egoe-plus
Silnice Stavebnictví

Liberecký kraj chystá nákladnou opravu silnice k Ještědu

Oprava silnice. Ilustrační foto: Liberecký kraj
Oprava silnice. Ilustrační foto: Liberecký kraj

Po dvanácti letech opraví Liberecký kraj jednu z nejvytíženějších silnic III. třídy v regionu. Silnice III/2784 v úseku Horní Hanychov –⁠ Výpřež, která slouží jako spojnice Liberce s Podještědím i pro výlety na Ještěd, projde rekonstrukcí za 84 milionů korun.

Důvodem je nevyhovující stav vozovky. Začátek opravy je plánován na 20. července, hotovo má být za rok. Kraj zatím nezveřejnil, kdo je vítězem soutěže. Při poslední opravě vozovky na přelomu listopadu a prosince roku 2008 došlo pouze k odfrézování poslední vrstvy asfaltu. Hlouběji se práce neprováděly. Při současné rekonstrukci dojde nejen k odstranění horní vrstvy asfaltu, ale také k úpravě celého podloží včetně zavedení vhodného odvodňovacího systému a výstavby nových opěrných zdí. Komunikaci doplní svodidla a nové dopravní značení.

Výpřež slouží i jako východisko výletů na Ještěd či Ještědský hřbet, je zde velké parkoviště. Samotná silnice na Ještěd prošla rekonstrukcí zhruba před pěti lety.

Další rekonstruovanou komunikací v letošním roce je například silnice III/2635 ve Stvolínkách, kde dojde k velkoplošné opravě úseku v délce 2,138 kilometru. Celkové náklady dosahují 8.535.363,98 korun. V půlce června již také začala rekonstrukce silnice z České Lípy do Dobranova za více než 193 milionů korun. Včera radní také vybrali firmu, která provede rekonstrukci silnice mezi Sklenařicemi a Vysokým nad Jizerou za necelých 70 milionů korun. Zde využije kraj dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Opravovaný úsek měří zhruba 2,4 kilometru.

V návaznosti na příslib dotace pro kraje od Ministerstva dopravy České republiky hledá kraj nově zhotovitele rekonstrukcí mostů přes potok Jílovku v obci Martinice v Krkonoších, v Dolní Nové Vsi nad Popelkou, přes potok Cedron a přes náhon v Přepeřích a také velkoplošných oprav silnice III/26817 a III/2774 hranice kraje – Cetenov – Všelibice.

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
MarSei

Opravu silnice?! Místo toho, aby na Ještěď dali zákaz vjezdu, ještě budou opravovat silnici? Co nějaká ochrana životního prostředí, to nikomu nic neříká?!
Na Pustevnách už si stěžují, že tam jezdí hodně aut – no bodejď by ne, když to nikdo neřeší a nedá tam jednoznačný zákaz vjezdu! Jenže to by těm „smraďochům“ za těmi volanty zřejmě upadly nohy, kdyby museli jít pěšky, že?! Někteří, kdyby mohli, tak s tou svou popelnicí vjedou až do obýváku, jen aby nemuseli udělat tři kroky navíc!

Michal Štěpán

Ale ta silnice z Horního Hanychova do Výpřeže je opravdu v katastrofálním stavu. Když jsem si tam koncem dubna během koronakrize vyrazil z Prahy přes Ještěd na silničním kole, tak sjezd do Liberce moc příjemný nebyl. To se prostě se silnicemi v Německu (kde jsem v té době nemohl trénovat) nedá srovnávat. Takže za mě palec nahoru, že bude konečně pořádná rekonstrukce této turisticky významné silnice.

pozorovatel

Jen je asi trochu problém, že ta uzávěra bude trvat tak dlouho a postihne nejen zimní sezónu, ale především právě tu cyklistickou.

Michal Štěpán

No jo, když je něco totálně špatně, musí se to od základu předělat. Ta silnice opravdu potřebuje důkladnou opravu a ne nějaké flikování. Po opravě by měla za ideálních okolností taková silnice vydržet dalších 30 let bez větších zásahů, pouze každých 8 – 10 let vyfrézování vrchní částí asfaltu a položení nové.

Jindra

Pro autíčkáře tedy bude Ještěd od Liberce nedostupný. Kdo nepojede od Světlé/Osečné musí nahoru lanovkou nebo po svých.
Pro dojíždějící z Českodubska prima komplikace při omezeních na rychlostce u Rádelského mlýna.

Jiří Kocurek

On neprojede ani autobus a i sanitka (zaklepat na dřevo, snad nebdue potřeba) to bude muset objíždět naokolo cestou z/do Světlé.

Martin

Radelsky Mlýn je bez kolon, jezdím tam denně a eventuálně to můžou vzít přes Rasovku …

Partneři


Czechtoll

pst
podcast