Deník Zdopravy.cz přinese sérii rozhovorů s lidmi, kteří mají k dopravě co říci

Lokomotiva 310.0134 ve stanici Karlov pod Ještědem. Autor: Zdopravy.cz/Jan SůraLokomotiva 310.0134 ve stanici Karlov pod Ještědem. Autor: Zdopravy.cz/Jan Sůra

Spisovatel, závorářka, pilotka nebo historik. Deník Zdopravy.cz připravil na poslední dny roku sérii rozhovorů s lidmi, které doprava baví. Je

Spisovatel, závorářka, pilotka nebo historik. Deník Zdopravy.cz připravil na poslední dny roku sérii rozhovorů s lidmi, které doprava baví. Je přitom jedno, zda je živí, je předmětem jejich odborného zájmu nebo koníčkem. Důležité je, že mají díky svým znalostem a zkušenostem co říci.

Věříme, že jako trochu delší čtení se rozhovory hodí na konec roku, kdy je dobré zpomalit, odpočívat a obloukem se vyhnout nejrůznějším kauzám. Snad bude setkání s těmito lidmi pro vás, naše čtenáře, podobně příjemným zážitkem, jako pro nás autory. Zpravodajství bude poslední týden roku omezené na nejdůležitější události.

Děkujeme za vaši dosavadní přízeň, přejeme vám hezké Vánoce a dobrý rok 2018 (s deníkem Zdopravy.cz).

Jan Sůra a Jan Šindelář

V příštích dnech vyjdou tyto rozhovory:

Jaroslav Rudiš: spisovatel, dramatik, scénárista a velký fanoušek železniční dopravy. Debutoval v roce 2002 románem Nebe pod Berlínem. Společně s Jaromírem 99 vytvořil komiksovou trilogii Alois Nebel o výpravčím ze stanice Bílý Potok v Jeseníkách. (vyjde 25. 12.)

Jana Šmejkalová: závorářka a pokladní ze stanice Sepekov, což je poslední výhradně závorářské stanoviště v jižních Čechách. Na dráze pracuje od roku 1982, vystřídala řadu pozic. Začínala v nákladní přepravě, byla hradlářkou i dozorkyní výhybek. (26. 12.)

Petr Bílý: majitel leteckého simulátoru umístěného v kokpitu letadla DC-9. Jako jediný na světě u tohoto typu letadla používá originální přístroje, pro dokonalý pocit má i největší projekční plátno v Evropě. Po letech strávených na DC-9 staví další simulátor ze stíhačky MIG-21. (27. 12.)

Milan Hlavačka: profesor historie, vedoucí oddělení dějin 19. století Historického ústavu Akademie věd ČR. Jeho doménou jsou politické, sociální a hospodářské dějiny českých zemí a habsburské monarchie v letech 1740–1918, dějiny dopravy a dějiny samosprávy. (28. 12.)

David Kotek: vedoucí posunu na nádraží v Českých Budějovicích. Na dráze pracuje od roku 1998. Nabízí pohled do zákulisí náročné práce plné stresu, u které vydrží jen ten, koho skutečně baví. (29. 12.)

Břetislav Kubík: pětaosmdesátiletý labský kormidelník, který je stále činný. Je tak služebně nejstarším českým námořníkem, historky z cest mezi Ústím nad Labem a Hamburkem by vydaly na tlustou knihu. Narodil se na Ukrajině ve 30. letech. (30. 12.)

Matěj Horn: zakladatel a spolumajitel Království železnic, druhého největšího modelového kolejiště na světě. Po deseti letech provozu ho čeká příští rok zásadní expanze: začne stavět model rakouské železnice ve Vídni a doufá, že najde i v Praze odpovídající prostory. (31. 12.)

Judita Svobodová: nejmladší žena v Česku, která má oprávnění pilotovat Airbus A330, největší letadlo ve flotile Českých aerolinií. V rozhovoru přibližuje, kudy vedla cesta do kokpitu a jaká úskalí ji na trase mezi Prahou a Soulem, kde létá nejčastěji, čekají. (1. 1.)

Tagy historik kormidelník Království železnic pilotka posunovač simulátor spisovatel závorářka
2 komentáře