batůžkář a koukáš na každý cent?

 • Mě nejvíce vadí, že naprosto chybí porovnávače cen letenek v případě jisté cesty s odbaveným zavazadlem. Nízkonákladovky tento souboj zatím prohrávají… Zavazadlo navíc mají natolik zpoplatněné, že je klasické aerolinky porážejí…

  • Mě nejvíce vadí, že společnost je absolutně líná, si něco najít sama a potřebuje jen porovnávače, srovnávače, atp… Nicméně pokud se zamyslím nad cenou např u RYR, tak i s odbaveným zavazadlem jsem stále pod cenou klasických aerolinek.

    • Ani u přímého letu, když se zadaří. Jenomže RYR letci jsou líní se podívat i na jiné aerolinky, protože „ty přece levnější být nemůžou“ :o)

  • Byl byste tak velmi laskav a ukázal nám kde přidáním checked-in baggage cenově „prohraje“ nízkonákladovka nad klasickými aerolinkami?

 • To je ale pozitivní zpráva. Podobně by měly postupovat všechny aerolinky. CO jsou někteří cestující schopni přenést na palubu, to se zastavuje rozum. A navíc pracovních odbavení toto neeliminují. Pak to na palubě vypadá před odletem jako v cirkusu a ne v letadle.

  • To jste ještě možná nelétal po Africe. Na mezistátním letu z Nigérie jsem seděl vedle dámy, co měla na klíně skoro dvoumetrový plastový (naprosto hnusný) vánoční stromeček 🙂

 • Tak a ted by me zajimalo, jak to bude – letenku na zacatek jsem si rezervoval v zari za predpokladu, ze si na palubu budu moct vzit normalni kabinove zavazadlo. To bude krasne dohadovani na letisti!

  • Asi nejlepší je v podobných případech hledat odpověď v pravidlech dopravce (odkaz najdete v článku), kde byste se jednoduše dočetl toto:

   „Bookings without WIZZ Priority made before 10 October for the travel period after 1 November 2018 will be upgraded with a free 10kg checked in bag, while bookings with a checked in baggage will be upgraded with WIZZ Priority.“

Newsletter

Partneři


Výběr editora