Letectví Letiště

Jihomoravský kraj znovu soutěží provozovatele linky do Mnichova, za otočku nabízí o 60 % více

bmi Regional létala do Brna s letadlem Embraer E-145. Foto: bmi Regional
bmi Regional létala do Brna s letadlem Embraer E-145. Foto: bmi Regional

Jihomoravský kraj se rozhodl více motivovat letecké společnosti ke splnění svého snu obnovit pravidelnou linku mezi Brnem a Mnichovem. Na třetí pokus soutěží dopravce pro tuto trasu. V porovnání s předchozí soutěží nabízí podstatně více na dorovnání ztráty z provozu.

Vyplývá to ze zadávací dokumentace, kterou kraj zveřejnil na svém profilu zadavatele. Zatímco v případě předchozí soutěže, do které se nikdo nepřihlásil, nabízel kraj za jednu rotaci maximálně 2 600 eur, teď nabízí 4 166 eur, tedy o 60 % více. Termín pro podání nabídek je na začátku února.

Mírnější jsou například i podmínky na rotace. Podle zadávací dokumentace musí dopravce nabídnout dvě rotace denně ve všední dny, v neděli jednu. V pondělí až v pátek v časovém rozmezí 5:00-9:30 hodin, v případě, že nebudou volné sloty je možné provést 1. rotaci v časovém rozmezí 9:30-14:00 hodin, druhá rotace pak musí proběhnout mezi 14:00 – 23:30. V předchozí soutěži byly časové intervaly pro lety podstatně přísnější.

V neděli je možnost letět prakticky kdykoliv. Podmínkou je nasazení letadla s kapacitou nejméně 50 míst, dopravce musí mít nejméně tři taková letadla. Od dopravce chce kraj i doklad, že má domluvenou spolupráci s dopravcem působícím na mnichovském letišti na prodej letenek či codesharovou spolupráci. V předchozí zakázce kraj požadoval menší letadlo, nejméně pro 35 cestujících.

Kraj v soutěži hledá dopravce, který bude zajišťovat provoz do roku 2024. Celkem má na zakázku kraj vyčleněno až 224 milionů korun. Linka do Mnichova létala od loňského roku do začátku letošního. Dopravce, společnost BMI Regional, ale zkrachoval.

 

42
Diskuze

avatar
13 Komentáře
29 Reakce na komentáře
27 Sledující tohoto příspěvku
 
Nejvíce hodnocený komentář
Nejžhavější komentáře
27 Autoři komentářů
HonzaXLSDJirka B.OtmarJaaa Čerství autoři komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
HonzaX
Host
HonzaX

Co má brněnská lokální vláda s Mnichovem? Chce se prohlásit za jeho předměstí? Dopravu do Vídně sabotuje už 20 let, z obyvatel si dělá srandu s nádražím či metrem. Dopravní koncepce z 18. století.

Petr
Host
Petr

letat z Brna do Mnichva je cira hloupost!

Jen tak
Host
Jen tak

proč?

Otmar
Host
Otmar

Myslím že v tomto případě se kraj vůbec nechová jako řádný hospodář. Chce dotovat letadlo do Mnichova když z Vídně dojedeš vlakem do Mnichova za 4 hodinky.

dvojiteF
Host
dvojiteF

Čo má spoločné vlak z Viedne do Mnichova s letom určeným na transfery ?

Otmar
Host
Otmar

Kdo by letěl letadlem takový kousek když za stejný čas tam může dojet vlakem. Z Brna do Vídně je to slabá hodinka autem a pak 4 hodinky do Mnichova. Letadlo: musíš dojet na letiště za město to už je 30 min, pak dvě hodiny před odletem být na letišti. To už je 2,5 hod a pak hodina let na okraj Mnichova tj už 3,5 hod a pak pojedeš půl hodiny do centra Mnichova a jsi na 4 hodinách plus čekání na navazující přípoje hodina a jsi na pěti hodinách téměř stejně jako tím vlakem z Vídně.

LSD
Host
LSD

Z Brna do Vídně autem za slabou hodinu? Zřejmě slušnej oddíl.

Jirka B.
Host
Jirka B.

A jak dlouho by tam měl jet, když má nyní v A dálnici až na hranici s ČR?

LSD
Host
LSD

140 km za hodinu. Včetně té části bez dálnice, zácpy u Nových mlýnů a průjezdu Vídní. Asi nemám dalších otázek.

Nicky
Host
Nicky

Já pořád nechá co tam mají proti autobusům. Kdyby jezdil autobus na vídeňské letiště z Brna každé dvě hodiny, tak je to mnohem praktičtější než letadlo 15 x týdně a to by se ten autobus ani nemusel dotovat.

Nicky
Host
Nicky

nebo vlak

dvojiteF
Host
dvojiteF

Ak by sa nemusel dotovať tak prečo tú linku neotvorí napríklad RJ alebo akýkoľvek iný dopravca ? Z BA ide bus na Schwechat 3x/h.

Nicky
Host
Nicky

Já nevím – možná ta linka existuje. Já být z Brna, nebo tam dělat byznys, tak je pro mě důležité dopravní napojení na pořádné letiště pořád, nejen 15 x týdně a snadný nákup jízdenky.

Nicky
Host
Nicky

To dělá přes 83 euro dotace na sedačku při plném obsazení RT. No pokud tam někoho na ty dotace přitáhnou, tak Pepíci z Brna budou stejně jezdit busy do Vídně, kde zuří cenová válka a za 10 euro se dá letět do světa.

Ic540
Host
Ic540

No a my v Ms kraji se výsledek dozvíme 25.11 na tiskovce…
To jsem taky zvědav co či jak to bude s našimi společnými penězi…

Hrackalw
Host
Hrackalw

JMK si splní svůj sen za peníze všech z JMK ještě že to tak po pravdě napsali bravo opravdu se chovají jako ti správní hospodáři jak se profilují 😀 .

Tronda
Host
Tronda

Sice se v tomto bodu shodneme, ale přiznej se, že kdyby v tom platila režijka, tak se proletíš???

Hrackalw
Host
Hrackalw

Trondo neproletím 😀 já totiž zásadně nelítam. I kdybych byl ministr dopravy tak bych třeba do Ameriky jel raději lodi. 😀

Miloslav
Host
Miloslav

neskutečné prožírání veřejných peněz – jak dlouho si to necháte v JMK líbit?

amey
Host
amey

Strašný, kolik jsou ochotni vyhodit, namísto účelného hospodaření. Absurdní!!!!!!

Jen tak
Host
Jen tak

no, do voleb. do kdy asi.

mgr.pavel
Host
mgr.pavel

Jenže kterých..?

Jak moc se změní krajská vládní garnitura příští rok na podzim? Imho zase tak moc ne.

Radek Janata
Host
Radek Janata

Tohle je zcela mimo zorné pole většiny voličů. Ostatně jako krajská politka obecně. Pokud k volbám vůbec přijdou, volí podle celorepublikové politiky.

Novotny
Host
Novotny

Kolik bude stat rocni provoz letecke dotovane linky s porovnanim rezistu a lisi s in kartami na par linkach integrovane dopravy. Spocital to nekdo? A kolika lidem prinese letecka linka uzitek s porovnanim spousty cestujicich na zeleznici a minimem v letadlech? Kdy za pochybeni odstoupi namesrek pro dopravu?

Tronda
Host
Tronda

Toto nejde porovnávat, ale srovnávat. Obojí, tedy dotování letadla i režistů z našich veřejných peněz je slušně řečeno blbost.

Jaaa
Host
Jaaa

Pouze podle pana rentiéra, který zřejmě nikdy nepracoval…

TGm
Host
TGm

Za tuhle dotaci, už by neměl být problém, aby si Emirates dali na lince DXB – MUC se svým Super Jumbo mezipřistání v poli u Brna.

Nekdo
Host
Nekdo

ale to vůbec není špatný nápad. i když realisticky by to spíš mohla vzít Paběda na lince MOW-BRQ-MUC…

Letec
Host
Letec

To zase bude vyhozených peněz! ANO to letadlo prostě zařídí.
Kdyby zaplatili každou hodinu autobus na Schwechat, tak to vyjde daleko levněji a bude to lepší. A to nemám rád služby zdarma.
To si ten Jihomoravský kraj nezaslouží, po Haškovi další sociální inženýři.

Bart
Host
Bart

když si ANO tu linku tak přeje, tak by mohlo založit aerolinku, která tam bude létat. Andrej Babiš Airlines…

johny
Host
johny

Bude v cene i proplaceni casu cestujicich autobusu za cekani v kolone na D1 v Brne a na Novych Mlynech?

Tom
Host
Tom

Dva spoje denně do Mnichova v bůhvijake časy to nevyřeší.

Dushan
Host
Dushan

Zabezpečováním samosprávných úkolů v oblasti dopravy je pověřen Roman Hanák/ČSSD

Hrackalw
Host
Hrackalw

A budou tam platit režijky 🤔 ?

Tronda
Host
Tronda

Nebudou.:-)))))

mgr.pavel
Host
mgr.pavel

Jen když nastoupíte prostředními dveřmi 😛

provokatér
Host
provokatér

Kraj nedá pokoj a nedá. A pak se divme, že nutí ČD akceptovat v regionální dopravě pouze svůj vlastní tarif, když potřebuje vydělávat na tyhle hovadiny.

Karlod
Host
Karlod

Ten bude I v tom letadle 😂 a pokud ji nebudete mít tak půjdete předními dveřmi a pilot Vám ji prodá 🤣 a ještě v každém letadle bude minimálně jeden az dva revizori 😉 akorát mě napadá… Mnichov asi ne ude v zone 101??? 🤔🤔🤔🤔

Tronda
Host
Tronda

Mnichov bude zóna 1000001.

Karlod
Host
Karlod

To bude I v tom letadle prodávát jízdenky Idsjmk 😂 a pokud ji nebudete mít tak půjdete předními dveřmi a pilot Vám ji prodá 🤣 a ještě v každém letadle bude minimálně jeden az dva revizori 😉 akorát mě napadá… Mnichov asi nebude v zone 101??? 🤔🤔🤔🤔

marty-t2
Host
marty-t2

hmm – asi ne jinak by musel 60minutový i 90minutový lístek asi o něco zdražit… 🙂

Peet
Host
Peet

Jako, když už jsme u těch fantasmagoriíí, tak BRQ-MUC by se myslím za těch 90min stíhalo, a 90ti minutový lístek na MHD v Brně by mohl stát tak odhadem 3000,-Kč?

PartneřiCSCARGO
RSD
czechtoll

Krátce