Kontroly, opakované poznání a budování odvratných výhybek. Slováci řeší, jak zamezit srážkám vlaků
Srážka rychlíků na Slovensku. Zdroj: Hasičský a záchranný zbor

Nehodu způsobila chyba strojvedoucího, potvrdili vyšetřovatelé slovenského resortu dopravy.
Jak často tam ten strojvedoucí jezdil – fakt tam jel naposledy tak dávno, že si to nepamatoval, a opakované seznání by to zlepšilo? 😀
Není to náhodou tak, že kdo veze express každej den, čeká volno jako vždycky a udělá chybu z rutiny, zatímco někdo letmo si dá bacha? 😀
Při všech debatách o tom, že nejsou peníze na ETCS, bych snad ještě zmínil maličkost, že naprosté většině nehod by zabránil i prostý přenos kódu národního zabezpečovače LS. Tj. staré dobré kolejové obvody a vézetka, kterou je většina i starých vozidel dnes vybavena standardně. Prošli jsme podrobně zprávy k dobré stovce nehod a těžko najít případ, který by se stal při funkčním přenosu kódu. Kód červené vzbudí strojvedoucího a přiměje ho potvrzovat bdělost, vnímat situaci a brzdit.
bohužel, díky neustálému mačkání tl. bdělosti na „lepším“ zabezpečovači se z toho stala taková rutina, že si nejsem jist, jestli by to v sučasné době k něčemu bylo
Mačká se tak jako tak, tohle je mimo soutěž. Blahodárnost je ovšem v tom, že návěstní opakovač zobrazuje „Stůj“ s velkým předstihem, tj. účinně kompenzuje případně přehlédnutou výstrahu na předvěsti. Poučení ze souboru nehod je přesvědčivé.
Ano, zaměstnanci v dopravě jsou málo vynervovaní, tak jim přidáme povinnosti a vynervujem ještě víc
pan ministr to dělá velice dobře – strojvedoucí na slovensku jsou tak skvěle placení, že tu buzeraci za ty prachy jistě budou rádi snášet – ve výsledku to dopadne tak, že na celé slovenské síti bude jeden jediný vlak, a ten se pak s jiným vlakem opravdu srazit nemůže – bezpečnost zajištěna
Inak všetkých najmä Čechov, čo sa tu navážajú do Slovenska za nezavedenie výhradnej prevádzky pod ETCS by som sa rád opýtal, či sme mali sa mali podobne do vás navážať pred 2 rokmi, po nehode pri Dolnej Lutyni, za to, že ste na koridore ponechali priecestia, na Slovensku sa pri koridorizácií všetky priecestia odstraňujú. Pritom zrážky s cestnými vozidlami na priecestiach sú častejšou príčinou nehôd na priecestiach. Tímto nepopieram, že ide o ťažké zlyhanie, ale vyprosujem si komentáre typu, že sa na Slovensku kašle na bezpečnosť. Pretože na komentár od Čecha o chýbajúcom harmonograme zavedenia výhradnej prevádzky pod ETCS sa… Číst vice »
tak ona ich tá karma z povýšenectva dobehla veľmi rýchlo… Našťastie, tiež bez obetí.
Debilove nemaji narodnost
Stačí se zeptat pána, Mikuláše Dzurindu proč to tak je ! Nejhorší člověk co mohl být a člověk do dráhy a premier.
V článku mi chybí harmonogram zavedení výhradního provozu pod dohledem ETCS.
‚The trolley routing dilemma‘, ale s vlakem Slovenských drah má eď úplně jiný rozměr.
Tomu zvýšení kontrolní činnosti se mohu jen hořce usmát. Zažil jsem ji za své praxe mnohokrát, třeba za námi běhali cviční s trubičkami na alkohol, později s různými přístroji, i 3x za šichtu. Po jedné sérii nehod dostali strojmistři za úkol nabádat nastupující strojvůdce, aby ve službě dodržovali předpisy, nepožívali, nečetli noviny, neposlouchali rádio,…. A za bukem stál cvičný a poslouchal, zda to strojmistr nefláká a správně nabádá. Prostě fraška, která se periodicky opakuje a přetrvala i do dnešních dnů. Vždyť veřejnosti se musejí předhodit okamžitá a rázná řešení, pokud možno s minimálními náklady. A pokud je štěstí a nestane… Číst vice »
ETCS by nepomohlo?
A co by tam jezdilo.
Co by objednavatel zaplatil. Ale když volič chce aby to jezdilo zadarmo. (A blížíme se k tomu, 75% slevu chtějí i voliči Anofertu)
Pomohlo, jenomže buzerace zaměstnanců je skoro zadarmo.
Tak co nám pan ministr sdělil. Že železniční problematice naprosto nerozumí a je naprosto nekompetentní. Správný výraz nelze užít. A také, že bezpečnost železniční dopravy na Slovensku řešit nehodlá. Maximální prioritu má, udržení ve funkci.
Přesně. Na té tiskové konferenci se ho ptali na ETCS a on zmiňoval střet v Pardubicích, že ani Česko ETCS nezachránilo. To ukazuje, jak je úplně mimo. V Pardubicích přitom bylo stejné zabezpečení, jako na slovenském koridoru Bratislava Žilina. Dva vlaky bez ETCS, Stanice bez kódování. Takže Pardubice se slovákům můžou na jejich „maximálně zabezpečeném“ (což řekl Fico) koridoru klidně opakovat a dva vlaky bez ETCS se tam můžou v pohodě takhle srazit. Naopak u nás už by se to na tratích s ETCS opakovat nemělo právě díky výhradnímu provozu, ale ani u nás bych si netroufl tvrdit, že máme… Číst vice »
Přesně tak. Nehoda Jablonov je brutálním příkladem stavu bezpečnostní (ne)kultury i dopravní politiky. Když se podobná nehoda stala v Německu (Hordorf, 29.ledna 2011, nákladní vlak projel dvoukolejnou vložku a srazil se s osobním), německý ministr dopravy neukazoval žádné malůvky, nýbrž hřímal z tribuny, že chce okamžité dovybavení všech tratí funkčním zabezpečovačem. Prakticky obratem byl přijat „Okamžitý program instalace PZB 90 na vybraných úsecích“ a provedena novela Stavebního a dopravního řádu drah. Přípustná rychlost na tratích s osobní dopravou bez zabezpečovače (schopného automaticky zastavit vlak před „Stůj“) se z bezpečnostních důvodů snížila ze 100 na 50 km/h a platí to dodnes.… Číst vice »
Poslechl jsem si projev kompetentního pána a jsem dojat. Dojat doporučením, že se zřídí odvrat, který představuje (cituji): „Výborný nápad, z ktorého sa možu poučiť aj iné krajiny“. Skutečný objev Ameriky, to u nás neznáme. Šokující je též odhalení příčiny nehody, „rušňovodič prešiel na červenú“. To je ještě lepší, než poslední odhalení z tiskové konference sexuologů, z něhož plyne, že příčinou impotence je nedostatečná erekce. Všechno krásné a společensky sugestivní, ale co dál?
Dál se bude doufat, že do konce volebního období už se nic nesrazí.
I společná modlitba národa za bezpečnost má velkou sílu.
A to je taky asi tak to jediné, co jde opravdu rychle udělat ke zvýšení bezpečnosti na železnici…
Taky se dá plošně nařídit 20 km/h…
Máš pravdu, ale Němci po podobné nehodě prakticky obratem snížili přípustnou rychlost na tratích bez zabezpečovače ze 100 na 50 km/h. To lze také udělat rychle (stačí novela vyhlášky).
I jednotlivců.
Co dál? Doporučil bych již existující odvraty nerušit, což se běžně u nás děje při různých rekonstrukcích a optimalizacích, podle logiky: ,,Vždyť je tam návěstidlo, před kterým musí vlak zastavit na vzdálenost nejméně 10 m, nač tedy zbytečně další výhybka a kusá kolej“.
Na téma projetých návěstidel jsme měli i několik focus groups se strojvedoucími. Jeden z nich pronesl památnou větu, „kdo tvrdí, že viděl všechny výstrahy, ten kecá“. Tj. podobná chyba jako v Jablonove se stávala, stává a bude stávat. Nehodu pak může odvrátit opakované upozornění strojvedoucího na blížící se „Stůj“ (účinná je forma návěstního napodobovače, někde lze i opakovací předvěst) či nadstandardní viditelnost hlavního návěstidla. Pokud tedy nemáme víc peněz a nepořídíme zabezpečovač či odvrat či oboje.
A co třeba vlakový zabezpečovač? Viz Německo, u výstrahy neobsloužíte tlačítko, ihned nouzové brzdění. Nesnížíte rychlost během určitého času na danou rychlost, ihned nouzové brzdění. Jedete před dalším návěstidlem moc rychle, ihned nouzové brzdění. Aha, vy to píšete v závěru, tak nic 🙂
Ano, mluvíte mi z duše. Nejen Německo používá PZB, ale i Rakousko, které je nejbližším sousedem Slovenska a ze kterého Slovensko občas čerpá inspiraci (viz např. současné tendence zrušit na přejezdu pozivitní signalizaci a zavést trvalé červené světlo, kterému předchází světlo žluté). Když se Jožo Ráž otočí k Vídni, bude mít inspiraci pro funkční opatření hned a ÖBB Infra má sotva hodinu cesty.
Zabezpečovač, na který ani nelze čerpat eurofondy? Zapomeňte.
Já vím a snažím se na starou lásku zapomenout. Ale jde to pomalu.
Kontroly nepomohou, člověk je tvor omylný (má stupeň bezpečnosti řádově SIL2, tj. na deset tisíc správných rozhodnutí jedno chybné). Pomůže buď bezpečnostní pojistka formou reálného vlakového zabezpečovače nebo vypěstování nechybujícího nadčlověka.
Takhle to jednoduše říct nejde – chybovost u rutinních jednoduchých úkolů jako např. stisk tlačítka, vizuální kontrola se udává v rozmezí 0,1- 1 % (čili 1 chyba na 1000 až na 100). Záleží zda je člověj na tu operaci speciálně trénován (např. trenažér) a pak na jeho aktuálním psychickém stresu a dalších okolnostech.
A na štěstí. 🙂
A čo tak prestať kradnúť … to by zrazu bolo peňazí na vyriešenie tristného stavu infraštruktúry ….
„Při nejbližší rekonstrukci nebo modernizaci“ 😂😂😂
Tady je problém, že neexistuje levné technické řešení. I takový proprietární VNPN od AŽD pořád vyžaduje rádiové spojení, které na mnoha tratích vůbec není. V souladu s dlouhodobější strategií by to chtělo aspoň něco jako ETCS STOP, ale samozřejmě i to potřebuje vybavená vozidla.
No a tak se to hodí na hlavu dopravcům.
Já bych přece radši to PZB (pokud bychom nenašli lepší balík na ETCS). Při minutí „Výstraha“ to chce po strojvedoucím potvrdit „wachsam“, čímž dá strojvedoucí najevo, že výstrahu viděl a zároveň se ta myšlenka obsluhou páčky „zhmotní“ (člověk si ji lépe uvědomí). Když nepotvrdí, začne to vzápětí samo brzdit. A i když potvrdí, ale nebrzdí, tak to odbouchne modelovaná brzdná křivka. Původní forma PZB slaví právě sto let a v Rakousku a dalších zemích jde stále o vážený a perspektivní zabezpečovač.
Pokud sis Pavle pustil tu odkazovanou tiskovku, tak bys věděl, že termín vybavení tratí TEN-T zabezpečovačem ETCS je úplně v pohodě, vždyť nyní pustili GSM-R…
O ostatních tratích není řeči vůbec.
Osazovat zabezpečovač kategorie B je už dnes fakt slepá ulička. Strukturální fondy to nezaplatí, musí se to komplet vyprojektovat a osadit na tratě i vozidla – když už jdeme do takto velkého projektu, tak není důvodní důvod, aby to nebyl ETCS, byť v odlehčené regionální verzi.
* jediný důvod
Něco takového by se dalo bastlit i s barvičkovačem.
V mirelu nemožnost dávat MAN, prostě se jede pod křivkou. Ztratí se stůj na déle než X sekund = bouchne to. Změnila se návěst = zmáčkni.
Bylo by to fajn, kdyby návěstidla byla rozmístěna na skutečnou zábrzdnou vzdálenost (ne často podstatně víc) a brzdná křivka reflektovala skutečnost. Takhle by vlak zastavil klidně stovky metrů před návěstidlem uprostřed pole (i proto je tam ten MAN). To by asi vzbudilo všeobecný odpor. Ovšem ani kolejové obvody a barvičkovač na Južňom ťahu nejsou, takže i toto jsou jen sny.
nezastavil, jen by jel max. 40 km/h – s etcs se jezdí 10-15-20 (pokud je uvolňovací rychlost, pokud není, čím blíž chcete k návěstidlu, tím hůř se k němu dostanete)
ale furt PZB – napište do vyhledávače „Zugkollision“, a můžete se pokochat, jaký hromádky umí němci a rakušáci
To jistě. Nicméně faktem je, že při projetí „Stůj“ PZB okamžitě brzdí a pokud to nehodu neodvrátí úplně, následky jsou podstatně menší. U nás se většinou neděje vůbec nic a další vývoj je věcí náhody.
Ak som správne pochopil funkčnosť ETCS Stop, ak by bol na trati pri Jablonove, tejto nehode by nezabranil.
Vlak by s ETCS stop začal brzdiť az po prejdení navesti.
Rušňovodič brzdil, ale neskoro a v podstate prešiel navest o možno 100m.
ETCS Stop jsou vyhozené prachy. Když už tak PZV, nebo L1 LS.
Já jim poradím a nic za to nechci, co vlakový zabezpečovač?
To radši ne, ještě by mohli začít chtít sto let staré dobré PZB 90, chamtivci!
to raději ne
https://www.swr.de/swraktuell/rheinland-pfalz/mainz/ursache-fuer-zusammenstoss-von-ice-und-regionalzug-im-hauptbahnhof-worms-rotes-signal-uebersehen-100.html
To je ovšem nehoda při posunu, kdy holka s panťákem projela za trpaslíka a bočně trochu ohoblovala projíždějící ICE. Tři lehká zranění. Tady jsou opravdu možnosti zabezpečovače menší.
Človek by čakal ETCS a ono nie… vláda odborníkov: 16 rokov vlády Smeru, predtým Mečiar. Školstvo, zdravotníctvo, infraštruktúra totálne v rozklade, teraz kultúra a verejnoprávne médiá. Eurofondy rozkradnuté a preliate do súkromných haciend a súkromných ciest k poľovníckym revírom. Zdravotnícke a vedecké peniaze rozoberá Penta a Agel, štát nie je schopný pripraviť slušné projekty. Alebo sa rozkradnú. Aby sa nedokázala opozícia zjednotiť, podhodil klérofašistom zmeny ústavy, ktoré nás kompletne nasmerovali mimo európsky kultúrny priestor za Ural. Slovensko je smutná, stratená krajina a ďakujem Vám za azyl pre našu mládež. Čo múdrejší už študuje u Vás, u nás ostáva učňovská mládež… Číst vice »
Řešení prostě není. Řešením není nacpat do 4 dunihlavů z 40 ETCS. Řešení není cpát do 40 dunihlavů ETCS. To víme z ČR. Možná je řešení přikoupit na evropské dotace nějaké Kissy pro Osobáky pro Bratislavu. Ale stejně jak nacpat ETCS do jiných starých co tam jezdí.. Asi bylo řešení jako na Balkánu už před 15 lety koupit PZB. I pro ČR. Zajímalo by mě, kolik stojí třeba nějaký ten Americký systém pro jejich dopravce. Který má kombinovat ATO, navigační systém, moderni datové komunikace. Prostě moderní svět. Komerční. Prostě bez těch balastů EU. Slováci ví proč čekají evidetně s ETCS.… Číst vice »
Naopak, řešením jednoznačně je, aby na trati s ETCS byl výhradní provoz. Pokud si tam objednatel vymyslí 861, pak musí doplatit i jejich dovybavení.
Na zbytku tratí řešení existuje, ale nebude ani levné, ani rychlé. A není ani realistické při dnešním nastavení MD.
Objednavatel neobjednavatel. Tyhlety nesmysly tam naštěstí nejsou.
Oni defakto stále naštěstí centrálně řídí infrastrukturu, osobní dopravu, nákupy vlaků i ETCS. Tedy mohou dělat věci koordinovaně, které mají hlavu a patu. A do věcí které mají hlavu a patu. Případně je mohou začít řešit. A strategii změnit.. Okamžitě. Ne že tady něco řidí kraje. Něco Ministrestvo, něco dopravci, něco smlouvy. Něco Úřad.. Ve výsledku nikdo nic.
Odvraty jsou samozřejmě super řešení. Ale obávám se, že hlavně ve chvíli, kdy je v místě současně zabezpečovač, který vlak dostatečně zpomalí při projetí Stůj (známe třeba z PZB). Možná celou myšlenku kolegů ze Slovenska nechápu, ale poslat do šturcu rychlík třeba stovkou není úplně optimální řešení. Byť se tím možná zabrání střetu s protijedoucím vlakem, tak škody na majetku i zdraví budou i tak velké.
Mně hlavně není jasný, kde tam chcou tu odvratnou kolej postavit…
Tak záleží, jak má být dlouhá. Pokud 5 metrů a pak šup ze srázu rovnou do hlubokého údolí a řeky nebo do protilehlé skály, tak se jim to tam možná vejde, ale není jasné, jestli to situaci zlepší nebo zhorší.
O zpomalovacích prvcích ve sturcu jste nikdy neslyšel?
Na D8 nebo I/7 nad Chomutovem jste nikdy nebyl? Tam jsou záchranné pásy do skály a bezpečné jsou. Protože zpomalují vozidlo protisvahem a pískem. Pískové koleje v Česku máme. Zpomalovací zarážedla taky, sice teprve asi jen deset let, ale jsou jich už desítky. Kvalitní odvrat jednak chrání chráněnou kolej před srážkou vozidel, jednak chrání odvrácená vozidla před destrukcí. A ano i na Tunelu u Jablonova by to šlo. Zkrátka se třeba ustřílí kus skály, dá se tam písková kolej, případně i něco proti vyvrácení odvrácených vozidel do chráněné koleje.
Zpomalovací pásy mají na délku několik kilometrů? Protože taková vzdálenost je třeba k bezpečnému zastavení některých vlaků
A co ten odvrat zavést dokolečka, takový rychlík by si kroužil, dokud by to strojvedoucího nepřestalo bavit. Ale to by chtělo víc prostoru, než ten šturc.
Furt si neumim představit, jak se pošle takový rychlík do šturcu. I kdyby byl vypolstrovaný (teda se zpomalovacími prvky, které pohltí část energie) pořád mi to přijde dost drastické (byť furt lepší než ho poslat do jiného rychlíku).
Taky mi přijde nesmyslné budovat něco takového na mimořádnost, která se stane jednou za pár let.
Asi nebude moc jiných řešení, než poněkud na úkor délky dvoukolejného úseku (druhá kolej se v délce několika set metrů změní v kusou kolej se zarážedlem, výhybka se posune směrem „zpět“).
Stačí zpátky posunout klacek.
A výhybky…
To taky.
Furt lepšie poslať rýchlik do šturcu ako ho nechať prerezať výhybku a zraziť sa s iným vlakom.
To je samozřejmě pravda. Pokud nebudou vozy po srážce se šturcem vyšinuty do profilu vedlejší koleje, což se samozřejmě může lehce stát. A právě přesně proto nemá odvrat sloužit k tomu, aby tam vlak vjel plnou rychlostí. Pokud se nepletu, tak podobnou MU už jsme viděli, a to v Poříčanech při projetí Stůj vlakem ČD Cargo. A bylo velké štěstí, že nejelo nic po vedlejší koleji.
Zatím co, když se srazí dva vlaky, tak nemůže nic nikam spadnout, ano? 😉
Vám přijde v pořádku v těch Poříčanech krátký odvrat na náspu zakončený betonovým blokem a bez jakéhokoliv zpomalovače? Mně teda přijde horší, než kdyby tam ten blok nebyl vůbec.
A co se jako stane v tom sturcu, zejména je-lí na druhé straně kopec? No začne se to různě skládat a otáčet a profil sousední koleje rozhodne ušetřen nebude.
Podle rychlosti odvráceného vlaku. To je to B, které jsi nenapsal.
A podle konstrukce odvratu a zpomalovače na něm.
Pokud je odvrat kvalitně vymyšlený.
Samozřejmě, standard doby je projetí zabránit, ne se snažit zmírnit následky šturcem.
ETCS se pořád implementuje s prokluzovou vzdáleností a uvolňovací rychlostí.
Jenže uvolňovací rychlost má svoje podmínky, kdy může být udělena, a pochybuju, že by ETCS udělilo uvolňovací rychlost, když je proti druhý vlak, a i kdyby, tak přeci jen je tak nízká, že by sice došlo k projetí, ale pravděpodobně by nedošlo ani k vjetí do výměn. Navíc by pokyn k nouzovému brzdění dostal i druhý vlak.
V Pezinku, tam by uvolňovací rychlost neměl určitě, protože se rozjížděl od nástupiště, a uvolňovací rychlost má člověk jen do prvního zastavení, pak už to hlídá 0 před návěstidlem.
Prokluzová vzdálenost je v kostce rezervované místo za plánovaným místem zastavení, nebo konce MA, kde stále nesmí dojít ke srážce, resp ohrožení jiné cesty (tedy s jízdou vlaků se tam nepočítá, ale když tam náhodou „doklouže“, tak pořád OK, je to takový bezpečnostní nástavec).
Jistě, ale obojí se nevylučuje, naopak účinnost obou opatření se vzájemně násobí.
Obával bych se, jestli škoda způsobená vlakem jedoucím 100 do šturcu nebude větší, než čelní střet brzdících vlaků 2*30.
Zajímavé je, že to šturcu se řítí 100 km/h, ale srazí se ve 30. Není to zvláštní? Smyslem odvratu je zastavit vlak který nezastavil a neohrozit další vlak. Místo dvou vlaků v nehodě máte jen jeden.
Každopádně lepší je zastavit ho VZ. Odvraty jsou dobré tak tam kde jsou předjízdné koleje pomalé nebo na vytvoření prokluzovky.
Tak, přece když to tam bude, tak zpomalí kvůli výhybce… 😀 Nebo vykolejí rovnou na výhybce… 😀 Nejlepší by bylo, aby strojvůdci dělali svou práci, následovali mobily, neusínali na stanovišti atp., ale bohužel… A jen si vzpomeňte, jak se tu řvali, když se zaváděl výhradní provoz u nás. Jak je to drahé, omezí to přepravu nákladů… Njn… 😀 😉
Že by někdo měl dělat pořádně práci jsou jen kecy v kleci (když pominu to, že mnozí to co to prohlašují ji sami nedělají pořádně). Vlaky projížděly stůj i v době kdy něco jako mobil neexistovalo. Tím nechci obhajovat jedince co na trať nekoukají, ale lidi prostě chyby dělali, dělají a dělat budou, to je obecně uznávaný a vědecky dokázaný fenomén. Někdo zavedl zabezpečovač jako pojistku na tyhle momenty už v době parní a někdo si myslí, že „bububu, koukejte to dělat pořádně pomůže“. Nepomůže a nikdy nepomáhalo. Protože to není že furt někdo něco přehlíží, může to být jednou… Číst vice »
A tím jste dokázal co? Že ne všichni strojvůdci dělají svou práci dobře. Tedy nějaké kecy, jak za nic nemohou a to je vše vína těch, co nezajistili ETCS… A pak je vše jen buzerace chudáků strojvůdců, ne? Ale pokud jsou strojvůdcipodle vás takový chudáci, co nikdy za nic nemohou… Co dodat… 😉
Zvláštní to je, počítám s variantou že se kolem projetí stůj něco stane (VpNP, strojvedoucí začne brzdit,…) a do jiného vlaku má stovky metrů, zatímco do šturcu desítky metrů.
Samozřejmě to není jediná možnost jak se dá projet stůj, ani není dobře se spoléhat na to že druhý vlak není těsně na námezníku.
Jízda rychlíku stovkou do šturcu se nedaleko odtud již stala! Shodou okolností před 35 lety (duben 1990) ke stejné nehodě došlo na opačné straně tohoto dvojkolejného úseku (výhybňa Chým poblíž Čečejovců). Strojvedoucí rychlíku ze Zvolena do Košic nad ránem usnul po návěsti „Výstraha“ a plnou rychlostí to nabořil do zarážedla šturcu. Rychlík a čtyři vozy projely zarážedlem a pokračovaly v jízdě po navazující polní cestě. Nikomu se téměř nic nestalo, lokomotiva 754.006 si trochu ohnula rám, se kterým jezdí dodnes. Nebýt odvratu, nastala by čelní srážka s protijedoucím nákladním vlakem v plné rychlosti s drastickými následky. Takže všechna čest a… Číst vice »
Omlouvám se, byla to 754.033. Selhání mého lidského činitele.
Odvraty se historicky v celém světě dávaly a dávají právě tam, kde hrozí projetí často a také vyšší rychlostí.
Čím jiným bez vlakového ZZ chcete zabezpečit odbočky a zhlaví s protisměrnými jízdami rychlostí nad 60, nad 100, nad 160?
Já dlouhá léta přemejšlel, kde se láme ta západní a východní Evropa. Tyto politizované grotesky mi dávají docela slušnou nápovědu.
Mikromanager tu vyhrál volby…
.. a táhne nás do své domoviny na dálném východě.
On ten východ bohužel není až tak dálnej…a hlavně je čím dál blíž…
Já bych jim doporučil osadit to světelné návěstidlo zábleskovou cedulí. Sice to, podobně jako v jiném známém případě, neřeší příčinu, ale je to levné a efektní.
Myslíte stejný problém, že strojvedoucí jsou dnes většinou jen řidiči a nerespektují daná návěstidla? Tam opravdu nepomůže nic…
… a na poslední vagón dávat brzdová světla, aby bylo jasné, pokud vlak před tebou brzdí …
Zábleskové cedule netřeba, stav návěstidla po zapomenutí předvěsti mu účinně napoví návěstní napodobovač. AŽD už ho začíná vyrábět a instalovat, není důvod, proč by nebyl implementovatelný i na Slovensku. A pokud by se bratrům zachtělo západní techniky, tak velmi kvalitní návěstní napodobovače dodává rakouská firma ZELISKO.
stačí návěstní opakovač a kód – hned člověk ví, co ho čeká a nemine
Jistě, jen to předpokládá mít k dispozici kolejové obvody. Pokud nejsou, je to problém. Naproti tomu návěstní napodobovač se „jen“ propojí s již existujícím návěstidlem.
Otázka je, či to opatrenie, ktoré má vykonať ŽSR, sa bude niekedy aj aplikovať.
Ešte to nevyšlo von oficiálne formou nejakej tlačovej správy, ale MD SR pre nedostatok peňazí od decembra neobjednáva výkony na niektorých regionálnych tratiach.
Každopádne grafikony už kraje zverejňujú a končia osobné vlaky na úsekoch:
Zvolen – Šahy,
Zlaté Moravce – Úľany nad žitavou.
Ešte to majú nahnuté Horné Srnie a Utekáč.
A v lete nebudú jazdiť posilové vlaky na viacerých tratiach.
A ja si ty Šahy zas neprojel…
Počet cestujúcich Zlaté Moravce – Úľany nad žitavou je 5-20 cestujúcich na vlak. Skutočne je to pre nedostatok financií alebo pre neplytvanie financiami? Za Zvolen Šahy si tak trochu môže BBSK. Roky konkuruje SAD Zvolen železnici. Autobus z Krupiny odchádza +/- par minút v čase ako vlak. AS je v Krupine v centre, ŽST bokom. A takto je to po celom kraji, lebo vazby SAD Zvolen na kraj sú príliš silné, viď ten Utekáč, alebo Tisovec – RS. Teraz robia PR divadielko, v skutočnosti búchajú šampanské. Hornému Srniu by mali pomôcť BEMU, keďže by sa mali spojiť trasy a bemu… Číst vice »
Čekal jsem, že závěrečná zpráva bude nejdřív příští rok, ale Slováci to narozdíl od nás stihli za pár týdnů. Respekt
Za politickú objednávku záveru vyšetrovania by som rešpekt rozhodne neprejavoval, skôr naopak. Navrhnuté „opatrenia“ sa neoplatí ani slušne komentovať.
Akorát že to není závěrečná zpráva dle mezinárodních standardů, ale prostě politicky motivovaná rychlá zpráva, kdy se ví co a kdo (to se stejně většinou ví už hodiny po události v rámci sběry důkazů), ale nikdo neryl do hloubky problému aby našel shnilé jádro. 1) víme že chyboval strojvedoucí (asi nepřekvapí, lidi chybují) 2) proč chyboval (nevíme) 3) co tam je jako pojistka proti lidské chybě (nic?) 4) šlo místo řešit lépe a kdo schválil současný stav? Vyšetřovací zprávy se nedělají na to aby se na viníka dalo ukázat mohutnějším svazkem papíru, ale proto, aby se systém poladil a chyby… Číst vice »
Díky, velmi výstižné, lze užít jako návod funkčního postupu.
Tak už další den po nehodě hlásily vaši vládní představitelé že za to může rušnovodič. Soudů netřeba.😀
Pardon,Slovenští představitelé.
Práce kvapná málo platná. A bezpečnostní doporučení potom impotentní.
bohuzial ked si tak porovnam, ako vyzeraju ceske a slovenske zaverecne spravy, tak je to „nebe a dudy“. Analytikou, stabnou kulturou, vsetkym. A to ich je tam zverejnenych pat a pol. Uz len to, ze to u vas vysetruje nezavisly urad, a u nas ministerstvo…
Takový Berija by to měl do půl hodiny.
Jsem jediný, komu přijde „zvláštní“, že Slovák má závěrečnou zprávu včetně opatření v řádech týdnů, kdežto Čechovi to trvá v řádu měsíců až let?
Špatně to rozhodně není protože DIČR je oddělená instituce od Ministerstva dopravy a snaží se zjistit relevantní závěry a opatření. Závěrečná zpráva je veřejná a přístupná široké veřejnosti. A nejde jen o pár slintů do tlačové konference ministra.
Vlastně nechápu, jak je možné, že ten nezávislý vyšetřovací orgán na Slovensku je Ministerstvo dopravy…
U nás to za komunistů bylo také tak.
Je to uplne normalni sovetsky zpusob vysetrovani. Stanovit vinika a uzavrit pripad.
Je to zvláštní. Slovák maká.😅
Takže “systémové opatření” spočívá v odstranění bodové závady při nejbližší rekonstrukci (= nikdy). Nice.
Tiskovka ale byla a politická snaha se prezentovala. Jakápak bezpečnější železnice, jezdí to na sliby a postuláty (případně výhružky).
V ČR se na základě politických slibů po nehodách zabezpečily a zabezpečují mnohé přejezdy (akce P 500), a hrnuly se výhradní provoz ETCS na koridorech.
Kontroly a opakovani poznani – takze dalsi bu….ace strojvudcu. Tech, kteri sekaji chyby protoze se na ne prenesla uz tak spousta ukolu a zodpovednosti.
To je tak diletantske a populisticke az to boli.
Ani řidič autobusu úplně nemůže jen tak projet červenou na křižovatce…
Jeje, to je dřív než si myslíš..
Akorát že řidiči na silnici červenou projíždí dost pravidelně, i řidiči autobusu. Lidi prostě chybují. Na silnici není dvakrát silná detekce projetí, srážka hrozí to ano.
K tomu by se hodilo vědět, zda v těchto dvou MU tam ti chybující strojvedoucí jeli poprvé po delší době, nebo zda tam jezdili často.
Tipuju, že často a byla to chyba z rutiny.
Mě by zajímala fakta, tipování v této věci je na nic.
Překvapí vás to, ale průběžná školení a ověřování kvalifikace jsou běžná v mnoha profesích. Dokonce i tam kde nejde o životy. Jen strojvedoucí mají pocit, že jsou něco víc. Nejsou. 😉
Ano, to bude jen buzerace a prezentace papalášů, kteří se budou bít v prsa, jaké efektivní opatření to nevymysleli. Přitom přehlédnutí výstrahy a projetí stůj se zpravidla nikdy neděje z důvodu chybějícího poznání. Sotva najít strojvedoucího, který by nevěděl, kde je výhybňa Tunel, ale každému se může stát, že při ne zcela čekaném křižování „zasklí“ návěst „Výstraha“ a nebo mu mozek na základě mnohanásobné předchozí zkušenosti dosadí návěst „Volno“ tak sugestivně, že bude u výslechu přísahat, „bylo tam Volno, viděl jsem to“. Mozek někdy funguje zrádně, psychologové nás varují a člověk se někdy sám diví, čeho všeho je schopen.
Proč mi stavění odvratů připomíná opancéřování tramvají Vario v Košicích, které mělo za cíl, aby prasklý brzdový kotouč neproletěl podlahou do prostoru pro cestující?
Záhady lidské psyché. Leč ty odvraty mi přijdou rozumnější.
Ten odvrat mi tam chybí a bylo to první, co mě napadlo. Odvraty a šturcy se ruší, protože se šetří na výhybkách. To opatření (dělat odvraty ve výhybně mimo stanici) zní skvěle, ale je nedostatečné. Protože když nebude odvrat ve stanici, co udělá výpravčí, nebo výpravčí DOZ? Zavolá 112….Touto logikou by měl být odvrat všude, kde se křižují vlaky, posun…
Pripomínam, že odvraty sa nezrušili, naopak vybudovali sa úplne nové v rámci rekonštrukcie, na Marchegger Ostbahn, ktorá bola kompletne rekonštruovaná, elektrifikovaná a zdvojkoľajnená pred pár rokmi.
Ovšem tam je rychlost 200 km/h (budou argumentovat).
Zatiaľ sa tam jazdí max. 140, lebo ešte nie je aktívne ETCS.
Na Slovensku nemají nezávislý vyšetřovací orgán, že to musí vyšetřovat politicky ovlivňované Ministerstvo dopravy?
Pořád mi neni jasně, proč to nemůže dělat nějaký zvláštní útvar policie a musi byt další samostatná organizace
chtěl bys, aby kromě železniční byrokracie řešili ještě tu policejní?
Vlastně mě napadá, že by tak nějak mohli řešit jen alkohol a jestli má nějaké zkoušky… na dráze se nejezdi podle zákonů a vyhlášek
Na železnici neplatí zákon o dráhách a Stavební a provozní řád drah (vyhláška č. 173/1995 Sb.)? Nestrašte, to už bych se do vlaku bál nastoupit.
Vyšetřovatel má být nezávislý bez motivace trestat, čistě objektivně hledat skuliny v systému.
Policie v tomto není nezávislá, hledá pachatele. O to při vyšetřování nehod nejde, i když na někoho ukážou.
DI zjišťuje co a proč se stalo a jestli lze předejít opakování. OČTŘ zjišťují, jestli byl spáchat trestný čin nebo přestupek. Někdy jejich zjištění na sebe navzájem odkazují, doplňují se, ale je dobře že to jsou dva úkony.
Protože smyslem šetření zde není hledání právní odpovědnosti (koho pokutovat, koho zavřít, koho posadit na elektrické křeslo), nýbrž hledání faktorů, které k nehodě mohly přispět, jejichž odstraněním snížíme riziko toho, aby se podobná událost v budoucnu opakovala (bezpečnostní doporučení).
A lepší rádiové spojení.
V prvé řadě pořádný zabezpečovač a kvalitní zabezpečovací zařízení.
Jsme na dalekém východě, zabezpečovač je u bačů sprosté slovo.
– Musíme něco udělat.
– Toto je “něco”.
– Super, tak to uděláme.
Ani slovo o implementaci ETCS ze strany úřadu? To jako doporučují místo zavedení pořádného zabezpečovače stavět odvraty? To mi přijde bizarní.
Pokud jsou vlaky rozjeté, tak jsou možnosti libovolného zabezpečovače omezené – vlak má celkem dlouhou brzdnou dráhu. Pro odvrácení srážky je tedy nutná i ochrana vlakové cesty odvratem.
Zrovna ETCS by oběma těmto MU zabránil, protože by tomu chybujícímu nedovolil projet stůj.
Ak by ten chybujúci stroj mal ETCS a mal ho aktívne. Čo napr. v príapde splašeného vagónu fungovať nebude. A že sa vagóny splašia nie je nič nové. Naposledy takto jeden ušiel až niekam do Maďarska. Našťastie sa nič nestalo.
Pokud je HV vybaveno ETCS, tak by mělo platit, tak jako všude jinde, že strojvedoucí ho musí mít zapnutý, nemělo by to být na vůli strojvedoucího, jestli chce nebo nechce.
Samozřejmě, vždy se najde něco, kdy to nepomůže, ale kolikrát za rok ujede vagón, a kolikrát dojde ke klasickému projetí návěstidla?
Já reagoval na PetraV, že u rozjetého vlaku jsou možnosti libovolného zabezpečovače omezené.
A přesně z toho důvodu ETCS nedovolí vlaku přijet k návěstidlu se stůj ve velké rychlosti. Takže ano, ETCS by tomu dokázalo zabránit i bez odvratu.
Ovšem za cenu snížení kapacity. Je to vidět pěkně i u nás na koridorech, jak ETCS strojvedoucí nutí jezdit velmi defenzivně.
Nemelte nesmysly. Kdybychom si sami a pořádně před 20(!) lety přečetli, jak ETCS funguje, tak tyhle problémy dneska nemáme.
Česko – mistr světa v podřezávání vlastní větve a vymýšlení rovnáků na vohejbáky…
Spíš naopak, ETCS umožňuje plné využití traťové rychlosti.
Bohužel realita je trochu jinde. To, že mě etcs nechá brzdit až do výměn místo k návěstidlu ani zdaleka nevyrovná zpomalení při dojíždění ke stůj pod super opatrnou brzdnou křivkou nebo prvotní odjezdy a všechny uvratě, kde trvá dobu než se etcs zorientuje a přejde do plného dohledu. Při odjezdu teď v místech kde jsem měl běžně i 80 km/h musím jet stále max 40 a ještě podle rozhledových poměrů.
A je to chyba ETCS, nebo „ušetření“ jedné balizy navíc na konci peronů aby se v takovém místě (typicky výchozí stanice vlaků) dokázalo ETCS zorientovat dřív?
Tak tohle je zrovna na Slovensku ten nejmenší problém. Ostatně koridor z Bratislavy do Žiliny měl i po modernizaci kvůli dlouhým oddílům kapacitu mizernou.
Problém hlavních koridorů je, že jsou zacpané, pomalu se tam jezdilo i bez ETCS.
Ve Švýcarsku ETCS L2 kapacitu zvyšuje při zvýšení rychlosti na 200 km/h, u nás údajně snižuje. Buď něco děláme blbě a nebo lidi žijí v dojmech.
Zabezpečovač právě zabezpečuje, aby vlak neprojel návěstidlo zakazující další jízdu, ne aby začal brzdit až po té, co mine červenou. Ale tohle není žádná novinka, to umějí zabezpečovače už mnoho desítek let.
Já ale netvrdil, že tohle neudělá. Jen říkám, že brzdit není zastavit, a proto je odvrat důležitý.
To je kardinální nesmysl. Vlakové zabezpečovače pracují s rychlostí vlaku (ty primitivnější s definovanými vzdálenostmi), jinak by byly k ničemu.
Tak odvraty mají také svůj vyznam
A hlupáci vám dají mínusy. Máte úplnou pravdu.
I kdyz je odvrat do kopce? Tj. napadaji do uvahy samovolne ujete vozy?
Áno, aj keď je do kopca a za výhybkou začína tunel. Furt lepšie poslať vlak, ktorý to náhodou neubrzdí, do skaly ako ho nechať prerezať výhybku aby sa čelne zrazil v tuneli s vlakom idúcim oproti.
Když vezmu, kolik stojí jedna výhybka, přestavník a krátký šturc, tak je to za málo peněz hodně muziky – ideální řešení.
Takže keby pri Jablonove nebrzdil vôbec, alebo neskôr, tak to vpáli do šturcu, oprie lokomotívu a vozy o skalu (k nehode a zraneniam by došlo tak či tak) a ešte tá skala odstrčí havarované vozidlá do profilu koľaje z tunelu, takže ani ten protiidúci vlak by nebol v bezpečí… Fakt totálna záchrana oproti súčasnému stavu v porovnaní napríklad s ETCS, ktoré by ho tam vôbec nepustilo…
Jistě, k tomu „levnému“ odvratu je nutno připočítat cenu poškozených/zničených vozidel + ta možnost zasažení do profilu koleje. Pak si spočítejme, kolik odvratů bychom potřebovali na pokrytí jedné delší tratě a porovnejme to s cenou ETCS.
A bolo by lepšie keby sa tie vlaky čelne zrazili v tuneli?
To by ten odvrat musel být dřív než kousek před skálou.