Let Smartwings na jeden motor: Po dvou letech bylo zahájeno trestní stíhání

Boeing 737-800 společnosti Smartwings odlétá z Prahy. Foto: Letiště PrahaBoeing 737-800 společnosti Smartwings odlétá z Prahy. Foto: Letiště Praha

Zastupitelství stíhá jednu osobu pro přečin obecného ohrožení. Podle ÚZPLN chyboval kapitán letadla.

Let společnosti Smartwings na jeden motor má po téměř dvou letech právní dohru. „Ve věci bylo dne 25. června 2021 zahájeno trestní stíhání jedné fyzické osoby. Jednání, pro které bylo trestní stíhání zahájeno, bylo kvalifikováno jako přečin obecného ohrožení z nedbalosti,“ sdělil deníku Zdopravy.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Trestní oznámení následuje poté, co byly takzvaným prověřováním zjištěny skutečnosti, které nasvědčují spáchání trestného činu konkrétní osobou. Nyní bude zahájeno vyšetřování a poté předloží policie kauzu státnímu zástupci, který rozhodne, zda ve věci podá obžalobu.

Letoun společnosti Smartwings letěl 22. srpna 2019 z řeckého ostrova Samos do Prahy. Letadlu přestal během letu nad Egejským mořem fungovat levý motor, který se posádce nepodařilo znovu nastartovat. Stroj pak pokračoval v nižší letové hladině až do Prahy. Na palubě bylo 170 lidí.

„S ohledem na neveřejnost přípravného řízení a mimo jiné též zásadu presumpce neviny není možné poskytovat ve věci bližší informace,“ doplnil Cimbala. Dění na letu QS1125 nicméně vyšetřoval i Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN). A dospěl k závěru, že rozhodnutím letět téměř celou trasu kvůli závadě na levém motoru dál bez nouzového přistání opakovaně chyboval kapitán letadla.

závěrečné zprávě ÚZPLN upozornil na celkem 21 pochybení kapitána letadla, který po tomto incidentu přišel o post šéfpilota aerolinky. „Ignoroval oprávněný požadavek F/O (druhý pilot, pozn. redakce) na urychlené snížení letové hladiny z důvodu klesající rychlosti letounu po vysazení pohonné jednotky, a ve výsledku tak zapříčinil gradování stresu v posádce,“ uvádí mimo jiné zpráva.

V seznamu pochybení je například také zatajení technického problému řízením letového provozu v řadě zemí. Velitel letadla prý navíc do svého rozhodnutí doletět až do Prahy nezapočítal nepředvídatelné okolnosti a případnou nutnost doletět na jiné letiště.

Jan Sůra, Jan Šindelář

Tagy let na jeden motor QS1125 smartwings trestní stíhání
133 komentářů