Království železnic získalo do své expozice metro z Vítkovic

Metro v expozici Království železnic. Foto: Království železnicMetro v expozici Království železnic. Foto: Království železnic

Vůz slouží jako simulátor.

Největší expozice modelové železnice v Česku získala do svých prostor vůz pražského metra. Slouží jako simulátor. Cesta vozu typu 81-71 z pražského metra do Království železnic vedla přes Ostravu.

Ač jde o původní pražské metro, pro vůz jsme si museli dojet až do Vítkovic. Čekal nás noční přesun po železnici do Prahy a následná demontáž podvozků a hnacích zařízení. Skříně obou vozů byly rozřezány, přepraveny do Království a na místě znovu složeny,“ popsalo Království železnic na svých stránkách složitou cestu.

Metro bylo v Ostravě ve Vítkovicích z dob, kdy se firma připojila k projektu takzvaného Krkonošského metra. Ve Vítkovicích měla nastat úprava na pohon na stlačený zemní plyn. K proměně nikdy nedošlo, stejně jako k realizaci žádného z bizarních plánů projektu, na kterém se podílela Fakulta dopravní ČVUT. Vozy tohoto typu se vyráběly v Mytiščinském strojírenském závodě, v Praze jezdily od roku 1978 do července 2009.

Jde o další zajímavý exponát Království železnic. Součástí je simulátor tramvaje T3, autobusu Karosa B 732 a motorového vozu řady 810.

Tagy Království železnic
12 komentářů