Královéhradecký kraj letos rekordně investuje do oprav silnic

Silnice v Královéhradeckém kraji. Foto: Krajský úřad Královéhradeckého krajeSilnice v Královéhradeckém kraji. Foto: Krajský úřad Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj v roce 2020 investuje do silnic druhé a třetí třídy téměř 1,4 miliardy korun. Jde o nejvyšší částku

Královéhradecký kraj v roce 2020 investuje do silnic druhé a třetí třídy téměř 1,4 miliardy korun. Jde o nejvyšší částku v historii kraje, která do silnic půjde. Nejvíce peněz na stavby a opravy získá kraj z Integrovaného operačního programu (IROP).

Plán dnes představil náměstek hejtmana pro dopravu Martin Červíček (ODS). Podle něj plán letos počítá s 28 stavbami v hodnotě 1,25 miliard korun, do souvislých oprav silnic půjde dalších 135 milionů korun. V plánu je rekonstrukce 52 kilometrů silnic a 5 mostů a souvislá oprava dalších 60 kilometrů.

„Již čtvrtým rokem investujeme do krajských silnic a mostů částku vyšší než jedna miliarda korun. S letoškem bychom tak měli dosáhnout na hranici pěti miliard. Stav většiny našich silnic není ještě zdaleka uspokojivý, ale věřím, že výsledky takto vynaložených prostředků a také systematického plánování oprav již začínají motoristé pociťovat. Přeji si, aby kraj v tomto trendu pokračoval,“ řekl Červíček.

Nově kraj zahájí 14 staveb v hodnotě 585 milionů korun. Z roku 2019 přechází do letoška stejný počet staveb za 668 milionů korun prostavěných v roce 2020.

Stejně jako v minulých letech pokryje nejvíce stavebních akcí Integrovaný regionální operační program (IROP). Nejnákladnějšími stavbami z IROPu je přeložka silnice II/286 Jičín, Robousy – Valdice, II/326 Nový Bydžov – Myštěves a II/300 Prkenný Důl – Královec, kdy všechny tyto stavby přecházejí z loňského roku.

Mezi nově zahájenými stavbami financovanými z IROPu jsou akce II/327 Chlumec nad Cidlinou – Nový Bydžov – I/35, 1. etapa, III/5672 Horní Kostelec a II/308 Bohuslavice – Nové Město nad Metují, 1. etapa. U všech těchto staveb se letos prostaví více než 90 milionů korun.

Významné jsou také dvě stavby financované v rámci podpory průmyslové zóny Solnice-Kvasiny a přecházející z roku 2019. Jsou jimi obchvaty Opočna a Domašína. V kraji současně pokračuje stavba dálnice D11, kterou financuje Ředitelství silnic a dálnic.

V roce 2019 Královéhradecký kraj v rámci 38 staveb celkově zrekonstruoval 80 kilometrů silnic a 14 mostů. Prostavělo se více než 1,12 miliardy korun. Zároveň provedl souvislé opravy nebo pokládku mikrokoberců na dalších 58 kilometrech, na což vynaložil 132 milionů korun.

Kompletní seznam staveb a oprav na letošní rok zveřejnil kraj na svých stránkách.

 

 

 

Tagy irop Královéhradecký kraj opravy silnic silnice II. a III. třídy
Žádné komentáře