Jak dostat lidi z D1 do vlaků. Průzkum zjišťoval, proč někdo preferuje auto a zda to změní VRT
Dálnice D1 na 14. kilometru. Pramen: Ceskedalnice.cz
Jen 12 procent lidí jede po D1 autem, protože potřebuje něco objemného převézt.
„Jak dostat lidi z D1 do vlaků“
Snad nedoufaj, že ty lidi dostanou do vlaku tím, že ve dvou vagonech budou k vidění hned dvě nepoužitelná WC.
By mě zajímalo, jak se to dá ve vš. den ráno-dopoledne-odpoledne dát Praha-centrum – Brno-centrum za 2,5h, což vlak dokáže. Celodenní jízdenka na vlak bez ohledu na slevu či ne je za 700kč, Autem jedna cesta je určitě skoro 600kč. Jet sólo autem se nemůže vyplatit, i ve dvou z hlediska komfortu ne. Ten vlak by měl jezdit každých 20-30min, se zastavením jen v Pardubicích.
Nebudu řešit VRT které neexistují a ještě dlouho existovat nebudou, ale na současném cestování vlakem mi vadí jednak ceny, kdy pro dvě osoby je jízda autem mnohem levnější a většinou taky časově výrazně kratší, a taky skutečnost, že u většiny nádraží je naprostý nedostatek parkovacích míst, a pokud parkovací místa jsou, bývají draze zpoplatněná. Platit za denní parkování dvě stě a více korun považuji za neúnosné, když to přičtete k ceně jízdenky tak se jízda vlakem nevyplatí cenově ani časově.
Běžné srovnání: služba vs pohonné hmoty. Takže jezdíte na kanystru s benzínem. Nejste sám.
Pokud potřebujete jet na otočku, nebo letíte z Prahy letadlem a bydlíte v Brně, je vlak celkem k ničemu. Byť záleží na době odletu a příletu. Příkladem otočky je kulturní vystoupení v Praze, kdy nemám jistotu, že se v nočních hodinách vrátím zpět. Auto mi tu jistotu dává.
Tak logicky volím například z Prahy do Bratislavy a zpět auto, 3 hodiny tam, 3 hodiny zpět a 1500 Kč za benzín. Vlakem je cena cca stejná ale 5 hodin tam a 5 zpět natřískanym écéčkem. Rád bych jel vlakem, ale výhoda je nulová. Ale například z Prahy do Brna a zpět jsem jel naposled vlakem, tam byla cena lepší, pohodlíčko v RailJetu a cesta jen o půl hodiny delší.
Vlakem se dá jet za 699 bez místenek tam i zpět, ne?
ano, pokud si koupíte lístek dostatečně dopředu a na konkrétní čas. Což v mém případě nelze. A stát 5 hodin bez místenky v napráskanym EC? :))) No zkuste si realitu.
Můžeme mít VRT,k tomu špičkové vlaky,ale k čemu to bude když se nebudete cítit bezpečně, co dnes vidíte běžné v okolí nádraží, bezdomovci, opilci,fetky…toto se dá řešit už teď, vím o lidech kteří by i jezdili vlakem a všeobecně MHD, ale kvůli bezpečnosti raději jedou autem.
… a k čemu to, když exity jsou na dálnici každých pár km, zato VRT bude mít zastávky umístěné až desítky km od některých sídel – a k těm zastávkám se bude možné v části případů dostat jedině… autem.
Proč není do VRT nádraží Praha-Nehvizdy protažená nějaká trať, která by umožňovala obsloužit území severně od terminálu a lidem přestup do přímých vlaků na Nymburk a M.Boleslav, nebo Brandýs/L. a Neratovice?
Protože aby ani na návrh někdo kompetentní nemá koule.
Reaktivaci a prodloužení rychlodráhy Čelákovice – Mochov pro tento účel bych považoval za smysluplné řešení. Největší problém by asi bylo překonání dálnice D11 -stavba mostu.
Představoval bych si to přibližně takhle: https://mapy.cz/s/bofapokuju
Niveletou pod tou navrhovanou silnicí,dálnici by to nepřekračovalo, to by dělali jen lidi po stávajícím mostě.
Tak já mám představu, že by to mělo být podobné, jako v Roudnici/L., tedy „lokálka“ na sousedním peroně.
https://zdopravy.cz/wp-content/uploads/2022/02/roudnice1.jpg
Myslím si, že nejsme ve při.
Což by pro Čelákovice/Lysou/Milovice paradoxně znamenalo zkrácení cestovních dob např. s Brnem či Ostravou (resp. i tak diskutabilně ve srovnání s cestou „autem do Nehvizd“), ale (u části spojů) prodloužení cestovní coby s Prahou.
U té Prahy bych záleželo, jestli by tam bylo přiohnuto všechno, nebo jen něco a nebo jestli by to byla nová linka (třeba Brandejs – Čelákovice – Nehvizdy – Praha).
Tím by se ale vyřešilo jedno další místo.
Další množina (jak dálničních připojení, tak obecně „koncových/výchozích bodů dojížďky“) tím vyřešena nebude.
Ostatně, celý ten terminál Nehvizdy je taky hezkou ukázkou argumentační dvojakosti, kdy lidi z té oblasti jezdí většinově do Prahy, ale ten terminál má být určen pro jízdy úplně jinými směry. A zatímco některé jiné VRT-stanice (v byť mimoaglomeračních oblastech) vzniknout nesmějí, tak tento ano.
A Liberec
U VRT nepředpokládám, že pojedu pár kiláků. Očekávám, že to bude výhodnější jak letadlo nebo auto.
Přitom je to oximoron, jet „kvůli bezpečnosti autem“. 🙂
Auto je, oproti železnici, a zvlášť na dálnici, asi 3x bezpečnější než vlaky, které zabíjí stovky lidí ročně a přitom přepravují mnohem méně osob i osobokilometrů. Tak si někde najděte, co to znamená oxymoron, dyť to neumíte ani napsat :-))).
A není to spíše o tom, jak lidi dostat z vlaků na D1?
Kdyz ctu podobne diskuze,tak je mi neuveritelne smutno nad omezenosti jedince..mysleno jeho uvazovani „za hranice“, casova „budoucnost“, prostorova „moje trasa“, sobecka „ja potrebuju / nepotrebuju“. Oba systemy prece potrebujeme a nikdo nerika,ze postavenim VRT zrusime auta..to je neuveritelne „napalici“.😐 A verim,ze nejvetsi rvouni tady z individualistu automobilistu „Jajistu“, kteremu by z jakehokoliv duvodu vzali papiry na auto,budou ti nejvetsi rvouni, jak VHD stoji za h..,je pomala a uz davno tady mel jezdit rychlovlak! 😀 Prijde mi uplne normalni a vlastne super mit tu moznost vzit auto z vesnicky,kde bydlim,zaparkovat na parkovisti u terminalu a 300 dalsich km ujet vlakem behem… Číst vice »
Tak uvažujte nad tím, že u většiny takových vesniček nebude žádná VRT-stanice v jejich dosahu.
Obávám se, že tak, aby VRT byla pro motoristy dostatečně cenově atraktivní, to nemůže ekonomicky vycházet. Rozhodně ne z poptávky generované v ČR, a rozhodně ne z poptávky generované z těch vesniček. Protože kromě jízdného musíte započítat parkovné na tom terminálu, dopravu od druhého konce té VRT, řešit časové polohy různých spojů, no, a to už si to začnete sakra rozmýšlet.
Takové zbytečné… Vždyť by stačilo se zeptat zdejších šotoultras!
#potencial #ledvinka #fotacek #smyslzivota #veskeryvolnycas
Stále čekáme na tvůj první normální příspěvek, ve kterém se nebudeš navážet do lidí, kteří se – jaká hrůza – „provinili“ tím, že mají koníček.
Lidé jezdí auty a autobusy, protože u vlaku nevíte, kdy dojedete.
Jako kdybyste to u auta věděl…
Zkuste někdy použít nějakou online navigaci…
Jj, online navigace dokáže předvídat dopravní nehody, tak určitě.
To sice ne, ale o její existenci se dozví během pár minut. A rovnou vás svede z dálnice a dostane do cíle jinudy.
Některé online navigace vás svedou z dálnice, aniž by na dálnici byla nehoda nebo aspoň pomalu jedoucí kolona.
Trocha objektivity by neškodila. Navigace Vás možná svede z dálnice, ale čas Vás to stojí stejně. Jak je to poslední dobou na D1 nevím, ale třeba ČB-Praha v neděli večer je 30-60 minut navíc dost běžné, letos cestou do Itálie jsme u Mnichova nabrali také více než hodinu. A ne, navigace to opravdu nevyřešila.
Některý objízdný trasy jsou teda výživný: úzký silnice, ostrý zatáčky, díry na silnici, vymletý kraje, zóny s 30 km/h a radarama (opovažte se jet 32) – že příště snad radši zůstanu na dálnici v koloně, budu si v klidu upíjet kafčo nebo čaj….
U auta to víte celkem spolehlivě…
Co to je “celkem spolehlivě”?
to znamená, že v porovnání s flakem to víte s mnohem větší jistotou.
Co to je s mnohem větší jistotou?
S tím větší jistotou, do jaké může vlastník svého auta řádnou péči eliminovat riziko jeho poruchy. To u veřejné dopravy neovlivní.
Dále s tím větší jistotou, že např. 20minutové zdržení v koloně = pro auto 20minutové zdržení na celé cestě.
Zato 20minutové zdržení pro vlak při jízdě s přestupem = celkově 60minutové nebo i delší zdržení na celé cestě, vlivem ujetí přípoje.
(což píšu jako osoba, která takových zdržení ve vlaku zažila habaděj)
A teďka něco o riziku dopravní nehody. O poruchách asi statistiky nemáme, o mrtvých ano.
Ano, toto riziko nelze odhadnout ani u aut (jakož ani u vlaků nelze odhadnout riziko srážky s autem/chodcem/stromem), tzn. tady je to plusmínus nastejno.
Nicméně: u auta se konkrétního řidiče dotkne jen nehoda týkající se jeho samotného.
Naopak srážka vlaku s čímkoliv (viz výše) = dotčení i pro řadu dalších vlakových spojů, byť ty se s ničím nesrazily, ale „probíhá vyšetřování“ atd.
Riziko nehod zejména smrtelných, ze statistiky odhadnout lze, o poruchách aut se statistiky nevedou.
Znáte stránky babitron?
Ty ukazují celkem velkou spolehlivost rychlíků mězi Brnem a Prahou..
Takže pokud nevíte, kdy vlak dojede, doporučuji se podívat do jízdního řádu.
Mám tu dát příklady z praxe, kdy první nahlášené zpoždění bylo „asi 10 minut“ a nakonec z toho byla více, než hodina?
Většině lidí je nějaký babitron ukradený…zaplatím si jízdenku, vlak má přijet čistý, včas, správně řazený a mé místo má být označené a volné….to je zásada toho, abych vůbec uvažoval o alternativě cestování vlakem!!!! Nejsem ochotnej půl dne hledat po různých aplikacích, co je jinak…. Pokud to příznivcům železnice nevvadí, mně ano. Nejsem tedy ochoten auto za kupu nespolehlivostí měnit!!!
No u mně hraje roli osobní pohodlí a nestydím se za to. Různé experimenty dopravců (obtěžování v 1.třidě obslujou a pachem z jídelního vozu, obtěžovaní dětmi běhajícími vlakem, obtěžování telefonujícími cestujícími atd…), špatné řazení vozů, nedůstojné vozy (B249), nebo plná kupátka, dohadování se s lidmi zasedajícími i místa s místenkami a mohl bych takto pokračovat… Do zaměstnání 2x týdně vlakem (a mám dost..) jinak ve volném čase, jedině pohodlí (a klid) vlastního auta…i přes cenu a riziko. Vlaky mimo „neřízení“ neposkytují žádný komfort…v této nevychované zemi, právě naopak….
Auto je prostě nejlepší dopravní prostředek všech dob.
Nechápu smysl průzkumu.
Aby měl Kvizda čárku za publikaci…? 😉
Řekl bych, že prof. Ing. Martin Kvizda, PhD. už moc „honit čárky“ nepotřebuje.
P. S. Pamatuji si ho osobně, měl jsem ho coby přednášejícího na jeden z předmětů. Pravda, tehdy před 13 lety byl „jen“ Ing. Martin Kvizda PhD.
Chtěli se ujisti, že VRT mají smysl a zjistili, že bez masivních dotací je to blbost
To jste vyčetl kde?
Vy budete další, co nerozumí současnému světu, a tak se na něj snaží pořád násilím naroubovat své znalosti o světu z osmdesátek, co? A ono to nefunguje, tak se zlobí na ostatní. 😀
Ekonomická rozvaha, za jakých podmínek se stavba vyplatí, by měla být naprosto normální součástí všech investic. Že se to u dálnic a obchvatů nedělá, není plus tohoto státu, ale mínus.
Krom toho jim vyšlo, že se VRT vyplatí i v případě, že se použijí externí ukazatele. Takže zase vedle.
Pamatuju si, když jsem se kdysi díval na nějaký podklad tuším pro EIA, kde byla ekonomická rozvaha obhajující výhodnost obchvatu jednoho města do 20000. Větší snůšku nesmyslů by člověk těžko našel. Až mě to tehdy zarazilo, jak to vlastně vůbec neumíme počítat, to byla směs přání, tužeb a neuvěřitelných předpovědi budoucnosti.
Vážený pane, studie proveditelnosti mám docela projité. Dnes mezi Brnem a Prahou jezdí denně cca 23 tisíc cestujících po silnici i železnici. SŽ předpokládá že jen po VRT bude jezdit 50 tisíc cestujících denně. Ikdyž ještě před pár lety pan Pinkava prezentoval cca 19 tisíc denně. Jenže to jim nevycházeli ty jejich časové úspory, proto navýšili počty cestujících, tak je to jenoduché. Studie proveditelnosti jsou jenom cár papíru. Ani neexistují oponentské posudky. Přitom VRT má v časových cenách stát 1,25 bilionu Kč. A cena stavby nepůjde do nákladů na jízdné!!! Co to potom je, když ne dotace??? V roce 2022… Číst vice »
„Jenže to jim nevycházeli ty jejich časové úspory, proto navýšili počty cestujících“ ta věta vůbec nedává smysl.
Ale dává. Pouze je tam jedna gramatická chyba – úspory nevycházelY. Jinak to má racionální jádro, hlavu i patu.
To v těchto končinách není vždy k mání – viz rozohněné příspěvky pana „Pavilon E“.
díky za podporu i opravu.
Čím to je, že s rozvojem ict technologií stále neklesá potřeba se přepravovat z místa na místo?
Jinak v některých profesích může být výhodné cestovat vlakem. Ikdyz celkem zabere víc času, tak ale značnou část lze využít k práci,namísto kroucení volantem. Ale to jsou zároveň profese, u kterých by samotná nutnost cestování měla být podstatně menší.
U nás jsme teda cesty zredukovali o dobrých 90 %, přestože většinou cestujeme “zadarmo”.
Nicméně někdy je potřeba setkat se osobně, zvlášť když se věci komplikují nebo jde o vrcholová jednání.
Lidé jsou dostačně bohatí, proto jedí sem a tam…za zábavou, na výlety atd…. Navíc zátěží rozpočtu na různé nesmyslné dotace jsme spoustě lidí dsli důvod vůbec o nějaké ekonomice nepřemýšlet. Viz studenti a jejich slevy… Vám také někdo platí cestu do zaměstnání? Tak proč si studenti (respektive jejich rodiče) toto neplatí sami…jdou to jejich děti a investice do jejich života….
Stávající hybnost obyvatelstva a nákladů nemá s it technologiemi přímou úměru.
Dříve byli lidé skromnější, měli méně peněz (průměrná měsíční mzda v roce 1970 byla 1.915 Kčs brutto), měli jiný způsob života i koníčky a za prací i rekreací se necestovalo v takovém měřítku, jako dnes.
On ani ten vlak nebyl levná záležitost, rychlíkový příplatek stál 16 Kčs, a v tom roce 1970 jste na něj dělal zrhruba 1,5 hod.
Pro ilustraci: Z Prahy do Č.Budějovic jel RYCHLÍK 3,5 hodiny!
To bylo docela dost odrazující na to, se chtít vlakem někam hrkat.
http://www.jizdni-rady.nanadrazi.cz/jizdni-rad/1981-1982/1981-1982_strana_448-453.pdf
Vzhledem k tomu, ze aktualne se s CD dostane clovek mezi Brnem a Prahou za stejnou cenu jako je cena pohonnych hmot, kdyz jede clovek sam … co tak zacit u snizeni ceny? Neco safra smrdi ci je spatne, kdyz vlak s desitkami lidi nedokaze rozpocitat cenu levneji nez jsou naklady na cestu po dalnici. Co teprve do zapadakovu co nejsou se zastavkou ci na trasach. A to pisu jako nekdo kdo miluje cesty vlakem a obvykle je preferuje, ale za posledni dva roky narostly ceny cesty vlakem tak moc,ze se to nevyplati. Pak jsou ostatni faktory celkem zbytecne, protoze… Číst vice »
Bohužel mnoho lidí si neumí spočítat reálné náklady na provoz auta a berou jen PHM (já jen tento měsíc musím s jedním z našich 2 aut na roční servis a STK, odhadem 10 tisíc plus zabitého půl dne, s druhým váhám jestli si můžu dovolit nové letní gumy za 12 tisíc). Reálné náklady se blíží někam k 10 Kč/km.
Většina aut musí do servisu stejně každý rok, je jedno jestli ujedete pak 12,15 a nebo 20k ročně. Určitá část provozu auta je prostě fix.
… a proto je třeba VHD řešit v celé šíři i ploše, aby si co nejvíc lidi to auto vůbec nekoupilo.
Na tom, aby si co nejvíc lidí auto nekoupilo, usilovně pracuje evropská uhnije.
Nebo odbory četně vyhrožující zastavení provozu veřejné dopravy (zato auta i v takové situaci jedou).
P. S. při relativně řídkém osídlení většiny českého venkova je požadavek dostatečné četnosti do všech obcí/směrů (a to v takové kvalitě, aby si kvůli tomu lidi nepořizovali auto) stejně těžko realizovatelný.
Máte částečně pravdu, ale. Za prvé, ta variabilní část je o hodně větší, než si většina lidí myslí. Jen ztráta hodnoty je u auta za 600 tisíc kolem 2-3 Kč/km, tj. stejná jako PHM (samozřejmě to komplikuje i faktor stárnutí, takže záleží na ročním nájezdu). Ale pneumatiky jsou pár desítek haléřů na km, to samé životnost některých dílů (spojka, rozvody, brzdy apod.). I ten servis, který bývá spíš po 10 tisíc km než 20 je pro spoustu lidí variabilní (já teď jdu po 9 měsících) – bavíme se pořád o autech, která jezdí D1, tj. spíš větší nájezd. Za druhé,… Číst vice »
Mělo být VRT (ne VTT)
Myslím, že vaše myšlenkové pochody ohledně aut jsou většině řidičů poněkud vzdálené.
Pokud je pro vás problém pořídit jednou za 2 – 3 roky sadu letních gum, tak naprosto chápu, že vás držení auta irituje. Odhlašte ho, jezděte vlakem a možná vám bude líp.
Zapomínáte, že váha tzv. měkkých (osobních) hodnotících kritérií volby druhu dopravy je výsostně individuální záležitost. Cestující chce cestovat a ne být přepravován. Přemisťujte se, dle vašich preferenci, jak je vám libo a ostatním nechejte tuto možnost také. 🙂
Myslím, že jste jen nepochopil, co se snažím říct. Ať si každý jezdí, čím chce, jen ať neargumentuje nesmysly. Já ostatně živím 2 drahé nafťáky a nestěžuju si, rozhodl jsem se tak vědomě.
Ale nemůžu dělat cenová srovnání, kde zanedbám velkou část nákladů. To je jak ta srovnání nákladů na elektromobil, kde počítám s nabíjením z domácí solární elektrárny, ale pořizovací ceny zanedbám a vyjde mi, že elektromobil jezdí zadarmo.
Aby nedošlo k omylu, zdůrazňuju, že jezdím autem celkem dost (velká rodina, koníčky mimo civilizaci), ale nemám rád nesmyslné argumenty.
Souhlas. Zároveň ale neumíme/nechceme započítávat měkké negativní externality pro společnost. Zkrátka počítáme co počítat umíme (někdy ani to ne jak píše devnull) a pak machame nějakými čísly, které přitom jsou dost nevypovídající.
A je fix povinnost vlastnictví auta?
Pokud bydlíte na vsi, tak ano.
Výpočet – dle statistiky vychází cena 1 osobokilometru na železnici na 10 Kč. Ale samozřejmě se započtením všech dotací. Takže je to vlastně úplně stejné
Ona ta cena za servis a obětovaný čas bude u každého hodně rozdílná. 10 tisíc za roční servis? Mohu se zeptat co všechno Vám tam provádí a jaká to je kategorie vozu?
Naftový Shara. Dělá se olej, filtry a tyhle věci, plus jedna objímka světel. Ale jen 3.800 stojí STK, emise a to, že mi to servis zajistí.
Kdybych tam jel sám, zabiju tím celý den a už jsem i zažil, že STK tvrdilo díru ve výfuku, servis říkal, že tam není a já to musel řešit. Tahle si to tam nějak servis zařídí a já se nestarám.
A jaký je to rok výroby, kolik máte najeto?
Takové vysokotlaké vstřikovací čerpadlo (common rail) pro tento model stojí mnohem víc, než nějaká sada letních pneu…
https://zdopravy.cz/prestanme-to-resit-na-sitich-ministerstvu-je-nelibi-boj-proti-podvodum-s-merenim-emisi-196245/
Buď to spočítat neumějí nebo je to nezajímá, protože jim auto přináší takové benefity, že by ho zvolili, i kdyby jeho alternativa byla třeba zadarmo. Já průměrnou cenu za kilometr u svého auta taky neznám, nikdy jsem neměl potřebu ji počítat, i když mám kompletní servisní historii. A není to proto, že výsledek bude z principu nepřesný (ztráta hodnoty), ale proto, že stejně nijak neovlivní moje rozhodnutí auto mít. Jeho přínosy jsou řádově vyšší než případná úspora. Ve větších městech to může být jinak.
To beru. Myslím, že jako většina lidí řádově ví, kolik platí za nájem či energie, měli by mít odhad, kolik je stojí provoz auta, protože je to fakt drahá věc.
Respektuju, že to někoho nezajímá, ale když tím argumentuju v diskusi, měl bych ta čísla znát.
A už jste si vy někdy sám pro sebe vyčíslil finanční ztrátu za zpoždění, ztrátu přípoje, nebo cestovní nepohodlí obecně (špína, špatná informovanost, nepříjemní spolucestujícíú?
Přesně. Myslím, že pro většinu uživatelů IAD cena není rozhodující faktor, byť je pravda, že jak se rodina zvětšuje, tak se to auto může jevit i ekonomicky více a více výhodné. (Což je dáno z části tím, že velkou část negativních externalit za koncového uživatele platí celá společnost)
Problém je opačný – doprava autem dosud nezahrnula zvýšené náklady na údržbu a další dopady IAD.
Bydlím 1 km od sjezdu na D1, budu to mít 500 m na VRT, ale ne, zastávka Velká Bíteš bude na sjezdu na Osovou Bítýšku, abych do Prahy nedojel, nebo jen komplikovaně. Tak tudy cesta nevede, to si tam někde napište.
Ona povede v okamžiku, kdy vám už nikdo nebude dotovat dálnici ani jízdu a parkování po městě. To si tam někde napište.
Z Bíteše se má jezdit na Prahu přímo každou hodinu za cca. 1:40-45 (přes Žďár a po VRT od Světlé)
Což je zatraceně hodně ve srovnání s tím, co se dá dojet autem „ode dveří ke dveřím“.
A ve srovnání s tím, co by se z Velké Bíteše dalo dojet do Prahy přímo po VRT.
P. S. Můžete z těch 1:40 – 1:45 min. rozklíčovat, kolik z toho spadá do úseku Velká Bíteš – Světlá (po konvenční trati) a kolik Světlá – Praha hl. n.?
Nějak mi to přijde podstřelené, tato čísla.
Je to podle nějaké už dřív zveřejněné studie – vychází to Praha X:06, Světlá X:49, Velká Bíteš (X+1):48 https://datashare.spravazeleznic.cz/index.php/s/Kqu7zgv0jf2dnJb?path=%2FA.%20Textov%C3%A1%20%C4%8D%C3%A1st%2FA.2.2%20N%C3%A1vrhov%C3%A1%20%C4%8D%C3%A1st%20-%20provoz%20a%20dopravn%C3%AD%20technologie#pdfviewer Kdyby jezdil zastávkový vlak po VRT, je otázka, jestli by se na něho „plýtvalo“ soupravou na 300 – asi spíš ne. Navíc pokud by zajížděl do Jihlavy jako R33 + R11, tak Praha X:32 – odb. Velká Bíteš (X+1):55 – bylo by to sice o něco rychlejší než přes Žďár, ale ne dramaticky. Zajímavá by mohla být spojka z Velkého Meziříčí zpátky na VRT, čímž by se ty spěšné vlaky do VM mohly protáhnout do Jihlavy (s vazbou na Prahu), ale… Číst vice »
Ale takový vlak by do Jihlavy vůbec zajíždět nemusel (ostatně ani dle nynějších plánů, nebude mít Velká Bíteš vlakové spojení s Jihlavou).
Stejně tak by se dalo udělat střídavé zastavování, kdy každý z VRvlaků mezi Prahou a Brnem by zastavoval v jen jedné ze stanic, kdy tato stanice by tak měla velmi rychlé spojení s Prahou i s Brnem.
Nad rámec takovéhoto byť aspoň 1 páru přímých spojů za hodinu by další 1 – 2 pár(y) spojů Brno – Velká Bíteš – Velké Meziříčí – Jihlava město byly stavem nevylučujícím rychlé spojení Velké Bíteše s Prahou.
… a ještě navíc: i kdyby náhodou mělo jít o jízdu se závlekem do Jihlavy, tak i to by znamenalo 2x tolik spojů Praha – Velká Bíteš než kolik jich bude s (jen, ve srovnání s tím, že do auta lze sednout kdykoliv) 1h intervalem vlaků přes HB.
Obecně, lidi do vlaku nedostaneme, když lehce bez jakýchkoliv omezení dojedou do centra města a v klidu zaparkuji. Pokud se vjezdy do centra bude omezovat a možnosti parkingu zpoplatněny na výši částku máme nakročeno pro velký množství zákazníků, ale teď se jede ve velkým výstavba dálnic, takže jediná naděje jsou VRT, ale stejně bude nutné tlačit na omezení OA.
Výstavba silnic ve velkém „jede“ hlavně z důvodu neadekvátního mnžství obtížné kamionové dopravy. Řekněte někomu, kdo posledních 20 let (cca od vstupu do EU) bydllí ve vesnici přetížené stovkami Polských kamionů, že nechcete stavbu obchvatů, silnic a dálnic preferovat. Bohužel, jako východní země jinak přepravovat neumíme….
Při tomto zpoplatnění, můžou lidi nechávat auto na kraji (velko)města.
P. S. vaše teze nijak neřeší ty směry/relace, v nichž VRT vůbec nepovede (co se směrů do Prahy týče, tak např. od Příbrami/Písku/Strakonic).
P. S. Perličkou je, že taková (reálně zjevně neplánovaná) VRT Praha – Strakonice – Deggendorf by mohla být časově nejkratší spojnicí Prahy s Mnichovem + souběžně by řešila i relace z Prahy směr Příbram/Písek/Strakonice (resp. celé tyto okresy), jakož i silné příměsto Praha – Mníšek pod Brdy/Dobříš. Jen tedy ten tunel pod Šumavou by žel musel být asi 2x delší než tunel pod Krušným horami na VRT z Prahy směr Drážďany (tedy na trase, která – vyjma té, kterou řeší ten tunel – je už dnes „2x dvoukolejkou“ s dostatečnou kapacitou pro osobní i nákladní dopravu + s relativně vysokou… Číst vice »
Jenže lidi nejezdí jen z center měst do center měst. Obecně, lidi do vlaku nedostanete, pokud jim VHD nenabídne stejný komfort při cestě ode dveří ke dveřím pro libovolný cíl cesty v libovolném čase stejně jako auto. Pokud je k 3,5hodinové cestě IAD za příbuznými alternativa 6 hodinová cesta VHD s pěti přestupy a dohromady hodinou pěších přesunů nebo musim mít na obou koncích někoho, kdo mě autem odveze na nádraží, tak je VHD utrpení, které rádi podstoupí jen její zarytí fanoušci. No a když už auto máte a musíte platit jeho fixní náklady, tak je nebudete platit, aby stálo… Číst vice »
Dobrý den, jak nalákat lidí do , vysokorychlostní železnice, když nebudou vlaky zajíždět na hlavní vlakové nádraží v Brně , bude problém. Kde je hrdost a prezentace města když vlakové soupravy budou mít zastávku někde v okrajové části Brna…. Bude vždy problém. Řadě místo vysokorychlostní železnice upravil stávající železnici a neničil tak další krásnou krajinu 👀 Opravdu smutné že VTR nebude zajíždět do krásného Brna 🥲
V Praze budou taky tyto soupravy zastavovat na předměstí Prahy ?
Hlavní důvod budování VRT v nové stopě je ten, že potřebujeme NĚJAKÉ koleje. Na současné se nevejde ani stávající doprava + náklad. ČR má ideální pozici pro to, aby náklad tranzitoval po koljeích.
A je-li jasná potřeba budovat nové koleje, proč ne rovnou jako VRT.
Ke krásnému Brnu a dalšímu se nechci/neumím vyjádřit. 🙂
Když budovat, tak bez dotací, až si to každý pěkně zaplatí.
Pokud to vidíte takto, tak pak nechť se napřed zruší i dotace do provozu a hlavně do sociálna (dávky a důchody); oboje jsou méně užitečné než investice.
A protože není účelné rušit všechny dotace, má smysl vybírat, které mají smysl. Dopravní infrastruktura stojí hodně vysoko.
Důchody si každý platí, tak proč by je neměl dostávat
Totéž platí o dálnicích, silnicích a parkovacích místech?
Len na spotrebnej dane z paliv sa do statneho rozpoctu odvedie nejakych 80 mild. Kc. Kde sa tie peniaze stratia ?
V roku 2019 napr. len Praha vybrala za parkovanie 750 mil. Kc. Koko z toho islo do parkovania ?
Právě naopak. Velká většina vysokorychlostních vlaků bude na brněnském hlavním zastavovat, ať bude rekonstruované jakkoli. Jen s dnešní podobou nástupišť je problém, protože jsou mj. moc krátká.
Ani současné nádraží by nemělo chvíli problém se zastavováním vysokorychlostních vlaků. Problém nastane, až začnou jezdit pravidelně a většina linek 400 m soupravy.
Vlaky z VRT budou jezdit na vlakové nádraží v Brně vždy, ať už bude v jakékoliv poloze. Jen možná úplně ty největší expresy (tzv Sprinter) ne, ty zastaví (a nebo taky ne) na Vídeňský.
Akorát v Brně by si už konečně měli rozmyslet, kde to hlavní nádraží má být, jestli „V řece“ nebo „Pod Petrovem“. Za mě má být „Pod Petrovem“.
Z kontextu vašeho příspěvku lze usuzovat, že jste brněnský patriot a tudíž je vám přibližně známá i lokalita Brno-Vídeňská. Možná jsem povrchní cizák, ale já bych slovní obrat o krásné krajině pro tuto lokalitu nepoužil. Brno-Vídeňská se bude stavět také proto, aby průběh RŽUB negativně neovlivňoval stavbu VRT, nebo (třeba už 🙂 ) provoz VR vlaků té nejrychlejší mezistátní vrstvy W – P – B. Lze předpokládat, že regionální VRT dostavníky na nějaké brněnské nádraží zajíždět budou. Jestli už bude stát to nové, nebo se situace zase nějak zkomplikuje a dojde ke změně, to vědí možná v Delfách. Ona je… Číst vice »
Na co vše je potřeba dělat průzkumy… 🙂 Takže za mě, v pořadí důležitosti: 1) Možnost zaparkovat u velkého/většího nádraží. Docela typicky využívám možnost dojet autem z domova k nádraží, odsud vlakem s max jedním přestupem do cíle. Nádraží, u nějž nelze zaparkovat (případně k němuž nelze jedním spojem MHD od parkoviště dojet) je problém. 2) Rychlost vlaků, ale zejména pohodlí. Čas strávený ve vlaku navíc je vhodné vykompenzovat aktivní prací, takže za standard považuju místo se stolečkem, max. jeden soused z jedné strany s opěrkou mezi námi, zásuvka a wifi. Interjet nebo Pendolino/rj je v tomhle fajn. I staré… Číst vice »
Tleskám a podepisuji do posledního písmene. Škoda, že všechny tyhle nápady zůstanou navždy jen ve snech každého pravidelného cestujícího.
Většina nápadů reálně existuje, když si člověk dá práci s nalezením spoje a vagonu a přizpůsobí trochu čas cesty.
Bohužel má dráha tendenci neustále s již fungujícími věcmi hýbat, ne vždy ku prospěchu.
A některé věci prostě nepochopím, jako 1) zatvrzelé trvání na přesném minutovém „taktu“ (shodném ve špičce i v sedle), když každý má appku/prohlížeč a stejně si vlak vždy hledá a 2) „módu“ krátkých spojení s nutností opakovaných přestupů
Ad 1) přesný takt = opakované návaznosti, na jednokolejkách též opakovaně konaná křižování v těch stejných stanicích, dále možnost cíleně upravovat infrastruktury „dle cílového konceptu“.
P. S. přesný takt nerovná se nemožnost ho ve špičce posílit na např. 2x kratší interval.
P. S. č. 2 Já žádnou appku nemám. Tzn. neplatí, že „každý má appku“.
Ad 2) Reálně tomu tak leckde není, viz přímé vlaky z Prahy až do Mnichova/Budapešti/Grazu/za Hamburk atd.
Dovětek k ad 2) na jednu stranu byste si přál dlouhá vozební ramena, na druhou stranu argumentujete povinnými rezervacemi coby údajným přínosem, že dopravce bude předem vědět, kolik vozů (má-li je vůbec k dispozici) připojit navíc (i k ucelené soupravě?).
Tzn. v případě jízdy mezi stanicemi na konci celého vozebního ramene by lidé museli povinně rezervovat i mnoho hodin před jízdou – tak, aby k rezervaci došlo dostatek času před odjezdem vlaku z výchozí stanice a aby dopravce ty vozy stihl připojit.
a) Nelogicky směšujete dohromady nesmyslný požadavek na povinné místenkování a schopnosti dopravce nabízet dostatečnou kapacitu jednotlivých spojů. Povinné místenkování je přitom jen nepohodlná buzerace zejména pro cestující s časovými jízdenkami, a není-li dopravce schopen operativně zesilovat soupravy podle počtu prodaných místenek, problém s nabízenou nedostatečnou kapacitou to stejně nevyřeší, ale přitom na části trasy každého vlaku pojede stejně část míst v
tom úseku aktuálně právě neprodaných.
b) Ani rezervace místa nezajišťuje, že „rezervované“ místo není právě obsazeno cestujícím bez platné jízdenky, takže kontrolu nějakého dokladu je vhodné provádět.
Povinné místenkování zajišťuje pohodlnější cestu. V druhém plánu je výhodné pro dopravce, který má pak lepší přehled o potřebné kapacitě (to jsou právě ty IN100 a časové jízdenky).
Buzerace všech cestujících jen proto, aby se našel ten, kdo náhodou obsadil zaplacené místo cestujícího, který se nedostavil, je typicky drážní a neefektivní.
Přehled o potřebné kapacitě může mít i z dlouhodobého sledování (což se týká i příměsta/regionálky, kde přesto by nikoho snad ani nenapadlo přicházet s povinným místenkováním).
Pohodlnější cestou NENÍ řešit, zda se do spoje vůbec dostanu (zbude na mě sedadlo) + i při časové jízdence dělat nějaký „další úkon“ (= kupovat místenku) před každou jízdou.
„Nepohodlná buzerace pro lidi s časovými jízdenkami“, tedy si někde naklikat rezervaci zadarmo je na úkor toho, že jednak dopravce nemá plný přehled o plánovaná vytíženosti vlaků. Ale hlavně tím, že pak platící často musí stát, nebo se vzdát rezervovaného místa ve prospěch toho, kdo to cítí jako buzerací, ale stát nemůže což asi všichni známe.
„Naklikat rezervaci zadarmo“ = mít povinnost to „někde naklikat“.
A jestli je to zadarmo, tak s morálním rizikem, že si nakliká i něco, co nakonec nevyužije, tzn. bude se to tvářit jako prodané (a na jiné pak takové sedadlo ani nezbude). A dopravce ani pak nemá „přehled o plánované vytíženosti vlaků“ (což by neměl ani tak; pořád tam přicházejí proměnné jako např. zpoždění přípoje na trase, vlivem kterého nakonec lidé nepřestoupí do sledovaného, ale až do následujícího spoje, atd.).
P. S. Jediným řešením je dostatečná kapacita tak, aby všichni seděli.
Jednička bývá na začátku/konci vlaku právě proto, aby nebyla průchozí. Nebo lépe oddělena jídelákem.
Je pravda, že něco jako Bdpee nemělo vůbec vzniknou, případně pouze na osobáky. Na rychlíky a výše by měly být nasazovány jako velkoprostory pouze vozy s leteckým uspořádáním. Okopávat se 4 hodiny s někým naproti sobě?
Pridam jeste aspekt spolucestujicich… kdyz clovek nekam jede sam a spolu s nim dalsi soliteri, super. Telefonista rvouci na celej vuz je otrava, familie s rozjivenymi detmi (ktera se ani neobtezuje omrknout vuz pro cestujici s detmi urceny) je na delsi ceste skvely zazitek atd. atp. Zel, kupecek nepribyva a tiche oddily nejsou standardem (obracena logika, ve vychozim vse tiche a jeden vuz pro kecalisty a telefonisty, to by bylo zuzo). Se sluzbama naprostej souhlas. Zel v mych relacich s cestovni dobou 2,5-3,5h jsou sluzby nulove, zrejme by se neuzivily (dle meho pozorovani jede vetsina cestujicich max. hodinku, malokdo jede… Číst vice »
Osobně chodím telefonovat na představek, připadalo by mi, že obtěžuju spolucestující. Ale obecně mi nepřijde, že by hluk byl problém, možná proto, že sám hodně používám sluchátka. Výluky – k tomu bude docházet vždy. ČD hodně vylepšily informovanost a těžko s tím cokoli jiného dělat. Cestuju často a postihne mě tak jednou za rok. A stran té kontroly – moje vize je taková, že i majitelé IN100 a různých těch dalších předplacených/časových/jakýchkoli jízdenek si koupí místenku přes appku/účet, který současně ověří platnost jízdenky. Data, která tak dopravce získá, budou neocenitelná. Platí pro dálkovou dopravu, příměstské vlaky samozřejmě nadále v nepovinném… Číst vice »
Takže když už konečně vlak cca vyrovná auto jízdní dobou, zničit mu aspoň časovou flexibilitu, aby auto zase vyhrálo. Fakt super.
Pár kliknutí v aplikaci nikomu časovou flexibilitu nezmění.
A pokud je vlak úplně plný, delší jízda v přeplněném vlaku favorizuje auto mnohem víc.
Pokud tu aplikaci má v čem mít.
A to vše s rizikem, že už volno nebude (a to i kdyby domněle vlivem toho, že někdo zarezervoval, ale nakonec nepojede) = omezení jeho časové flexibility.
P. S. Alternativou vůči „delší cestě v přeplněném vlaku“ je ve vámi diskutované věci čekání na další spoj (který též může být vyprodaný).
Kromě toho, co jsem napsal v jiném komentáři: data o počtech cestujících může průvodčí od dopravce získat i naskenováním předplatních jízdenek (což přinejmenším v některých IDS je už i tak prováděno).
… a ohledně té „neocenitelnosti dat“ – i taková data budou mít úskalí, kdy do nich vůbec nebudou započteni ti lidé, kteří na takovou hru odmítnou přistoupit (riskovat, že nepojedou, protože na ně nezbyla místenka, či nebudou chtít do poslední chvíle čekat, jestli někdo na poslední chvíli místenku nestornuje).
Tzn. data svým způsobem skutečně neocenitelná, protože nepříliš hodnotná – neřešící část aspektů, které se z nich nedají vyčíst.
to nevydržíš ani 3 hodiny bez piva?
Nekontrola lístků: Průvodčí stejně musí mít plánek, ve kterém bude mít vyznačeno, která místa jsou prodaná a která ne. Tedy může tam mít i vyznačeno, která jsou prodaná i s jízdenkou (a nekontrolovat) — ať už je jízdenka prodaná dohromady s místenkou nebo k místence spárovaná časová/nevázaná jízdenka přes aplikaci —, a která místa mají prodanou jen prostou místenku bez jízdenky (a těchto pár cestujících zkontrolovat jako dnes).
Vaše první věta: „Na co vše je potřeba dělat průzkumy…“, mi připomněla, že v Brně vzali rekostrukci ŽU, součástí které je i nové osobní nádraží, vskudku „od podlahy“.
Jen na pouhou anketu na název nového nádraží, jejíž vítězem je pojmenování „BRNO–ŠALINGRAD“, vynaložilo před 6 lety město Brno „pouhý“ 1 mil. Kč.
https://zdopravy.cz/hledani-jmena-salingrad-pro-brnenske-nadrazi-vyslo-na-milion-korun-18409/
Jinak Vaše věcná argumentace s body 1 – 7 je perfektní!
Kéž by se jí naši dopravci (jakékoliv barvy) i SŽ, drželi, jak klíště.
Ano, souhlasím, cena pak 5 Kč / 1 km. Chtěš pohodlí, tak si zaplať náklady.
Nevím proč byla železnice dotována 78 mld Kč v roce 2022!?
Dotace VHD jsou výhodné i pro uživatele aut.
Ještě vyšší částkou byla dotována silniční doprava. 😉
kolik to tedy bylo, když víte, že to bylo více??
Malinko tam kladete protichůdné požadavky, ale jinak by se dalo celkem souhlasit. Vysokorychlostní jednotka je jednotka, tedy stabilní souprava podobně jako to Pendolino nebo Railjet. Na druhou stranu jednotka nejde posílit jedním vozem, zejména vysokorychlostní. Ale to zase musí být značně vyšší poptávka než „trochu vyšší“. Nicméně spojování jednotek je řešení rozdílů v poptávce při zachování atraktivního taktu. Mě se nejvíce líbí japonský systém, kde je menšina vozů bez rezervace, tedy kdo přijde ten jede, když dojdou místa tak stojí. Tedy flexibilita pro jízdu za každou cenu. A většina kapacity vlaku (vždy celé vozy ne vybraná místa) je výhradně s… Číst vice »
Ad 5) Při trendu nasazování ucelených souprav už k žádnému nasazení vozu navíc nedojde ani při 95% vymístenkování (platnému pro ten který spoj, ne však pro spoj obratový – vozy „nemizí/nevynořují se“). A „chytrá dráha“ za ty roky zkušeností už snad ví, kolik lidí kde v jaký den jezdí (ostatně sledují to i objednatelé a podle toho požadují kapacitu objednávaných spojů). Ad 7) Různá nádraží mají východy na různých stranách – někde uprostřed, jinde na tom kterém konci. Z tohoto důvodu reálně neproveditelné. Nicméně zajímavě to mají Švýcaři – 1. třída (tvořící cca 40 % kapacity u dálkových spojů) je…… Číst vice »
… a ještě ad 5) pro osoby s pohybovým omezením a dalšími znevýhodněními jsou určena vyhrazená místa.
Není chybou „nepovinného místenkování“, když jich je nedostatek.
P. S. K těm 95 % ještě dodám – pokud už by „chytrá dráha“ ten další vagón měla, tak už ho tam může připojit (z dlouhodobých zkušeností o vytíženosti toho kterého spoje) rovnou.
A pokud ho nemá, tak ho nevyčaruje jen proto, že 95 % sedadel je v tu chvíli zarezervováno (a při bezplatném místenkování nakonec část z nich reálně využita nebude, a to i kdyby z objektivních důvodů typu ujetý přípoj).
Na jednu stranu se podporuje venkov, kde je auto nutnost a VHD neekonomická a jezdí podle not na buben, na druhou stranu se ptáme proč není více využívaná VHD.
Buď chceme auta, na které není místo (nebo jen za obřích nákladů) a nebo chceme VHD, která je neefektivní pro malou lokální hustotou osídlení (rodinné domy a malé obce).
Jde to vidět i v Praze. Zatímco k sídlištím se stavějí tramvaje a metro, do částí s vesnickou/vilovou/satelitní výstavbou jezdí max autobusy.
Přemýšlím, co máte do mysli tou „podporou venkova“? Protože třeba rozpočtové určení daní nahrává spíše městům ne? Jinak teda souhlas. S klesající hustotou se VHD stává dost neefektivní a naopak, s rostoucí hustotou (města) se IAD stává prostorově neřešitelnou (respektive ekonomicky neufinancovatelnou).
RUD sice nahrává městům, ale z měst se pak vrací v daních více.
Lze také pokračovat různými dotačními tituly, typu vesnický obchůdek/hospůdka, investice do rozsáhlé infrastruktury, kterou využívá minimum lidí, třeba pošty, které bylo nutno na neekonomickém venkově zachovat, svozy odpadů, atd.. je daleko více nepřímých dotací než RUD.
„RUD sice nahrává městům, ale z měst se pak vrací v daních více.“ To nerozporuji, jen jsem se ptal, co konkrétně jste měl na mysli tou podporou venkova. O dotování obchodů a hospod jsem teda vůbec netušil, infrastrukturu jsem si myslel, že si obce platí právě z RUD (krom toho, co platí kraje, případně ŘSD).
Dotace na kanalizace, vodovody, čističky, malotřidky, teď se bojuje proti slučování malých škol, dotace na doktory, zubaře, dotace na energetické úspory jednotlivých domů jsou na obyvatele jinde než u bytovek/paneláků, byly dotace na plynofikaci, momentálně „oprav dům po babičcce“, ono i ta hustá síť trojek hodně sežere, garance dojezdové doby IZS, povinnost stejné ceny doručení kamkoliv u poštovních služeb… Těch nepřímých dotací a plateb, které využívají malé obce je obrovské množství.
Jo, když to takhle sepíšete, tak to zní dost přesvědčivě. Dobrej point, díky za dovysvětlení.
„buď chceme auta, nebo chceme VHD“ …. Falešné dilema, ideálně pokud by lidé žijící v řídce zalidněných oblastech použili to auto, aby se dostali k páteřní VHD.
Ale ono to dilema je. Peníze jsou jenom jedny. Navíc kome uzlu VHD se koncentrují tam žijící lidé a je daleko výhodnější aby se tam ti lidé koncentrovali než aby tam dojížděli.
Navíc satelity okolo Prahy NEJSOU ten „řídce osídlený venkov“.
Z velké části bohužel jsou. Jde i o to, kolik cestujících efektivně vygeneruje akční rádius jedné zastávky. Satelitní výstavba moc ne.
Kdyby v satelitech nerostly rodinné domy, ale minimálně bytovky, byla by debata o něčem jiném.
Čtvrti rodinných domků jsou ale i ve městech.
A naopak část výstavby v příměstských obcích/městečkách je bytovou výstavbou.
Akční rádius železniční zastávky je nejen o docházkové vzdálenosti, ale i dojížďce k ní (jakýmkoliv způsobem – linkovým autobusem, autem, na kole atd.).
😄 jako vážně. Moje pravidelné cesty jsou cca 200 km, vlakem se mě to cenově vyplatí když jedu sám a to mám ještě slevu, jakmile jedou už děti tak cenově mě vyjde levněji benzín, časově je to zhruba stejné. Pokud potřebuju něco odvézt tak asi jednoznačně bude vítězit auto, s kočárkem, krosnou na zádech, ještě ověšený krámama a za zády mrmlající přítelkyní jsem tu trasu vlakem zkusil jednou a stačilo. Jasně, progresivisté a různí ekodevoanti by už asi ze samotného hladu nejraději zavedli novodobé nevolnictví, ne že by obyčejný člověk oficiálně nemohl, ale aby neměl náladu krom chození do práce… Číst vice »
Už se nekopírujte. Vlakem cestoval jednou a hned ví o čem je řeč.V článku je jasně napsáno, že jen 12% aut opravdu něco veze a ve třetině vozidel na dálnici jede řidič sám. WTF, to čemu říkáte vy fanatici nevolnictví je pouhé omezení těchto zbytečných cest. Nikdo nebude nutit žádnou rodinu nutit cestovat vlakem, už se proberte z těch svých fantazií. Demagogie typu rodina, dítě, těhotná babička, obyčejný člověk, chudáček řidič, šikana už je víc než trapná. Největší zlo jsou agresívní zfanatizovaní řidiči.
Nejhorší škodná pro železnici je zfanatizovanej šotoušek.
A vy jste ten, kdo bude rozhodovat, která cesta je zbytečná, a která ne?
Nerad to říkám, ale co sleduju vaše výstupy tady, tak zrovna na vás by se hodilo to označení „agresivní, zfanatizovaný“.
Zde už nebude rozhodovat o ničem:-)
Zajímalo by mě, co v tomto kontextu znamená „něco veze“. Kufry, horáka, cement na chalupu, kredenc po babičce? A co to je podle vás „zbytečná cesta“? Máte snad představu, že někdo na Vinohradech takhle v úterý dopoledne vstane, dá si latéčko a řekne si „teď bych si zajel do Brna“? Zcela zásadní je vyřešit tu poslední míli, a zde nastává značné omezení – VRTka mi sice možná ušetří hodinu cesty, ale tu zase ztratím na přípojích a čekačkách na přestupech a všechny poptávané relace stejně nikdy nevykryju. A to už nemluvím o tom, že to časově má význam jen na… Číst vice »
A hele, anti-Axel je tady. Zápal boje stejný, jen opačný směr.
Jízda s dětmi autem a vlakem jsou dvě zcela odlišné věci. Vaše děti baví byt furt přikurtovaný na jednom místě a vás baví radši dělat řidiče, než se jim věnovat?
Dětem to je fuk. Hlavně, že na palube panuje pohoda.
Tzv. upnutá pohoda. Zkuste si to sám.
Když tatínek pustí firemní data do wifi hotspotu, děti jsou v klidu 😁
Nj, tak pokud chce mít vypatlané děti, co se o nic nezajímají, jeho volba. 😉
Tak to jste vůbec nepochopil, o čem byla ta studie. Řeči o progresivitech si můžete odpustit.
Jirka z UL: „Jasně, progresivisté a různí ekodevoanti by už asi ze samotného hladu nejraději zavedli novodobé nevolnictví…“
Smysl věty?: Berlička? Nenalezení argumentu?
Jinak stavět spotřebu proti kompletní službě? Jezdí snad někdo na kanystru s benzínem?
K vašemu prvnímu odstavci:
– pokud se seznámíte s diskusními příspěvky účastníka zdejší diskuse, pana „Hala D“, tak ke stejnému závěru dojdete celkem snadno a nemusíte číst ani všechno.
K vašemu druhému odstavci:
Pokud vám auto stojí před barákem a fixní náklady platíte, tak, jako tak, provádíte přepočet pouze na tu spotřebu.
V opačném případě byste musel náklady za jízdu vlakem zatížit alikvotní částí těch fixních nákladů auta – za jeho nevyužití.
No ale nemálo lidí přesně takhle uvažuje – fixy přeci neplatí proto, aby měli radost, že jim před barákem stojí auto, ale proto, aby ho mohli využívat. Takže v okamžiku, kdy se samotné jízdné začne jen blížit prostým palivovým nákladům (brutálně zatíženým daněmi), tak pro ně bude ekonomicky výhodnější jet tím autem.
Z mnoha příspěvků tady vyplývá, že jejich autoři bydlí ve městě, nebo obci, kde je VHD použitelná, nebo i uživatelsky vlídná.
Pokud ovšem bydlíte tam, kde jsou dva spoje ráno (před krmením) a dva odpoledne (po dojení), tak je auto nutnost.
V takovém případě nejste zpravidla zběhlý v tarifních a provozních specialitách VHD a z preventivních i zvykových důvodů jedete autem i v případě, že alternaativa je.
Oni autem jezdí i měšťáci – do nákupních center, jak by ten nákup jinak domů odtáhli? Smluvní bezplatnou autobusovou dopravu použije jen zlomek zákazníků, zpravidla starší generace.
Zajímavý je i přístup mnoha městských úřadů ke spojům do těch obchodních centech – že za takové spoje (nebo přinejmenším závleky do nich) si mají ta obchodní centra připlatit.
Přitom jde jednak o službu občanům (přeprava do relevantního cíle dojížďky) i o ulehčení městským silnicím (pokud by tedy MHD převzala relevantní podíl přeprav, což nepřevezme, pokud do obchodního centra jezdí např. 1 spoj za půl hodiny, když dobře).
Vyhozené peníze. Skalní motoristy nepřesvědčí ani VRT, ostatní netřeba přesvědčovat…
Stačilo by řidičům povolit na D1 dvě jízdy týdně pokud jedou sami. Bohužel jiná cesta asi nebude možná.
Tím nic nezregulujete, kdo by jezdil dobrovolně do Brna častěji?
Taková rudozelená regulace by železnici jen poškodila.
komunismus ala KLDR?
Ještě štěstí, že žijete až v dnešní době a ne v 50. letech 20. století.
Soudě podle vyznění vašich příspěvků zde, byste se tehdy s vaší náturou asi znamenitě uplatnil.
A nebo možná ještě o 20 let dřív. Jen by musel změnit cílovou skupinu.
ale co, zakážeme jim první třídu ve vlaku
Příslušníci autíčkářské totality křičí cosi o teroru. Jak typické.
VRT nějaké lidi natáhne. Když nebude VRT, tak se bude muset D1 rozšiřovat, což taky stojí peníze.
Skalní motoristy by třeba přesvědčilo vyšší dálniční mýto a obecně silniční daň z motorového vozidla.
A výstavba dálnic a odpočívek z vlastních peněz.
A z čeho půjdou peníze na VRT?
Z peněz na ekologizaci dopravy.
A ty se vezmou kde? 🙂 Natiskneme v SCP? 🙂
Tak nějak normálně z rozpočtu, například se přestanou stavět dálnice pro skalní motoristy.
A kdo je do toho tak nějak normálně dá a odkud je vezme?
Z ušetřených peněz na boj proti změně klimatu. Tím, že se odstraní hlavní znečišťovatel, nebudou třeba.
Sdělím vám sladké tajemství z každého kilometru ujetého osobním autem má stát 0,8 – 1 Kč na daních, které v okamžiku, kdy ta auta nebudou jezdit, erár nedostane.
Jsem zvědav, jak se to vyřeší, až většina provozovaných aut budou elektromobily.
Tzn. výpadky ze spotřební daně z PHM.
Namísto toho se tedy zdaní elektřina (ale tím pádem nejen pro auta, ale i pro spotřebiče)? Nebo – ?
Normálně se peníze do rozpočtu dostávají z daní, tak jak se to děje i dnes.
Proč už normálně vrt nemáme?
Protože politici donedávna VRT neviděli jako prioritu.
Kteří? Bureš o nich básnil už před 10 lety.
To je právě to „donedávno“. Abychom mely v současné době VRT museli bychom začít v podstatě hned po revoluci. Taky má vliv i zelená politika EU a patřičná snaha se zasunout do Brussele. 🙂
„Tak nějak normálně z rozpočtu… “
🙂 🙂 🙂 100 bodů a žeton!
Kde si to můžu vyzvednout?
Kde jinde se podle vás berou peníze? V rozpočtu, do kterého se dostávají daněmi, půjčkami a od EU. Do EU se dostávají zase z rozpočtu jednotlivých států.
Praha 8 – Bohnice, Ústavní 91.
Dostanete na předání vycházky?
🙂 a pokud byste nebyl z Prahy, tak je jedna filiálka i v Jihlavě – Brněnská 455/54.
Vtip je v tom, že skalních motoristů je asi 10 %. Zbytek je schopen za určitých podmínek přesednout (a kolik za jakých, to si přečtěte v té studii; ostatně není ani první, ani jediná).
Dlouhá léta jsem jezdil VHD, bohužel okolnosti a optimalizace přípojů vlak-bus při integraci, mne donutily k přesednutí do IAD. A to ještě ke všemu nerad řídím. Ale co mi zbývá. A jako bonus ještě ušetřím. 🙁
Ano, doprava je v tomto státě postavená na hlavu.
přesně tak podle informací ze zahraniší pouze 8 % řidičů OA přesedlá na VRT.
Kterých informací? 😉
Tak jsem se podíval na cestu vlakem z Prahy do Blanska. Na cestě budu s rodinou (2 dospělí, 2 do 25 let) Praha Blansko cca 5,5 hodiny mezi stanicemi + cca 2 hodiny cesty místem bydliště a nádražím. Takže cca 7,5 hodiny na cestě. To za cca 1850 Kč. Autem do celé dávám za max 4,5 hodiny, v nákladech do 1100 Kč a jedu kdy chci, kdy potřebují. Prozradíte mi někdo výhodu cesty vlakem? Při poslední cestě vlakem místenka k ničemu, jiné vagóny než bylo při koupi jízdenek předloženo a 5,5 hodiny jsem jel na stojáka. Vrátil jsem se tak… Číst vice »
Výhody jsou jasné a jsou popsané v článku.
Dokud nebude vyšší rychlost, spolehlivost a síťovost, vlak ztrácí.
VRT u nás nejsou podle mne navrženy pro naše občany. Kolik lidí potřebuj jet rychle na vánoční trhy do Drážďan ?? Zajistí snad VRT, jak je navrhována u nás, rychlé, pohodlné a levné spojení mezi KV a ČB, mezi ČB a Jihlavou, mezi Chomutovem a Libercem, mezi Libercem a Pardubicemi, natožpak pak taký Jeseník, Bruntál.
VRT bude řešit Ústí-Praha-Brno-Ostrava, takže pro místní samozřejmě bude a i místní potřebují občas do zahraničí třeba na letiště do Drážďan, Vídně nebo Katovic.
To myslíte vážně ? Jako, že místní z KV pojede na letadlo do Katovic nebo Drážďan ? Kolik % občanů léta z těchto letišť a jak často ? Letěl jste někdy z Prahy v 6 hodin ráno ? Nulový servis, předražená káva. První spoj MHD na letiště je tak, tak, aby jste stihl odbavení.
Ne že bych si myslel, že zrovna VRT mezi cca Roudnicí a Ústím je prioritou, ale fakt to není jen o drážďanských trzích.
Cílovým stavem by mohl být 1h takt EC Berlín – Drážďany – Praha a k tomu 1h takt EC ze západní části SRN přes Lipsko a Drážďany do Prahy.
Tzn. těch (tímto četně a rychle dosažitelných) cílů v SRN může být mnohem víc.
Proč mi IDOS ukazuje že vlak R 866 Svitava dnes 13:16 bude v Praze v 16:04 tedy za 2h 48min a ujede 233km za 335Kč? Kde jsou ty 5,5 h na cestě? Víte vůbec o čem mluvíte
Asi mluvil o zpoždění, které vzniklo kvůli nedostatečné kapacitě tratí kvůli zatím nepostavené VRT.
Ve vlacích není zpoždění každý den jako na D1 u Prahy. A tím vlakem se dostanete přímo do centra, to je sen.
Metropolitan – naprosto špičkový dochvilný spoj.
Asi jako Hungaria nebo svého času Avala 🙂
A to nemluvím o situaci, kdy se jezdí přes Hodonín – Holíč.
30 minut na vlak a 30 minut od vlaku, naprosto běžná věc.
Lidé nevznikají a nezanikají na horizontu událostí (rozuměj v nádražní budově) jako částice v kvantové fyzice černých děr.
Jojo se sobtními časy se nám to prsí a vychvaluje co? .))))
Ve všední dne jezdí ten spoj těch 5,5 hod? V jakém vesmíru?
Ano, máte pravdu. Nevím proč předřečník uvádí nepravdivé informace.
Sice se to úplně netýká té D1 ale od pár přátel skutečně vím, že „přesedlali“ z vlaku do auta a argument všech byl stejný: „vlakem jsem jezdil a jezdil bych dál, ale zrušili mi připoj a čekat někde hodinu? A busy ne vždy jezdí, tak musim autem“.
Zkušenosti „přátel“ jak přes kopírák. Autíčkářská propaganda jede na plné obrátky. Boomeři se utvrzují, v tom jak je nejposvátnější D1 nejdokonalejší v celém vesmíru. Tomu nikdo soudný nevěří.
Ne, jde o to, že SŽ a ČD svým vyvatováním, aby generálstvo dostalo svoje KPI, poškozuje dopravu v celé republice.
To vaše „vyvatování“ může být zdůvodněno např. požadavkem na zajištění alespoň nějaké míry předvídatelnosti dojezdu do cíle a tedy důvěryhodnosti jízdního řádu.
Také jsem občas přijel do cíle s náskokem (do 5 min), ale ta zpoždění (10+ min.) byla častější.
Známý jezdí autem k rychlíku a pak zase od rychlíku, tím řeší i ujetý přípoj. Ovšem „černá a bílá, víc nechce znát“, osoba s takovým myšlením tohle nepochopí.
Každá doprava má své plusy a mínusy. Např. co mně jako cestující nabídne vlak, když pojedu ze středočeského městečka Sázava do Prahy ? 2 hodinový takt, přestup v Čerčanech, Regionova, někdy řada 810. Co mně v horším případě nabídne Pendolino – odjezd v 6 hod ráno směr Košice – na hlavním nádraží je toho otevřeno minimálně. Přistoupí cestující – v ruce lahev od prosecca, donese si jídlo a v Olomouci je na 2 sedačkách – plastik od jídla, lahev a plechovka od coly. Jet s prasetem nebo pod D1 ? V Německu jsem jel VRT s 2 dětmi, vagon v… Číst vice »
Ten článek ale není o tom, co vám teď nabídne, ale co vám má nabídnout…
Ano. Z čehož plyne, že aby vám to mohl nabídnout, tak to nemůže být cenově atraktivní – leda za cenu dotování z rozpočtu. A hlavně, ČR dostatečnou poptávku pro VRTna 300 km/h nikdy nevygeneruje, na to je ta naše zemička příliš malá.
Však i proto je předpokládána masivní objednávka ze strany MD.
Což je celkově výjimečný jev, protože nikde ve světě snad vlaky s v(max) 300 či více km/h nejsou „v závazku“.
Plus obecně takto vysoká v(max) bývá snad jen ve velkých zemích.
Hulvát na D1 je podstatně nebezpečnější než hulvát ve vlaku.
Jak už tady píšou jiní diskutující, mě taky zkušenosti z vlaků za posledních pár let donutily přestoupit zpátky do auta. Nejhorší je za mě absolutní nemožnost spolehnout se na inzerované služby (kupé/velkoprostor, klimatizace, jídelní vůz/minibar – světlou výjimkou jsou v tomhle Railjety). Další v pořadí je zpoždění a s tím související nespolehlivost přestupů. Ona už ta celková doba strávená na cestě není zrovna příznivá. A v neposlední řadě cena, kdy i v jednom člověku stojí jízdenka víc než benzín. Co si ale vzpomínám, tak všechny vlaky na Brno, které jsem využil od covidu, byly našlapané po střechu (často i „díky“… Číst vice »
Jasně na dálnicích nikdy zpoždění není, v autě řídíte ve vlaku se vezete, a v autě máte záchod a víc místa pro nohy. Ale jestli ten vlak byl oranžový, tak vám dám za pravdu. Naštěstí existují i modré vlaky.
Vy jste chabrus na prostatu? Já po dálnici Olomouc Praha stavím jen jednou u křoví někde na exitu na malou. :-))
…jen na prostatu?
Ano jsem nemocný, potřebuji doktora, lékaře, PN, FN, LDN, prášky, prášek, plato prášku, změnu medikace, okamžité vyšetření, klid na lůžku, operaci, lobotomii, CT, doplnění vitamínů, chemoterapii, vyšetření hlavy, mozku, žaludku, jater, plic a srdíčka, jen pro to, že nesouhlasím s posvátnými a dogmatickými, nikde nesepsanými teoriemi o božské D1 a ještě posvátnější auti dopravě. Jděte se prosím všeci bodnout.
Lobotomii už ne..
Dost trapné.
Od vás ? Ano a trvale.
Já zato přece nemůžu. Jsem nesvéprávný, vynechal jsem prášky, pustili mě z Bohnic, dávají mě špatnou medikaci.
To všichni víme. Ale je dobrý, že máte tolik sebereflexe a nestydíte se za to …
Proč bych měl, když to řeknou spalovací fanatici, kteří mají vždy pravdu, tak je to určitě pravda.
No řekl jste to vy. Tak na tom asi něco bude.
„Stokrát opakovaná lež se stává pravdou“ J. Goebells, okolo 1940.
Tak nám tu furt nelžete.
Tak proto tady máte tolik příspěvků, no ale do 100 vám jich ještě několik chybí…
Je pravda, že dvojitá lobotomie už je proti lidskosti… 🙂 🙂 🙂
🙂
Hahaha, to my ve vlacích máme záchod. A během vylučování nezastavujeme, abychom se nezdržovali. Zaostalá autodoprava je prostě k smíchu.
A víte jak poznáte kamionovou odpočívku? ze všech stran je obklopená hovnama a použitým toaleťákem. 😀 😀 Jak bezdomáči, ti taky káli na podlahu.
Ve stanici nelze…
Taková blbost… Kdy jste jel naposledy vlakem?
Ve většině dnes vypravených vlaků už ve stanici lze. Pokrok. A další procenta naskakují, jak se z provozu postupně vykopávají 810, hydry a občas nějaké Béčko…
Na to, že jezdíte vlakem „a během vylučování nezastavujete, abyste se nezdržovali.“, tak máte o stavu parkovišť v Česku docela přehled. :-).
Možná proto jsem začal jezdit tím vlakem.
Kvůli vlastnímu sraní? :-)))
„V autě“ mám čistý záchod k dispozici každých cca 20 minut, když budu potřebovat.
Plus i se zastavením budu v cíli o dost dříve, alespoň ve většině případů.
Taky se musí počítat nedobrovolné setkávání s lidmi, které potkat nechcete…
To bohužel platí i na silnicích a je to mnohem nebezpečnější.
Platí, ale ne až v takovém množství. Debil v autě prostě odjede. Ale když si v přeplněném vlaku vedle vás sedne někdo, kdo o slovu deodorant neslyšel ani v reklamě, případně v okolí sedí rodinka s „volnou výchovou“ dětí, tak to ten čas pak běží hodně pomalu. Ale to je holt nevýhoda každé hromadné dopravy.
Tahle zpráva je teda dobrá k zasmání. Tak EU doporučuje, a to prosím minimálně, 9 milionů cestujících za rok. K tomu nějaký akademik, pomocí troufnu si říct estebáckého sledování nic netušících občanů, zjistí že denně vlakem a autem na této trase cestuje 23 480 lidí. Nechme nyní stranou, že Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity zřejmě sleduje pohyb lidí bez jejich svolení, což musí být za hranou zákona, (anebo snad má Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity souhlasy všech 23 480 lidí…?), a vynásobme číslo 23480 číslem 366, protože máme občas i rok přestupný a zjistíme, že výsledná hodnota je zhruba 8,5 milionu. Jinak… Číst vice »
Chápu, beru. Chtěl bych se jen zeptat (fakt by mě to zajímalo, nemyslím to jako provokaci)) jak vy si představujete budoucnost? Budoucnost dopravy teda vidíte v IAD? V rozvoji dálniční a silniční sítě, stavbě parkovacích domů, atp? Myslíte, že je prostor pro zvyšování procenta automobilizace v ČR? Jak se stavíte ke změně klimatu? Vnímáte to jako hrozbu? A v čem případně vidíte řešení? Děkuji za odpovědi.
Vim, nejsem tazan, presto… Alfa a omega je vzdalenost, na kterou cestujete a kudy cesta vede. S tim naprosto zasadne souvisi fakta tykajici se osidleni v CR, potazmo prijeti faktu, ze lide ziji i mimo hlavni aglomerace (Praha/Brno/Ostravsko-Karvinsko/podkrusnohori). 5M lidi = kazdej druhej zije v obci do 10k obyvatel. 1M lidi zije v obcich do 5k obyvatel. 200k lidi zije v obci do 2,5k obyvatel. S ohledem na tato zcela elementarni fakta se rozvoj sice pro IAD jevi jako velmi racionalni krok. Sice nam EU slibuje hentu bezemisni budoucnost a elektroauta vsude, o cemz vsak lide se znalosti zakladoskolske matematiky… Číst vice »
Díky za odpověď. A chápu no, vlastně Vám popravdě dost závidím ten optimismus (bez nadsázky). Já právě to jako hrozbu vnímám hodně. Nedávno jsem si na consensus.app hledal vědecké studie modelující scénáře různých nárůstů teploty a dopadů, není to příjemné čtení.
Každopádně chápu, že v momentě kdy se neshodneme na tom, tak se těžko můžeme shodnout na těch implikacích, protože zkrátka vnímáme rozdílné hodnoty/příležitosti/hrozby.
Asi až budoucnost ukáže, který z našich pohledů byl blíže realitě, moc si přeji, aby to byl ten Váš.
Aktualni stav poznani se v prubehu casu vyviji a veda v klasickem neideologizovanem pojeti byla vzdy o hypotezach a jejich vyvraceni. Obavam se vsak, ze to jiz nejaky cas neni pravda a na nektere hypotezy je rouhani byt jen pomyslet (aby se alespon dotaz ve vyhledavaci obesel bez ramecku s vysvetlenim, ze to, co hledam, hledam vlastne zbytecne, protoze onen vedecky konsenzus na to uz davno existuje). Pojdme kouknout na stopu penez. Aby clovek dostal vedeckou studii, potrebuje vedce; tito potrebuji penize, ktere poskytne zadavatel, kteryzto chce treba potvrdit nejake smerovani. Nu, tak se clovek mrkne treba na Grantovou agenturu… Číst vice »
Jako já rozumím tomu co říkáte, ale prostě shodit vědu a vědecký konsensus… jako jo, jde to, ale já s dovolením budu více věřit vědě. Každopádně já Vás ani nechci přesvědčovat, zkrátka na to máte názor, od kterého odvíjíte implikace. Já ten názor mám jiný, proto směřujeme k jiným implikacím. Šlo mi o to, porozumět tomu, jak někdo může věci vidět tak rozdílně než já s tím. Co se týče toho toku peněz. Ty teorie o vlivu člověka na klima jsou přeci už někdy z 60. let a tehdy to určitě nebyl penězi podporovaný mainstream ne? Spíše naopak. Navíc ty… Číst vice »
Velmi promyšlená argumentace. Jen k těm letadlům – ona v zásadě nejsou o mnoho více neeko než auta. Taková A 320 má na transkontinentálním nebo transoceánském letu spotřebu necelého 2,5 l/100 km na sedačku (při plném obsazení) – ekvivalentní 3 lidem v autě. Samozřejmě, s nižším využitím sedačkové kapacity klesá i ta efektivita, ale i kdyby bylo bídných 50 %, pořád je na tom líp než auto se samotným řidičem.
A nemůže se jen tak náhodou jednat například o anonymisovaná data mobilních operátorů?
Zpravidla ano.
Ekonomicky to dává řádově vyšší smysl, než neustále rozšiřovat pomalé a nekapacitní dálnice a divit se, že města nejsou nafukovací.
Dálnice byť s 2 + 2 pruhy je kapacitní relativně dost pro oba druhy dopravy (osobní i nákladní).
Naprostá většina VRT bude využitelná jen pro osobní dopravu.
Vysoký plánovaný počet spojů na VRTkách ze všech směrů bude vyžadovat výrazné navýšení kapacity (nejen) pražského uzlu (tzn. ani ten „není nafukovací“), každopádně vymístěné příměsta „pod Operu“ + i tak je otázkou, jak/jestli se všechny dálkové (což jsou nejen ty VRTkové) spoje do Prahy hl. n. a návazných tras vejdou.
To není nic novýho pod sluncem. Lidi chtějí po železnici rychlost a spolehlivost, takže vyhazujeme desítky miliard za rekonstrukci nádraží, ETCS (bezpečnost) a obecně cokoliv co nemá na rychlost ani spolehlivost valný vliv.
Bezpečnost nemá nic společnýho se spolehlivostí ?
V danem kontextu ne
Právě naopak, nehody na dráze, kvůli kterým všechno stojí, bývají kromě přejezdů právě ve stanicích.
Až zas někdo strhne sběrač, protože papír snese všechno, tak se můžem bavit o spolehlivosti. Nedejbože, aby nedobrzdil nebo se proti Stůj rovnou rozjel.
Kdyby se neopravovali nádražní budovy, tak zchátrají a ty cestující taky nepřitáhnou. A protože ČD a.s. na opravu nádražních budov kašlali, tak se převedly pod SŽ a prostě se ty opravy naakumulovaly.
Ano. Cena ETCS vs cena PZB.
Mě třeba ČD zase vrátili do auta.. 🙂 Z Olomouce směr Praha jede dopo jediné Pendolino v 6 ráno a pak až odpo spoje. Jiné soupravy v nichž v 1 třídě pracovat příliš nelze a se servisem z devadesátek používat nechci. Děkuji a IN50 už jsem neprodloužil. Rádo se stalo.
V autě během cesty pracujete?
Ne ale v soupravách které jsem popsal také ne, takže preferuji soukromí a možnost dojet kam potřebuji autem a nekombinovat to s MHD. Chápete psaný text?
V Praze nestačí jen někam dojet, potřebujete i zaparkovat. A to může být velký problém.
No zaparkuji vyřídím co potřebuji, zaplatím parkovné a odjíždím. Ona je snad MHD zdarma? 🙂 Parkovné je ekvivalent ceny MHD. A netřeba se například v létě mačkat v mastné tyči….bez klimy. 🙂
Ajo vy v Práglu nemáte moderní škodovácké tramvaje s klimou. A kecy o parkovném si nechte. Parkovné je dotováno z 80% oproti MHD, která je dotovaná z asi 30% jak zmínil p. Hřib.
To je vyložená lež.
https://zdopravy.cz/podcast-parkovani-dnes-dotujeme-vice-nez-mhd-rika-namestek-prazskeho-primatora-zdenek-hrib-192321/?comments=1#comments
Mě je úplně jedno co je čím dotováno, já si zaplatím co mám a je to. Až bude 100% klimatizovaných přiďte blábolit zas, a propos nebudu čuchat smrady upocených hovádek v létě v MHD i v s klimou.
Proto já zase nechci čichat smrady co valíte z výfuku vy a vám podobní. Apropo, ze zpocených smradlavců nedostanete rakovinu.
Používejte respirátor odpovídající třídy.
Respirátor odsává rakovinu ze vzduchu? To jsem nevěděl.
Ve vzduchu je rakovina? To jsem nevěděl.
Musim se priznat ze me nekdy zajma ekonomicka cinost a rodini stav lidi co tohle pisou. Ja osobne jsem ekonomicky cinej, mam deti, vlastnim dva byty v centru Prahy (jeden na ziti duy na pronajem), podnikam a platim vysoke dane, mam parkovaci stani a auto coz nepouzvam vzdycky ale casto.
Osobne me vubec nezajma co jsi mysli lidi co nevlastni nic v Praze a neplati vysoke dane dik ekonomicke cinosti a neprinasi nove cleny do spolecnosti (deti).
To vám klidně sdělím. Vysoce odborná technická profese z vysoce odborným technickým vzděláním. 2 cizí jazyky, vlastní byt, vlastní vozidlo, začínající vlastní firma. Fanoušek technologií elektromobilů, železnice, kritik neefektivních ekonomických strategií a lidské hlouposti. Práce mám pořád dost.
Hřib kecá, protože pirát chce vždycky obírat nebohé pocestné. S tím dotováním MHD je to přesně naopak, vybrané jízdné (bez pokut) za rok 2022 pokrylo celkem přesně 20 % nákladů – stačí nahlédnout do výroční zprávy DPP. A není důvod, aby to v r. 2023 bylo nějak zásadně jinak.
Správně. Pokud nemáte poctivě místo na parkování zaplacené.
To oni nepochopí, v jejich představách je Praha nafukovací a božská autodoprava nemá žádný problém. Možná se už začínají projevovat ty jedovaté látky ve vzduchu a lidi jsou přiotrávený.
Tento příspěvek od pána co v každém komentáři brojí proti vlakům je poněkud podivný. Tvrdí, že chce pracovat cestou, ale jezdí autem, kde tuplem nemůže pracovat. A jaksi neuvedl důvod proč ve vlaku nemohl pracovat. A ten nesmyslný požadavek jet Pendolínem, TGV byste nechtěl? A výhružku: buď TGV jinak pojedu autem.
Řešte si svůj způsob dopravy a já zůstanu u svého. Přestaňte tady druhým určovat čím a kdy a jak mají jezdit. Žijete v kapitalismu založeném na principu poptávky a nabídky. Moje poptávka se nepotkává s inovovanou nabídkou ČD na uvedené trase. A vaše fantasmagorické bláboly o TGV vynechte úplně. Rádo se stalo.
Tomu bych rozuměl, jen mi pak přijde zvláštní, že to parkování nefunguje na základě kapitalismu. Přijde.mi že máme dojem, že nám něco nějak vychází, dáváme tady kupecké počty kolik co stojí, ale většinou prostě jen nemáme započítány všechny náklady no.
Ano, proč se parkování neřídí kapitalismem? Nezaplatíš, neparkuješ. Třeba na chodnících.
To je pro mě taky záhadou.
Pane PeDazOl, otázečka pro vás. Proč se parkování ve městech neřídí zásadami tržního hospodářství? Dychtivě čekáme na vysvětlení. A žádné výmluvy. Doufám, že srabácky nepřerušíte konverzaci.
Na to se ptejte městských radních ne mě. O tarifu rozhoduje rada města a zastupitelstvo, račte se obrátit tam. Já jsem platící parkující, takže mě ty vaše cancy dobrosera vůbec nezajímají. Chápete kdo stanovuje poplatek a čím? Takže to řešte s ním…
A proč bych to měl řešit já? Zaplatím parkovné podle tarifu a jedu. Ty vaše úvahy o započtení a obdobné plky nejsou můj problém, to si laskavě řešte s municipalitou ne se mnou. .-.)
Vždyť já vám neříkám, že byste to měl řešit. Plky si odpusťte, já s vámi taky diskutuji slušně. Dokonce jsem Vám vyjádřil i pochopení. Jen prostě takové to „ať mi nikdo neříká co mám dělat“ je prostě zvláštní v momentě, kdy mé konání má dopad (mnohdy negativní) na mé okolí. Pak je asi na místě debata, co je a co není v zájmu většiny ne? (Běžně tomuhle říkáme zákony, které často slouží k obraně společnosti před chováním jednotlivců, stejně jako k obraně jednotlivců před chováním společnosti). Každopádně jen jsem chtěl konstatovat, že to je přeci jen všechno trochu složitější a… Číst vice »
Opakuji plky o výši parkovné si nechte na zastupitelstvo města a obce a neotravujte s podobnými blbostmi mě. Jaký je tarif takový platím. Mě nezajímají vaše úvahy co by kdyby a co všechno. To si opakuji řešte se zastupitelstvem vaší obce. Jinak jde o kydy mimo mísu a pláč na nesprávném hrobě. Sand jsem se dokonale lapidárně vyjádřil abyste pochopil, kde s tím blábolem máte orodovat. Já to nejsem. Pac a pusu.
You kiss your mom with that mouth? Když se neumíte chovat, tak asi nemá cenu se o nějakou diskuzi snažit. Přeji Vám hezký den.
Opakuji, řešíte tady to co máte řešit jinde, váš hloupý mozek není sto pochopit kdo a jak parkovné stanovuje. Vaše ciráty o započtení kdečeho si schovejte i s prezentací na veřejné vystoupení před zastupitelstvem a přestaňte nás tím otravovat. Chápete to nebo to potřebujete objasnit po čtvrté?
Vždyť nic neřeším. Nekopejte kolem sebe jako malé dítě, neurážejte lidi v diskuzích a chovejte se slušně. Popřál jsem Vám hezký den a vy mi tady namísto toho vyblijete něco o hloupém mozku? To je fakt takový problém diskutovat slušně a nikoho nenapadat?
Už jste přihlášen do diskuze na příštím zasedání zastupitelstva vaší obce s bodem návrh na úpravu OZV regulujícím poplatek za parkovaní?
Fakt přemýšlím, co Vás vyhnalo do takových emocí nebo jestli se takhle chováte normálně. Jestli třeba máte náročný den nebo se Vám přihodilo něco v životě nebo komu vlastně ten Váš vztek náleží, že máte potřebu jej tady prskat na anonymního diskutujícího v random diskuzi na webu. Přitom já Vás ani nechtěl ničím rozčílit, tak mě Vaše reakce dost překvapují.
Přemýšlejte o tom vystoupení na zasedání zastupitelstva obce.
Na uvedené trase nejezdí jen ČD, ale ještě RJ a Leo… Zkoušel jste tyto dopravce? A mimochodem… kromě Pendolina má ČD ještě IC-čka, které jedou na komerční riziko dopravce a je na nich zařazen InterJet (jezdí furt stejná souprava) a to v 7:11, v 8:11, a 10:11 (když beru dopoledne). To jste taky nezkoušel, ze?
Kafe zdarma nepotřebuju a předraženou tramvaj na cestu delší než 50 km nepoužívám, stačí vám to tak. Já mám jasnou preferenci a ta se bohužel neslučuje s vašimi šotosexuálními představami o tom že každý musí vyvrcholit při jízdě jakýmkoliv vlakem. Ptejte se klidně dál, rád odpovím.
Jakou tramvaj? InterJet jsou „klasické vozy“ a rozhodně ne něco a-la tramvaj (jako třeba Leo). Ale hlavně že znáte moje „šotosexuální“ představy. Já už vaše „autosexuální“ představy znám taky. Díky, už budu ticho
Argument, že jedu na jednání, které nevím kdy skončí je volovina. Tito jednatelé nejí, nezajímají se o kulturu? Nechtějí poznat zblízka danou lokalitu? Potřebují vypustit co nejvíc emisí, co nejvíce lidem pod nos? Ať doktoři mají co dělat.
Pokud pracujete osm ať deset hodin denně a chcete strávit co nejvíce času s dětmi, tak volíte z daného pohledu nejefektivnější řešení.
Zneužívat v argumentaci děti, je poměrně časný nešvar. Ale, přistoupím tedy na vaši hru. Kdo chce se svými dětmi strávit hodně času neriskuje nebezpečnou dálnici, kde může kamion přejet do protisměru a zabít celou rodinu. Na dálnicích jsou každý den půlhodinová zpoždění, Praha je neprůjezdná (20km/h) takže cesta autem může reálně naopak zabrat více času než MHD+vlak. A za poslední, každý kdo jezdí auty, tak svým dětem způsobuje astma, přispívá na rakovinu a otepluje jim planetu. To jsou zvláštní rodiče, kteří svým dětem zhorší podmínky pro život. Takové hyeny rodiče, nechtěl bych.
takto uvažuje uvědomělý rodič , kterého zajímají enviromentální otázky a hlavně- má na to peníze. Já jsem v porovnání s okolím odpůrce individuální automobilové , ale i tranzitní nákladní dopravy. Vlaky mám rád , jenže realita mi nedovolovala jezdit s dětmi vlakem. Proč ? peníze. V době , kdy se pustili z vězení zloději a vrazi pod rouškou humanity , mě cesta z Českého brodu do Českého ráje stála autem 250kč. 2h. Vlakem přes 300kč a ještě jsem musel inhalovat cigarety na nástupišti. Po deseti letech se nůžky rozevřely ještě více a děti chtivé vlaku měli otázky proč jedeme autem.… Číst vice »
Klasicky jste zapomněl započítat pořizovací cenu auta, servis a údržbu. Co já vím tak u ČD problém s cestujícími není. většinou jezdí jen studenti, mladší vzdělaní lidé a smradlavé spolucestující jsem snad nezažil. Dost plivete na ekologickou dopravu, i přesto, že se v první části chválíte jak jste ohleduplný k ŽP.
Za nešvar argument s dětmi označují především bezdětní, osamocení, “uvědomělí” a znudění mladí městští spoluobčané a to především proto, že se jim na něj pochopitelně nesnadno hledají argumenty🙂 Až, respektive jestli, se kterákoliv z popsaných věcí změní, změní se i jejich náhled na věc a zcela jistě klesne jejich radikalismus, už proto, že na něj nebudou mít čas. Zkrátka vývoj, nic dramatického.
Mě jen fascinuje argument autofanatiků rodinou a dětmi ale z článku vidíme, že 78% lidí jezdí po D1 sami v autě. A nemějte péči, já se svými dětmi budu jezdit jen a pouze elektroautem.
Vy vozíte svoje děti v 5:15 ráno autem, když jedete do práce?
Nezlobte se na mě, ale tohle fakt do slušně diskuze nepatří. Vždyť nemůžete vědět, kdo ty argumenty píše, soustřeďte se na to co píše a netahejte tady prosím tyhle fauly.
Píše mimo jiné to, že všichni ostatní lžou a označuje je za autofanatiky, hyeny a spalovací fanatiky. Na to se těžko reaguje slušně, i když musím uznat, že možné to jistě je.
Jojo, chápu. Taky ze mě tady občas v emocích vyletí něco na co pak zpětné nejsem úplně hrdý. Vás tady považuji za jednoho z těch, co se s nimi dá rozumně diskutovat, tak mě to u vás zarazilo.
….hledani ruznych akcnich jizdenek , kombinovani mesic dopredu koupenych to opravdu neni cesta…
Přesně tak. Otravuje to a tím odhání cestující z vlaků. Kdo jezdí málo, aby to nejdříve nastudoval. Jenže kdyby se to zjednodušilo tak by bylo o jednoho úředníka na GŘ méně, a to nelze připustit.
Protiargument – kdo chce se svými dětmi strávit hodně času, neriskuje nebezpečnou železnici, kde může kamion vjet před vlak a zabít nejednu rodinu. A to s tím ubližováním dětem můžete v prakticky stejné míře aplikovat i na ten vlak.
Jenže rychlovlaky jsou na západě využívané hlavně lidmi z businessu. Jsou tam právě rychlejši. A opomijite možnost ve vlaku pracovat, máte tam komfortní 2 hodiny. Nemusíte řešit parkování, od vlaku jedete taxíkem (neřešíte cenu samozřejmě, čas je násobně dražší). Právě tohle je cílová skupina pro rychlovlaky.
Ne. Pokud jedu někam na jednání, tak mě lokalita nezajímá. jedu tam pracovně a většinou na otočku.
1) nehodlám tam trávit víc svýho osobního času než je potřeba
2) asi žádná firma neudělá z několikahodinovýho jednání, minimálně dvoudenní zájezd. Kór pokud to je v republice.
3) projednával jste někdy něco složitějšího, než koupi basy lahváčů v samošce ? Většinou se jedná o dost vysoký částky. nebo složitější zařízení a tam to nejde schválit za 5 minut od stolu. A není nic zvláštního, že se to přebírání a schvalování děje opakovaně.
Myslíte si, že má někdo chuť po pár hodinách poslouchání plkani nesmyslů se tam ještě pak procházet? Ale no tak, kazdy je rád, že vypadne a pádí zpátky domů. Emise? Proč to nerikate politikům, co lítají sem a tam pro nic za nic. Nebo co takové výletní lodi?
Lidem pod nos? Ty lidi si platí za komfort, auto, provoz auta. Když si to platím a ne málo, mám právo to využívat.
No fujtajbl. když si platíte rakovinomet máte právo ho využívat. Proč si neplatíte třeba vozidlo, kterému bude z výfuku kapat kyselina sírová? Nebo Máte přece právo ho využívat. Nebo Plutonium 228? Nebo rovnou otravu Bečvy, přece když platíte můžete cokoliv. A co atomovej výbuch nad českem, přece platíte, néé?
Ono už jen jet někam kvůli „plkání nesmyslů“ ukazuje, že něco je špatně, protože ve výsledku se člověk nic nedozví, nic mu to nepřinese a jde o zbytečnou jízdu.
A tu prohlídku města máte ‚billable‘? Ne všichni ‚delaji‘ ve státním…
To jste vyhmátnul jádro pudla: Netuší o čem to je, ale chtějí nařizovat, jak to má vypadat, přičemž realita musí stranou, zákoník práce stranou…
*) To pudlo, nikoliv ten pes. Pochází to z výroby železa (zkujňování) v pudlovací peci. Jádro bylo to, co se pak dál zpracovávalo, zbytek byl odpad.
Proč mají lidé jako vy potřebu řešit to co dělají jiní a co vyhovuje jim. Nejste povoláním sociální inženýr? .-) Nechte laskavě každému jeho právo volby a jeho způsob nakládání s časem. To že vy nemáte nic jiného na práci, krom dloubání se v nose není náš problém… 🙂 Nemáte zač.
Jasně, takže necháme migranty a arabské teroristy zabíjet evropské občany? Přece je to jejich právo.
Máte to v hlavě v pořádku? Tyto kecy mimo mísu a uvažování normálního člověka na webu k dopravě? Co alobal, nezkoušel jste to aspoň na noc?
Slabá urážka, nemáte tam něco silnějšího vy agresívní zastánce posvátných autíček? Něco, za co vás smáznou.
Opakuji nesmyly o migrantech a vraždění evropanů si nechte na web jiné zájmové skupiny. Dejte si studenou sprchu a froté ručník.
Člověče, víte co to jet za zákazníkem, nebo třeba na ministerstvo ? Viditelně ne. Fakt po jednání třeba na SFŽP půjdu oblížet muzeum moderního malířství …..
Neví… sociální inženýr zpravidla nic netuší o normálním životě. 😀
Sociální inženýr? A co když jsem mimozemšťan, když už jsme u toho vymýšlení té správné reality.
Konečně to z vás vypadlo!
A ty vaše „vysoce podnětné“ příspěvky, ty to jenom potvrzují.
Na ministerstvo byste měli mít povinnost jezdit vlakem. Tam se většinou chodí jen s příruční aktovkou. Třeba rakouský prezident jezdí vlakem.
… A drážní inspekce ať jede na místo nehody taky vlakem. Koleje tam 100% vedou…😁
Šlapací bezemisní drezínou a pěkně udržitelně… 🙂 🙂 🙂
Než tam došlapou, tak tři dny nepojednoou vlaky, nahradí se autobusem, no to je rána silniční dopravě! 😀
Nechte té laciné propagandy tady se řeší udržitelnost a ekologie na železnici .-) 🙂 🙂
U nás kdyby ministři mohli tak by letěli letadlem až do“ na ministerstvo“
Není to nic technicky nemožného, při použití vrtulníku. Ale oni nejsou takoví pitomci.
Vy byste měl absolvovat ambulantní péči, minimálně. Po Vídni jezdí rakouský prezident MHD?
Kde jsem psal, že po Vídni? Chtělo by to urgentní ambulantní péči, kvůli nastupující slepotě.
Na to nádraží odkud jel vlakem se dostal jak vzducholodí? 🙂
Že by elektromobilem?
Tak tím elektromobilem můžu jet až do cíle 😉
Fakt? Přece elektromobilem ani zadarmo a nikam to nedojede.
A že to soudruzi v brněnském KAMu a na radnici opakovaně nechtějí pochopit.
Holt jsou odborníci a “odborníci”.
No, takže 78% lidí jezdí po D1 po jednom? Tomu se říká efektivita. Tak proč ti hlupáci nejezdí v autech pro dva? Projeli by méně paliva a měli by i levnější auta? Ale hlavně každý zastánce gumokolů, se vymlouvá, jak denně převáží klavír, jede k doktorovi, a realita je někde jinde. Tím hlavním důvodem pro použití auta nejspíš bude zažitá masírka, že kdo nemá auto, nejlépe SUV, není úspěšný, lenost udělat pár kroků na nádraží (zvýšený výskyt tlusťochů) a arogance fanatických řidičů k ŽP a právu obyvatel, mít města bez obtěžujících aut.
Důvod je stejný, jako proč si nepěstujete brambory sám. Nemáte na to čas.
Jasně, brambory nepěstovat. Raději se nechat okrádat řetězci a nahnilými bramborami dovezenými ze Španělska, Německa a Turecka. To musí být tedy terno.
Neokradl vás spíš někdo o rozum? Soudě dle vašich socinženýrských výplodů.
Došly argumenty, nastupují urážky.
Sociálního inženýra považujete za urážku? Tak to je mi líto, ale rádo se stalo, pochopitelně. Vy se vraťte ke svým migrantům… 🙂 🙂 🙂
Vy jste opravdu soběstačný zemědělec, co si pěstuje brambory, obilí a všechny druhy zeleniny sám, a také chová dobytek a králíky, takže si nic z toho nemusíte kupovat, nebo to byla jen taková „teorie“?
Ne, ale nakupuji výhradně u českých zemědělců. Aby si za moje peníze menežéři z Kaufu nemohli válet šunky v Karibiku.
Při čtení vašich komentářů se mi vybavila krásná hláška ze seriálu MASH která na vás 100% sedí: “Emocionálně vyčerpaný, morálně na dně.” 🙂
Kdo to říká, ten to je…
Frank Burns?
Yes 🙂 🙂
Mám dojem, že anglické „morale“ je něco dost jiného než české „morálka“. Spíš něco jako bojová motivace, a tam má Hala D naopak peak.
Ach jo…. potřebujete ještě něco dodat? 🙂 Odpůrce aut který sám jezdí autem, protože prý musí a vlakem jezdí jen kvůli vlastnímu sraní…. To je peak? Panenko Marjá Svatokopecká a Sedmibolestná….
Smazáno. Uživatel zablokován.
A propos jak se k tomu zemědělci dopravíte na koloběžce? Nebo to ten zemědělec doveze šlapací drezínou na nákladové nádraží? Nevadí vám, že ten zemědělec používá traktor a další techniku se spalovacím motorem? Nebo vybíráte takového který orá, seje a sklízí koňmo a pak to doveze na šlapací drezíně zákazníkům? Dejte kontakt, chceme ho vidět!!! 🙂 🙂 🙂
Vám už nic nepomůže, až skončíte na JIP po bouračce či s rakovinou, určitě nám dáte sem do diskuzí vědět, že za to můžu já, Fiala, EU a další ekologický aktivisti.
Odpovězte na otázku jak to s tím zásobováním od soukromého zemědělce děláte, edukujte nás, my jsme novinek žádostiví. Šup povídejte.
No já bych chtěl jet úzkokolejkou. Ale ty se zrušily, povinností dnešní doby je jet smraďochem, tak mi nic jiného nezbývá. Bohužel. Autíčkářská lobby mě bohužel omezuje.
Paní, musíte počkat, teď jede úzkokolejka, zdravotníci musí dávát přednost.
Prý máte jet do porodnice na kole, ozvalo se odkudsi…
Nejlepší pro manipulaci jsou vždy děti, těhotné, ženy, babičky s klavírem. Nejsem sketa, ale toto zneužívání slabších proti ekologické kolejové dopravě je vyloženě odporné.
Hele, když by tam bylo lidí na úzkokolejku, tak tam dozajista jezdí autobus. Můžeš jet tím.
A že by to zelinář dovezl na náves?
A jsme doma co. Plná huba udržitelnosti a zákazů a příkazu pro jiné ale sami jezdíme autem. Protože nakupuje u soukromého zemědělce 🙂 Umírám smíchy, umírám smíchy… 🙂 🙂 :-). Co kolo nemáte?
To psal někde nahoře, že jezdí vlakem a když vyměšuje, tak nezastavuje.
Třeba bude jezdit nakupovat na „nový hlavák“, architekti pod tou pergolou sliboavali mj. i tržiště.
Já mám spíš pocit, že už nikam nejezdí a jenom vyměšuje… 🙂 🙂 🙂 Dnešek je toho skvělým důkazem.
Bacha, i ta motyka se časem opracuje a taky pluh je potřeba něchat odbčas překovat.
Ale je možné, že si veškeré nádobí vyrobil sám a talíře má taky dřevěné, hrnce jenom hliněné, doma pálené a dráteníka poslal pryč i s kominíkem: podle něj zbytečná cesta.
Jan Neruda: Dědova mísa…
Zeleno-modrý fanatismus a hulvátství, víc toho ve Vašem příspěvku není. V 50. letech minulého století byste se cítil jako doma.
já zažívám hulvátstvi denně na silnicích. po zimě se ve vztahu k cyklistům objevil nový fenomém – nedani prednosti v jizde. za 30km 6x. to je arogance plechu.
Bych nastejno mohl přeložit aktuální statistiku neosvětlených cyklistů v půl sedmé, ve sedm večer. Těžko se to chápe. Nutno však dodat, že vydlabáno v hlavě mají často obě strany. Nerespekt k pravidlům však bude obecnější problém celé společnosti.
A co to má společného s tématem, tedy s jízdou po dálnici? Víte vůbec, že tam cyklisté nemají co dělat?
Navíc pokud byste si dal námahu a přečetl si to na co jsem reagoval, tak byste musel uznat, že mám pravdu. Tedy pokud nejste stejný fanatik.
Soudě podle zpráv jsou fanatici většinou v těch autech co bourají na dálnicích, parkují na chodníku a překážejí v ulicích. Plechový autoterorismus.
Ne, fanatici jsou lidé, kteří přesně vědí jak by ostatní lidé měli myslet a žít a když to ti lidé odmítají akceptovat, tak jim nadávají a pokud by měli tu možnost, tak by neváhali je k tomu nutit i násilím. Tedy jak říkám, v 50. letech byste se v čele nějakého akčního výboru zcela jistě realizoval.
Přesně jste vystihl současné příslušníky Stb, co to kecám automobilového provozu, kteří neustále diktují jak vlak používat nelze, lokálky jsou fujtajbl, úzkokolejka bléé, pěšky se chodit po magistrále nesmí, a nutili by chodce opustit chodník i násilím, aby tam mohli zaparkovat. Není bez zajímavosti, že bezmezný obdiv k neregulované autodopravě vznikl právě za soudruhů aby v SSSR měli dostatečné zisky z ropy.
Zřejmě vůbec nechápete jak funguje ekonomika Vy lokálko. Ale co od levicového fanatika také čekat, že? Jak říkám, v StB nebo v čele akčního výboru byste se našel.
A že by to mohlo být třeba tím, že jim nabídka veřejné dopravy nevyhovuje? Z mého bydliště jižně od Prahy, pokud jedu na východ republiky například než dojedu vlakem do Prahy a nasednu do nějakého rychlíku, tak se již blížím autem k Brnu…
Přesně tak, vlake + bus od nás jezdí pouze „od rozbřesku do soumraku“. Noční spoje 0, problém není cesta nádraží – nádraží, ale tu „poslední míli“, kam nic v danou dobu nejede.
hezky jste to napsal. a presne to ukazuje jak nadrazi nehvizdy je spatny napad
Co je na nádraží v Nehvizdech blbě?
Stále jste nepochopil jeho účel a stále rozséváte tuto dezinformaci ač vám to bylo několikrát vysvětleno?
Zcela naopak. Nádraží Nehvizdy je perfektní nápad pro obsluhu východní a jižní části okolí Prahy.
Za dvacet minut tam autem doskáči, zaparkuji (to je důležité) a mohu cestovat vlakem.
Zatímco dnes do Kolína jedu hodinu autem a stejně nezaparkuji…
To chcete, aby ty auta, co budou parkovat u nádraží v Nehvizdech jely až do Prahy ke hlavnímu nádraží???
Ne, ale můžou parkovat u toho nádraží, ze kterého lidé dojedou vlakem do Prahy hl. n. a odtud dále po VRT.
Ostatně při cestách lidí z jiné než (severo-/)východní části za Prahou to tak dělat budou.
P. S. I zde vypíchnu dvojakost, kdy nádraží „za městem“ (Nehvizdy) najednou má být výhodné, zato u Velkého Meziříčí je (falešně – jedno s druhým se nevylučuje) argumentováno nádražím „v centru“.
Tak samozřejmě. Pokud železniční trasa neexistuje, nebo zůstala na úrovni století páry, pak nemůže zákonitě vzniknout ani odpovídající nabídka. Takových směrů z nejrůznějších regionů je více než málo.
Vždyť i ty silnice jsou větišnou z doby potahů, no používají se dodneška a naštěstí nikoho nenapadlo zakázat chodit po silnici, když tam není chodník.
Na mnoha vesnicích je ta cesta již od svého vzniku sdílenou zónou, jen to tak nikdo nikdy nenazval. Jo, uhýbá, ten, kdo to má jednodušší.
Navíc to máte kousek k nejbližšímu dálničnímu exitu = není co řešit (ani VRT by vám to nezlepšila).
Co je vám po tom kdo a jak čím jezdí, vy si řešte svoje.
Řeším si svoje – ovzduší, které dýchám mi otravují bezohlední autofilové.
Ach jo ty jsi případ 😞
Nemám právo na čisté ovzduší, co nezpůsobuje rakovinu?
Tohle vyřeší elektromobily – plusmínus v době, kdy ta VRT (možná) bude existovat.
Jděte si mávat mávátkem před tepelné elektrárny, hutě, ocelárny a teplárny. Přestaňte spotřebovávat statky, aby je nemuseli vozit kamiony. Ahoj.
Proč? Tepelné elektrárny se zbourají, postaví jaderné. Hutě se odsíří, teplárny taky, nebo nebudou spalovat uhlí. Na dopravu máme elektrická auta a elektrické vlaky a tramvaje. Největší fanatici jsou skalní zastánci spalováků a uhlí.
A proč vám vadí auta teď, znečišťování velkými zdroji je vám teď a tady putna? 🙂
Není, ale uhelné elektrárny se budou bourat. Smradlavá autíčka jsou nejhorší zdroj znečištění, protože to roznesou úplně všude. Nejste žádný velký myslitel. VŠ byste nedal.
A co s tím teď hned uděláte, s těmi velkými zdroji? Teď hned ne zítra mě zajímá.
Z pána se stal ekolog? Nejdřív omezte svoje fosilauta, včera bylo pozdě.
Ptám se na řešení, s velkými zdroji obřího znečištění. takže valte ty svoje kydy.
No jestli studujete VŠ tak bych se tim moc nechlubil. Vaše názory jsou jak u mého sedmileté syna.
Tak to máte chytrého synka, VŠ v 7 letech, to je hotovej Einstein. Bude Nobelovka v rodině?
Aut pro dva už na trhu kvůli “ekologickým” regulacím moc nezbylo. MX-5, BRZ, GR86 a i těch se vyrobí/doveze méně, než kolik je zájemců, opět kvůli nesmyslným regulacím, které právě lidé jako vy zpravidla podporují. Důsledkem holt je, že se vyrábějí a kupují SUV – stupidní unifikovaná vozidla, bohužel. Mysleli jste to dobře, ale dopadlo to jako vždycky.
Hahaha, prej kvůli ekologickým regulacím. Já vám řeknu naprosto přesně proč se nedělají malá auta. Protože nenažraným automobilkám nevydělají dost peněz a ropným společnostem spotřebují málo paliva. Takže lžete jako všichni spalovací fanatici.
Zjednodušeně: z každého auta s konvenčním motorem se odvádí úřednickým vzorečkem stanovená emisní pokuta kamsi. Tato jakási sankce spolu s jinými direktivy křiví trh a prodražuje i ta malá „ekologičtější“ auta o vysoké desítky tisíc, u nás se (mimo bohatší regiony) nedosažitelným zbožím stává třeba i ta malá Fabka. Automobilkám se přestává vyplácet výroba v menších objemech, resp. tříštit investice v okamžiku časového narativu s přechodem na EV. Nedopadne to dobře.
Mno co, koupí indického tuk-tuka na baterky. Těch pár kilometrů do města to ujede a když to měl 1/4 hodiny pěšky na zastávku, tak bude stejně rychlejší.
Blbé je, že ten tuktuk nesplňuje bezpečností předpisy ani z doby Velorexe, s Vmax 40 km/h nemusí, olověné baterie stojí pakatel proti lithiovým, nabije doma v garáži.
… a protože sociální inženýr nemá garáž, tak zakéže i elektrický skůtr.
Přesně. A to zdražení je víceméně paušální, nezávisí nutně na ceně auta. U velkého SUV je skoro jedno, jestli stojí 1 500 000,- Kč nebo 1 600 000,- Kč, zatímco malé auto, které by normálně stálo do 300 000,- Kč, stojí 400 000,- Kč, a stává se neprodejným. Než dát za novou Fabii 400 000,- Kč, to už řada lidí radši koupí ojetou Octavii nebo SUV. Na to automobilky reagují a snaží se prodávat více dražších aut s vyšší marží, protože u těch malých už nižší marži nedoženou množstvím prodaných kusů.
K nádraží kde staví napr. Pendolino to mám 40 km,Pardubice.Abych se tam dostal musím jednou přestoupit a počítat bohužel ze spožděním,které jsou běžné i když není výluka.Výsledek je že vyrážím minimálně hodinu a půl předem ,jezdím na Slovensko .Blíž se to nevyplatí protože než bych dorazil na nádraží tak jsem na jedné straně autem v Olomouci nebo Praze a pokud nejedete zase přímo do měst kde to má zastávku tak se to prostě nevyplatí,jak časově tak pohodlím.K čemu pohodlí v rychlovlaku když se pak plácám ze zavazadly mezi vlaky nebo autobusy?Tohle je realita a né jen papírová studie.Kvalitní rychlíky které… Číst vice »
Ne. VRT musí fungovat jako součást sítě. Nic víc a nic míň.
Přičemž tu sít nelze oddělit ani od MHD, ani od regionálních autobusů. Veřejná doprava má být 1 systém, prostředky podle poptávky a účelu (někde i ta lanovka – na Petřín).
Ty „kvalitní rychlíky“ budou právě díky VRT podstatně lepší.
Berte to tak, že váš směr není ekvivalentem D1 Praha – Brno. Ta studie neřeší celkový rozptyl.
Vždy bude záležet odkud kam jedete.
Lpět na Pendolínu je docela dětinské. 🙂
Nikdy jsem se se zavazadlem neplácal, batoh si nesu pohodlně na zádech.
Rychlost 150 km/h jako maximální je stále pomalá i na naši republiku. Protože pak nějaká průměrná rychlost (od domu do domu) vychází zásadně míň. A jediné co se na tom dá zlepšit je zrychlení železnice, zrychlit dopravu z/na nádraží už moc nejde.
Mám podezření, že EU si dává trochu pozor poté co pomohla zafinancovat mnoho VRT ve Španělsku, kde některé z nich vedou trochu odnikud nikam nebo na venkov, některé úseky snad byly postaveny dokonce jako prozatím jednokolejné. Nemyslím si, že by v případě páteřní VRTky v ČR byly nějaké větší kontroverze o zbytečnosti.
VRTka obecně je investice na mnoho dekád a může se stát, že třeba zpočátku bude vypadat jako zklamání, později se ale stane neodmyslitelnou a třeba i přetíženou tepnou.
Oni taky časem vymřou ti boomeři, pro než neexistuje nic než auto.
„Boomeři, pro než neexistuje nic než auto“ je nesmyslný stereotyp.
Je to velmi převládající trend v dané věkové skupině.
Nemám dojem, že převládající.
lidi mezi lety 45 a 65 extrémně ohrnují nos nad čímkoliv co není bezohledný individualismus jehož se stalo auto symbolem
To je vaše představa. Nesdílím ji.
Pokud se budou VRT stavět v pořadí logických naplánovaných etap, tak každá etapa přinese přínos pro železniční síť a zrychlení dopravy, i kdyby se další (teoreticky) etapa nestavěla.
Potenciál terminálu v Nehvizdech trochu zabijí v současnosti rekonstruovaná trať z Prahy do Čelákovic, která budoucí terminál těsně mine, přitom na něj šla bez problémů napojit. Takto v budoucnu lidé z Čelákovic, Mladé Boleslavi, Turnova, Liberce atd. budou muset do Prahy a pak teprve směr VRT Brno/Ostrava, ztratí tak zbytečně nejméně půl hodiny času a terminál nebude terminálem, ale jen zastávkou na cestě.
Je tam ovsem to napojeni (o neco vetsi zajizdkou) pres Nymburk, zdalipak se cast relaci o kterych uvazujete nevyplati tamtudy? Ale ano, je to takovy nacestny terminal vic nez uzel, zeleznicne a v tomhle meritku videno.
Tomu se říká plánování po česku.
Ale když se na to tady upozorňovalo, lidé byli vysmíváni, že tomu nerozumí.
Tam řekněte, kudy by ta VRT měla jít, aby jste ji napojil na uvažovanou trasu do Liberce?
Nojo, a VRT Polabí zatížit dalším půlhodinovým taktem? To už by na něm 4 koleje nestačily a musel byste přidávat další.
Zajímalo by mě, co ta mínusy znamenají. Odpovíte?
Z Čelákovic bych očekával do Nehvizd MHD.
Dokud nebude z Mladé Boleslavi, Turnova, Liberce nějaká nová trať na 200 km/h, tak bych očekával že by do Nehvizd mohla jezdit nějaká dálková linka z těchto měst. Až bude nová trať, tak bych to tak horké neviděl se ztrátami času.
Osobně bych si dovedl představit udělat do Nehvizd smyšku, z jedné strany částečně využít vlečku do lomu a z druhé trať do Mochova. Rychlostně asi nic moc, návaznost by nějaká mohla být.
Pokud tato akademická studie k něčemu povede… Jenže dlouho nepovede. To je velká škoda. Za mě pro auto hovoří rychlost, pohodlí a časové hledisko „dveře -dveře“ (1:52-2:08 při „dodržování“ a dle provozu, vlak+MHD časově tedy silně prohrává, zvláště večer). Při slabém provozu (půlnoční návraty) si troufám tvrdit, že cesta (řízení) je forma relaxace. Mínusy: 1. Náklady, vč. parkovného. Překlápí se v momentu, a to výrazně, kdy jedeme ve třech. 2. Silná (otravná) kamionová doprava, občas nějaká ta prasárnička bez podívání do zrcátka, že! Vlaky: Pro neIN mezi Prahou a Brnem již docela drahá sranda. Kolegyně šla do vývrtky, když zjistila,… Číst vice »
Pokud nebude reálné srovnání, tedy dokončená stavba, pak platí vaše první věta. Ta zaostalost železnice je bohužel značná a teď se uvidí jak rychle se přejde o osvědčeném mluvení o problému k vlastní realizaci.
A není právě to, co píšete, závěr tě studie?
Opravdu tady někdo věří, že mezi Prahou a Brnem bude využívat aspoň 9 milionů lidí ročně?? Nebo mezi Brnem a Ostravou?
Je to reálné číslo. Zvlášť když se v Praze počet obyvatel pořád tak zvětšuje. Těch 9 mil. není zas tak velké číslo. Hlavákem v roce 2019 prošlo 33 mil. cestujících a než se VRT dostaví, bude se tam tlačit dvojnásobek – je to vpodstatě demografická nutnost. Nevím proč by nejméně sedmina z nich nevyužila VRT.
Bude. 😉
A proč ne. Zejména po napojení na zahraniční rychlé tratě, kdy přibude tranzit.
Nevím, celou studii neznám, ale to co je zde zveřejněno považuji spíše, za klasickou akademickoua „práci pro práci“, z vlastní zkušenosti to prostředí znám. 1) Jedu z Brna do Prahy služebně na jednání – jedu autem, protože sebou vezu podklady (ne vše lze mít a pak použít elektronicky) a zákazník většinou nesídlí u nádraží. Nevím kdy jednání skončí a nemíním čekat až náhodou něco pojede (a vejdu se tam). 2) Jedu do Prahy za zábavou – jedu vlakem, mám klid, neřeším parkování, mohu si dát pivko a nějaká minuta na nádraží mně netrápí. Troufnu si odhadnout, že cca 60 %… Číst vice »
Jak objemné máte ty podklady, že se vám nevlezou do příručního zavazadla?
Nevíte kdy jednání skončí – když budou jezdit vlaky v max hodinovém taktu, pak vám je to celkem jedno. Jediná výjimka kdyby se jednání protáhlo dlouho do noci, pak bych já osobně zase neriskoval unavený usednout za volant.
Nevím, no. Já osobně jsem jezdil na řadu business trips, a s jedinou výjimkou (5 lidí v autě Brno-Mnichov) byla nejlogičtější volba hromadná doprava.
Možná je vaše user story jiná, pak ale prosím přijměte mou dost rozdílnou zkušenost.
Ono asi záleží případ od připadu. Jasněže třeba instalatér, elektrikář, realitní makléř či pojišťovák (což je ale snad díky internetovému sjednávání úpadková profese) se asi bez auta neobejdou.
Ale na druhou stranu je řada profesí (vč. nás, státních úředníků), kde bych jízdu autem považoval spíš za marnění prac. doby. Neb zatímco ve vlaku člověk vytáhne noťas a s lecčím služebním pohne (já už si třeba protokoly ke státním dozorům chystám výhradně ve vlaku), čas v autě je pro prac. výkon definitivně ztracený…
Jako, že díky internetu ti někdo opraví wc, překope trubky nebo natáhne a zapojí kabely.
Tak jasně, v Praze si budu objednávat na podobné práce instalatéra či elektrikáře z Brna a naopak, to dá rozum…
Nápověda: První věta, druhý odstavec.
když jste statní úředník , taky jste dostal pokyn pri vyplňování cestovních náhrad udávat cenu za dopravu za benzin spotrebovany v aute , presto ze jste použil vlak? protoze jizdenka na vlak je drazši a stat musi šetřit?
docela se to rozmaha . vim i o zamestnanci h jedne veeelke banky co to maji stejne.
Vlak dražší, jako při úřední ceně 5,20 Kč/km pro auto?
A když je to zapotřebí, lze pro dotyčného na to nádraží i poslat vůz. Běžná praxe tam, kde to lze.
Jsem projektant, výkresová dokumetace je klidně x kilo. A ano mám to elektronicky. Ale zákazníků co by to řešili nad PC je minimum, chcou papír. Nebo nedej bože státní úřad. Tam vás s dwg vyhodí už na vrátnici. Ale primárně, vlak + metro + autobus + pěšky – děkuji jen pro šotouše, já na to nemám ani čas ani morál. A to je Praha, co třeba taková Horní Dolní s dojezdem VD 6 hodin (Plzeň).
Je pravda, že dnes ještě hodně lidí chce papír, ale v roce 2040-70? To asi budou jednačky a kanceláře vypadat trochu jinak. Budou se možná od našich lišit podobně jako ty naše od devadesátkových, kdy se někde krčily jeden dva malé CRT monitory.
To se budou státní úředníci divit, až na ně dopadne BIM. DWG je minulost. Pryč s těmito fosiliemi.
Ad 1) „nemíním čekat až náhodou něco pojede“ – o to bych se asi zas tak nebál, když se v optimistickém případě plánuje 5 páru za hodinu ve špičce, což odpoledne a vpodvečer bude taky.
Podle mě práve business je hlavní cílová skupina. Neřeší finance, ve vlaku může pracovat, využije taxi pro cestu na/z nádraží. Podobne jako kdyz na jednání letite letadlem. Ostatně i do Ostravy se létá.
Cena je taky znát. Máme děti 3 a 5 let které ve vlaku zatím neplatí a i dva dospělí nás stojí víc než cesta autem. Ve chvíli kdy za drtí platit začneme se cesta citelně prodraží a donutí nás to jezdit autem. Ceny už teď jsou ve vlaku vysoké a hrozně jsou zmatené slevy i velké zdražování za poslední roky. Jezdili jsme každý týden. Praha – Rumburk za 139/osoba a dnes to je 219/osoba a vlakem tam už nejezdíme. Zrovna tam platila a platí akce na tuto trasu ale autobus stojí 144 Kč aauto vyjde tak na 250 na čtyři… Číst vice »
Týýýjo, to máte nějaké laciné auto, fakt jste do toho správně rozpustil i pořizovací náklady a náklady na údržbu?
Nerozpustil. Auto dostal zadarmo, poplatky na údržbu a výstavbu silnic žádné neplatí, nebo jen minimální. Jezdí na vodu a servis neví co je.
Proč stále lžete, že neplatí žádné poplatky? Řidiči aut zaplatí na spotřební dani takové, že osobokilometr ve vlaku stojí stát mnohonásobně více než v autě. Podívejte se konečně do ročenek MD a spočítejte si to.
Co se týká započítává i ceny nového auta tak je to dost ošemetné. Při výpočtu jestli pojedu nebo ne to auto většinou mám. Auto už jsme zaplatil a tedy do porovnání co je výhodnější je nesmysl to započítat.
Platí se poplatky za vypuštěné CO2, NOX a použití každého kilometru silnice? Jestli ne tak lžete vy.
Více méně ano, platí. Platí se podle spotřeby, která je více méně úměrná nájezdu. Produkce CO2 úměrná spotřebě. U NOx je to složitější, ale v průměru auta s vyšší spotřebou také produkují více. Takže ano, auta platí přesně podle toho co jste napsal
Dost pochybuju. Silnice I až III třídy jsou bez mýta, které je stejně dost malé i na dálnicích.
Chápete že půlku ceny benzínu nebo nafty dělá spotřební daň? Takže kdo má větší spotřebu více platí?
Vy tankujete za 20 Kč litr? Gratuluji:-)Nafta spotřební daň 9,95 Kč.
Tankuji benzín, naposledy jsem bral za 36.90. Dle https://www.kurzy.cz/kalkulacka/spotrebni-dan-benzin-nafta/
Je daň 52,14 %. Kromě spotřební daně se ještě platí DPH i ze spotřební daně. Ok, pokud nebereme DPH z ceny benzínu, tak je to stále 43 %.
Psal jste o spotřební dani. spotřební daň z benzínu je 12,84, ani to není polovina ceny benzínu. Pokud tu máte potřebu někoho mistrovat na úrovni Karla Havlíčka, tak se prosím držte faktů.
To právě není, spotřební daň z benzínu je 12.84 x 1.21. DPH se aplikuje na cenu včetně spotřební daně.
Za lokomotivy se neplatí spotřební daň? Já se bavím o poplatcích za použití dopravní infrastruktury.
Vy jste psal také o CO2 a NOx. Lokomotivy vypouštějí hodně CO2 a auta zlé?
Víte, co je spotřební daň?
tak to ale není , auto si lidi pořizuji protoze chtějí , musi , dosaďte si co chcete , ja auto opravdu dostal zadarmo od dědecka. a když už je doma proc ho nepoužít. čim víc se používa , tím více je efektivní jeho vlastnictvi.a servis , ten olej za 800 rocne jsem si vzdy vymenil sam. ( ja vim , extrem) myslíte že je v pořádku když cesta vlakem 20km stojí 60kc , se psem 80kc . ? autem 30kc. a nemusím půl hodiny na zaplyvané zastávce vyhlížet zpožděný vlak. nestavme vrt , zrychleme to co tu je .… Číst vice »
No to tam samozrejme chybi. Nicmene, valna cast tech nakladu ve chvili, kdy auto uz vlastnite (coz rodiny dosud vetsinou vlastni) jsou naklady fixni. Bud uz jsou splacene (porizeni vozidla) nebo formou pojistek, pravidelnych servisu atp. bezi do znacne miry jako flat-rate ve vztahu k casu. Jestli pak najedete 10 nebo 15 tis rocne uz neni takovy rozdil. (15tis je typicky najezd soukromeho auta bez sluzebniho provozu). Takze kdyz uz to auto platite a rezne pred domem, muze paradoxne pusobit motivacne ho i pouzivat. Ta vykonova slozka (palivo+opotrebeni) totiz vlastne nebude tech skutecnych 8,50Kc/km, ale treba jen 4Kc. Takze korunu… Číst vice »
Nerozpustil; takhle totiž my, majitelé auta, neuvažujeme. Auto mám, protože ho potřebuju – ne denně, ale v rámci týdne se pár cest, pro něž je auto nejlepším řešením, vyskytne. Takže fixní náklady platím tak jako tak.
Já osobně nevím, na kolik vyjde 1 km jízdy mého auta celkem a na kolik km jen v palivu. Nikdy mě to nezajímalo. Jestli pojedu autem či VHD se rozhoduju podle „celkového dojmu“ – čas, vopruz s parkováním, předcházející-navazující cesty a činnosti.
Ale to je to vaše “potřebuju”; vy ten pocit vlastnit auto vytýkáte před závorku, ale takhle to opravdu nefunguje. Uvažujete emotivně, což opravdu není ekonomická rozvaha.
Musíte si nacenit, proč něco potřebujete, jaká je alternativa a co se pro to za jaké náklady dá udělat.
Vy prostě jenom dokazujete, že doprava autem je příliš levná, protože vás “to nezajímá”, přestože stát s tím má zcela neudržitelné náklady.
Co jsou to neudržitelné náklady? Vzhledem k tomu, že železnice stojí víc, tak to jsou jaké náklady?
Vy jednáte úplně stejně emotivně, vidíte kolik stojí železnice a silniční doprava, ale absolutně ignorujeme, kolik dostane stát že silniční dopravy zpět a jaké jsou dopravní výkony
Služební, paušál je pořád stejný a platím akorát pohonné hmoty.
Pořizovací náklady na auto by mělo smysl takhle počítat jen v případě, že byste ho kupoval čistě jen kvůli určitým cestám a jinak ho nepotřeboval a dosud neměl. Tak to ale v naprosté většině případů není, zpravidla člověk auto tak jako tak už má a bude mít, mimo města téměř s jistotou.
No i ty PHM, za 250,- z Prahy do Rumburku nedojedete.
VRT nebude samozřejmě zastavovat v každém městě. Bude mít na trase pouze pár (možná jednu?) vzdálených zastávek.a proto bude pro většinu obyvatel dopravujících se např. do práce nepoužitelná. Bude sloužit pouze zlomku obyvatel. A cena bude také limitující. Nejsme v Japonsku, kde lidé dojíždějí rychlovlakem denně hodinu i více třeba do vzdáleného Tokia. Jediná zastávka Brno mezi Ostravou a Prahou bude pro většinu populace nedostačující a při více zastávkách zase již nepůjde o rychlovlak.
Podívejte se na koncepci vedení linek. Že samotná VRT bude stát mezi Prahou, Brnem a Ostravou (teď teda ignoruju další plánované úseky) ještě neznamená, že vlak musí jet výhradně mezi nimi. Ale lze samozřejmě očekávat, že tato největší města (plus jejich blízké okolí) budou zároveň nejvýznamnějšími zdroji a cíli cest.
Rozumím, na co míříte, ale u nás, narozdíl od Francie, podle které budeme VRT stavět, se to využije i pro rychlíky, které v části trasy sjedou z VRT do regionu.
Rychlíky mohou sjet „do regionu“ leda tak tam, kde bude mít vlak VRT zastávku, takže ani ony nebudou moci mít častější zastávky než vlaky VRT. Že by existovaly na širé trati VRT výhybky pro „sjezd“ rychlíků, tak to je mimo mou představivost. Ale třeba se mýlím.
Mýlíte se, koncepce našich VR tratí s těmi výhybkami pro sjezd a nájezd ostatních vlaků (Ex, R a Sp) počítá, jinak by to byly stavby k ničemu a nevycházelo by jim ekonomické hodnocení.
ten sjezd je např u jihlavy , 10km za mestem? nebo myslite spojku nehvizdy – hlavni? oboje znamena + 20 minut k ceste.
Tak si tu představivost zapmněte třeba u Velké Bíteše, u Jihlavy, kdesi u Čáslavi či Kolína.
Tam všude jsou plánovány sjezdy z VRT Brno-Praha.
Prosím, než zde začnete kritizovat VRT, zkuste si o ní něco zjistit. Kritizujete vlastní slaměné panáky, nic víc.
V jednom ze svých příspěvků jsem (laicky) zapochyboval, že na trati s rychlostí cca 300 km/hod. budou výhybky. Co v tom textu textu je kritika VRT, vy jeden mgr? Vysokoškolák by snad měl rozumět psanému textu nebo ne?
Ale budou. 😀 Dostudujte si to…
Proč by nemohly být na 300 km/h výhybky (pro jízdu do přímé)? Francouzi je mají, touto rychlostí je pojíždí, SŽ buduje podle francouzského know-how.
Ty výhybky by prý měly mít do přímé 320, do odbočky 200. Jiné výhybky budou do odbočky pomalejší, pro použití např. při údržbě.
Já vím, ale ptám se, jestli to ví Black, když něco tvrdí.
Například se počítá, že všechny výhybky ve vysokorychlostních kolejích budou s přestavitelnou srdcovkou.
u kolína ? o čem to mluvíte? ja tedy ještě stále nevím kde relevantni informace hledat, krome zdejsich zastancu vrt cimz jim timto dekuji- ale ze by mela vrt vest kolem kolina je pro me novinka. nejedna se o pucery? tak to je ovsem klasicka ucelova argumentacni lez. vite jak dlouho jedete autem z pucer do kolina? kdyz pojedu z centra brna klasickym rychlikem do kolina tak tam budu v porovnani s vrt o pul hodiny driv . vrt pucery opravdu nejsou u kolina. to by se takto mohlo mluvit o přelouči u kolína , o českem brode u kolina.… Číst vice »
Osobním vlakem jedete z Kolína do Pučer 20 minut, kdyby jezdily nějaké zrychlené pendly jako přípoje na vlaky na VRT, mohlo by to být i rychlejší.
Z Brna do Kolína pojedete po postavení VRT rychlíkem přes Třebovou za zhruba 2 hodiny. Nebo s nějakým přestupem v Havlbrodu.
Můžete to nastudovat tady:
https://www.spravazeleznic.cz/documents/50004227/119292901/Linkov%C3%A9+veden%C3%AD+VRT_1.17/18b37f2d-d388-484f-85e5-2b446e492cba?t=1694203314686
Rozlišujte zastávku (= místo pro nástup a výstup cestujících, může být i na VRT jako koleje odbočující z hlavních rychlých) a sjezd (= propojení na stávající tratě, vlky budou stavět na stávajících nádražích). Může to být oboje na stejném místě ale nemusí.
Ve Francii jsou sjezdy z VRT taky.
A stejně tak i VRT-stanice „v polích“.
Stanici TGV Valence si vzala za vzor i Dobrá správa coby propagační fotku k terminálu Jihlava-Pávov (viz https://www.spravazeleznic.cz/documents/50004227/129561401/Prezentace+St%C5%99%C3%ADte%C5%BE.pdf/3c4277bd-3ab5-4fe0-bc3a-2b36babb570d str. č. 8).
P. S. co to znamená „sjedou do regionu“? Sama VRT nepovede „regionem“?
Zastavka ma byt v Jihlave. Dnes z jihlavy do prahy/brna nikdo (vlakem) nedojizdi, protože to trvá věčnost. Ale Proč by nedojizdeli když to bude za hodinu? Znam lidi co dojíždějí z Pardubic do prahy. Tak to bude podobné možná i rychlejší.
Já v Jihlavě studoval a jezdil jsem tam a zpět přes Brno min. 2x týdně a neměl jsem s tím nejmenší problém, tak bych si s tím „nikdo“ dovolil nesouhlasit…
Ty ale nejsi, při vší úctě, prototyp průměrného – alespoň ve smyslu vztahu k dopravním prostředkům – občana ČR 🙂
… a navíc tehdy tu možnost ani neměl, takže ji nemohl využít (kdyby chtěl).
Praha 50min, Brno 40min. Tak z i aktualni predpoklad 🙂
A to jsou vlaky, ktere prijizdeji v Jihlave z regionu, aby pak tim skokem po “zeleznicni dalnici” dovezly ty, kteri jedou az do metropoli uz svizne a nevyuzivaji zaroven tu uplne nejvyssi rychlost. Pokud v Pavove zastavi ten druhy nejrychlejsi expres, pak to nejspis bude jeste rychlejsi.
Jihlava není „v regionu“?
Není žádný důvod, proč by na lince např. Praha – Jihlava – Třebíč – Brno neměly jet soupravy se stejnou konstrukční rychlostí, jaké pojedou např. na lince Praha – Brno – Kroměříž – Zlín.
P. S. K době jízdy z města Jihlavy do Prahy připočtěte i ten přesun k pávovskému nádraží.
ale ono to za hodinu nebude. jak dlouho pojedete na nadrazi vrt u dalnice? jak dlouho pojedete z nehvizd na hl n .? prictete a sectete vsechny casy. i kdyby jste jel vrt vlakem co jede do pha hl n a v nehvizdech nemusel prestupovat tak jak dlouho pojedete po prazskych spojkach? 15 min ? nechci byt advokatem busu. ale za 1,5 h bude v praze . a zastavi vam ve meste. argumentace casem nedava moc smysl . cr je mala na to abychom na 100km usetrili hodinu. to je fikce. jo kdyby bylo v planu zahrabat vrt pod zem… Číst vice »
Taky bude existovat linka co pojede z centra Jihlavy.
Z Nehvizd na hlavní to bude cca 10-15 minut a ani z toho vlaku nebudete muset vysedat.
Obyčejný rychlík to neumí, motá (podle vás) se na pražských spojkách stejně jako vlak co sjede z VRT.
Proč by se nedalo dojíždět z Jihlavy do Prahy s předpokládanou jízdní dobou cca 40 minut, když teď se třeba dojíždí z Pardubice, kde se jede cca 1 h?
Cena bude v běžném tarifu u linek objednaných MD.
Zastávka bude navíc v Nehvizdech a možná i v Pučerech(u Kolína). Sjezdy (Praha – Brno) budou směr Kolín, Nymburk, Světlá nad Sázavou, Jihlava a Velká Bíteš.
Rychlovlakem do práce hodinu dojíždět u nás nelze – pravda (protože neexistuje). Ovšem pravda také je, že „nerychlovlaky“ se u nás do práce běžně hodinu dojíždí, zejména z chudších regionů.
… přičemž cestovní doba Ústí nad Labem – Praha-Holešovice je těsně nad hodinu, a to v celodenním 1h taktu. PŘESTO má Ústí nad Labem všemožně špatné ukazatele jako např. vyšší míru dlouhodobé nezaměstnanosti, nízkou cenu bydlení atd.
P. S. je rozdíl dojíždět „hodinu do práce“ (hodinu od vyjití z domu do příchodu na pracoviště) a „hodnu do práce“ (čas X mezi vyjitím z domu a odjezdem vlaku z nádraží, kam člověk mezitím došel + k tomu hodina jízdy vlaku + k tomu čas Y mezi příjezdem vlaku do stanice a příchodem člověka na pracoviště).
„nastavit motivační ceny jízdného, aby se větším skupinám nevyplatila spíše jízda autem“
Tohle mi teda někdo vysvětlete…
Copak už neplatí, že čím víc lidí v autě jede, tím menší je cena na osobu?
Přesně to ta věta říká – chtějí takové jízdné aby např. pro dva nebylo levnější auto.
a proc to jizdne takto neudelaji uz nyni? treba by kritici prazdnych lokalek kde stoji 10km 30kc zmlkli. jo , do lokalek se nasypalo malo penez tak neni nutno zlevnit. pockame na prostavene desitky miliard a pak jizdne bude za hubicku. tak to je logika na kterou jsem asi malo studoval.
Já hlavně nevím, co je na tom špatně. Vždyť z ekonomického i ekologického hlediska je auto s 2 nebo 3 pasažéry docela efektivní dopravní prostředek, problém jsou auta se samotným řidičem, kterých je na silnicích většina.
Tyhle průzkumy jsou trochu jako předvolební modely. Lidí prostě budou preferovat to co pro ně bude pohodlné. Pokud se zavede povinnost jezdit vlakem asi to bude něco jiného, ale do té doby těžko. Stačí se podívat do Francie . Paris – Lyon . TGV nabízí kvalitní spojení , přesto A6 je plná .
To rozhodně, lenost je lenost a to se nezmění ani kdyby šlo z Brna do Prahy letět za 400 Kč
Tohle nebude úplně až tak o lenosti. Ono kolikrát stačí úplně normálně říct ,,mám rád svobodu pohybu a být pánem svého času, proto volím auto,,. Zcela normální a čestný argument.
Jel jsem jednou nějakým žlutým vlakem z Prahy do Košic a zpět a byl to tak otřesný zážitek, že nikdy více. Od té doby mi při slově vlak naskakuje husí kůže.
Tak někdy zkuste i nějakého jiného dopravce, ne toho široko daleko známého mizernou kvalitou 😉
A já dodám „vydržte s tím cestováním do dokončení rekonstrukce alespoň uzlu Žilina“.
Ona ta auta jsou ale pro svobodu pohybu dost dvojsecna (mimo marketingove kampane automobilek, ale ty maji s realitou asi tolik spolecneho jako reklamy na cigarety) casto prinasi hlavne svobodu trcet v zacpe, clovek se o nej musi furt starat, vracet se pro nej, kdyz se mu na kus cesty hodi vic jinej prostredek.
Jasne, za urcitych okolnosti auto svobodu pohybu zvysuje. Ale za jinych okolnosti je naopak svoboda pohybu verejnou dopravou vyssi. A cim lepsi je ta sit verejne dopravy, tim casteji ma clovek svobodu nemuset jet autem a pritom se rozumne dostat kam chce…
Strašně obecné, každá trasa je specifická a potřeby cestujícího také. Říct že trčím v zácpě je hezké, ale až z ní vyjedu, tak pak pojedu a pojedu třeba rychleji a bez vazby na jízdní řád. Mohu trasu měnit.
Co je na argumentu čestného?
A ještě by se mělo dodat, že „mám nadbytek volného času, který nevím jakvyužít“. Protože do vlaku sednu, vytáhnu noťas a tvořím hodnoty. Zatímco čas za volantem je prostě promarněný bez užitku…
A máte v tom super vlaku signál celou dobu? VPN je stabilní? A co nějaký cloudovy služby?
V tech super pracovních nejde vyřídit ani call přes ms teams…v autě to kupodivu problém není
Myslíte si, Franto, že jakékoliv zlepšení do budoucna je striktně zakázáno?
Já teda nevím o tom že cela republika jsou IT specialisté a ještě jsem neviděl zámečníka ani ve vlaku ani v autě s mobilním svěrákem.
Další výhoda auta, je nepostihování odstavení vozidla na chodníku, šéf nepožaduje napracovat půlhodinu pro hledání volného místa, touha místních obyvatel pro zvýšení pravděpodobnosti výskytu rakoviny z emisí a samozřejmě to, že koupí paliva podporujeme arabské teroristy a masového vraha Putina.
az na toho tolerantního šéfa , co je na tom nepravda , že jste ho ominusovali?
Smutná realita, většina obyvatel jsou tolerantní k nedodržování předpisů chudáčků unavených řidičů, rakovina je druhá láska a putinovců je tady jako much.
Někteří lidé bez Putina ani neusnou..chápu Babiš už není v módě. 😀
Já mám taky rád svobodu pohybu, a právě proto jezdím z cca 95% vlakem.
A pokud teda zrovna nemám režijku, jako teď, kupoval jsem si in-goldku, neb součástí té svobody je i neřešit nákup jízdenek.
Prostě příjdu, nasednu a jedu. Žádné řešení (hlavně ve větších městech nevyhnutelných) rébusů typu kde zaparkuju, kde natankuju apod.
Ta vaše svoboda pohybu a touha neřešit nákup jízdenek (zajištěná režijkou, nebo In-Gold) je pochopitelná, bohužel je ale omezená územní působností dopravce – vydavatele In-karty.
Rakouský Klimaticket tento luxus poskytuje celosíťově všem.
Jinak k vámi uvedeným rébusům přičtěte i dilemata neznalého uživatele VHD:
– můžu s tímhle lístkem do tohodle spoje?
– dojedu tam v době platnosti?
– atd…
Nikdo nepředpokládá, že VRT ve své trase stáhne všechny lidi ze „souběžné“ dálnice. VRT je nabídka pro hlavní směr, dálnice zůstane atraktivnější pro cestující relací typu Benešov – Blansko, pro které už by čas naVRT/zVRT byl neadekvátně dlouhý.
Loni jsem strávil v oblasti Provence 14 dní a mimo rychlovlaky propojujicí města typu Lyon či Marseille s Paříži. Je železniční doprava dané oblasti minimální. A města se 40 000 obyvateli se bez železnice obejdou.
francie nejsou čechy. vsiml jste si jak daleko od sebe jsou tam mesta? tady vylezu z kolina a vidim podebrady. nemate neco spolecne s temi chytroliny co sem pritahli a prosazuji francouzky model vrt?
Nemám, jen upozorňuji, že ve Francii kromě VRT železniční dopravě je minimální a města se 40 000 obyvateli železnici nemají.
Mimochodem záleží také na regionu, kdy při pobřeží je velká hustota obcí či měst a naopak ve středu Francie menší. Takže je VRT je alternativa leteckého spojení měst východě či jihu s Paříží. A lístky nejsou nejlevnější.
Kdežto u nás má VRT význam v rámci spojení Hamburg – Berlín – Praha – Brno – Vídeň/Bratislava. Popřípadě Mnichov – Praha – Varšava jako alternativa letadel. V rámci ČR to reálně nemá ekonomický smysl.
U čehokoliv, kde budu hledat porovnání jinde, se mi podaří něco najít a tu danou věc zpochybnit. Jo, to u nás umíme. Škoda jen, že tak usilovně nehledáme porovnání tam, kde se můžeme poučit, jak ty věci dělat lépe…
Ono úplně stačí, aby jeden konec cesty byl mimo velké město, třeba v Sedlčanech (PH), Pohořelicích (BN), nebo v Opavě (OV), nějaké zavazadlo k tomu, nebo třeba jen horší mobilita (hůlka). Pokud stojí auto před barákem, tak je jeho volba, která eliminuje různé „radosti z přestupování“, naprosto logická. Zvláště to může platit u občasného cestujícího, který může mít „strach z neznáma“ a nemusí být (na rozdíl od některých zdejších diskutujících) vybaven praktickýmí aktuálními informacemi, jako jsou: – znalost tarifu, – reálné riziko zpoždění, nebo ztráty přípoje z důvodu nějaké rekonstrukce v trase vlaku, – zaplněnost vlaku, nebo ztráta rezervovaného místa… Číst vice »
Prosím, kolik lidí jezdí mezi Sedlčany a Pohořelicemi?
Pár denně?
Ani mezi tím Brnem a Prahou. Z celkového počtu vozidel denně na té dálnici jestli to bude tak třetina? Zbytek má úplně jiný start a cíl a v tom je ta volba auta.
„Ono úplně stačí, aby JEDEN konec cesty byl mimo velké město, …:
Čemu z toho nerozumíte? Nerozpakujte se zeptat.
Tak ještě jednou a soustřeďte se prosím:
„Ono úplně stačí, aby jeden konec cesty byl mimo velké město…“
Vámi popisovaný případ, kdy vlakem cestují osoby, které svojí cestu nezačínají, ani nekončí v žádném ze tří největších měst, které by měla VRT spojit, je také dost a možnost vzniku nepříjemností vyplývajících z dvojího přestupu tedy i ještě více pravděpodobná.
Akorát vesnic a malých měst jako Sedlčany máme tisíce, takže dohromady z toho vzniknou slušné přepravní proudy.
… a ty zpravidla na té VRT odlehčené dálnici (její části) zůstanou.
A VRT to přesně vyřeší jak? Autem mám dojet nějak do polí za Prahu (pokud někdo nebydlí v centru Prahy), pak pojede přes hodinu VRT do Brna, aspoň jako do centra. A zpět osobně. A v jakém taktu? Bude to aspoň hodina? A listek bude minimálně za litr?
Mě teda pořád to auto vychází líp…
Protože to řeší lidé odtrženi od reality. Mimochodem dosud jsem nepochopil, proč součástí přípravy VRT a zrychlení tratí nejsou lidé z Arrivy a Regiojetu, kteří mají data o cestujících z autobusů i vlaků v rámci republiky z dotované i nedotované dopravy a byli by schopni definovat podmínky pro přesun lidí na železnici a o efektivitě těchto provozů. Bohužel ohledně plánování železnice v ČR mám stále pocit, že se neplánuje pro to, aby převezla co nejvíce lidí a nákladu co nejefektivněji, ale tak, aby vlaky zastavovali v blízkosti bydliště či chaty některé z manažerů MD, SŽ či ČD. V ČR je… Číst vice »
Me třeba vadí, že do ty diskuse/plánování není zahrnute letiště… V normálních zemích VRT nekonkurují autobusům, ale třeba ty letecký dopravě. Protože do Jihlavy asi pořád lidí radši budou jezdit tím autobusem/autěm … Ale do Berlína, Mnichova či Vídně by už jako nemuseli.
…aby vlaky zastavovali v blízkosti bydliště či chaty některé z manažerů MD, SŽ či ČD…
Svého času jsem pátral, proč rychlíky zastavují v Golčově Jeníkově. Odpověď byla, že XY tam měl chatku se zahradou…
Ještě jsem zapomněl na super příležitost vystoupit někde v polích u Jihlavy a nebo v Bytesi, kde na celý vlak vystoupí jednotky lidi.
Navíc tím autem je při troše štěstí dá dát Chodov vs Futurum za 1:30-1:45 … Kolik by to bylo vlakem?
Přibyslav je s tvrdYm, Bíteš s měkkym….
Ekvivalent Chodov-Futurum vám dá VRT do hodiny.
Ne při troše štěstí, ale dle regulerního jízdního řádu.
(navíc, když kritizujete VRT za nedotažené door-to-door, pak málokdo jede přesně trasu od jednoho konce dálnice na druhý, často pak pokračuje přes ucpané město..)
Vlakem by to bylo podobné, musel by jste jet vlakem zastavujícím na Brno Vídeňská. Bude záležet, jak se propojí stanice v Brne pěšími cestami směrem k Futuru.
A odkud pojedete? To je taky gůležité. Logistický řetězec se bude skládat podle výchozího bodu dle každého cestujícího individuálně.
Taky můžete jet nějakou příměstskou dopravou na Prahlavák (Zahradní Město, Libeň, …).
Mezi Prahou a Brnem má jezdit cca 5 linek do hodiny, ale zase bude záležet, odkud kam pojedete.
Lístky by měly být v ceně celostátního tarifu na linkách objednávaných MD.
Mě auto vychází hůř.
Po loňské návštěvě Japonska nechápu, proč by VRT měla mít terminály mimo města. Klíčem k úspěchu jsou snadné možnosti přestupu s co nejkratším časem a vzdáleností.
V případě, že musím cestovat dalších 25-30 minut do centra města, ztrácím čas získaný na delší cestě.
Samozřejmě vím, že je to sci-fi a že nám v příštích 40-50 letech nehrozí cestování na VRT.
V Japonsku je holt hustota zalidnění trošku někde jinde. Pořád samozřejmě budou non-stop vlaky Praha – Brno…
No, to už u současných VRT (novějších) není tak úplně pravda. Většina lidí si představí Tokio nebo Kjóto / Ósaku a tam je rozhodně hustota osídlení obrovská, nicméně většina Japonska je daleko pustější než ČR. Třeba včera nově otevřená část Hokuriku Šinkansenu má největší město asi 230 000 obyvatel, končí ve městě (Tsuruga) se 60 000 a většina ostatních zastávek je „na maloměstě“.
Terminály mimo město budou doplněk k terminálům ve městě. Obslouží přilehlou oblast, připojenou VHD a IAD.
S kterou japonskou tratí srovnáváte?
Stanice Nehvizdy bude sloužit hlavně pro vnitrostátní rychlíky. Nejrychlejší (mezistátní) vrstva jí bude projíždět. Brno – Vídeňská naopak bude sloužit pro tu nejrychlejší vrstvu Berlín – Vídeň, aby neztrácela čas zajížděním do centra Brna.
Vrstva?
To je terminus technikus pro kategorii vlaků, kdy například nejnižší vrstva jsou osobáky, které zastavují všude, pak spěšné vlaky, rychlíky atd. Nejvyšší vrsva jsou mezistátní expresy, které zastavují minimálně.
rychlik bude zastavovat u nehvizd? 2km od obce za dalnici? takze vsichni hura do aut , pesky nedosazitelne. doufam , ze se toho doziju abych tu zhovadilost videl. kazde rano je deset km kolem nehvizd od 7 do 9 u pane ze se ani kolo nehne. a jeste cestujici z vrt. to bude prd…
A odkud kam pojedete, že budete muset do auta a jet do Nehvizd? Z/do centra Prahy určitě ne! Ale chápal bych třeba relaci Brandýs nad Labem – Brno.
Na to je celkem jednoduchá odpověď: Přes město se nedá jet 320 km/h. Přes centra měst vedou „koridory“ a občas je to propad kolem 80 km/h. Netuším jak to dělají v Japonsku s hlukem, ale Shin nádraží také nebývá na stejném místě jako to se starými vlaky.
Taky bych byl raději, kdyby se města nerozlézala do krajiny a měli jsme spíše velká a hustá města. V ČR to však máme bohužel naopak.
Řídká města s rozsáhlými satelity v polích, kde jsou lidé odsouzeni na dojíždění auty. Jelikož nechceme, aby dojížděli do centra na hlavák, musíme jim hold vytvořit nádraží do těžiště maloměstské kaše.