Krize BusLine v Pardubickém kraji se prohlubuje, zítra zruší téměř dvakrát více spojů než dnes

Autobusy SOR společnosti BusLine Pardubicko. Foto: BusLineAutobusy SOR společnosti BusLine Pardubicko. Foto: BusLine

BusLine se vymlouvá na nedostatek řidičů, jiní dopravci spoje neruší.

Dopravce BusLine Pardubicko dál nezvládá start provozu regionálních autobusových linek v objednávce Pardubického kraje. Dnes zrušil 98 spojů, zítra nevyjede už 188 spojů.

Vyplývá to z pravidelně aktualizovaného přehledu odřeknutých spojů na stránkách dopravního organizátora Oredo (stav k 20:20). Jde opět o spoje i pro cesty do zaměstnání či škol.

BusLine dosud na dotazy deníku Zdopravy.cz neodpověděl. „Kritický nedostatek řidičů napříč Českou republikou bohužel zapříčinil, že dnes nevyjelo sedm turnusů ze zhruba 120, které na Pardubicku obsluhujeme. Děláme všechno pro to, abychom tento nepříznivý stav na Pardubicku co nejrychleji napravili a našim cestujícím se hluboce omlouváme,“ uvedla na facebooku firmy Vladimíra Vyhnisová pověřená řízením dopravce.

BusLine je jediným dopravcem, který v Pardubickém kraji ruší spoje. I ostatní dopravci se potýkají se nedostatkem řidičům, nezrušili zatím ale jediný spoj. Kraj v tiskové zprávě uvedl, že problémy s nedostatkem řidičů mají i jiní dopravci.  Kraj je podle svého vyjádření „s dopravci v intenzivním kontaktu tak, aby minimalizoval komplikace pro samotné cestující“. Název jediného dopravce, který komplikuje cestování po kraji, ve zprávě chybí.

Prázdninový režim

Situace se mění opravdu ze dne na den. Zatímco v pátek nám jeden z dopravců avizoval, že mu chybí sedm řidičů, tak v sobotu již bylo vše jinak, avšak stejný počet řidičů chyběl jinému dopravci. Je tak patrné, že dochází k tomu, že řidiči se rozhodují na poslední chvíli, ke kterému dopravci nakonec nastoupí. Je pro nás tak velmi složité predikovat, jaká bude situace zítra či za několik dní,“ řekl náměstek pro dopravu Michal Kortyš (ODS).

Přístup kraje vůči dopravci neplnícím smlouvu je zatím nezvykle vstřícný. Namísto uplatnění smluvních pokut za neschopnost dopravce dodržet své závazky mluví Kortyš o domluvě. „Do středy budeme situaci vyhodnocovat, a poté bychom se chtěli domluvit s dopravcem, že bychom na některých linkách, které jsou málo vytížené, zavedli například prázdninový režim tak, aby cestující měli jistotu, zda daný spoj pojede či nikoli. Zároveň pracujeme na zajištění subdodávek od jiných dopravců, abychom co nejvíce vypadnuvších spojů nahradili,“ dodal Kortyš.

BusLine od neděle jezdí ve čtyřech oblastech kraje: Jevíčsku, Litomyšlsku, Lanškrounsku a Orlickoústecku.

Tagy BusLine BusLine Pardubicko Pardubický kraj
87 komentářů