LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Původní sovětské metro se vydalo na cestu z Ostravy do Mělníku, bude z něj simulátor

Přeprava metra z Vítkovic do Mělníku. Foto: Radek Šauer / KDSPřeprava metra z Vítkovic do Mělníku. Foto: Radek Šauer / KDS

Kromě muzejní soupravy jde o jediné dva vozy sovětské výroby, které jsou v Česku v původním stavu.

Nezvyklá souprava se objevila včera na železničním koridoru z Ostravy do Kolína a dál do Mělníku. Z ostravských Vítkovic vyrazil vlak, který přepravoval dva ještě zcela původní vozy pražského metra sovětské výroby. Jejich novým majitelem je po společnosti Vítkovice Království železnic, které chystá jejich proměnu na funkční simulátor.

Přepravu zajišťovala společnost Kladenská dopravní a strojní. Vlak vyjel odpoledne z Vítkovic, do své cílové stanice se dostal až ve 4 hodiny ráno kvůli nedostatečné kapacitě na koridoru.

Přepravy metra po železnici jsou už v Česku raritou. Všechny původní sovětské soupravy prošly modernizací s výjimkou jediné, která je pro muzejní provoz a také tří vozů, které byly dlouhodobě ve Vítkovicích. Soupravu táhl brejlovec 750.096, jako ochranná a brzdící lokomotiva byl také brejlovec 750.202. Trasa vedla přes Olomouc, Kolín a Všetaty.

Podle Rudolfa Pospíšila z Království železnic proběhne v Mělníku proměna na funkční simulátor pro pražskou expozici na Andělu. „Máme již simulátor tramvaje, autobusu a motorového vozu 810 a metro vhodně doplní naši nabídku,“ řekl Pospíšil. Jednání o koupi metra trvala podle něj čtyři roky.

Původní pražské metro, které čeká proměna na simulátor. Foto: Radek Šauer / KDSPůvodní pražské metro, které čeká proměna na simulátor. Foto: Radek Šauer / KDSPůvodní pražské metro, které čeká proměna na simulátor. Foto: Radek Šauer / KDSPůvodní pražské metro, které čeká proměna na simulátor. Foto: Radek Šauer / KDSPůvodní pražské metro, které čeká proměna na simulátor. Foto: Radek Šauer / KDSPůvodní pražské metro, které čeká proměna na simulátor. Foto: Radek Šauer / KDSPřeprava metra z Vítkovic do Mělníku. Foto: Radek Šauer / KDSPůvodní pražské metro, které čeká proměna na simulátor. Foto: Radek Šauer / KDSPřeprava metra z Vítkovic do Mělníku. Foto: Radek Šauer / KDSPřeprava metra z Vítkovic do Mělníku. Foto: Radek Šauer / KDSPřeprava metra z Vítkovic do Mělníku. Foto: Radek Šauer / KDS
Tagy Kladenská dopravní a strojní Království železnic seznam
53 komentářů