cargo

Království železnic postaví nové velké kolejiště ve vídeňském Prátru

Vídeňské Království železnice bude moci využít pro provoz model railjetů Českých drah, který je ve Vídni běžně k vidění. Foto: Království železnicVídeňské Království železnice bude moci využít pro provoz model railjetů Českých drah, který je ve Vídni běžně k vidění. Foto: Království železnic

Druhá největší modelová železnice na světě Království železnic expanduje za hranice. S majiteli vídeňského zábavního parku Prátr, tedy vídeňskou radnicí,

Druhá největší modelová železnice na světě Království železnic expanduje za hranice. S majiteli vídeňského zábavního parku Prátr, tedy vídeňskou radnicí, se dohodla na stavbě nové expozice modelového kolejiště.

„Optimistická varianta je otevření na příští Vánoce, reálnější během roku 2019,“ říká zakladatel a šéf Království železnic Matěj Horn. Podle něj vyšly tamější úřady vstříc nižší cenou nájemného, které se pozemek o rozloze 5000 metrů čtverečních pohybuje v řádu desetitisíců eur za rok. „Hledali využití pro zimní provoz, kdy je Prátr prázdný,“ vysvětlil Horn.

Investorem je rakouská společnost KdE, GmbH, která na stavbu získala úvěr a stojí za ní Horn se svým obchodním partnerem Miroslavem Plíhalem. I když v Česku Království železnic nevydělává, v Rakousku nemá problém se dostat zisku. „Je to o výši nájmu. V Praze nám dělá 70 % nákladů, ve Vídni výrazně méně,“ řekl Horn. Podle něj mají na celý projekt studii proveditelnosti od společnosti Deloitte a banky neměly problém akci financovat.

Firma se v říjnu dohodla na další desetileté smlouvě ve stávajících prostorách v Praze na Andělu, i když původně se měla stěhovat na Palmovku do nové budovy radnice Prahy 8, která ale stále není hotová. Nová smlouva je pro Království železnic podle Horna mírně výhodnější, přesto si dlouhodobě hledá v Praze jiné prostory.

Ve Vídni chce vybudovat model Rakouska, pomáhat mu s projektem bude architekt Patrik Kotas. Novinkou budou i venkovní prostory, kde bude provozovat zahradní železnici.

Tagy Království železnic Vídeň
8 komentářů