egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

Let Smartwings napříč Evropou na jeden motor už zkoumá i policie

Boeing 737-800 společnosti SmartWings. Foto: Smartwings
Boeing 737-800 společnosti SmartWings. Foto: Smartwings

Po Úřadu civilního letectví a Ústavu pro odborné vyšetřování příčin leteckých nehod se do zkoumání srpnového letu společnosti Smartwings QS1125 na jeden motor pustila i policie.

Podle serveru iDnes.cz řeší policie případ pro podezření ze spáchání z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. „Na základě oznámení, které přišlo cestou obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6, se kriminalisté prvního policejního obvodu zabývají okolnostmi srpnového letu z Řecka do Prahy, během kterého došlo k výpadku jednoho z motorů. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti,“ citoval server policejního mluvčího Jana Daňka.

Policii i úřady zajímá let z 22. srpna z ostrova Samos do Prahy. Krátce po startu vypadl levý motor Boeingu 737-800. Zatímco manuály Boeingu mluví o povinnosti pilotů přistát na nejbližším vhodném letišti, posádka po vedením tehdejšího šéfpilota Pavla Veselého pokračovala dál až do Prahy. Na palubě bylo 170 lidí.

Úřad civilního letectví v říjnu zahájil správní řízení se Smartwings. Největší tuzemská letecká společnost nejprve za posádkou stála, později ale Veselého sesadila z funkce šéfpilota.

43 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Johny

Tohle je opravdu ostuda..už jenom to jak to chtěli zamést pod koberec…

jan

Sesazen z funkce:-) takže ho za dobrotu obětovali:-)

alex

za dobrotu? za obrovský hazard by neměl do kokpitu pan Veselý již nikdy ani nahlédnout!!! Fušer a hazardér se 170 životy. To je katastrofa, co předvedl.

Kolemjdouci

Tak to jsem opravdu zvědav, jak a hlavně kdy tohleto vyšetřování PČR dopadne. Mezitím, po několikatýdenní pauze pan kapitán P.V. opět dostal své papíry zpátky a opět neohroženě brázdí nebe, jako by se nic nestalo. A sedmilhářka Dufková je opravdu už jen pro smích. Jediní, kdo to odnesl, jsou řadoví zaměstnanci, jímž se všude ve světě smějí a ptají se, zda-li také létají na jeden motor, jako jejich (alespoň papírově bývalý) nadřízený.

RHood

A právě tato dáma zjevně neschopná kvalitně a jistě působit na pozici tiskové mluvčí by byla v souvislosti s tím jak vystupovala nebo komentovala tuto kauzu pro média v jiné společnosti „vyhozena“ na hodinu. A o poškození image celého holdingu ani raději napíšu.

Jen tak

co na tom bylo spatne?

delala presne to, co ma delat

Iceman

Protože doufali, že se to celý ututlá, jako vždycky, tak z kraje tvrdila, že všechno bylo podle předpisů a nic neporušili. Až pod tíhou argumentů a výpovědí včetně maďarského řídícího, otočila.
Měla ihned říct, např. že událost interně vyšetřují a víc se k tomu nebude zatím vyjadřovat. Jenže síla zvyku, že všechno zametou pod koberec, byla silnější….

Y.K.

Jedna věc jak to komunikovali s veřejností (tam dělala mluvčí špinavou práci a označovala událost za marginální, což mimochodem je práce tiskové mluvčí takové věci říkat, ona není ani právník, ani CEO ani dle předpisů odpovědná osoba a náplní její práce je tlačit do médií dojem, že je vše OK, dělají to všechny firmy (říká se tomu krizová komunikace) a posouvat hranice připuštění chyby kam až to půjde. Nemá to žádný vliv na legální proces posouzení incidentu, je to prostě mediální taškařice, každý den je takových kopec (v podstatě vše ve večerním zpravodajství).

Tony

To první vyjádření paní Dufkové mělo vypadat jinak. Takhle to vyznělo jakoby se nic nestalo.

alex

HHoode – na čem to jedeš? V opojení potom píšeš bludy, hlavně, že jsi se vypsal, že?

novyv

Jak můžete vědět, že má kapitán znovu papíry?

Kolemjdouci

Vzhledem k tomu, že opět lítá, tak předpokládám, že papíry (zpět/stále) má :))). Všichni z toho podniku moc dobře ví, jak k ním zpět přišel.

RHood

J.Š. R.V. 😊‘

novyv

Jak můžete vědět, že lítá?

tom

že by insider?:-)

Y.K.

Není, viz „z TOHO podniku“.
Je to nepodložené tvrzení, podle toho je to třeba brát (může to být pravda, nemusí).

Y.K.

Jak?

Pája

Tak to už je vrchol špíny 🙁

Karel Jezbera

Možná, že dokonce policejní vyšetřování inicioval právě ÚCL. Vzhledem k tomu, co se píše v předběžné zprávě ÚZPLN bych se tomu nedivil. Stejný problém mohl kdykoliv za letu potkat i druhý motor, takže piloti dost riskovali (oni nemohli vědět, jak to je). ÚCL sice může potrestat nějakou pokutou, zastavením činnosti atd. ale nemůže nikoho poslat do kriminálu. To je pouze věcí policie a soudu. Nebo je tu druhá možnost, že to byl nějaký cestující, ale ten to inicioval nikoliv přímo, ale skrze nějaké politické kruhy ve Sněmovně (protože něco špatné je pro někoho užitečné) a pak najednou z čista jasna… Číst vice »

Adam

Mohl bych poprosit o odkaz na předběžnou zprávu ÚZPLN? Nikde jsem nic nenašel. Děkuju-

Karel Jezbera

Vycházel jsem z článku na iDNES, kde píšou, že to mají od České televize. Předběžná zpráva totiž není veřejná, mají k ní přístup pouze zainteresovaní úředníci, takže tato informace musela uniknout z těchto kruhů. Než bude finální zpráva na stránkách ÚZPLN, tak to může ještě trvat řekněme 1 rok.

Tomáš

Zrovna jsem to sledoval ve zprávách, ale nikde jsem neviděl široký úsměv paní Vladímiry Dufkové? Asic jsem propásl část reportáže,nebo během ní usnul,ale její vyjádření tam nikde nebylo, nebo ano?

Honza D.

A co na to Vladimíra Dufková? A co Jan Tleskač?

G700

Vlaďka řekne, že je to v interním šetření. A že posádka postupovala dle platných předpisů a bezpečnostních standardů, teda, nevim, nebo ne? Nebo to bylo naopak? :-)))

G700

Problém je, že kapitán byl zároveň letový ředitel Pavel V.. Což ve své podstatě podporuje teorie, že jeho rozhodnutí nebylo jakkoliv pragmatické, ovšem manažerské a ekonomické, což je špatně.. Bohužel, někdo na palubě místo toho, aby byl rád, že sice piloti byli, slušně řečeno koko*i, ale přežil, zjistil, že přes policii by byla šance z toho vymňouknout nějakou korunu…. Osobně doporučuji to, co dělám já. Místo toho, abych třeba letěl PRG-MXP přímo s CSA/TVS, tak letím radši s menším zlem Lufthansou s mezipřistáním v Mnichově…

Jen tak

Bůhví, kdo to byl. Scénář tomu, co naznačuješ, spíš neodpovídá – pokud bylo šetření policie zahájeno cestou státního zastupitelství, tak to spíše vypadá, že impuls dalo zastupitelství, než cestující (ten by podal trestní oznámení spíše policii).

Tím, že by podal trestní oznámení (např. pro podezření ze spáchání tč veřejné ohrožení) by nic (ve formě nějaké kompenzace) nezískal, ani kdyby byli piloti shledáni pachateli.

Jen tak

(zapomel bych, ze obecne ceske pravo v tomto pripade neposkytuje jakoukoli oporu pro ziskani jakehokoli odskodneni ci jine financni castky…)

bohyn

Na podani TO to nemusi byt nikdo zucastneny, tedy z cestujicich, posadky ani zamestnavatel. Muze to podat kdokoliv, kdo ma podezreni.

Ron

To je jen dobře. U policie snad nebude fungovat kamarádíčkovství SW, jako má na na ÚCL

Jen tak

A jak víš, že funguje na ÚCL? Kroky ÚCL svědčí spíše o opaku.

G700

Protože už ÚCL nic jiného nezbývá.

Jen tak

No, jestli máte o práci ÚCL stejné povědomí, jako o českém právním řádu …

Y.K.

Proč by mu nic jiného nezbývalo? Je to státní instituce a může Smartwings lusknutím prstu sebrat provozní licenci a nic tím netratí.

Y.K.

Já nevím co očekáváte, ale policie je zde v roli „podržtašky“. Žádný zákon porušen nebyl (což je uchopitelná policejní parketa), QRH je příručka, ne zákon, takže policie bude potřebovat expertízy, které nedodá zřejmě nikdo jiný než UZPLN a možná i UCL a pak budou roky soudů. Určitě klíčové bude co vše řekne vyšetřovací zpráva a na tu si asi ještě počkáme.

Jen tak

prave o tom neporuseni zakona by se dalo polemizovat.

verejne ohrozeni to klidne splnovat muze, pokud budeme… dogmaticti.

Y.K.

To jistě, myslel jsem nějaké jednoznačné a přímé porušení konkrétního zákona.
Veřejné ohrožení na triku mít můžou, ale to je otázka klasifikace a prokazování, soudy a expertízy asi vygenerují hodně papíru.

AAA

už ten motor vyslechli?

noerf

AAA: Ano, protože byl proudový, tak s výsledkem, že vypli proud.😉

Dalibor

Prosímvás jaký vyslechli? Dyk tam píšou že motor vypadl, takže předpokládám, že ho, jak znám naše policajty, pořád hledají nekde poblíž letiště na Samosu:D 😀

mgr.pavel

Odpovídal trochu chcíple.

Mara

Nakonec se ke všemu přiznal a slíbil, že už nechcípne…. Pak ho pustili za dobré chování

BND30

Také se ten motor mohl při špatném startování uchlastat…

LepeUzBylo

Asi to okoukal od posádek