Metrostav po pěti letech dokončil podzemní lanovku v Istanbulu

Vůz lanovky. Pramen: MetrostavVůz lanovky. Pramen: Metrostav

Metrostav zodpovídal za návrh, přípravu, montáž, zkoušky, uvedení do provozu a vyškolení obsluhy.

Čeští stavbaři dokončili důležitou dopravní stavbu v tureckém Istanbulu, kterou je podzemní lanová dráha spojující čtvrť Hisarüstü se čtvrtí Aşiyan na pobřeží Bosporu. Zakázku provedl Metrostav Ankara Inşaat, turecká dceřiná firma české skupiny Metrostav.

Přes 900 metrů dlouhá lanovka se spádem 13 % byla uvedena do provozu 28. října. Doba jízdy je 2,5 minuty, hodinová kapacita lanovky je zhruba 2 000 lidí. Horní stanice navazuje na vestibul konečné stanice metra linky M6, dolní stanice na přívoz přes Bospor z evropského břehu na asijský.

Dolní stanice lanovky. Pramen: MetrostavDolní stanice lanovky. Pramen: MetrostavHorní stanice lanovky. Pramen: MetrostavTunel lanovky. Pramen: MetrostavVůz lanovky. Pramen: MetrostavSpouštění vozu podzemní lanovky v Istanbulu v březnu 2022. Pramen: Archiv Metrostav a.s.Spouštění vozu podzemní lanovky v Istanbulu v březnu 2022. Pramen: Archiv Metrostav a.s.Spouštění vozu podzemní lanovky v Istanbulu v březnu 2022. Pramen: Archiv Metrostav a.s.Spouštění vozu podzemní lanovky v Istanbulu v březnu 2022. Pramen: Archiv Metrostav a.s.

Společnost Metrostav Ankara Inşaat na zakázce spolupracovala se švýcarským dodavatelem lanovek Garaventa. Zakázka měla formu takzvaného EPC projektu (Engineer-Procure-Construct). Kromě samotné realizace tak Metrostav zodpovídal za návrh, přípravu, montáž, zkoušky, uvedení do provozu a vyškolení obsluhy.

Společnost Metrostav Ankara Inşaat zakázku získala v roce 2017, stavba ale byla několikrát přerušena kvůli „ne příliš příznivé ekonomické situaci Turecka“.

Tagy istanbul lanovka metrostav Turecko
5 komentářů