Letiště přidá přepážky na odbavení, imigrační kontroly do USA chce už na Ruzyni

Letiště Václava Havla. Foto: Letiště PrahaLetiště Václava Havla. Foto: Letiště Praha

Letiště Václava Havla rozšíří počet odbavovacích přepážek na terminálu 1. Zakázku za 33,8 milionu korun získala ostravská společnost LogTech. Letiště

Letiště Václava Havla rozšíří počet odbavovacích přepážek na terminálu 1. Zakázku za 33,8 milionu korun získala ostravská společnost LogTech.

Letiště předpokládá vybudování celkem deseti přepážek, jejich počet se tak rozšíří na 72. „Důvodem je především nárůst podílů dálkových linek na Letišti Václava Havla Praha, u jejichž odbavení jsou zejména z důvodu kapacity a náročnějšího typu odbavení zapotřebí klasické odbavovací přepážky,“ řekla mluvčí Letiště Praha Marika Janoušková.

Jednotlivé odbavovací ostrovy i nadále zůstanou na stejných místech a ve stejném designu s tím, že dojde k jejich rozšíření o další přepážky. V rámci změn je počítáno i s novými dopravníky a prodloužením středového sběrného dopravníku zavazadel, který bude napojen na stávající pás uložený v podélné ose ostrovů. K doplnění nových přepážek by mělo dojít do poloviny příštího roku.

Podle průzkumů Letiště Praha používají klasické odbavení stále zhruba dvě třetiny cestujících, zbytek využije jiné způsoby, například přes online check-in či samoodbavovací kiosky. Terminál 1 má podle posledních statistik nepatrně menší podíl na počtu odbavených cestujících, zhruba 42 %.

Ke klasickým odbavovacím přepážkám by v budoucnu mohly přibýt ještě další. Vedení Letiště Praha chce letos požádat o povolení provádět takzvané preclearance kontroly americkými imigračními úředníky v Praze. Procedura v Praze by cestující zbavila nutnosti další kontroly po příletu do USA. .

„Je to možnost, kterou prověřujeme se stavbou nového terminálu,“ řekl předseda představenstva Václav Řehoř. Vedení letiště chce zjistit, jaké náklady by to taková možnost vyvolala.

Preclearance v současnosti nabízí v Evropě pouze dvě letiště: Dublin a Shannon. Dalších desítka je na seznamu letišť, kde by taková možnost mohla být zavedena. Podle Řehoře by to mohlo přilákat nové aerolinky, které by nabídly spojení do USA. To je dlouhodobě z Prahy slabé: Delta létá jen přes léto, stejně jako nová linka American Airlines do Filadelfie. Čím dál častěji se mluví o prodloužení linky Emirates z Dubaje přes Prahu do Chicaga, rozhodnutí ale stále nepadlo.

Tagy kontrola letiště praha letiště václava havla odbavení Terminál 1 USA
Žádné komentáře