Města si za MHD budou muset připlatit, náklady stouply meziročně o 1,5 miliardy Kč

Nové trolejbusy Škoda 32 Tr pro Městský dopravní podnik Opava (MDPO). Foto: Opava.czNové trolejbusy Škoda 32 Tr pro Městský dopravní podnik Opava (MDPO). Foto: Opava.cz

Svaz měst a obcí navrhuje vládě vytvoření kompenzačního balíčku na pokrytí nákladů.

Sdružení dopravních podniků (SDP ČR) vyčíslilo, o kolik se letos zvýší jejich náklady na energie. Jde celkem o téměř 1,5 miliardy korun v porovnání s loňským rokem.

Důvodem je zvýšení cen nafty, elektřiny a zemního plynu. „Náklady na provoz městské hromadné dopravy neustále rostou a dopravci za poslední roky vyčerpali úsporná opatření. Ztráty tak musí kompenzovat zřizovatelé, tedy města, nebo je ve hře zvýšení ceny jízdného,“ uvedl předseda SDP ČR Tomáš Pelikán.

Svaz měst a obcí již apeloval na vládu, aby pomohla městům a obcím, na která vlivem prudkého nárůstu cen energií těžce dopadají zvýšené náklady na MHD.

Dopravní podniky a jejich majitelé zatím k rostoucím nákladům přistupují různě. Často jde o zdražení jízdného, zejména jednotlivého nebo omezení rozsahu provozu.

„Mnohá města v minulosti vynaložila velké finanční prostředky na modernizaci vozového parku či pořídila nové, inovativní a k přírodě a životnímu prostředí šetrné dopravní prostředky. Nyní nevíme, zda nám v našich rozpočtech zbude dostatek prostředků na jejich provozování a údržbu,“ řekl Martin Charvát, primátor statutárního města Pardubice a člen předsednictva Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR).

Řešením by podle SMO ČR mohl být vládní kompenzační balíček, který by městům ulevil tak, aby nemusela řadu svých dopravních služeb rušit či minimálně omezovat.

Města a obce vykompenzují v letošním roce dopravním podnikům nárůst nákladů na provoz asi ze dvou třetin. Ze statistiky vyplývá, že nejvíce se na zvýšení nákladů podílí vyšší cena elektřiny.

Tagy Sdružení dopravních podniků ČR
11 komentářů