Jaký bude rok 2024 v české dopravě. Ptejte se ministra dopravy Martina Kupky

Martin Kupka při natáčení podcastu Cesty Zdopravy.cz. Autor: Zdopravy.cz/Ondřej KubalaMartin Kupka při natáčení podcastu Cesty Zdopravy.cz. Autor: Zdopravy.cz/Ondřej Kubala

Dotazy na Martina Kupku pište zde v diskusi až do úterního podvečera.

415 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Švejcar

Dobrý den ,
Pane ministře ,

Mám tři otázky – kdy začne stavba D11 Trutnov – hraniční přechod ?,
Rozšíření silnice od Lechovic do Brna ( nebo oprava povrchu )? ,
Kdy se začne opět stavět obchvat Znojma ?
Děkuji

Řezníček

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na kvalitu opravené D1,D2 v Brně a okolí. Km 196-198 jsou vyjeté koleje v hloubce 20cm. Jiz vice jak rok. Bez opravy. Km 210 smer Vyskov, hluboká dira velikosti 1×0,5m 2 roky, letos doplněna o ceduly nerovnosti na vozovce. Kde je zaruka a okamžitá oprava? To se čeká az uplyne zaruka a pak se to možná opraví z peněz daň.poplatníků?D2 0-11km, 25-15km zvlněný povrch. Opet nový nekvalitní povrch. Techto mist je bohuzel mnoho.

Marek

Dobrý den, ještě jeden dotaz, trochu banální, ale narážím na něj často. ČD v průběhu tohoto roku pustí to provozu nové comfortjety, což je velice záslužné, až na jednu výjimku, kterou je jídelní vůz. Dnes na lince do Berlína jezdí restaurace s cca 40 sedadly + barovou částí. Nové vozy mají mít POUHÝCH 20 sedadel, ve zbytku vozu bude 2. třída. Na lince cestují poměrně často, kapacita restaurace je vždy plně obsazena. To není subjektivní dojem z jedné jízdy, nýbrž fakt. Už nyní musí vrchní další hosty odmítat, co teprve po snížení kapacity na polovinu. Jedná se o poměrně zásadní… Číst vice »

Marek

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně Výtoňského mostu, proč se vůbec neřeší možnost výstavby přesné repliky mostu, pouze rozšířené na 3 koleje. Zastánci opravy starého a výstavby moderního se perou, toto by přeci byla zlatá střední cesta, která by mohla problém vyřešit. Přeci bychom byli po 120 letech schopni napodobit práci našich předků, nezměnit pražské panorama a přitom mít nový, bytelný most, bez nutnosti další opravy za pár let. Proč opravovat starou vyžilou konstrukci nebo za každou cenu a zbytečně exhibovat moderním mostem, snad aby po naší době něco zůstalo? Ani bronzový nátěr to nevyřeší. Ještě mě zaráží doba výluky… Číst vice »

Tomáš

Dobrý den, prosím o informaci, co v letošním roce udělá MD pro přesun nákladní dopravy ze silnic a dálnic na železnici, případně říční dopravu.

Řidič

Dobrý den, může se pan ministr vyjádřit k tomu, že se na něj v posledních měsících zvedla vlna kritiky ze strany novin za různé pseudokauzy? Konkrétně pan novinář Jiří Pšenička napsal „bulvarních“ článků na účet pana ministra hned několik.

Martin

Dobrý den pane ministře, popularita Vaší vlády setrvale a prudce stoupá. Můžete mi říct, proč jste tak oblíbený (oblíbení)? Děkuji

Jan Schmidt

to sis psal sám, Martine?

Martin

😂

vjkm

Dobrý den, obligátní ETCS dotazy: Existuje nějaký odhad, do jaké míry jsou dopravci připraveni / vybaveni na ETCS, nebo studie, co způsobí vyhlášení výhradního provozu. Hodlá stát nějak skutečně podpořit vybavení ETCS i pro malé / vlečkové dopravce, kteří potřebují někam jet jednou do roka a nebudou kvůli tomu objednávat ETCS tažné vozidlo. Bude muset mít ETCS každá podbíječka ? Na dotaci (s nemalou spolúčastí) dosáhli víceméně jen velcí dopravci (plus pár výjímek). Argument, že bylo dost času neobstojí, neboť nebere v úvahu ekonomické možnosti dopravců a fyzickou životnost vozidel. Jsou nějak zálohované radioblokové centrály, když jsou umístěné v budovách… Číst vice »

Dušan

Dobrý den, jak se díváte na budoucnost zvažovaných PPP projektů a nevadí Vám, že konkrétně u těch, co navrhujete stavět v režimu PPP se jejich náklady naprosto vymykají běžným cenám ? Opravdu je vhodné nechat modernizaci tratě Brno-Přerov na V=200 km/h nechat „nakynout“ z původních CIN cca. 30 mld. Kč na více než dvojnásobek s tím, že cena je irelevantní, protože je to na dluh a mohou to bez problémů zaplatit naše děti a vnuci ? A podléhat tak „iluzi dostupnosti“, která je pro všechny PPP-projekty často typická – viz zahraničí ? A u zvažovaných VRT-tek se dostat ze 700… Číst vice »

Bob

Jak se ministerstvo dopravy plánuje vypořádat s novým požadavkem EU, aby všechna velká letiště (včetně pražského) byla do roku tuším 2040 napojena na dálkovou železnici? To ten plánovaný příměstský vlak na PRG nesplní a hrozí, že se tato nová železnice bude muset po několika letech kompletně předělávat a miliardy korun skončí v koši.

Hospodářská komora takové řešení v minulosti navrhovala, ale předchozí vláda to shodila ze stolu a prosadila si své nesmyslné trasování VRT.

Pavel

Asi už pozdě, ale zkusím to: Je nějaká šance
1) zavést do zákona a norem nepřímé levé odbočení cyklistů, tak jak je běžné v západních zemích, a tím umožnit bezpečný průjezd světelně řízenými křižovatkami,
2) opravit definici křižovatky, aby řidič nemusel odhadovat, co je a co není účelová komunikace,
3) uvést legislativu do souladu s Vídeňskou úmluvou o silničních značkách a signálech, kterou od roku 1968 soustavně porušujeme, např. tím, že třeba hlavní silnice má být správně ukončena vždy značkou a ne nahodile vloženou křižovatkou s předností zprava?

Frantík

Toho s předností zprava jsem si nevšimnul. Někdy to tak vypadá, ale zprava má pak řidič značku dej přednost v jízdě. Asi nějaké zklidňování dopravy, že ten řidič na „hlavní“ musí zpomalit aby si toho všiml.

Pavel

Treba Praha: Radimova x Stamicova – na Radimove jste jeste na hlavni, ale hned pak Na Vetrniku x Mysliveckova je prednost zprava. Pritom podle Umluvy musi hlavni komunikace koncit znackou konec hlavni. Ostatne, vsechny omezeni musi koncit znackou. Ukoncovani krizovatkou je nejaky cesky vymysl, pricemz ale do sveta podpisem Umluvy tvrdime neco jineho. Tak bud tu Umluvu odrekneme nebo se podle ni zacneme chovat. Cizinci za volantem musi koukat…

Martin H.

Dobrý den pane ministře,
Pokud vím máte na starosti vyjednávání v EU o střídání letního a standardního času. Mohl byste shrnout jak jste za svůj mandát pokročil a jakou zastáváte pozici?
Díky

Bob

Pane ministře, připadá Vám normální, že cesta autem při obsazení i jen jednou osobou vyjde levněji než cesta vlakem Českých drah?
Jen namátkou – vlak ČD z Prahy na Šumavu (do Železné Rudy) stojí jednosměrně 367 Kč. Benzín na stejnou cestu mě vyjde jen na 320 Kč. Skupina čtyř dospělých zaplatí za vlak 1186 Kč, což je dokonce 3,7 násobek nákladů na cestu autem. Takto si vláda představuje podporu veřejné dopravy?

Sova

Opatrně, tahle vláda je schopna to „vyřešit“ zvýšením daně na paliva…

Bob

To těžko, tato vláda daně na paliva (naftu) naopak snížila.

Kuba

Do ceny cesty autem je potřeba započítávat další položky mimo benzínu – odpis auta, servis a opravy, pojištěním dálniční známka. Ale i tak to vyjde levněji než vlakem, to je jasné.

majkl

Nova hala hl.n. v Praze je divne, nekoncepni a predrazene reseni. Mame na to vubec? Kdyz od nas vlada chce stale vice a vice penez zejmena formou ruznych dani…

Erik85

Kdy začne MD doopravdy ve velkém kontrolovat dopravce, jestli plní smlouvy uzavřené s MD? Podle počtu skutečně provedených kontrol (vyžádal jsem si dle 106) na to MD spíš kašle. Neřeknu pokud z důvodu mimořádnosti něco nevyjde a vyjede náhradní souprava, ale například na R8 dopravce RJ ani po 4 (!!!) letech neplní požadavky na základní kmenové soupravy (například zásuvky nebo vakuové WC). Toto máme opravdu platit z našich daní?

Damian

Dobry den pane ministre, rad bych se zeptal, jak to vypada s Plavebnim stupnem Decin? rikal jste, ze by po Labi slo vozit zkapalneny plyn.. jak to vypada se splavnenim Labe do Pardubic? ktera varianta vyhraje?
Neplanujete zkapacitnit lokalku M.Boleslav -Mseno – Melnik, je tam nizky tunel u Skalska vlaky s auty s Boleslavi tam neprojedou.. byla by to dobra odklonova trasa k vsejanske a bezdeci ske spojce.. SZ o tom nechce ani slyset, pritom tam by se dalo odstavit tolik prazdnych vlaku treba pro Skodovku nebo pro melnicky kontejnerovy terminal..
Dekuju za vasi praci a slusnost jako politika.

Martin z topírny

Vážený pane ministře, jak vidíte z pohledu ministerstva a zároveň objednavatele dálkové dopravy výlukovou činnost SŽ na dvoukolejných tratích? V této zemi se stala téměř už normálie z toho, že se při rekonstrukcích dvojkolejných dálkových tratích buď zcela uzavře provoz nebo výrazně omezí. Obě varianty vrhají stín na železniční dopravu jako dlouhodobě nespolehlivou a nepříjemnou. Dlouhodobé omezení dopravy donutí část cestujících si najít alternativní řešení (většina se již po výluce nevrátí) a nákladním dopravcům prudce klesá konkurenceschopnost. Přitom by stačil změnit jen pouhý pohled SŽ, že po kolejích jezdí především zákazníci dopravců. A SŽ by se měla cíleně snažit svou… Číst vice »

Bohumil Pokorný

Dobrý den, pane ministře, současná vláda je v polovině svého funkčního období a proto bych chtěl poprosit o sdělení, jakým způsobem plníte programové prohlášení vlády v těchto bodech: V části Dopravní strategie se mj. uvádí: Budeme podporovat budování kolejových spojení i pro lehká kolejová vozidla v městských aglomeracích. Proč tedy není možné v ČR podle platné legislativy vyrobit, schválit a provozovat nová lehká kolejová vozidla a je možné do provozu uvádět pouze zbytečně předimenzovaná a kapacitní vozidla, viz např. jednotky PESA dopravce RJ na tratích s velmi nízkým počtem cestujících v jednotlivých spojích v ústecké městské aglomeraci ? Proč MD… Číst vice »

Ivan

Dobrý den. Vhledem k velkému množství dotazů si dovolím položit pouze tento jeden:
V Praze a okolí se velkoryse modernizuje regionální železnice včetně realizace přeložek tratí pro dosažení vyšší rychlosti. Na Moravě nic takového dle studií proveditelnosti není možné. Např. mezi Slavkovem u Brna a Bučovicemi se u Hodějic nechali 2 zbytečné oblouky uprostřed pole. Budete s touto nespravedlností něco dělat? Ta přeložka by stála max. 800 mil korun, což s ohledem na velkorysé stavby v Praze je pakatel.

VTT

Jaké dopravní stavby hodlá „vypapírovat“ v letošním roce?

Frantík

Dobrý den, plánujete prosím nějak pravidelně kontrolovat i řidiče osobních automobilů např. co 10 let zkouškami, zdali správně vstřebali nová pravidla, jako podmínku pro obnovení řidičského oprávnění?

Martin z topírny

Toto mi velmi chybí. Dědek udělal zkoušky v roce 1961 a stále jezdí – aniž by měl potuchy, co to za značky přibylo a jak se chovat např. na kruhovém objezdu a pod.

Jednou za 10 let mi přijde zcela objektivně rozumné – aby řidič alespoň částečně – např. formou jednodenního kurzu si obnovil znalosti. Dobrovolně to dělá asi 0,5% řidičů.

Erik85

Proč se u OneTicketu stále tak sveřepě trvá na minimální ceně jízdenky pro vyplácení odškodnění v případě zpoždění nad 60 minut? Minimálně u elektronických jízdenek dopravci na tomto u svých jízdenek netrvají. Není čas to změnit a přijít s něčím prozákaznickým?

ETCS 2025

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat, co přesně je v plánu udělat pro hladký start výhradního provozu ETCS na vybraných koridorech od roku 2025?Je to již za necelý rok!Zatím pouze kolují zprávy o problémech na Uničovce.Je vůbec rok 2025 reálný tak,aby vše proběhlo hladce?

tomas-6273

Vážený pane ministře, budete ochoten širokou veřejnost konfrontovat s faktem, že dopravní nehody ročně způsobí škody ve výši 100mld. Kč a velmi výrazně snižují HDP, vytvářejí výrazný tlak na složky IZS, lékaře, hasiče, policisty + soudy, úřady a degradují demokracii? Budete ochoten širokou veřejnost konfrontovat s faktem, že dopravní nehody jsou nejčastější příčinou zdravých dětí i mladých lidí? Děti nejčastěji umírají jako bezbranní pasažéři v dětských sedáčkách a připoutány bezpečnostními pásy. Celostátní mýtus, že děti umírají vběhnouc pod kola se sluchátky v uších je naprostý nesmysl, protože to jsou naprosto okrajové případy. Kdy hodláte veřejnost seznámit s faktem, že dopravní… Číst vice »

Jaroslav Votruba

Já bych se chtěl zeptat, zda by nebylo možné vyměnit vedení Správy železnic. Dělá samé potíže a nebere vůbec ohled na obyčejné lidi (-klíčové zákazníky (a jsou to také voliči)). A nejde jenom o most pod Vyšehradem, ale i budoucí přeměnu pražského hlavní nádraží (Abú Prahí), které už za první měsíc má pod nesouhlasnou peticí skoro 10000 podpisů. Je to ostuda a nestoudnost této firmy, protože svým jednáním špiní práci inženýru, architektů, kteří přispěli k vylepšení vzhledu i kvality Prahy.

Matěj

Systém jednotné jízdenky OneTicket začal fungovat v roce 2020 – se zpožděním proti původním plánům. Přesto dodnes nabízí jen jízdenky na vlaky, ne autobusy, takže o jednotné jízdence se zatím pořád nedá mluvit. Kdy to napravíte?

Ares

A on chce někdo drahou jízdenku na autobusy? Hmm, to je mi novinka.

tomas-6273

Vážený pane ministře, jak máte v plánu vyvrácet mýtus, že s rostoucí mobilitou se zvedá HDP? JIž v roce 2013 si nechalo MDČR spočítat, že každý ujetý 1 osobokm autem generuje externality v hodnotě 4,5Kč.
Proč nedokážete veřejně přiznat, že individuální automobilová doprava o 6 milionech aut a 6 milionech řidičích v zemi s 10 miliony obyvatel je dlouhodobě nefunkční systém?

Petr

Dobrý den, rád bych se zeptal, na téma bezpečnosti všech účastníků silničního provozu, pořád máme přes 450 zemřelých na silnicích a přes 1700 těžce zraněných ročně. Jsou to šílená čísla, která bohužel klesají pomalu. Jaká budou opatření na zlepšení situace, je toho mnoho, co se dá udělat ať už na strane prevence tak na straně represe. Co navrhujete, aby tato čísla začala velmi rychle klesat?

Standa

Dobrý den. Chci se zeptat jestli už teď, 6 let před dokončením páteřní dálniční sítě nejsou v plánu další úseky v rámci studií. Narážím na dálnici která by spojovala všechna krajská města kolem středočeského kraje… část už byla hotová .. třeba z Liberce do Hradce nebýt sporného úseku z ulibic do turnova… Snad i tam bude plnohodnotné čtyřpruhové uspořádání…

Avoda

Do šeti let (tj. do 2. ledna 2030) nebude páteřní dálniční síť v ČR dokončena ani omylem.
A to ani podle současných „velmi optimistických“ plánů samotného ŘSD.

Božidar

Zdravím, jak se pane Ministře vy nejčastěji dopravujete po naší zemi? A to jak osobně tak i pracovně.

Bob

A kolikrát ročně pan ministr použije nějaký ekologický dopravní prostředek pro jiný než rekreační účel, např. kolo nebo koloběžku?

Emil

Rad bych se pana Ministra zeptal na nasledujici. Proc jsou rychlostni silnice v Praze pod administraci TSK a ne pod RSD? CR ma par kilometru dalnic ale ouredniku mraky.

Pavel

Nic takového jako „rychlostní silnice“ není. Jsou jen silnice a místní komunikace, které lze za určitých okolností označit značkou Silnice pro motorová vozidla. Pokud se to Praha rozhodla udělat, je to její rozhodnutí a není důvod, proč by to mělo být podmíněno nějakým převodem na jiného vlastníka nebo správce.

Radim Olbrecht

Vazeny pane ministre, Par dotazu za vseobecne letectvi 1. Proklamace vlady /SLIB/; “zrusime nekoncepcni danove vyjimky” zrusili jste vyjimku na spotrebni dan z leteckych paliv pri letech na danovem uzemi CR, ale zaroven jste ponechali moznost spotrebni dan na palivo odecitat u lodni dopravy. Jaka je za tim logika? Neni to poruseni slibu? Pripadne sila lobby? Pritom spotrebni dan z leteckeho paliva ma prines do rozpoctu mene nez 40 mil kc. Na strane druhe MD vyhlasilo minuly rok poprve kompenzaci ve vysi 100 mil kc pro RLP [Rizeni letoveho provozu] na ztratu vygenerovanou provozem ztratovych regionalnich letist. Neni to pouze… Číst vice »

Vít

Dobrý den pane Kupka. Chystá se prosím nějaké lepší propojení Vysočiny, Jihočeského a Plzeňského kraje, takzvaná D19?

Pert Moravec - SVOD Bohemia

Pane ministře, Správa železnic aktuálně chystá tři roky trvající výluku na koridoru z Prahy a Brna na Ostravsko mezi Drahotušemi a Lipníkem nad Bečvou. Na klíčové středoevropské spojnici bude provoz omezen po dobu tří let jen na jednu kolej. Dálkové vlaky (včetně mezinárodních) budou zpožděny, regionální doprava bude nahrazena autobusy. Každý den budou výlukou negativně ovlivněny tisíce cestujících, kteří byli dosud vlakové dopravě věrní. Ze zkušeností z obdobných výluk (např. Poříčany – Velim a Praha-Vysočany – Lysá nad Labem) víme, že minimálně 30% cestujících na vlakovou dopravu ve vyloučeném úseku zanevře. A protože se jedná o jednu z nejvytíženějších tratí,… Číst vice »

Mirek

V letošním roce se předpokládá otevření rekordního počtu km dálnic. Již nyni se objevují signály, že se nakonec všechny plánované dálnice neotevřou. Příkladem je třeba D49 Hulín – Fryšták. Zatim se vůbec nestaví finální napojení tohoto úseku na stávající síť. Reálně hrozí, že dálnice bude končit v polích. Stavba více než 10 let stálá, než se vyresily námitky Dětí země. Celou dobu muselo být jasné, že navazující úsek jen tak nebude. Kdo je za tuto situaci zodpovědný?

Vít Kaplan

na Zlínsku to vůbec nějak hapruje. Údajně je v ohrožení i letošní otevření Babice – Staré Město a u Moravský Písek – Bzenec se to taky moc nehýbe . Že by otevřeli je prostřední úsek rozestavěné D55 se mi moc nezdá.

Honza

Dobrý den, je letos reálné dokončení rozestavěných úseků D3 kolem Českých Budějovic? Údajně hlavně termín dokončení obchvatu ČB je v ohrožení.

Jakub Řezníček

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na dálnici D35 Džbánov-Litomyšl. Termín pro podání nabídek byl do 30.8.2023. Uplynuly 4 měsíce ,ale vítěz stále není vybrán.
Co objektivně brání ŘSD vybrat výtěze?

Karel

Proč v České republice má možnost získat státní zakázku společnost Eurovia Vinci, která má svá aktiva stále v Rusku?

Gregyros

Dobrý den, již pár měsíců se snažím marně najít majitele bývalého dědova auta, kupní smlouva zmizela a jediné co mám je SPZ BKD2596, na pojišťovně a úřadě mi kvůli GDPR pochopitelně nemůžou pomoct, lze se dnes vůbec nějak s majitelem spojit?

Klidně bych mu přes nějakou instuci poslal své údaje,(ten a ten Vás chce kontaktovat..)ať se v případě zájmu ozve, ale s tím mě všichni poslali taky do háje

Předem případě děkuji za odpověď

Ondra

Dobrý den, bude ministerstvo dopravy nějak zvýhodňovat nákup zelenějších vlaků pro nezávislou trakci. Např. hybridních motorových jednotek, které by zefektivnily časté rozjezdy a zastavení osobních vlaků? (Vím, že ČD pořizují jednotky 847, které hybridní nejsou – plánuje se jejich modernizace?). Případně bude MD tlačit více na prostou eletrifikaci tak, aby si ČD vystačily s elektrickými jednotkami? Děkuji.

looki

Dobrý den, rád bych se pana ministra zeptal na dvě otázky: 1) realizaci železničního spojení Prahy a Kladna s odbočkou na letiště, a to v plné trase z centra – kdy se začnou stavět všechny úseky (hlavně tedy ten z Výstaviště na Veleslavín), jak bude řešeno napojení na Hlavní nádraží, jak bude řešena kapacita Negrelliho viaduktu i křížení trati na Kralupy. 2) začne se konečně stát finančně podílet na výstavbě pražského metra a městského okruhu v Praze? (v obou případech se jedná o infrastrukturu přesahující místní význam, ve druhém případě dokonce „dočasně“ nahrazující Pražský okruh, který stát není schopen dostavět)… Číst vice »

Matt

Dobrý den, uvažuje se do budoucna obnovení železničními přeshraničního spojení Náchoda a Kudowy-Zdróje? Popřípadě “zlidštění” drážního spojení Trutnova a Wałbrzychu? Dle mého skromného názoru se v těchto spojeních může skrývat docela značný potenciál, například by z Hradce Králové mohly vést relace směrem na již zmíněný Wałbrzych a Wrocław. Prosím, vyhněte se ve své případné odpovědi expresní lince z Prahy do Gdańsku, která je dle mých informací budoucí realitou, ale přes Lichkov. Tato linka je dle mě jen zoufalý výstřel do tmy.

Děkuji, pěkný den 😉

medvěd

Dobrý den pane ministře. Děkuji za to, že se konečně začalo dělat to, co už mělo být postaveno před cca 20 lety (dálnice, koridory). Otázky zní – 1) napadne pár cm sněhu a kamiony ucpou silnice. D1 – opravdu si myslíte, že se dá odhrnout sníh jen 2 auty (cca 1/2 šířky vozovky)? Není to málo? 2) železnice – napadne sníh, zafouká – poláme se strom a nic nejede! Fakt musíme ustupovat fanatikům, kteří nechtějí pokácet strom ohrožující věřejnou komunikaci (dráhu) ? Ušetřili bychom všichni nějakou miliardu. 3) Při dopravních stavbách bych doporučil větší pečlivost zadavatelů . Přihlásí se Vám… Číst vice »

Lukáš Kníže

Uvažujete úpravu předpisů pro tramvajové tratě? Nyní se nové tratě posuzují v Ústí nad Orlicí, kde je nejbližší TT v daleké Olomouci. Nynější normy jsou natolik přísné, že vznikají takové paskvily jako protihluková stěna v plotní ulici. Děkuju

Bohumil Pokorný

Můžete prosím upřesnit, co se konkrétně řeší v tom Ústí nad Orlicí? Nejde o nějaký omyl?

Lukáš P.

Dobrý den, mohu se zeptat, proč stále chybí koncepce nákladní vlakové dopravy v ČR a zejména v Praze?
Na přesun nákladní dopravy na koleje se dost tlačí i z EU. Má to samozřejmě své výhody a nevýhody, ale zajímalo by mě, proč se toto neprezentuje a neplánuje jako u sítě VRT?
Proč třeba Praha nemá dosud severní terminál nebo vlakový okruh pro nákladní dopravu?

DR 01 518

Dobrý den p. ministře, mám dva dotazy. Kdy jste jel naposledy vlakem, tzn. jestli máte i nějakej osobní zájem na podpoře železniční dopravy nebo jsou to jen fráze? Což je vlastně i vidět na tom, že ŘSD dostalo více peněz na úkor SŽ. A druhý dotaz. Kdy uděláte pořádek i ve vedení SŽ. Tato organizace dlouhodobě selhává s plánováním a realizací staveb a to i v porovnání se ŘSD, ketrá poslední dobou celkem“šlape“. SŽ se za současného vedení stylizovala spíše do správce budov než tratí. Viz jen poslední naprosto nesmyslený návrh na přestavbu celkem funční budovy v Praze hl.n. na… Číst vice »

Lukáš Kníže

Oproti prvním termínům se příprava VRT prodlužuje. VRT Polabí se měla realizovat jako úplně první a nyní se jen odsouvají termíny. Jak lze přípravu urychlit a co nejvíce přípravu zdržuje?
Děkuju.

Igor

Vidím zde spoustu dobrých otázek, ale horší bude to, že se na většinu z nich nedostane. Nestálo by za to někdy s takovou důležitou osobou ohledně dopravy udělat třeba dvouhodinový speciál?

majkl

Ano, mam stejny nazor. Moderator vybere jen nekolik, pro nej zajimavych, dotazu, ale na vetsinu zde polozenych dotazu se vubec nedostane, bohuzel. Takze se tez primlouvam za vyse uvedeny pozadavek.

vendelin

Pane ministře Kupko.Jak chcete zajistit trasparentnost výběrových řízení na železnici?Jsou dle mého názoru špatně nastavené mechanismy při odvolání,kdy vypadá že o obou řízení rozhodují stejní lidé?Jak prosím tito uředníky či další osoby oddělit od lobystů…?Myslíte si že je to možné?Tento problém je i v ostatních oblastech co ,svět je světem?

ABCD

Ono by spoustu dotazů mohli odpovědět i náměstci a vedoucí odboru, ale spíš je to nereálné kapacitně. Holt jak redaktoři, tak úředníci mají spoustu jiné agendy. Buďme rádi i za toto.

ABCD

Omluva, to patřilo o příspěvek výše. K dvouhodinovému speciálu.

Zakon kaze

Jak je mozne, ze vazete nejaka KPI na aplikaci, kterou NUKIB oznacil za rizikovou? Narazim na TikTok a KPI sefa SZ.

Chňapík

Dobrý den, pane ministře. Čistě náhodou si vás vybavuji z Vaší loňské služební cesty do Uzbekistánu (někdy přelom dubna/května), nic víc prozrazovat nebudu, jen jsem vás tehdy u letadla pozdravil a bylo fajn vidět takhle „zblízka“ někoho slavného, vypadalo to, že i Vás to potěšilo, za což jsem byl opravdu rád. Vážím si také toho, že jste využil komerční linku, že to nemusel být hned vládní speciál. Na co se chci ale zeptat… Víte, řídím jen čtyři roky, ale občas si vážně připadám jako amatér. Ale proč? Dnes jsem jel v 5 ráno po dálnici, ale kdyby nebyla mlha a… Číst vice »

Chňapík

Jen podotýkám, že v úseku nebyla žádná zmínka o zvířátkách v rámci značek, a myslím, že by se dala zvěř eliminovat, kdyby svodidla po cestách byla trošku rozumně konstruovaná. Pak jede člověk domů, po obou stranách má pole, nikde žádná svodidla, vidět je na 30 metrů, ale bojí se jet, aby náhodou tam nebylo další zvířátko a on nebyl ten první, kdo v Ústeckém kraji bude mít nehodu.

Vojta Svobodný

Na pana ministra bych měl tři otázky-vsechny související s propojením Prahy s jihem. A) na nově postaveném 4. vlakovém koridoru nám byla slíbena rychlost vlaků až 230 km/h, nicméně se tam stále jezdí max 160. Kdy konkrétně prosím nastane oné zrychlení B) jak realisticky vypadá dostavba dálnice D3 ve Středních Čechách? V plánu je aby bylo hotovo v roce 2030, nicméně jelikož se na danem úseku ani nekoplo, oné datum nezní moc realisticky C) jak bude vypadat situace kdy se v tomto roce zprovozni dálnice D4 do Písku a následně do Č.B povede pouze stará silnice první třídy? Dá se… Číst vice »

Alibaba

ad A)
slíbena byla rychlost až 200 km/h a to jen u naklápěcích vozidel, teoreticky bude až po zavedení ETCS. Ostatní vlaky bodou mít až 180 (taky jen s ETCS).

ABCD

Dobrý den pane Ministře, bylo by možné vést s ministerstvem vnitra a dalšími partnery diskuzi o tom, zda ponechat obcím příjem za výběr z rychlostních radarů, avšak jen do výše investic na daný radar a nákladů jeho provoz?
Někde se to podle mého názoru trochu zvrhává jen na výdělečnou činnost a starost o bezpečnost v se místy někam ztratila. Občas se zdá, že jde spíše o nemístnou podnikavost některých obcí.

Jirka

V čem se to zvrhává? Jsou jasně daná pravidla a pokud je člověk nedodržuje, tak příjde finanční postih…..

Leinad

Nebo přijde soud o materiální aspekt přestupku, 52km/h mezi posledním rizikem (křižovatka/barák) a cedulí „konec obce.“
Nebo kamiony s „cizí“ RZ rychlost překračují beztrestně (protože by úředník při vymáhání musel pracovat, ale místňák Rumcajzům zaplatí). Znaky třeba i vyblikávání či troubení na toho, kdo před radarem dodržuje rychlost.

Marian Kechlibar

Vymáhání práva by nemělo být ziskové, jinak hrozí, že se orgány soustředí na ziskové činnosti a začnou zanedbávat ostatní druhy protiprávního jednání, třeba i nebezpečnějšího.

Bob

Právě že on finanční postih většinou nepřijde (a když už jo, tak ve směšné výši v poměru k průměrnému platu). Proto řidiči v ČR silniční pravidla moc nedodržuji a jak přejdou hranice do Rakouska či Německa, tak se najednou chovají úplně jinak.

tomas-6273

není problém spíš v tom, že takto za tyto porušení nepřichází i body, ale jen pokuta? tolerovat ignorování pravidel je cesta do pekel v už tak neudržitelném systému.

Jiří

Dobrý den, nějaké novinky o výběrovém řízení ohledně soubor Jih na železnici a jaké budete mít nároky na linky co do souboru patří?

Změna je na dohled

Dobrý den pán minister, kdy konečně přestaneme malovat cyklopruhy v silnici a tedy ohrožovat cyklisty a začneme je fyzicky oddělovat/separovat od aut? Na Západě od malovaných cyklopruhů upouštějí a tady se tváříme, že děláme něco světového?

Pavel Skládaný

To jste úplně mimo, dnes je naopak jednoznačná tendence vracet cyklisty do hlavního dopravního prostoru. Vedení v přidruženém prostoru vedle chodců nebo na jedné ploše s nimi je dnes čím dál více problematické, mj. i proto, že kola se elektrizují, zrychlují a svými parametry přibližují spíše motorové dopravě. Navíc pohledové vztahy jsou mnohem jednodušší, zejména na křižovatkách. Doporučuji výlet alespoň do Vídně a konzultaci s magistrátem.

Alibaba

Podle mě by mělo vše co má motor na silnici a mít na to minimálně řidičský průkaz jako na malou motorku (AM).

Marcel

Zdravím, je prý nějaká studie že VRT využije v obou směrech denně mezi Prahou a Brnem 50000 osob. Tak aby se to zaplatilo, aby to prostě mělo smysl. V zemi kde nikdo nechce za prací daleko dojíždět, nedej bože se stěhovat. Tzn. 2.6 vlaku každým směrem za hodinu s cca 400 cestujícími, denně? Tohle je ten záměr? Má to stát 700 miliard. Že to není pravda?🙂

Vojta Svobodný

Vrt má byt hotovo za desítky let. Tou dobou se toho hodně změní. Mladé generaci dojíždění nejspíš vadit nebude, stejně tak jak tomu je na dosti místech Západu. Zároveň si budou lidé více vážit času nad penězi.

Marian Kechlibar

„V zemi kde nikdo nechce za prací daleko dojíždět“

To nežijete v České republice, že?

Marcel

Ano nechce daleko dojíždět a skoro vůbec se za prací stěhovat. Čemu nerozumíte?

Jan

Vážený pane ministře, Fantova budova prošla rozsáhlou rekonstrukcí a nyní se pro ni hledá využití. Bylo by možné zvážit, jestli by si prostor nevzal inspiraci z pražského CAMPu v Praze. Místo by bylo takovou galerií a místem setkání/místem na přednášky, které se týkají rozvoje železnice. Chtěl jsem některé přátele poslat na ukázku o VRT a je to daleko těžší než se na první pohled zdá. Stálé veřejné informační místo by si Správa železnic zasloužila. Můj druhý dotaz se týká eDokladů. Bude s aktivním dokladem v mobilu se prokázat při policejní kontrole nebo to bude možné až později? Přeji vám i… Číst vice »

Krakonoš

Takové informační místo už Správa železnic má, dokonce dvě:
https://www.spravazeleznic.cz/cestujici/kontaktni-centrum

Petr

Vážený pane ministře,
jste spokojený s prací nového útvaru Správy železnic – SŽT? Jak probíhá proces odkupu části firmy ČD-Telematika, aby SŽT byla schopna zajišťovat správu svých sítí? Podle neoficiálních zpráv se má odkup zůžit jen na malou část celku, takže i nadále by údržbu sítí musela zajišťovat ČD-Telematika. Je to pravda?

Alexej Petrašovský

Dobrý den pane ministře! Začne se letos s rekonstrukcí železniční trati z Plzně na Mnichov? Rekonstrukce tohoto úseku se stále odkládá.

ABCD

Dobrý den pane ministře, co si myslíte o tom že by ministerstvo dopravy mělo mít jakousi koordinační a supervizní roli i nad silnicemi druhé případně nižších tříd? Mimo jiné narážím na situaci okolo D35 a Vysokého Mýta nebo Litomyšle, kde se změnili dopravní toky a je asi potřeba nad celým územím uvažovat v rámci sítě nikoliv jen ve smyslu to je naše a toto je kraje. Samozřejmě je to bohužel i otázka peněz a kraj na to našetří s nadsázkou tak za 100 let. Samozřejmě toto je otázka i v jiných krajích typicky střední Čechy a další… Umíte si představit… Číst vice »

Honza V.

To je bohužel problém silničního zákona z roku 1997, podle kterého za ucelenost silniční sítě už nikdo neodpovídá.

ABCD

Uteklo čtvrtstoletí, to je možná ideální čas podívat se na věc „novýma očima“ a tzn. s odstupem. Co funguje a nefunguje…

Bazo

Dobrý den pane ministře, rád bych věděl, jak to vypadá se stavem elektrifikace tratí pod Beskydami (tedy plánované Ostrava – Frýdek – Frenštát a Studénka – Štramberk). Je hanbou, že tyto projekty (plánované již dlouho v minulosti) nebyly dosud realizovány, vzhledem k vytíženosti těchto tratí. Moravskoslezský kraj se chystá situaci „urychlit“ pořizováním bateriových vlaků. Je ale toto ideální řešení? Nebylo by lepší z Vaší pozice trochu přitlačit na Správu železnic, aby přípravu a realizaci těchto projektů urychlila? Děkuji za odpověď.

Anonym

Proč platí železniční dopravci v naftě silniční daň? Proč by měli platit i za infrastrukturu kterou nevyužívají?

***** Petr

A jak by ji asi platili a proč? Leda tak ČDbus 🙂

Alibaba

A ona v naftě nějaká silniční daň je?
Je tam spotřební daň s paliv a maziv.
A když si nastudujete, kam ta daň jde, tak se vrací i do investic do železnice.

Anonym

Ok, jmenuje se to jinak ale účel je stejný. Proč by měli tuto spotřební daň železniční dopravci platit, když za koleje už tak jako tak platí? Železnice je tím dost znevýhodňována oproti autobusům.

dantex

platí ji ze stejného důvodu jako dopravci na silnici, kteří platí spotřební daň + silniční daň + mýto

Alibaba

Z ekonomického hlediska je účel stáhnout zisky od ropných firem. Bylo by prasácké, aby někdo spotřební daň platil nebo neplatil, protože pak vznikají daňové úniky. Jezedáci to mají nějak ošetřené, ale moc tomu nevěřím. Nastudujte si kauzu z 90 let o LTO.

A podíval jste se, kolik peněz (%) jde ze SFDI na železnice? Pak by jste o nějakém znevýhodnění moc nepsal, protože stejně hlavní část výkonů na železnici je v elektrické trakci.

Tomáš

Dobrý den,
jaký je prosím reálný odhad termínu dokončení modernizace tratě Plzeň – Domažlice – Furth im Wald? Budou po dobu výluky nahrazeny všechny expresy náhradními autobusy, nebo lze počítat s odklonem vlaků přes Klatovy?
Výběrové řízení na dopravce provozující expresy mezi Bavorskem a Prahou má být v gesci německé strany. Může v takové soutěži vůbec uspět český dopravce, případně lze očekávat spolupráce dopravců například ČD + DB?

LKB

Jsou key performance indicators (KPI) pro odměny vedení Správy železnic nastaveny v současné době adekvátním způsobem? Chystají se změny? Ptám se, protože dle mého názoru tato organizace místo tlaku na co časově nejkratší zásahy do železniční infrastruktury a maximalizaci „minut v reálném provozu“ klasicky považuje nickolejný provoz za adekvátní taky provoz a provádí zvlášť instalaci ETCS, zvlášť elektrizaci tratě, zvlášť přechod ze stejnosměrného na střídavé napájení, zvlášť zlepšení trasování železnice, zvlášť revitalizaci nádraží – určení rozsahu stavny typu „(mimo)“, místo zahrnutí stanice do rekonstrukce kolejí před a za stanicí, zvlášť modernizaci zabezp. zařízení, zvlášť opravy s uzavírkami způsobené dlouhodobou absencí… Číst vice »

Míla

SŽ má za úkol realizovat bezpečnou, spolehlivou a výkonnou železniční síť. Přidávám se k otázce, jsou SŽ zadaný ukazatele výkonnosti, třeba jako plán neustálého zvyšování přepravních výkonů po síti (oskm, hrtkm)? Stejně tak, jak je plánovaná a kontrolována přes KPI dlouhodobě spolehlivost a bezpečnost?
Díky

Marian Kechlibar

Ryba smrdí od hlavy a SŽ není výjimkou. Žádné KPI neudělají z podprůměrných manažerů schopné lidi.

HonzaZOpavy

Dobrý den pane ministře,
chtěl bych se zeptat, jestli je již jasné, zdali, a případně jak, bude MD/stát/SFDI participovat na opravě RWY na LKMT?

Maces

Dobrý den pane ministře, neuvažujete o objednání večerního spoje z prahy na ostravsko? Dnes jezdí poslední spoj EC Slovakia v 21.00 a poté už nic, kdežto do jiných velkých měst jako např. Brno, Ústí, Plzeň nebo Pardubice odjíždí poslední spoje před nebo kolem půlnoci. Přitom ještě loni nebo předloni jezdil v podobný čas i spoj do Ostravy, i když jen o víkendu.

Jan

Každý den jezdí po 21 hodině ještě RJ 1021, IC Opavan 519 a RJ 1023.

LukHo

Na RJ1023 nelze zakoupit jízdenku po Česku, pán může jet, ale musí si koupit jízdenku do první Polské stanice což je nyní Krakow

Aaabbb

IC 519 jezdí jednou týdně, a to v neděli….

Radim

Ne, jezdí „furt“, kromě soboty…

Radim

Pardon, spletl jsem si to s 549, máte pravdu

Courek Mourek

Dobrý den,
díky redakci opět za příležitost zeptat se přímo na tělo (možná je to spíše na šéfa ČD):

Pendolina v režii ČD stále jsou oblíbenými vlaky, a v porovnání s ostatními státy kde je ještě provozují, tak na velmi dobré úrovni. Proč ČD nerozšíří dále tento produkt? Například koupí jednotek z druhé ruky a jejich refitem? Proč by nemohlo Pendolino ČD konkurovat na trase Praha-Hamburk německým jednotkám ICE? To co vozí ČD za vozy na této trase do Německa je poněkud ostuda! Díky předem, v rámci možností, za odpověď.

Váš Courek Mourek

Lukáš Chytil

Nejsem sice ministr, ale klidně odpovím.

Co se týče trasy Praha – Německo, je problém nízká kapacita. Muselo by to být minimálně 9 vozové (což znamená + 1 vůz vložený a hnací) nebo zdvojovat.
Proto se nakonec vybrala trasa na Ostravu, kde se Pendolíno samo uživí.

Problém naklápěcí techniky je jeho vysoká cena za údržbu. Proto se ČD rozhodly do budoucna jít cestou nákupu X-Jetů.

Černý

Jsou oblíbeným produktem ale jsou to staré vlaky,kupovat je z druhé ruky blbost. Lepší koupit nový comfortjet

Ares

Kupování jednotek z druhé ruky není věc MD. Jinak je to finančně náročné, držet tahle vozidla při životě, přínos v podstatě nula nula nic a že to hezky vypadá? To je tak všechno. Už v počátcích to byl omyl a velké oči. Prostě málo muziky za hodně peněz.

Maces

Vážený pane ministře, máte nějakou strategii jak lépe využívat evropské dotace na stavbu infrastruktury po vzoru Polska nebo Maďarska? Je opravdu škoda, že si spoustu těchto nezbytných dotací necháme ujít jen kvůli neschopnosti úředníků.

Michal M

Dobrý den, jaké vidíte možnosti pro zavedení výkonového silničního mýta pro osobní automobily?
Pro začátek třeba na dálnicích, silnicích 1. třídy a ve velkých aglomeracích postižených automobilovou dopravou?

ABCD

K vašemu názoru doplním svůj, bylo by fér, kdyby stát Tyto změny oznamoval nebo plánoval cirka 10 až 20 let dopředu. Všichni hrajou podle pravidel, která jsou nyní platná Pokud mám zásadně překopat svůj život, například se přestěhovat na Jižní Město do blízkosti tramvajové zastávky, tak to neudělám ze dne na den. Vše jen pro příklad, abych vysvětlil, jak to myslím.

Maces

Dobrý den pane ministře, rád bych se zeptal na 3 věci. První je ta, že se u nás mnohdy dělají předražené rekonstrukce tratí, kdy se kromě kolejí a pražců vymění i svršek, případně násyp, ale ani po nákladné rekonstrukci se na trati rychlost nezvýší a navíc jde o tratě kde se taková rekonstrukce koná každých 10-15let. Co si poté mají lidé, kteří jezdí rok NAD myslet? Je nějaký způsob jak přijmout kraje, případně i dopravce více spolupracovat na přestupních vazbách? Jde o příklady, kdy se spoje na přestup minou jen o několik minut a tak musí cestující čekat hodinu na… Číst vice »

Leštění

Kraje a dopravci na přestupcích vazbách spolupracují mnohem více než MD.

Martin z topírny

řekl bych že jen na území svého kraje…jak se přiblíží k hranicím kraje nejede buď nic, nebo se nedohodnou

Celkově by se to mělo předat zpět na MD s tím, že kraje si budou moct po dohodě s MD svoje přestupní vazby.

Honza V.

Proč ministerstvo dopravy už 16 a půl roku kašle na svoji zákonnou povinnost provozovat centrální evidenci pozemních komunikací a dodnes nesplnilo ještě ani povinnost vydat prováděcí předpis? I ti Slováci už jsou 10 let před námi. Bude si ministerstvo dělat trhací kalendář ze všech zákonů, nebo si bude vybírat, které bude ignorovat? Asi byste si měli najmout nějaké whistleblowery, aby vás na taková selhání včas upozorňovali, pokud si to nedokážete hlídat sami.

Michal M

Kladení dotazů kokotským způsobem je poměrně jistá jízdenka k jeho nezodpovězení. Ale vaše volba, no.

Martin

Co když neodpoví vám?

Honza V.

Sám sebe považujete za vzor nekokotského vyjádřování?

Martin

Jen se snaží protlačit svou otázku….

MilanSima

Axeli, proč odpovídáte na otázky, které nepatří Vám? Se zájmem si procitam různé dotazy, ae u každé druhé otázky vyskočí váš plevel…

Miroslav

Protože se nedokáže poučit ze svých chyb. Tohle se bohužel dalo čekat..

Ech

Máte-li na mysli proporce, tak příčinou je fakt, že cca 80% dotazů se týká zejména pasažérské železnice, zejména venkovské, přestože v rámci kompetencí Ministerstva dopravy hraje pasažérská železnice marginální roli. Já bych tedy, kvůli aktuálním událostem raději diskutoval k důležitějšímu tématu než jsou venkovské tratě. Např. jestli fakt ČR musí být nové drahé 2x cargo nákladní letadla do majetku státu https://czechairforce.com/news/ministerstvo-obrany-jedna-o-nakupu-dvou-letounu-c-390-millennium/ Jestli by nebylo lepší koupit jeden olétaný, nevyužitý C-130H, podobně jako nakoupili 5x těchto pro polské státní cargo a v Polsku tento jeden český servisovat. Klidně ten jeden používat společně s Rakouskem a Slovenskem. Nevyužitých C-130H je uskladněno v… Číst vice »

El Barto

Vážená redakce, je opravdu nutné tady trpět toto individuum? Opravdu někdo věří, že se polepší, když mu bude už poněkolikáté udělena amnestie? Opravdu někdo věří, že to tentokrát bude jiné?

Protože zatím plevelí tak, jako vždy předtím.

Ech

Souvisí cargo letadlo s dopravou? Souvisí?

Je tedy legitimní se ptát ministra dopravy proč stát by rád koupil 2 velkokapacitní cargo letadla pro státní účely. Když např. v Polsku zvolili levnější řešení.

Proč Vy si osobujete právo rozhodovat, na co se ostatní voliči můžou ptát? Manýry z komunistické buňky nepatří do současnosti. Nikdy dlouhodobě nefunguje Váš názor: „všichni jsou si rovni, ale někteří mají právo akorát držet a krok“

MilanSima

Tak se zeptejte ministra přímo a neplevelte otázky ostatních diskutujících.

El Barto

Vás jsem se neptal pane flašinet. Už podle toho oslovení „Vážená redakce“ jste to mohl poznat. Ale co čekat od trola, co má jediný cíl: generovat text?

Černý

Jen zde 39 příspěveku od axela.. a nebo si to redakce píše sama.

Jan Sůra

Samozřejmě nemám nic duchalplnějšího na práci než psát příspěvky do diskuze.

Honza Gajdoš

Kdyby byl aspoň z půlky soudný, jak zapálený do prezentací svých „pravd, tak si založí vlastní stránky a neleze přád tam, kde ho nikdo nechce. On nechápe, že tu nikdo o jeho „osvětu“ nestojí.

El Barto

On hlavně nechápe, že ta jeho „osvěta“ má tady nulovou šanci něco změnit. Kdyby to, co píše, myslel aspoň trochu vážně, už by mohl dávno věnovat čas a energii někde úplně jinde, kde má alespoň nenulovou šanci něco prosadit.

MilanSima

Před dvěma dny tu redakce psala něco o jeho blokaci, ale plevelí tu dál. Tak nevím.

Jan Sůra

Už je v blokaci znovu. Právě teď.

Honza Gajdoš

Prostě poveha neustále vstupovat do dialgu jiným vnášením svých genialit, které se většinou tématu dotýkají okrajově, nebo vůbec. Kdyby například vlezl někam do hospody, kde by pár chlapů probíralo fotbal a on ač nezván, by jim skákal do řeči, že každý sport je dotována to se vypne. Tak by za deset minut měl tpškně opuchlou hubu.

Honza Gajdoš

pěkně opuchlou

Ech

Celá věc je o tom, že doprava nežije ve vzduchoprázdnu, ale zejména železniční je tak VYKRMENÁ JAK OTESÁNEK, že bez dotací si neumí představit svoji existenci.

Jenže peníze na dotace došly. Už před léty došly a z furiantství jsme si pro nádražáky napůjčovali stovky miliard.

Proto je legitimní názor voličů, zejména k železniční dopravě.

Pro srovnání – skončili skláři v jedné firmě. Poctiví gentlemani a dámy, kteří poctivě fungovali bez dotací. A zajímá to někoho z přežraných nádražáků? Proč si skláři nezasloužili dotace, ale nádražáci ve venkovských vlacích si dotace zaslouží? Jakým právem?
https://forbes.cz/konec-sklarny-kvetna-osobni-prohra-za-100-milionu-priznava-majitel-cerva/

Padni komu padni

Petr David

Nejste schopen pochopit rozdíl mezi věcmi ve veřejném zájmu a podnikáním. Potom jsou vaše výplody tady takové, jaké jsou.
Ještě sem přidejte, jak si na sebe vydělají poldové, zdravotníci, hasiči, knihovny, muzea….

Petr David

Představte si, když zrovna nehoří a oni jsou placeni, svítí na stanici…. Nebudete taky vypínat?

Dušan

Pane ministře, neuvažujete o razantním zvýšení poplatků za dopravní cestu na železnici ? Přece sám uznáte, že je zcela nelogické, aby stát cca. 3 mld. Kč od dopravců každý rok vybral, ale sám minimálně 60 mld. Kč ročně musel zpětně do dopravní cesty investovat ? Přijde Vám osobně tento model při stávajícím zadlužení státu v pořádku ? Nebo v případě, že stát narazí do dluhové brzdy za pár let bude podle Vás na něm vůle něco změnit ? Děkuji.

Ech

Plus připočtěte vnitřní dluh v klíčových tratích, viz např. stav koridoru u Adamova nebo chybějící kapacita = viz plán na drahé tunely U-CHO. Ono totiž se velice projevuje, že v ČR je dotováno 4x až 5x hustší železniční síť firmy SŽ než je např. v Nizozemí, Portugalsku či ve Velké Británii. A ještě horší je fakt, že česká železniční síť firmy SŽ je velmi podprůměrně využívána pasažéry či nákladem (nemyslím počet málokapacitních fláčků, ale celkové přepravní výkony). Dokonce ani nejbohatší Německo (krom Lucemburska) nezvláda zaplatit tak velice hustou železniční síť jaká je dotována v ČR. V Německu je cca 2x… Číst vice »

Petr David

Švýcarsko razantně zvýšilo mýtné pro kamiony a výtěžek přesměrovalo do kolejové infrastruktury. Externality.

PvvS

Což u nás nehrozí díky směrnici č. 1999/62/ES.

Petr David

Každá směrnice se dá změnit.

Granja

Proč taková oklika? Nebylo by lepší rovnou navrhnout zrušení celé železnice?

Marek

Chtěl bych se zeptat na nové Brněské hlavní nádraží. Už má projekt všechna povolení a územní rozhodnutí, nebo jsou ještě nějaké jednání která stavbu oddalují?

Ech

A kde by na takovou investici firma SŽ vzala? Vždyť z té směšně nízké částky (měřeno vůči celkovým výdajům), kterou SŽ utrží od dopravců za koleje a za ošlapné, tak nezaplatí ani výpravčí.

Škoda, že za ministrování ANO nekoupilo ministerstvo dopravy kus pozemku vedle brněnského sousedního TESCO, aby šlo přistavět pár kolejí k současnému brněnskému hlavnímu vlakovému nádraží. Patrně nákup brněnského výstaviště z kdoví jakých důvodů měl přednost v očích brněnského ANO.

IMRA V

Železniční doprava
Dobrý den. Pane ministře.
1) Jaká je dopravní politika na tratích celostátních a regionálních. Tratě stále opravujeme bez efektu zvýšení rychlosti. Příkladem je koridor Ústí nad Orlicí – Choceň
2) Jaké bude využití výluk, jak u výluk zajistíte:
a) využití výlukového času
b) koordinace výlukových prací
c) produktivita práce
V síti ročně probíhá ohromující množství opakujících se výluk v dlouhém časovém horizontu.

„Co stojí, hnije. Silnice a železnice, to jsou tepny, jimiž probíhá život státního tělesa.“

Zdroj: https://citaty.net/autori/tomas-bata/

Michal M

Heleďte když si budete opravovat střechu, tak vám pod ní taky nevyroste nový pasivní dům co má 100 m2 navíc. Účelem opravy je zachování existující funkčnosti.

Martin z topírny

To není omluvenkou, za to jakým způsobem to pořád dělají. Oni na to mají snad stále stejné údržbové předpisy jako v letech 1980…ani bych se nedivil.
např. úsek Tišnov – Nedvědice – každý rok 30-90 dní výluky – ale světe div se, žádné technické zlepšení za posledních 20 let nenastalo.

micoolc

Dobrý den, pane ministře, jakým způsobem budete, prosím, reagovat v případě pražského letiště na nedávný požadavek EU, aby dálkové vlaky zajížděly na každé letiště s alespoň dvanácti miliony odbavených cestujících za rok? Je pro Vás například reálné využití plánů dlouhodobě prosazovaných Hospodářskou komorou, která by přes letiště trasovala VRT ve směru na Ústí nad Labem a Drážďany?

V souvislosti s tímto požadavkem, ačkoliv brněnské letiště nevykazuje takovéto počty cestujících, budete v rámci VRT v brněnském uzlu více prosazovat vznik zastávky Brno-Letiště Tuřany, která je uvažována jako součást jižního propojovacího úseku?

Děkuji Vám za odpovědi.

Lukáš Kníže

Mám za to, že se použije koncepce IPRu – Metro S, které počítá s tunelovým propojením z Negrelliho viaduktu podzemím do nově vzniklého nádraží Praha-Opera jako rozšíření stávajícího nádraží.

Rád si však domněnku nechám panem ministrem potvrdit.

looki

Já jsem upřímně zvědavý na výsledky studie pražského železničního uzlu (která už je mimochodem ve skluzu). Na Negrellák se nemá šanci všechno vejít a už teď je velkým paskvilem úrovňové křížení trati na Kralupy a (budované, velmi rozvážně a nejistě) do Kladna s odbočkou na letiště.

MilanSima

Pane ministře. Jaké má Váš resort možnosti řešení ohledně modernizace jakékoliv dopravní stavby, která je pod památkovou ochranou? (Viz Výtoňský most). Spolupracujete v tomto případě např s ministerstvem kultury? Děkuji

MHD

Pane ministře, situace okolo mnichovských expresů bude opět vyžadovat vaší intervenci. Na denním pořádku je blamáž, že ani jeden vlak nedojde do cíle. Bez náhradní dopravy. Dopravcem slíbená lokomotivní záloha v Plzni se také nekoná. V době prosincové kalamity dopravce vůbec nenasazoval své vozy, jezdily jen vozy českých drah.

Ech

IMHO cílem státu je levně zajistit dálkovou dopravu z Prahy do Domažlic, tak státu přispěli pasažéři cestuchtiví do Němec (do Bavor), aby stát nemusel za rychlík do Domažlic platit tak šílené částky jaké platí např. za dotaci z Prahy přes Ústí/Labem do Chebu. Když si srovnám, tak např. Tachov či Louny nemají podobné spojení do Prahy. Čili nejpravděpodobnější bude, že stát přestane ZCELA dotovat vlaky do Domažlic. V nejvíc optimistické variantě to může dopadnout obdobně jako u rychlíků do Klatov: Praha-Plzeň platí Min. dopravy, ale ten samý vlak pokračující z Plzně do Klatov platí Plzeňský kraj. Tj. stát by platil… Číst vice »

MHD

Na moje příspěvky nereaguj!

Ech

Stačí si pročíst https://www.mdcr.cz/Dokumenty/Verejna-doprava/Financni-ucast-statu/Plan-dopravni-obsluhy-uzemi-vlaky-celostatni-dopra

A Vaše dilema je vyřešeno = do doby dokončení tratě do Mnichova netřeba ani koruny dotací na Bavorský expres. A i poté je to diskutabilní.

radek

ignorujte ho

Jarda

Od nového jízdního řádu je lokomotiva navíc v Plzni pořád. Respektive je zaturnusovaná, takže lokomotiva od Mnichova točí zpět až za dvě hodiny. Tak prosím, nešiřte nesmysly.

MHD

Je pravda, že jsem naposledy jel před změnou JŘ a to tam nebyla, i když byla slíbená. Jsem zvědavý, jak dlouho jim to tentokrát vydrží.

Aleš M.

Vážený pane ministře Kupko, můžete prosím ze své funkce iniciovat změny v nastavení parametrů silnic II. třídy? V poslední době jsem zaznamenal mnoho případů, kdy byl silnice sice opravena, ale současně zúžena. Můžete prosím dohlédnout na to, aby silnice II. třídy byly dostatečně široké, aby se mohl v prostisměru bezpečně míjet autobus s kamiónem?

Aileeen

Tento dotaz podporuji! Některá zúžení jsou tak výrazná, že i dvě osobní auta mají problém.

***** Petr

Toto by mě taky zajímalo. Za mě je lichá argumentace bezpečnosti protože toto opatření ji naopak znásobuje .

Jan K.

Ano taky tento dotaz podporuji. Kdekoliv opraví silnici tady v České Republice tak je zúžená na tolik, že autobusy se tam sotva vyhnou nebo někdy i nevyhnou. A ta úzká silnice není jen 1, ale jsou jich desítky možná stovky.

jenki

Vážený pane ministře, uvažuje se alespoň výhledově o převedení trolejbusů z drážních vozidel na silniční, a stejně tak o přesunu administrace provozování trolejbusové dopravy z drážní na silniční legislativu? Stávající situace je zejména s rozvojem parciálních trolejbusů naprosto nelogická, každé město si definuje co je a co není trolejbusová dráha tak trochu po svém, stejně jako není úplně jasné rozhraní co je ještě elektrobus a co už je trolejbus. Pokud se na jedné lince střídají autobusy (na baterie) a trolejbusy (taky na baterie) a oboje se řeší podle úplně jiných zákonů je to opravdu nesmysl. I v technické oblasti je… Číst vice »

Traveller

Pane ministře Kupko, Kdy už konečně obnovíte slevy i do 1. třídy, o které nás Babiš připravil? Před Babišem byly také slevy 50%, ale platily i v 1. třídě. Babiš je sice zvýšil na 75%, ale připravil nás o slevy v 1. třídě. Babišovi to budu mít za zlé už navždy, ale Vaše vláda mi přijde v pohodě, a máte šanci to napravit. Dále mám dotaz, jak je zabezpečeno, aby dopravci nepodváděli na dotacích za státní slevy, aby nedocházelo k tomu, že si dopravce vytiskne nějaké jízdenky se státní slevou navíc, za účelem získat neoprávněné dotace za přepravu těchto osob,… Číst vice »

Martin

To byl Silvestr…..

Ech

Státní kasa je prázdná a zadlužená.

Čili namísto slev z dnešního, směšně levného, vlakového jízdného bych spíše očekával realismus = aby vlakové železniční jízdné stálo zhruba 8 až 12 Kč/ujetý kilometr/1 pasažéra plus DPH (patrně 21%) plus inflace od 2020 plus přiměřený zisk dopravce.

Cestování vlakem je prostě velmi luxusní produkt vezmeme-li v úvahu ty strašně vysoké náklady na železnici v ČR

Jan Schmidt

Celoroční předplatné je u nás na paritu kupní síly dražší než v některých západních zemích. Spíš by to chtělo, aby bylo lepší hospodaření a méně cinklých zakázek a korupce.

A jinak ten přístup, že uživatel platí s tím nemám problém, ale začněte prosím u zpoplatnění aut na všech silnicích.

Ech

Ad zpoplatnění aut – souhlasím. Copak dnes to tak není, vzhledem k tomu, že peníze z
silniční daně
spotřební daně z benzínu
dálničních známek a
dálničního mýta
putují přes SFDI i do kasy firmy Správa železnic?

Zatímco těch pár miliard železničního mýta, které od vlakových dopravců utrží firma SŽ, si komplentě nechává firma SŽ, tj. nejdou do SFDI.

Petr David

Externality.

Ech

Jakože RegioFox by neměl být dotován? S tím naprosto souhlasím.

Petr David

Netuším, proč uvádíte tuto jednotku. Externality v dopravě nejvíce souvisí s betonováním prostoru. Regiofox je njaké vozidlo, které potřebuje naprosto všude a u všeho betonovou plochu-parkoviště?

Ech

? Nevím zda-li jste někdy viděl venkovskou železniční trať s jejím ochranným pásmem, které VŠEM zakazuje přecházet přes tuto trať, krom přechodů, které jsou obvykle několik kilometrů od sebe. Normálním lidem se uleví, je-li podobná zbytečná trať opuštěna, pokud na ní není pravidelná, vysocekapacitní nákladní doprava jako např. pravidelné dlouhé vlaky z lomu.

A jde-li o RegioFox a podobné nesmylné nízkokapacitní dieslové vlaky, tak fakt nechápu smysl strašlivě vysokých dotací do provozu takových vlaků na venkovských tratích. Holt Faltýnek/Havlíček/Schilerová a ten „duševní gigant od Okamury“ pan Kremlík.

Petr David

Viděl, jsem z vesnice. A protože znám i v naši vesnici trať, mám možnst pohledem na místě samém, zjistit jednu zajímavou věc. Představte si, že pozemky v ochranném pásmu dráhy na rozdíl od betonu mají schopnost vsakovat vodu. Jinými slovy mácháte tady nesmyslným argumentrm.

Za další, ochranné pásmo nemá přímou souvislost s přecházením kolejí. Spousta lidí má v ochranném pásmu postavené domy, oplocené zahrady… A taky spousta lidí bydlí u frekventovaných silnic, což je proti vaší polpašné zprávě o pásmu opravdová zátěž.

Ech

Tak vidíte. RegioFox je nesmysl.

Petr David

Já jsem za ten nesmysl velmi rád. Bohužel si ještě řadu měsíců počkám.

Semecký Josef

Dobrý den pane ministře. Než položím otazky, pár faktů.Skoro všechna krajská města Čech ( bez Moravy ), jsou propojena kvalitní železniční sítí elektrifikovanou. Dotaz zní kdy bude mít takovéto spojení Liberec? Je smutné, že Liberec má lepší přímé a rychlejší železniční spojení s Drážďany než s Prahou hlavním městem. Ani jeden kilometr v LB kraji nemá elektrifikaci. Páteřní tratě LB kraje jsou postaveny bezmála před 150. lety, v původní trase. Celá železniční infrastruktura v LB kraji je podinvestovana. Ano, proběhlo několik studií ( studie 5. koridor, atd ). Ale není vše zdlouhavé a nezasloužíl by si LB kraj více pozornosti?… Číst vice »

Michal M

Vy nemáte regionální samosprávu, že musí osamělí zoufalci psát ministrovi (který z toho těžko něco v jednom volebním období udělá)?

JirkaK

Dobrý den, stát dává peníze na modernizaci a rekonstrukci železnice a silnic, ale peníze jdou hlavně na koridory a dálnice, na málo vytíženou infrastrukturu jde málo peněz a dochází postupně k jejímu rozpadu, nemyslíte si, že je to chyba?

Roiman4

Dobrý den p. Ministře. Celkem má otázka má tři části.
Kdy se začne s elektrifikací tratě Otrokovice – Zlín – Vizovice a když se to konečně začne stavět bude se zároveň budovat i Prštenská příčka nebo to je zvlášť v režii města/kraje ?

Uvažovali jste někdy o prodloužení tratě z Vizovic dále směr Slovensko/Vsetín ?

Obchvat Zálešné se ještě nezačal stavět a to jsme skoro 20 let vystěhování pryč, není to dlouhá doba na to, že se nic nezačalo stavět a D49 se nezadržitelně blíží k otevření do Fryštaku ?

bydleni_fanousci.0t

Dobrý den pane ministře,

rád bych se Vás zeptal, jestli by nebylo vhodné nějaké kvalitnější silniční či železniční spojení mezi Českými Budějovicemi, Telčí, Třebíčí a Brnem jako alternativa D1 a strašného spojení železnicí.

Děkuji.

Frantisek

To byla varianta VRT přes Benešov a úpravy tratě z Veselí nad Lužnicí do Jihlavy. Též by mě zajímalo, zda je alespoň to druhé v dlouhodobějším plánu (pokud tedy chceme zachovat či dokonce zvýšit současný poměrně nízký podíl železnice na přepravách a skutečně ulevit krajině a obcím od přemíry aut).

Petr David

Dobrý den. Dle mého názoru vláda (i ty předešlé), tedy i MD naprosto selhává v osvětě, v propagaci veřejné dopravy.

DOPRAVAK01

Jak byste propagoval veřejnou dopravu, když se ve změti tarifů IDS už dnes nikdo nevyzná?

Petr David

Propagoval bych ji jako systém. Nedostatků tady je bohužel mnohem více, než popisujete, to ale neznamená, že si ekologická doprava nezaslouží zviditelnit.

DOPRAVAK01

Ano, ale když chcete veřejnou dopravu využívat, musíte ji zaplatit. Nevím jak propagovat něco, co je ekologického ale zároveň takto uživatelsky nepřívětivého. Myslím, že by to mělo jít postupně. Nejprve jednotný tarif a podmínky použití a pak propagace něčeho, co funguje

PvvS

Kdo ten IDS tarif denně využívá, tak nemá problém.

DOPRAVAK01

Ten kdo jezdí mezi kraji tak problém má

PvvS

To jsou jednotky cestujících. Výhody, které IDS přinášejí pro většinu cestujících to bohatě vyvažují.

DOPRAVAK01

Jednotky cestujících to rozhodně nejsou. Jsou to obvykle právě cestující kteří místo studování dvou a více tarifů IDS jedou raději autem. O výhodách IDS nepochybuji ale cílem by mělo být, aby tarif v celé ČR fungoval jako jakási jedna IDS a tím byl zajištěný jednoduchý přístup k této službě skutečně pro každého a s předem známou cenou bez více nástupních sazeb.

Michal M

Autem jedou ne kvůli tarifu, ale kvůli mizerné a negarantované návaznosti + výrazně vyšší rychlosti.

Frantisek

On to bude souhrn více faktorů, počínaje kvalitou té či oné infrastruktury (rychlost, dostupnost), přes mezery v organizaci (návaznosti) až po uživatelskou přívětivost (tarif, pohodlí ap.).

Granja

Já, já, já, jsem ta většina a co vyhovuje mě, musí vyhovovat i ostatním. Ach jo.

Petr David

Ale v tarifu není zásadní problém, jde sice o pochybení vlád, ale ne o věc, která rozhoduje o použití vlaku.
Co je uživateleky přívětivé a co není je z velké míry věc názoru.

Ech

Souhlasím = vláda by měla více propagovat automobilovou spolujízdu.

Když auto jede s jedním pasažérem nebo s 3 či 4 pasažéry, tak v obou případech to stojí zhruba stejně peněz na PHM, údržbě silnic, K+R a na částkách za parking.

DOPRAVAK01

Souhlasím, spolujízda má velký potenciál a navíc ušetří i spoustu veřejných peněz

Frantisek

Jako jedna z možností ano, ale má to i svá úskalí oproti volně dostupné veřejné dopravě.

Martin

Vy jste také včera asi dost řádil. Co?

Ech

Jsem pro věcnou diskuzi. Máte věcný argument, prosím?

Lukáš Chytil

Tak od vás ta věčná argumentace sedí, když jediné správné názory jsou ty vaše.

radek

nekrmte ho. On se rozjel a není k zastavení.. zase hromada flačku

Petr

Dobrý den, pane ministře, rád bych se Vás zeptal, jak plánujete řešit/řešíte nerovnoměrnou kvalitu jednotlivých Ex linek, které jsou v závazku Ministerstva dopravy? Kvalita jednotlivých linek je velmi různorodá. Mohu uvést jeden příklad, a to je linka Ex4, která je zrovna špatným vzorem pro moderní cestování. Polské vagóny jezdí velmi zastaralé, prosezené, ve vagónech nejsou funkční ani obrazovky s informačním systémem. Wifi je snad sprosté slovo v těchto vlacích. Jídelní vozy na těchto vlacích už ani nejsou zařazeny. Jak Vy se stavíte k tomuto dlouhodobému nedodržování kvalitativních parametrů? Vidíte budoucnost Českých drah na Ex linkách v České republice? Máte jako… Číst vice »

Ech

Dovolím si uvést, že v případě, že vlastník nutí svoji firmu do evidentně ekonomicky nesmyslných (=ztrátových) aktivit, tak nelze vyloučit, že věřitelé v insolvenci budou chtít, aby dluhy oné zkrachovalé firmy zaplatil vlastník. Vizte: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/luzicka-nemocnice-rumburk-ustecky-kraj_2012021300_pj Tj. v případě Ex4 nedává smysl, aby vlastník Skupiny ČD, tj. stát, nařídil firmě ČD použít na vlastní podnikatelské riziko pořádné (=drahé) vagony, vzhledem k D55, D35 a D1 A eventuelně D48. Poptávka po vlakové dopravě na trase linky Ex4 je dostatečně saturována R13 a R8 popř. Ex1. Kolik lidí z Břeclavi či Hodonína potřebuje něco vyřešit v Ostravě? A dotovat na státní dluh linku… Číst vice »

Petr

Děkuji za erudovanou odpověď, ač asi jsem se ptal na něco jiného. Vy jste mluvčí ministra dopravy nebo jak? … Jinak nejde o vlastníka skupiny ČD, jde asi o to, co uvádí závazková smlouva, kde je vše jasně uvedeno. A taky dost lidí jezdí Bv-Ova, asi tím vlakem nejezdíte, ale děkuji za koment.

Černý

Nekrmit

Ech

Tak asi 5x až 10x ročně. Častěji v části jižně od Přerova než v té severní. Ono jde o to, že vlaky Ex4 často do ČR dojedou s výrazným zpožděním = tudíž nejsou spolehlivé, ve smyslu abych stíhal domluvené časy jednání. Ono fakt po dokončení D55 (zejména v Přerově) rapidně klesne využitelnost vlaku na lince Ex4. Stačí se podívat na množství lidí v autech jižně a severně od Hodonína. Jižně je vcelku svižná silnice. Zatímco severně od Hodonína (až k Otrokovicím) je každých pár kilometrů dědina. A mezi dědinami předjíždět pomalé náklaďáčky, traktory skoro nejde, protože hustý provoz v protisměru.… Číst vice »

Petr

Závazková smlouva je do roku 2029. Dokončení D55 se datuje taky k roku 2029? Musíte se důkladně podívat, co jsem pokládal za otázku. Jak bylo psáno výše, toto je otázka ministrovi dopravy, není potřeba reakce z Vaší strany.

Ech

S tím rokem ukončení smlouvu to není tak jednoznačné, neboť smluvená investice ČD.

V kontextu s odstavcem 4, Článku 4 https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=celex%3A02007R1370-20171224

Petr

Vycházejme z platné smlouvy, které je na této lince na deset let, tj. rok 2029. Nejsme věštci, co by kdyby apod. 🙂

Ech

Vycházím z platné smlouvy, která presumuje prodloužení současné smlouvy až o polovic, dojde-li ke splnění sjednané podmínky = která dosud splněna myslím nebyla, ale ještě zbývá čas na její splnění tj. na realizace investice do lokomotiv na rychlost 200 km/h na Ex4 (což v ČR se nevyužije, mj. i vzhledem k rozkopání tratě u Lipníka/Bečvou).

Prostě dílo „duševních gigantů“ Faltýnek/Havlíček/Schllerová plus „expert“ od Okamury pan Kremlík. Kdyby ta jejich ehm „geniální myšlenka“ nás nestála tolik moc peněz, tak by to hezká srandovní ukázka Kocourkova

Petr

Aha ve smlouvě je někde napsáno toto Vámi uvedené? … „Vycházím z platné smlouvy, která presumuje prodloužení současné smlouvy až o polovic, dojde-li ke splnění sjednané podmínky která dosud = splněna myslím nebyla, ale ještě zbývá čas na její splnění tj. na realizace investice do lokomotiv na rychlost 200 km/h na Ex4“ — a jaké podmínky to jsou, kde ty podmínky najdu černé na bílém?

Ech

Článek 19, (2) základního znění smlouvy.

Detaily jsou tuším v příloze 7, která však byla dodatky modifikována.

https://smlouvy.gov.cz/smlouva/10939680?backlink=y72vl

Celkově mi prostudování smlouvy a související legislativy zabralo několik hodin a přesto si netroufnu uvést přesný rok, kdy skončí současná smlouva na Ex4

Petr

Myslíte toto sdělení — „Pokud budou splňovat požadavky čl. 4 odst. 4 Nařízení 1370, mohou představovat důvod
prodloužení trvání této Smlouvy až o polovinu, pokud se na prodloužení Dopravce s Objednatelem
formou dodatku k této Smlouvě dohodnou.“ … Tak to buďme klidní, tomu nevěřím, že by jen tak prodloužili smlouvu, když jsou ČD pod takovou palbou kritiky vůči této lince, když tady jezdí na té lince takové retro vagónky :D.

Ech

Dle ustanovení, na které jsem odkázal, již u jiné linky došlo k prodloužení dotační smlouvy od Faltýnka/Havlíčka/Schillerové a Kremlíka a to např. u R15 tuším do roku 2034

https://smlouvy.gov.cz/smlouva/25257639?backlink=tlxx7

Petr

No jo ale tak zrovna u těch linek není problém. Jak jsem psal, to srovnáváme něco, co se nedá srovnat. Nebo linka Ex3 je pod takovou palbou kritiky jako linka Ex4? … Nezaregistroval jsem problém s linkou Ex3 a pravidelně jezdím a vše ok.

Ech

Ex5 je kritizována horem, dolem a přesto stát prodloužil dotační smlouvu.

Linku Ex4 na tomto webu myslím kritizuji akorát já a to s cílem, aby nebyla dotována českými daňovými poplatníky, protože má velice, velice špatný poměr: obrovská částka dotace/užitná hodnota pro daňové poplatníky.

Petr

No jo, ale u Ex5 nejde o kritiku kvalitativních parametrů, což je u Ex4 problém dlouhodobý. Kdyby nejsou plněny kvalitativní parametry vymezené závazkovou smlouvou …

MilanSima

On je mluvčí všeho 😁.

Honza

Schvaluji otázku. Položil bych stejnou a je oprávněná. S linkou Ex4 mám bohaté zkušenosti, bohužel taky nedobré. Vím, že tato linka Ex4 je pod značnou kritikou, Ministerstvo dopravy i České dráhy o tom vědí. Což je sice hezké, ale cestujícího spíše zajímá, kdy se začnou dodržovat parametry smlouvy i na této lince Ex4. Není možný, aby tady jezdily vagóny takové kvality, jaké na této lince jezdí. Taky mám zkušenost, nějaký vizuální informační systém, tak bohužel žádný, obrazovky ve vagónech ani nefungují. Už jsme v roce 2024, ale tato linka se zapomenula v čase dřívějších dob. Je mi divné, že kdejaký… Číst vice »

Radim

Ex4 je oproti Ex2 ještě „zlatá“ – nejezdí na ní B249 🙂

Petr

Jej, no kolikrát i na Ex4 jezdí muzejní kousky, a to doslova 😀

Honza

Napsal bych to obdobně. Jak dále bude směřována tato linka Ex4? Kvalita služeb neodpovídá očekávání, natož potom parametrům smlouvy. Jak se k tomu staví ministr dopravy? České dráhy i MD jsou za tuto linku kritizováni, protože dlouhodobě nejsou plněny parametry té závazkové smlouvy. Jezdím tím už dlouho a musím říct, že kvalita služeb se tedy nezvyšuje, je to spíše čím dál horší. Ty vlaky už toho spoustu pamatují. Čili přídomek eurocity, že by člověk očekával tu vyšší kvalitu, tak zde to neplatí.

Roman Svačina

Dobrý den.
Pane ministře, probíhá nějaká příprava z České strany na plánovanou rychlostní silnici S8, u které GDDKiA deklarovala výstavbu S8 až na české hranice? V pohraničí měst Králíky a Štíty roste nervozita. Kdyby polská S8 končila na hranici CZ/PL tak na stávající české infrastruktuře dojde k situaci, která bude velmi, ale velmi katastrofální. Dosud silnice vedou skz města Králíky, Štíty a v případě Lanškrouna by došlo k úplné šílené situaci z důvodu bezesporu extrémního nárůstu provozu. Už nyní je situace „za hranou“

Frantisek

Vždyť indukce přece neexistuje, nebo ano? 🙂

PeDazOl

Dobrý den, pane ministře,
dovolte dotaz stran pohledu ministerstva, potažmo ŘSD a SŽ, na jeden moravský evergreen, tunel pod ČHS. Má taková stavba, v jakékoliv podobě (železniční, silniční, kombi), šanci na finanční participaci státu v nejbližších 30 letech?

Tom

Dobrý den, pane ministře, jsem pravicový volič, a jsem nespokojený s mnoha kroky této vlády a zároveň nejsem spokojen s tím, jak prezentujete to, co se Vám povedlo. Co Vy můžete ve Vašem rezortu udělat pro zlepšení této situace a kdy to bude vidět? Děkuji a přeji vše dobré v novém roce.

Martin

Mě by zajímalo za co jste od místních čtenářů schytal ty mínusy. Za to, že jste pravicový? Za to že se Vám kroky této vlády nelibí anebo za tu prezentaci? Kdyby to ti mínusující rozrpsali, bylo by to zajimavé….
Jinak, pod vas příspěvek se podepisuji.

Aileeen

Možná za naprosto nesmyslný dotaz mimo mísu?

Tom

Omlouvám se, já jsem myslel, že pan ministr dopravy řeší ve svém resortu dopravu. Děkuji, že jste mi vysvětlil, že ne. Vážím si toho.

ABCD

Zná se, že se pan ministrovi, společně s panem Vondrou podařilo zamezit určité zbrklosti europarlamentu a komise kolo Eu7 a to asi není málo.

Mysel

Nejen ze to neni malo, ale je to dokonce mnohemi vic, nez na eurosvazovem poli (v oblasti dopravy) vykonalo nekolik predchozich vlad dohromady. Za to vlade patri dik!

DOPRAVAK01

Dobrý den, v jakém stavu je “integrace” autobusové dopravy do systému One ticket a kdy můžeme čekat nasazení?
Dále bych se chtěl zeptat na názor, zda je správné mít tolik navzájem nekompatibilních IDS a zda by se dalo zauvažovat aby i tuto neobjednávaly kraje, neboť v poslední době je trend krajských úředníků si z peněz na dopravu z veřejných zdrojů, dělat vlastní PR a to právě například prostřednictvím navzájem nekompatibilních IDS systémů, mobilních aplikací, barviček na autobusy atd. Dává mi osobně smysl aby byl přijat jeden standard vozidel a aby se vynaložily peníze na jednu aplikaci na nákup jízdenek.

Děkuji

Kuba

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat, v jakém stadiu je aktualizace dlouhodobého plánu dopravních tahů – mám na mysli celostátní územní plán – Politika územního rozvoje a návazně zanesení do krajských ÚP – Zásady územního rozvoje, a to zejména u silničních staveb. Před cca 2 lety zde byl nějaký náznak iniciativy, zatím v podobě širšího středočeského okruhu, ale od té doby to zase usnulo. V současné době se podařilo dotáhnout do fáze zahájení výstavby nebo těsně před něj řadu relativně bezproblémových staveb (D4, D6, D7, D3 jih, většina D35 a D55). Tyto se časem dokončí. Pokud se udrží stávající tempo… Číst vice »

Frantisek

A to se pořád mluví o „dokončení dálniční sítě“. Kde je tedy ten konec? 🙂

Jiří

Dobrý den
Požadavek pana Emanuela Šípa vést trasu rychlodráhy přes letiště Ruzyně byl bagatelizován. Teď to požaduje EU. Budete brát její stanovisko vážně ?

Ondřej

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně SŽ a připravovaných projektů. Proč se snad u všech projektů neustále odkládá realizace (zatímco u ŘSD se projekty skutečně posouvají kupředu)? Aby se za 2 roky odložila realizace o 20 měsíců opravdu není v pořádku. Je to tím, že dokumentace (pro UR a SP) obsahují chyby a to způsobuje zdržení? Nebo je snad každá chystaná stavba/modernizace trati napadána u soudu?

Ech

Přednost přece má „masturbace sui generis“ některých nad červenými čepicemi a plácačkami v rámci fasování pracovního oblečení pro odborníky firmy SŽ

https://www.spravazeleznic.cz/-/-uniformy-k-zeleznici-neodmyslitelne-patri-

Protože úkolem firmy SŽ je přece … cituji „zdůrazňovat důležitost profesi železničáře“.

-:)

P.S. To míním napůl v nadsázce vzhledem ke dnešnímu Novému roku. Vše dobré lidem dobré vůle. A díky redakci za její práci. Vážím si toho.

Petr David

Citujete. Lépe napsáno vytrháváte ze souvislostí.

Ech

Shrnul bych, že firma SŽ považuje téma červených čepic za tak zásadní, že loni tvořilo 20% tj. 2 z 10 dedikovaných (video)informací firmy SŽ

Já bych tedy čekal spíše video informace, ze kterých firma SŽ vydělat peníze = např. video informaci pro koncové spotřebitele o umístění parkoviště u vlakové zastávky, když potřebuji letětet z Brna/Ostravy/Prahy/… a rozhodnu se, že zkusím dálkový vlak (ke kterému dojedu vlastním autem), namísto spolujízdního auta až na letiště.

Jan

Dobrý den pane ministře, mám na Vás dotaz ohledně linky R14 (Pardubice – Liberec – Ústí nad Labem). Ve smlouvě je zmíněno, že pokud bude v Úseku Děčín – Ústí n. L. zavedeno ETCS, je možné smlouvu a dopravcem zrušit a vyhlásit soutěž novou, či zkrátit linku pouze do Děčína. Jak tuto situaci budete řešit i s ohledem na právě zavádění výhradního provozu ETCS. Zároveň se SŽ netají tím, že právě trať Pardubice – Liberec by měla projít tzn. prostou elektrifikací. Jak se tedy připravujete na tuto situaci, která koncem roku nastane. Závěrem Vám chci poděkovat za to, že zde… Číst vice »

Vladimir

Dobrý den p. Kupka, nechcete zvýšit konkurenci v oblasti vystavby a dodávky komponent na železnici? Na dálnicích váš předchůdce p. Tok zval další nadnárodní firmy na trh a ceny vystavby začaly klesat. Akrualne jsme svedky u vysoutezenych zakázek vystavby dálnic konkurencich pranic a timpadem o 20-30% máme nižší vysoutezenou cenu, nez odhadovanou, ale u SZ tomu tak není. Netrápí vás to? Přeci jenom jedna se o určité plýtvání penězi danovych poplatniku. Co říkáte na plánování opravy úseku Lipník n. Bečvou- Drahotuse. Nešlo by zde udělat jen rychlo opravu do doby než se postaví VRT a timpadem vznikne prostor pro rekonstrukci… Číst vice »

Vladimir

Zapomněl jsem Vas p. Kupko pochválit. Jste jedním z ministrů, který jde vidět a to jak mediálně, tak i vašimi výsledky, jen tu SZ doladte.

Jirka

Dobry den pane ministre,

kdy se prosim konecne zacne resit problem s pretizenymi kamiony, ktere nici ceske dalnice? Rychlosti vazeni stale nefunguje, mobilnich vah minimum, takze denne nam infrastrukturu nici tisice prerizenych kamionu – Nemela by tohle byt maximalni priorita?

Dekuji

Ech

souhlas

***** Petr

Tisíce přetížených kamionů. To je dobrý novoroční vtip 🙂

Aileeen

Není to žádný vtip, bohužel. Na D1 skoro dvacet tisíc přetížených vozidel za dva měsíce, a to jen v místech, kde fungovalo vážení. Tedy přes sto tisíc vozidel za rok. Dost tristní bilance.

***** Petr

A není to právě důvod nefunkčnosti? Přetížený či nerovnoměrně naložený. Sypký, kapalný, kusový? S váhami čas od času něco řeším, téměř výhradně u tahačů přední a u tandemů třetí nápravu. Nejvíce opravdových přeložení je za mě u vozidel okolo 7,5 až 12 t.Faktické přeložení celkovou hmotností je až skoro mýtus, vyjma kulatity či sypkých hmot etc. Osobně bych dle podle vzoru z D více zainteresoval odesílatele a nedíval bych se tolik na „Novu“.

Aileeen

Začněme tím, že vynecháme „Novu“, co vy na to? Nedělejte Axela.
Ono je vcelku jedno, jestli je vozidlo celkově přetížené, nebo je náklad jen špatně rozmístěný. Důležité jsou nápravové tlaky, a ty jsou zkrátka překračovány natolik, že je vozidlo vyhodnoceno jako přetížené.
Dálnice na přetěžování ale tolik netrpí. Mnohem horší situace je na dvojkových silnicích, kde žádná kontrola není. Třeba těžba písku u Brandýsa nad Labem. Návěsy naložené, co se do nich vejde, písek ještě mokrý, až z aut tečou proudy vody. A tohle jezdí po silničkách starých desítky let.

***** Petr

To ovšem nejsou ty avizované desetitisíce vozidel na dálnici, což jsou právě ty hloupé veřejné argumenty. A písek či kamení je přesně případ, kde váhy mají být a pálkovat i odesílatele/objednavatele. Zvláštní kapitola jsou potraviny včetně nápojů.

Aileeen

Výše o těch desetitisících píšu, a to jsou jen zachycené případy. Dálnice nejsou zdaleka všude monitorované. Baví vás se vykrucovat?

Pavel

Pane ministre, kdy prosim uz konecne zmizi vsechny nelegalni billboardy kolem dalnic, ktere tam uz vice jak 6let nemaji co delat? Dekuji

mlokXCM

Zrovna nedávno jsem si to říkal, když jsem jel po D1, že jich tam je jak hub po dešti. Zarážející je, že na nich inzerují renovované společnosti.

Lukáš Kníže

K tomuto dobrému dotazu mě ještě napadá druhý – proč tato pravidla neplatí v intravilánu? A plánuje se do budoucna rozšíření zákazu billboardu i pro města a obce?

Michal

Dobrý den, pane ministře,

neuvažuje se znovu k návratu jižní carianty D35, která by řešila dopravu mez Jičínem a MB?
Děkuji

Jiří

Dobrý den, chystáte během roku 2024 vypsat soutěže na dopravce rychlíkových linek? Případně kterých linek se budou týkat

radek

google

Blzx

Slíbil jste, že do konce vašeho funkčního období se „kopne“ na Všejanské spojce. Platí pořád tento slib?

Odpůrce VRT

Nikdy se nekopne, spojka je nesmysl! Finančně to ani nevychází a kdo tvrdí opak lže.

V. P.

Dobrý den pane ministře. Nemyslíte si, že než propojit Milovice s železniční tratí Nymburk – Mladá Boleslav Všejanskou spojkou, nestálo by za to přehodnotit vedení rychlého spojení Praha – Mladá Boleslav na trasu z Prahy přes Poříčany buď po konvenční trati, nebo po VRT na Nymburk a dál do Mladé Boleslavi? Spojka mezi zastávkou Nymburk-město a tratí Nymburk – Mladá Boleslav není navržena k elektrizaci.
Děkuji za odpověď.

Frantisek

Všechno přes Poříčany… To je jak na severozápad vše přes Ústí či výhledově poli pod Řípem (a zbytek už jen po silnici).

Aaabbb

Pane ministře, proč na rozdíl od svých posledních předchůdců se vracíte do doby, kdy většina rozpočtu jde na dálnice a jen menšina na ekologičtější a perspektivní železnice?

Ech

To se ptejte ve firmě Správa železnic, že nemají nachystány stavby ze kterých by byly perspektivní železniční tratě?

Tj. VRT Berlín-Praha-Vídeň plus
Plzeň-Mnichov… račte si pročíst dosavadní tristní výsledky viz loňská situace, tj. po 8mi letech vlády ANO na Ministerstvu dopravy… cituji: „„K celé záležitosti bohužel přistoupila spíše laxně než odpovědně,“ uvedlo ministerstvo na adresu Správy železnic“
https://zdopravy.cz/laxne-nez-odpovedne-ministerstvo-zkritizovalo-spravu-zeleznic-za-pristup-k-nove-trati-do-bavorska-127350/

P.S. nesouhlasím se zadlužováním našich důchodů a našich dětí do nesmyslů typu nádražácké paláce jako ten v Pardubicích nebo na zbytečnosti typu miliardy do nepotřebné/neekonomické tratě Lovosice-Louny, jak to spáchal pan ministr Faltýnek/Prachař za ANO.

DOPRAVAK01

Protože z peněz na železnici rekonstruuje Dobrá správa jednu železniční budovu za druhou 🙁

Aileeen

No, a když to neudělá, tak zase lidi křičí, že to nechávají spadnout, nebo že staré budovy nahrazují něčím moderním.

Ech

Kdyby občané v dotčených venkovských obcích a městech SKUTEČNĚ vyžadovali služby ve vlakových nádražních budovách, tak by si ty budovy odkupovaly obce a města od firmy SŽ

Ale reálně není potřeba rozlehlá budova ani pro výrazně využívanější venkovskou autobusovou dopravu. viz příklad autobusáku v Litovli https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/rekonstrukce-litovel-oprava-nadrazi-csad-doprava.A231222_141840_olomouc-zpravy_hava
V Litovli to postavili v zásadě proto, že nechtěli aby lidi z busu chodili v centru města močit za křoví. Zatímco normální vlaky si WC vozí s sebou

Alibaba

A proč by to obce dělaly, když správu tohoto majetku má za úkol SŽ?

Ech

Protože firma SŽ od dopravců za koleje a za ošlapné utržila pouze cca 5,55% svých tržeb. Zbývající část výdajů firmy SŽ zaplatily vesměs dotace, vesměs na státní dluh. A navzdory desítky miliard dotací každoročně firma SŽ končívá v miliardových ztrátách.

Firma SŽ je na okamžité poslání do likvidace, protože svůj úkol – podnikat, tj. dosahovat zisku bez dotací – dlouhodobě nezvládla a stát už nemá z čeho držet firmu SŽ nad vodou.

Firmy ŘLP+Letiště Praha, tj. obdoba firmy SŽ, předpokládám přežije, neboť fungují normálně = obejdou se bez masivních dotací.

Alibaba

Otázka byla na obce, proč by si měli převádět majetek na sebe, když se o ten majetek ze zákona stará SŽ?

Na to jak poznáte na penězích, že jsou na dluh právě ty co jdou do železnice jsem se vás ptal několikrát a nebyl jste schopen odpovědět.

Černý

Vypatlanec

Jan Sůra

Poslední varování.

Alibaba

Proč by si stát neměl udržovat svůj majetek, když si ho logicky přesunul od dopravce pod svá křídla?

Ech

Protože na to stát nemá. Podobně jako stát opustil betonová letiště v Neředíně, Brně, Č. Budějicích, Mošnově, Hradci, Přerově Milovicích, v Kunovicích, v Ralsku, v Žatci, v Karlových Varech či cvičiště v Brech = prostě na drahé libůstky náš stát nemá.

Stát musí řešit nedostatek dětí, abychom nevymřeli. Copak je normální zdražovat životní nezbytnosti jako je aktuální citelné zdražení DPH na kohoutkovou vodu, aby stát tak-tak zvládal splácet úroky ze SOUČASNÝCH státních dluhů?

Alibaba

Ano, je na debatu, zda na to stát má nebo nemá, zatím to funguje tak, že si stát u SŽ správu majetku objednává a nevypadá to na to, že by to politici chtěli zásadně změnit.

O tom jak stát hospodaří tu není prostor.

Černý

Přerov armáda pořád má a občas jej využívá lháři.

David Peca

Dobrý den ,kdy zprovozníte dynamické váhy kamionů na D1?

Michal

Kdy dojde k privatizaci ČD?

jal

Prodej státnímu železničnímu podniku (nebo dceři) sousedního státu není až tak úplně privatizace.

Ech

Vzhledem k hrubým závazkům Skupiny ve výši cca 133 miliard v půlce lonska (a při ani ne třetinových tržbách a minimálním zisku) s jistou nadsázkou lze konstatovat, že firma ČD už víceméně patří věřitelům Úkolem státu (Ministerstva dopravy) je akorát si bezplatně vzít do výše vlastního kapitálu za desítky miliard část majetku, který stát bezplatně vložil do ČD před 20 lety a který firma ČD zpravidla neumí efektivně podnikatelsky využívat tj. např. některé nemovitosti jako např. garáže ONJ v Praze-Vršovicích/Michli. Doufám, že do pár měsíců už k tomuto vyrovnání dojde. Základní kapitál firmy ČD nemusí být 20 miliard, ale stačí… Číst vice »

***** Petr

A kdo při smyslech by do tohoto investoval? A hlavně proč?

Ech

Kdyby ČD nebyla brutálně zadlužená a neprovozovala zombie všudezastávkové venkovské nízkokapacitní fláčky o 250 sedačkách, tak já ano.

Samozřejmě bych ČD považoval za rizikovější, ale své místo v rodinném investičním portfoliu by měla.

Alibaba

Třeba kraje by mohli mít vlastního dopravce. Coź by zase nebyla taková privatizace.

Ech

Největší český dopravce, tj. DP Praha, je ve vlastnictví Pražského kraje. Už desítky let.

Michal

Ano, ale kraj by měl mít vlastního dopravce POUZE pro MHD.

Ech

Najdi 10 rozdílů mezi (podzemním) vlakem ze Zlíčína do Č. Mostu a (povrchovým) vlakem z Masarykova nádraží do Neratovic.

Např. v Paříži oba podobné vlaky můžou fungovat v rámci jedné firmy.

Michal

Řekněme, že ve Francii je hromadná doprava trochu na jiné úrovni a v lístcích není totální bordel.

Alibaba

O tom se ale nepřu, otázka je, jestli je DPP v privátních rukou?

***** Petr

Dobře, proč by ale kraj měl kupovat ČD včetně dluhů a nesmyslné přebujelosti když si to zvláště kraj s DP může udělat sám a líp a bez konzerv či drážních odborníků. Takto ostatně očekávám že dopadne i JMK protože tam se to deklasovalo na personální agenturu.

Alibaba

Ona ta teoretická privatizace (jakože z principu by to privatizace nebyla) na kraje by asi šla nějakým zákonem. Jak by následně dopady dluhy, zda dělení (na kraje) nebo na nějakou konsolidační státní agenturu nebo úplně jinak. Ale je to obecně politický problém něco takového prosadit, to už spíš jak píšete, že si to každý kraj udělá sám po vzoru JMK.

Michal

Dopravu má řešit stát. Kraje ať si řeší MHD, ale dát jim pravomoce řešit i něco jiného byla katastrofa (teda jak kde, ale z mých zkušeností ano)

Alibaba

A má stát řešit dopravu do všech detailů?
Pod zkratkou MHD mám Městskou Hromadnou Dopravu (a tu si jednotlivá města můžou řešit sami), ale kraje řeší krajskou dopravu, takže ty pravomoce mají, takže kdyby měli krajského železničního dopravce, tak by se moc nedělo. Na půl cesty je Jihomoravský kraj.

Michal

Kdyby kraje řešili všechny tratě rovnoměrně a normálně pokutují dopravce, neřekl bych ani slovo, ale to se neděje. Právě JMK je toho důkazem.

Maxmilián

Dobrý den, pane ministře, rád bych se zeptal, jestli hodlá město nějakým způsobem podporovat modernizaci českých dopravních podniků. Děkuji

Martin Klečka

Vážený pane ministře,

je projektová příprava více než 600 km sítě VRT dostatečně personálně zajištěna?

Jak moc zdržuje výstavbu strategické dopravní infrastruktury „kvalita“ předkládaných projektových dokumentací ze strany investorů – ŘSD nebo SŽ?

Aktuální příklad pro SŽ:
EIA u VRT Jižní Morava – vykazuje takové zásadní nedostatky, že její kompletní přepracování se jeví jako nevyhnutelné.

Děkuji za odpověď

Hans

Pane ministře, hodláte vyměnit vedení SŽ? A druhá otázka: považujete nově schválený liniový zákon za právně čistý, bezproblémový a ústavně v pořádku?
Díky za odpovědi.

Ech

Výměna vedení firmy SŽ asi nic moc nevyřeší. Na to je v ní příliš „zasloužilých“ tzv. srdcarů, kteří kvůli dobrovolně nasazeným klapkám nevidí realitu a leckdy se sektářským chováním.

Obávám se, že pro VRT Berlín-Praha-Vídeň bude nutné vytvořit zcela novou provozní/budovatelskou firmu, aby v ní převažovali lidé s podnikatelským přístupem.

A současná SŽ? Zprivatizovat, ale asi nebude zájem. Takže likvidace ve smyslu rozpuštění/propuštění/zavření.

Ech

Jak chcete srovnávat, když v Británii je cca 4x řidší železniční síť a 3 velké aglomerace u a do kterých je velmi vhodná kapacitní vlaková doprava (Londýn, Birmingham, Glasgow-Edinburgh)? Zatímco u nás se firma SŽ vyžívá ve vyhazování investičních peněz do nesmyslů typu nádražní baráky (např. Františkovy Lázně) a ve vyhazování provozních peněz na výpravčí na málovyužívané venkovské tratě, které ztratily smysl už před 50 lety. V ČR nejprve musí proběhnout reforma = vypnout peníze pro minimálně 70%, spíše pro 90% sítě SŽ. A teprve poté lze promýšlet jak efektivně provozovat železnici, aby byla komplementem, který se uživí doufejme bez… Číst vice »

Alibaba

Házíte hrách na zeď. 🙂

hopa

Pane ministre, polozil bych Vam otazku. Po vystavbe dalnice v useku Dasice-Uhersko-Mestec nam v okoli Uherska zustalo neprijemne dedictvi v podobe brutalne ponicenych a rozjezdenych silnic 2 a 3 tridy, ktere byly vyuzivany ridici tezkych nakladnich vozu k navazeni materialu na teleso dalnice. Zajimalo by mne, zda lze s vyse uvedenym neco delat, protoze tristni a zcela neuspokojive opravy pouze tech nejvetsich der vubec nic neresi. Vase odpoved bude pravdepodobne zajimat i dalsi ridice, ktere diky budovani rychlostni komunikace tyto problemy teprve cekaji. Dekuji.

Olin

Drahý kolego, zůstaňte v klidu. Když se poblíž nás doopravovala D1 (taktéž s příslibem opravy záložních komunikací nižších tříd využívaných při rekonstrukci ze strany ŘSD), tak výsledek je po několika letech následovný, rozumějte tristní. Já mám od otřesů způsobených přetíženou NAD jezdících před barákem leda tak praskliny a našemu starostovi už několik let při každém vyvolaném jednání věší bulíky o odkladech opravy, ale že na přípravách se usilovně maká. Upřímně řečeno, nevím co lze očekávat za odpovědi od člověka, který je přímo odpovědný za dopravu v této zemi a zvýší nám cenu dálniční známku na úroveň Rakouska (prosím o shovívavost,… Číst vice »

Tomáš Morávek

Pane ministře, jak vnímáte tarifní džungli na železnici, kdy pokud někdo nestráví intenzivní čas studiem tarifů jednotlivých dopravců a integrovaných systémů, tak zaplatí nehorázně drahé jízdné One ticket. To je naprosto proti deklarované podpoře veřejné dopravy. Dneska pokud náhodou rodina doma nechá auto a jde si koupit bez předchozího studia jízdenku, tak příště už do vlaku nevlezou, protože zaplatí nesmysl. Nepřemýšlíte o tom, že naše malá republika by mohla být jeden integrovaný systém s jedním tarifem?

Ondřej

A nedej bože, aby další kraje po vzoru JMK opakovali sérii chyb, kterými jen dokazují absolutní neznalost provozu na železnici s nejvyšším možným stupněm ignorace cestujících… ne jen že mají svůj systém IDS jízdenek, ale vzniklo tím několik nesmyslných přestupů atd a to potenciální cestující rozhodně nemotivuje k využití dráhy a jednoduše pojedou autem.

Rei

Tak zrovna IDS JMK je za mě nejpropracovanější idska v republice a díky ní se veřejná doprava opravdu povznesla (až na drobné bolesti), což se opravdu o některých ostatních krajích říct nedá…

Ech

Jak to myslíte s těmi údajnými vlaky končícími na hranicích Jihomoravského kraje? a) směr Vysočina – venkovské vlaky nemají smysl, neboť vlaková doprava se možná uživí leda v hustě zabydlených regionech (výjimkou snad bude protažení elektrifikované linky do Třebíče, ale to vůbec není jisté) b) směr Pardubický kraj je akorát vytížená koridorová trať, na kterou nepatří všudezastavující málokapacitní fláčky, které by vytěsňovaly smysluplné vysocekapacitní pasažéřské a nákladní vlaky. c) směr Olomoucký kraj přes Velké Opatovice viz bod a), tj. venkovský vlak se neuživí kvůli řídkosti zabydlení = nízké poptávce d) směr Olomoucký kraj přes Vyškov – není kapacitě tratě e)… Číst vice »

M19

No to je hrůza. Mají funkční IDS. Z pohledu cestujícího, to je jeden z nejlepších dopravních systémů v zemi. Ale děkuji, váš příspěvek mě motivoval, abych více využíval autobus a železnici o to méně.

jal

Když byl jeden tarif, bylo to špatně a proto se stalo to, co je teď.

Jaký má být interval pro střídání těchto systémů? Po každých volbách?

Ares

Máte SJT. Není co řešit.

Lukas

Dobrý den pane ministře,
Nemáte v plánu nějak pomoci, nebo koupit české aerolinie (ČSA), protože je to národní dopravce a toho si myslím by měla mít každá rozvinutější země, vím, že ho máme, ale v jakem stavu. Jaký mate na to názor prosím? A mate k ČSA nějaký vztah?
Děkuji

jal

Názor většiny je prodej.

Cizí je přece vždy lepší.

Zdeněk

Pane ministře, je pravda, že od GVD 2024/2025 bude jezdit mezinárodní rychlík z Polska (z Wroclawi, popř. z Varšavy) do Prahy, a to přes Meziměstí, Náchod, Jaroměř, Hradec Králové? Děkuji!

Zdeněk

Tento vlak jsem na mysli neměl. Ptal jsem se na něco úplně jiného.

Ic540

Zdravím Vás srdečně pane ministře. Potřebných staveb v ČR je jistě celá řada. Dotázal bych se na dvě stavby v MS kraji. Trať 323 Ostrava Frýdek Místek Frýdlant nad Ostravicí Frenštát pod Radhoštěm Valašské Meziříčí patří mezi vytížené a o její rekonstrukci a elektrizaci se hovoří více než 30 let. Částečná oprava z Frýdlantu do Valašského Meziříčí již proběhla aby se trať nerozpadla zcela. Dočkáme se v dohledné době začátku stavby? Počítá se s ní stále? Dále dotaz kdy se občané 70 ti tisicového Havířova jehož středem a centrem prochází frekfentovaná silnice 1/11 a projíždí zde více než 12 tisíc… Číst vice »

radek

Ostrava-Valmez ostuda .. nevím na co SŽ stále čeká .. minulý týden jsem tam jel a z frýdku do Ostravy je to tankodrom.. to ty Push-pull budou za chvíli vylágrované.

Vaclav D

Obchvat Havirova (I/11) se samozrejme resi, 2021 byl schvalen Centalni komisi, nyni faze EIA. Narazi ovsem na brutalni odpor okolnich dotcenych obci (Terlicko atp.), takze i s vyuzitim linioveho zákona to bude obtizne.

Modernizace (elektrifikace) trati 323 je naprosty priklad zmaru, pravidelne jsem kazdy rok 106koval Spravu zeleznic („jaky je progres?“), ale odpovedi byly natolik smutne cteni ze jsem s tim pro sve dusevni pohodli radeji prestal. Nicmene jste mi to pripomel a dotaz jim tam ted hodím (kdyby informovali tak jak RSD tak nemusim, ale to bych chtel příliš).

Sériový jezdec

Pane ministře,

kdy budou důležité vedlejší hlavní tratě a spojky, jako Praha Libeň – Lysá n. L. (Vaše poznámka o trati z 21.století), Poříčany – Nymburk, tratě v hnědouhelné pánvi a mnoho podobných vybaveny vlakovým zabezpečovačem? Kdy nebude veškerá bezpečnost na těchto tratích závislá na pozornosti strojvedoucího, a tudíž lidského elementu? Bude-li Vaší odpovědí ETCS, tak bude toto zprovozněno oparvdu v těchto úsecích do roku 2025?

Děkuji za odpověď.

Anonym ze severu

Pane ministře, KDY bude opravena trať 097 mezi Radejčínem a Chotiměří??? 10 let po sesuvu a stále jen sliby???

Jelen

Kdy už konečně povede pořádná trať z Prahy do Liberce? Proč nemá páté největší město s ČR spojení s Prahou po železnici na nějaké přijatelné úrovni?
(Že tam vede dálnice neberu jako argument, s takovým bychom nemuseli mít ani trať z Prahy do Brna)

Jan Schmidt

Plzeň je 4. největší město a také nic moc

MilanSima

Ze Smíchova jste expresem v Plzni za hodinu 10 minut, to mi nepřijde špatné.

Jan Tichavský

Což je pořád rychlejší než do Ústí, Hradce nebo Budějovic. Dostupnější krajské město jsou jen Pardubice.

Jan Schmidt

Jezdit 90 km hodinu a 10 minut není špatné, ale ani nic co patří do 21. století, na to že tam máme „koridor“. Že je to jinde horší je pravda, ale neznamená to, že máme Plzeň neřešit a odmítat vrtku

Jelen